Profile picture
Hamid Babalhavaeji @_HamidB
, 27 tweets, 9 min read Read on Twitter
در این روزهایی که همه در «جو احساسی» #سقوط_دلار دارند غرق میشوند، اجازه بدهید چند فکت رو در این #رشته_توییت در مورد مشکوک بودن این حرکت با شما بررسی کنم تا حداقل در تاریخ ثبت شود (هر چند که بعضی ها خوششان نیاید)
⬇️
1. یکی از مهمترین دلایل روی آوردن مردم به خرید #دلار «عدم اطمینان به عملکرد اقتصادی دولت» و «پیش بینی حوادث اقتصادی در آینده» بود تا بتوانند حساب #سرمایه های خود را از حساب #اقتصاد ریالی جدا نگه دارند.
2. اما «عدم توانایی دولت در عرضه ارز» مطابق با نیاز بازار باعث شد تا قیمت هر روز بالاتر برود، در این بین جو روانی سفته بازان نیز در افزایش قیمت بی تاثیر نبود.
3. دلیل دیگر افزایش قیمت ارزهای خارجی که همواره در 40 سال گذشته وجود داشته است، اختلاف بین شاخص های کلان اقتصادی ایران و کشور مقصد است (در مورد دلار: آمریکا)
4. «دخالت دستوری» و روزافزون دولت در نرخ گذاری ارز هم باعث شده که بازار شفاف نباشد و علاوه بر ایجاد #رانت، باعث ایجاد تقاضا یا عرضه در محلی غیر از محل مناسب شود که همین خود باعث تلاطم بیشتر قیمت #ارز شده است.
5. در تحلیل تکنیکال، یکی از مفاهیم پایه «اصلاح قیمت» است. یعنی قرار نیست قیمت بصورت مستقیم و بدون توقف به جایی برسد. بلکه: (در روند صعودی) هر افزایشی را کاهشی است، اما پس از آن افزایشی بزرگتر خواهیم داشت. مگر اینکه روند صعودی شکسته شود.
6. حال به بررسی «زمان حال» بپردازیم:
6.1. هیچ اتفاق خاصی روی نداده است تا اعتماد مردم به عملکرد اقتصادی دولت جلب شود. نه #اصلاح_نظام_بانکی، نه #مبارزه_با_فساد و ...
6.2. هیچ اتفاق خاصی هم در عرصه سیاست خارجی نیافته است. نه #مذاکره ای، نه #توافق، و نه حتی توییتی !
6.3. چشم انداز شرایط بد اقتصادی نیز همچنان در پیش است: اجلاس #FATF پیش رو است و ایران هیچ یک از الزامات آن را تصویب و اجر نکرده است. شروع #تحریم های نفتی که قرار بود از 13 آبان آغاز شود، همچنان پابرجاست
6.4. هیچ اتفاق مثبتی نیز در شاخص های اقتصاد کلان ایران نیافته است: نه تورم کاهش یافته، نه تولید ناخالص داخلی بالاتر رفته و نه ترازنامه تجارت خارجی تغییری کرده. نه نرخ بیکاری بهبود یافته و نه حتی بانک مرکزی بیانیه امیدوار کننده ای داده باشد.
(چیزی که قدرت ایجاد چنین موجی را داشته)
6.5. در این بین با توجه به شایعاتی که در بازار مطرح است و گفته میشود که «#ریشوها» در حال عرضه دلار آن هم زیر قیمت بازار هستند (اولین عرضه آنها حدود 16500 بوده است) احتمال میرود که تنها عرضه از طرف دولت کمی افزایش یافته باشد.
7. اما در این بین اتفاق جالب یکصدایی و هماهنگی تمام رسانه های دولتی در پخش اخبار مربوط به کاهش نرخ دلار، صف مردم برای فروش دلار و هجوم مردم برای ورود به #بورس است. آنقدر هماهنگ که حتی بعضا یک متن را بین کانالهای اصولگرا و اصلاح طلب مشترک میبینیم.
8. کانال هایی که بنوعی طرفدار یا وابسته به حکومت هستند همگی در حال انتشار قیمت های غیر واقعی (11 و 8 هزار تومان) یا انتشار عکس های آرشیوی برای تهییج مردم و فروش دلارهایشان "به هر قیمتی" هستند.
9. کافی است گشتی بین منابع خبری نزدیک به دولت بزنید تا خودتان این "سیرک دلار فروشی" را از نزدیک ببینید. چیزی که در حد #شایعه ای بیش نیست و در بازار وجود خارجی ندارد.
10. وقتی میگویم این حرکت شایعه سازی و صف فروش تشکیل شده «الکی» است برای این است که زمانی که مردم هجوم می آوردند تا دلار را حتی به قیمت 18 هزار تومان بخرند یک پشتوانه تحلیلی #فاندامنتال داشتند (چیزی که در موارد 1 تا 4 گفتم) اما برای این صف فروش تنها یک پشتوانه پوچ و خبری وجود دارد
11. کسی که دلار را بخاطر فرار از تاثیرات تحریم ها روی ارزش ریال میخرد، عقلانی این است که آن دلار را زمانی میفروشد که یا اجرای تحریم ها منتفی شده یا بفهمد که تحریم های اعمال شده تاثیر مورد انتظار را نداشته یا اثر آن خنثی شده. در صورتی که هیچ یک از این اتفاقات روی نداده است
12. امروز و دیروز تنها کسانی که با "خبر" خریده اند با خبر هم خواهند فروخت و سودش را کسی میکند که در کف این روند تهییج شده، بصورت عقلانی دست به خرید بزند
13. اما فکر نکنید تمام اینها زیر سر عده ای #دلال خرده پا و دستفروش دلار است. خیر. دلال های قبلی یا الان در زندان هستند یا دندان شان کشیده شده است.
هم اکنون بزرگترین دلال دولت است و گویا برنامه ای ویژه برای من و شما دارد!
14. آنچه که من امروز از اتفاقات بازار برداشت میکنم یک سناریوی ساده و زیرکانه اما بی شرمانه و خانه خراب کن است:
دولت با ایجاد یک موج روانی سعی در ایجاد صف فروش توسط مردم و جمع آوری دلارهایشان با نازل ترین قیمت ممکن است.
15. در قبالش چه میدهد؟ #ریال بی پشتوانه !
از همانهایی که شبانه در بانک ها هزار میلیارد، هزار میلیارد تولید میشود.
همان ریالی که در یک سال گذشته بیش از 500 درصد از ارزشش را از دست داده.
16. دولت در قبال خرید دلار (که اتفاقا به آن بسیار نیازمند است) دارد ریالی را میدهد که خودش چاپ میکند! یعنی این دلارهای دست مردم را مجانی خریداری میکند
17. برنامه هم این است تا این ریال های بی پشتوانه را به طرف بورس کانالیزه کنند. یعنی همانجایی که بیشتر شرکت هایش دولتی، نیازمند سرمایه و در حال ورشکستگی هستند !
زیرکانه است، نه ؟
اما بی شرفانه و خانمان برانداز است. چرا؟
18. چون که این حجم از ریال بی پشتوانه با ورود به بازار مثل سیل همه چیز را خراب خواهد کرد و اثر خانمان برانداز مهمتری که طراح این سناریو به آن توجه نکرده است: ورشکستگی شرکت ها و بالطبع سرمایه گذاران آنها در بورس است
یعنی همانهایی که امروز دلارهایشان را میفروشند و وارد بورس میکنند!
19. هیچ چیز برای #بورس بدتر از ورود سرمایه های متزلزل و بی پشتوانه نیست. چیزی که "قیمت سهام" را بالا میبرد اما "ارزش شرکت" را نه.
ریال بی پشتوانه تنها مثل باد بادکنک بورس را باد میکند و برای شرکت ها مشتری، بازار، بهبود عملکرد و تولید و ... نمی شود.
20. اینجاست که بورس، یعنی همان تنها تپه ای که آباد نشده بود نیز شخم زده میشود و اقتصاد ایران بی از پیش بی ثبات تر میشود
شرکت ها از حجم سفته بازی بورس ضربه می بینند و مردم نیز از اقتصاد نیز بیشتر ناامید میشوند (بازتولید مورد 1 که گفتم)
21. اما فکر نکنید که قیمت دلار پایین خواهد ماند.
دولت چاق و تنبل ما زمانی که تمام این دلارهای مجانی را مصرف کرد؛ بیشتر طلب خواهد کرد.
و بالطبع آن زمان است که توانایی عرضه ارز در بازار ندارد.
آن زمان است که به قانون تکنیکال میرسیم (توییت 5)
22. #تحلیل_بنیادی ارز به من این را میگوید:

تا زمانی که ایران مشکلاتش را با جامعه جهانی (بالاخص آمریکا) حل نکند.
و تا زمانی که اقتصاد ایران اصلاح و سالم نشود.

روند دلار مانند چهل سال گذشته صعودی خواهد بود !
مطالعه تحلیل آقای دکتر حصومیان در همین راستا خالی از لطف نیست :

Missing some Tweet in this thread?
You can try to force a refresh.

Like this thread? Get email updates or save it to PDF!

Subscribe to Hamid Babalhavaeji
Profile picture

Get real-time email alerts when new unrolls are available from this author!

This content may be removed anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member and get exclusive features!

Premium member ($30.00/year)

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!