Profile picture
Hamid Babalhavaeji @_HamidB
, 44 tweets, 22 min read Read on Twitter
با فرارسیدن #تحریم های نفتی و بانکی و شاخ و شانه کشیدن طرفین برای یکدیگر؛ در این #رشته_توییت می‌خواهم به بررسی اثرات تحریم‌ها بر #اقتصاد ایران و زندگی روزمره #مردم بپردازم:
⬇️
1. زمانی که #برجام امضا و عملیاتی شد؛ شاهد رفت و آمد سران کشورهای مختلف به تهران و ابراز علاقه آنها برای سرمایه‌گذاری در ایران بودیم. قول و قرارهایی رد و بدل شد اما در نهایت هیچ لقمه دندان‌گیری به دهان هیچ‌کس نرسید؛ چرا که هیچ چیز در هیچ کجا تغییر نکرده بود.
2. از این طرف هنوز کسانی بودند که به هر روش سعی در حفظ و تشدید تخاصم داشتند؛
از سرمقاله و تیترهای آتشین، تا شعار «مرگ بر» و سخنرانی در هر تریبون ممکن.
از حمله به #کنسولگری_عربستان تا پرتاب #موشک با نوشته عبری!
خلاصه اینکه از ایران پیامی قوی مخابره شد: "در به همان پاشنه می‌چرخد"
3. گرچه شاید علت خیلی از این مخالفت‌ها ایدئولوژیک به نظر برسد. اما اگر نگاهی دقیق به سازوکار دور زدن تحریم‌ها بکنیم؛ در می‌یابیم که تحریم «کسب و کار» پرسودی برای خیلی‌ها فراهم کرد که برجام و روابط اقتصادی سالم و آزاد می‌توانست آن را تخته کند
4. از آن طرف (در امریکا) هم مخالفان ایدئولوژیک با برجام داشتیم. اگر در ایران #شریعتمداری و #ذوالنور داریم، در آمریکا هم افرادی مثل جان #بولتون و مارکو #روبیو هستند که برای عقاید شخصی و حزبی سعی در زمین‌زدن برجام داشته باشند
5. اما #ترامپ دید اقتصادی‌تری نسبت به برجام و رفع تحریم‌ها دارد. او بر خلاف #اوباما دنبال دستاوردهای #دیپلماسی نیست. بلکه سهمی از کیکی می‌خواهد که اروپایی‌ها داشتند «پیش‌خور» می‌کردند. اما با وجود #تندرو های ایران چنین چیزی ممکن نبود.
6. با وجود پیام‌های ضد و نقیض ایران و تغییر دولت در آمریکا؛ شرکت‌های تجاری تا روشن شدن قضیایا دست نگه داشتند:
فاینانسور قرارداد #ایرباس تامین مالی نکرد
#بوئینگ با داشتن مجوز، سفارشات را انجام نداد
#توتال کارش را شروع نکرد
#رنو و #پژو تنها قرارداد بستند
بقیه هم صرفا قول‌هایی دادند
7. شاید مهمترین نکته در سرمایه‌گذاری‌های بین‌المللی «#ریسک» است. ریسک نسبت مستقیمی با «پیش‌بینی‌پذیری» دارد. یعنی هر قدر با اطمینان بیشتری بتوانید آینده را ببینید؛ ریسک شما کمتر میشود. و این چیزی بود که شرکت‌های بین‌المللی را از شروع کار در ایران منع می‌کرد؛ شرایط معلوم نبود.
8. دولت ایران که هم‌چنان زخم‌های تحریم‌های قبلی بر اقتصادش مانده بود هم نتوانست از این سرمایه گذاری‌ها سودی ببرد. گرچه حالا دیگر می‌توانست #نفت بفروشد اما هزینه‌های سرسام آور و بدهکاری‌ها نگذاشتند عملا گشایشی در #اقتصاد_دولتی ایران ایجاد شود.
9. دولت که در پایان سال 93 بصورت کلی 379 هزار میلیارد تومان بدهکار بود (منبع: donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-1…) با وجود فروش نفت هم نتوانست بر مخارج چیره شود و بدهی‌های خود را بپردازد. بلکه در سال 95 میزان بدهی‌هایش به 700 هزار میلیارد تومان افزایش یافت (منبع:eghtesadnews.com/fa/tiny/news-1…)
10. همانطور که در آمار رسمی #بانک_مرکزی (تصاویر زیر) می‌بینید:
درآمد دولت از فروش نفت افزایش یافته اما «تراز عملیاتی دولت» منفی 611 هزار میلیارد تومان است (یعنی خرج بیشتر از درآمد)
(منبع: cbi.ir/category/Econo…)
11. با احتساب فروش نفت باز هم دولت با کسری 255.5 هزار میلیاردی، به انتشار 538.3 هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت دست زده است تا از #ورشکستگی نجات یابد.

توجه کنید که آخرین بروزرسانی آمارها در سال 95 بوده و پس از آن هیچ آمار و ترازنامه ای از طرف مبادی رسمی منتشر نشده است.
12. نکته: انتشار اوراق مشارکت یعنی #دولت از #مردم قرض می‌گیرد و امیدوار است با درآمدهای سالهای آتی خود اصل و سود آن را بپردازد، یعنی پیش‌خور کردن درآمد سال‌های آتی
این در حالی است که «رنگ رخساره دولت» در سال‌های 96 و 97 نشان می‌دهد که وضعیت بسیار بدتر شده

mshrgh.ir/827990
13. برگردیم به تحریم ها: اگر خاطرتان باشد در شروع دور اول تحریم‌های #هسته‌ای؛ دولت توانسته بود با فروش #نفت 120 دلاری «صندوق ذخیره ارزی» را حسابی پر کند و اصولا موجودی همین صندوق در دوران سخت به کمک #احمدی_نژاد آمد تا بتواند تحریم ها را دور بزند
ndf.ir/%D8%A7%D8%AE%D…
14. اما همانطور که دیدیم؛ در شروع تحریم‌های جدید نه تنها اندوخته‌ای نزد دولت موجود نیست؛ بلکه عملا با یک #دولت_ورشکسته مواجه هستیم. که حتی #رفع_تحریم هم نتوانست بدهی‌هایش را کاهش دهد؛بلکه دو برابر نیز شد. پس منطقی بود که دولت با پیش بینی بازگشت تحریم ها کمربندهایش را سفت کند.
15. دولت که می‌دانست بازگشت #تحریم_نفتی (اصلی‌ترین منبع درآمد ارزی) و سخت شدن مبادلات، می تواند پاشنه آشیل اقتصادی‌اش باشد؛ شروع کرد به پس‌انداز ارز برای روزهای مبادا؛ این شد که در مرحله اول، عرضه ارز دولتی را در دی ماه 96 قطع کرد. اولین شوک ارزی
16. عدم عرضه ارز در بازار آزاد توسط دولت (بزرگترین توزیع کننده) باعث شد تا قیمت #دلار و دیگر ارزها حدودا 3.5 برابر شود. این رشد چند برابری در کشوری که مواد اولیه اکثر کالاها (از دستمال توالت تا صنایع سنگین) وارداتی است باعث افزایش سرسام‌آور قیمت‌های اجناس و ارزاق شد.
17. اینجاست که فشار تحریم‌ها پیش از شروع، مستقیما در زندگی من و شما حس شد؛ اما هنوز «روز خوب» مان است!
قدم بعدی دولت در حفظ اندوخته‌های ارزی‌اش و جلوگیری از خروج #دلار؛ ممنوع کردن واردات 1400 قلم کالا بود. عاقلانه است؟ مطمئناً نه
18. در کشوری که حجم عمده صنایع شما (در بهترین حالت) مونتاژ کننده یا صنایع تبدیلی هستند جلوگیری از #واردات مواد اولیه یعنی پا گذاشتن روی گلوی همان بنگاه های نیمه جان

tn.ai/1857432
19. عمده کالاهای ممنوع شده برای واردات؛ کالای #لاکچری و خاص نیستند. اگر به احجام وارداتی آن‌ها دقت کنید؛ اتفاقا کالاهای مورد نیاز روزمره در لیست ممنوع شده‌ها بیشترین سهم را دارند:
انواع لوازم خانگی
لوازم دفتر کار و مدارس
کیف، کفش
انواع لباس
انواع ظروف (قابلمه، بشقاب ...)
20. همچنین واردات کالاهایی ممنوع شده که نقش حیاتی برای صنایع دارند:
فرکتوز (شیرین کننده)
انواع چدن و آهن
انواع مخزن، بشکه و قوطی
ابزارآلات باغبانی و صنعتی
انواع پمپ، فن و کمپرسور
انواع لوازم سرمایشی و تاسیساتی
انواع کشنده، تریلر و تراکتور
و ...
21. پس کسی که در ایران فعالیت اقتصادی می کند، نه تنها با تحریم‌های ارزی و بانکی دست و پنجه نرم می‌کند، بلکه باید برای ادامه حیات بنگاه‌ش با دولت نیز دست به یقیه شود. (تحریم از خارج و از داخل)

22. این در حالی است که افزایش قیمت ارز و هزینه‌های واردات عملا قدرت خرید را از مردم می گیرد. یعنی حتی اگر تولید کننده بتواند مواد اولیه‌اش را وارد کند؛ قیمت تمام شده کالایش برای قشر وسیع مردم قابل پذیرش نیست.
پس ناچارا فروش کمتر باعث وقفه در جریان اقتصادی‌اش میشود.
23. اینجاست که ما علاوه بر یک #دولت_ورشکسته با #صنایع_ورشکسته، #تجارت_ورشکسته و #بانک_ورشکسته روبرو خواهیم شد.
بنگاه‌های تجاری مجبور به تعدیل نیرو و یا اعلام ورشکستگی خواهند شد. و این سیل ویرانگر در یک چرخه مخرب دوباره باز تولید می‌شود.
24. چرا که تعطیلی بنگاه های اقتصادی عرضه را کاهش میدهد و (با فرض) باقی ماندن تقاضا برای کالاها (و خدمات) اساسی و ضروی؛ قیمت ها دوباره بالاتر خواهند رفت.

در این بین شاهد انواع #کمبود، نایابی و معضلاتی خواهیم بود که شما بهتر می‌توانید تصور کنید چگونه خواهد بود.
ارقام آمار به میلیارد ریال است. اشتباه از بنده
25. حال سوال اساسی این است: وضعیت دولت چه خواهد شد؟
دولت می‌داند که فروش نفت به عنوان یکی از مهمترین شریان‌های حیاتی تامین ارز برای چرخاندن چرخ‌های این اقتصاد عظیم دولتی و شبه‌دولتی است و از امروز دیگر بواسطه تحریم‌ها سهم عمده‌ای از آن در دسترس نخواهد بود.
26. پس دولت سعی می‌کند اولا به هر روشی درآمدهای ارزی خود را بازیابی و حفظ کند. توجه کنید به خبر فروش نفت در بورس یا مصوبه مضحک سرمایه‌گذاری و اعطای اقامت در ایران! همچنین دولت علاوه بر تلاش برای تامین ارز، سعی می‌کند جلوی خروج آن را نیز بگیرد.

eghtesadnews.com/fa/tiny/news-2…
27. کمتر روزی است که خبر از تلاش برای صرفه‌جویی در سیستم اقتصاد دولتی نداشته باشیم. ولو اینکه گاهی به قیمت امنیت جانی و غذایی مردم تمام شود.
از دستور استفاده از تجهیزات چندبار مصرف در بیمارستان‌ها تا قطع کردن ارز دارویی و پشتوانه بیمه‌ای
icana.ir/Fa/News/407640…
28. اما دولت نه تنها در تامین مخارج ارزی خود با مشکل مواجه خواهد شد. بلکه در نگه داشتن تراز ریالی خود نیز ناتوان است. در آمار رسمی بانک مرکزی (توییت 10) دیدیم فارغ از منابع نفتی، دولت در سال 95 مقدار 611 هزار میلیارد ریال کسری عملیاتی داشته است.
29. همچنین دولت برای جبران کسری ریالی خود دست به حراج «هر آنچه» که باقی مانده است زده است: حراج شمش های طلا در بانک کارگشایی #سرنخ خوبی است برای آنکه بدانیم کارد بی‌پولی چقدر در استخوان دولت فرو رفته است.

tasnimnews.com/fa/news/1397/0…
30. این در حالی است که در بودجه 97، از بودجه عمرانی کاسته شده اما بذل و بخشش زیادی به مراکز فرهنگی و غیرتولیدی شد. علیرغم آن، دولت در حال از دست دادن بخش زیادی از منابع ارزی و ریالی خود را در سیستم‌های رانتی و فساد برانگیز خود است.
برای نمونه؛
mashreghnews.ir/news/876238/%D…
31. در چنین زمانی دولت حتی دیگر نمی‌تواند ژست‌ متمول پیشین خود را حفظ کند و عملا چشم طمع به گران کردن #بنزین و فراوده‌های نفتی دارد تا بتواند این حجم سرسام‌آور کسری بودجه را پوشش دهد.
(این مورد را در #رشته_توییت جداگانه‌ای بررسی خواهم کرد)

eghtesadnews.com/fa/tiny/news-1…
32. اما از طرفی دست دولت در انتشار #پول نیز بسته است. هرگونه افزایش #نقدینگی به سرعت خود را به شکل #تورم نشان خواهد داد و دولت تا آخرین نفس نمی‌خواهد افزایش قیمت‌ها، مردم در تنگنا را ناراضی کند و بحران اقتصادی را تبدیل به بحران سیاسی کند.
33. گرچه گویا دستگاه‌های دولتی در حال کسب آمادگی و ایجاد زیرساخت برای مواقع بحرانی هستند.
برای نمونه:
asriran.com/fa/news/638419…
اما چیزی
34. نتیجه اول: دولت فربه ما با ریخت و پاش‌های هزار هزار میلیاردی در سیستمی ناکارآمد نمی‌تواند مخارج خود را اداره و تامین کند. منابع ریالی جای مانور زیادی ندارد و منابع ارزی نیز با وجود تحریم نفتی بشدت کاهش خواهند داشت. دولت با کسری بودجه بی‌سابقه‌ای روبرو است.
35. ممکن است هر لحظه دولت در بازپرداخت (همه یا بخشی از) دیون خود ناتوان شود و اینجاست که سیستم اقتصادی دولت‌محور و دستوری ما از هم خواهد پاشید. چیزی که من و شما با نام #فروپاشی_اقتصادی می‌شناسیم.
36. نتیجه دوم: سیستم نحیف اقتصاد خصوصی ما نیز خیلی زودتر، تحت فشارهای منتقل شده از طرف دولت نیز خواهد پاشید؛ تعدیل‌ها، ورشکستگی‌ها و سیل بیکاران
37. اما فکر نکنید که همه این‌ها اثرات مستقیم تحریم‌ها هستند. خیر
به نظر من سهم بسیار بزرگی از معضلات اقتصادی کنونی و آتی؛ بصورت مستقیم ناشی از سیاست‌ها و برنامه‌های غلط اقتصادی دولت‌های متعدد ایران است.
تحریم‌ها با بستن شریان درآمد ارزی صرفا خطاهای خودمان را تشدید می‌کنند.
38. اما برنامه دولت در مواجه با تحریم‌ها ادامه دادن با هر شرایطی تا انتخابات دور دوم ریاست جمهوری آمریکا است. چرا که امید بسته‌اند تا تغییر در مدیریت کاخ سفید به تغییر در استراتژی برخورد و یا رفع تحریم‌ها بیانجامد.
39. همچنین دولت، امید بسیار زیاد به قول‌های اروپایی‌ها، پشتیبانی روس‌ها و چینی‌ها و مبادله کالا به کالا با کره و هند دارد، تا شاید بتواند این دو سال را به‌نحوی بگذراند.
تا آن موقع اما؛ گوشت من و شما آب خواهد شد.
40. نکته مهم و اساسی ام این است: هر کشوری بر اساس منافع ملی خود عمل می‌کند. برای هر کشوری (درست برعکس ما) اقتصاد در اولویت اول روابط دیپلماتیک است و هیچکس به ما چک سفید امضا نداده است تا پشتیبان ما در مسیر دشوار تحریم‌ها باشد.
41 و تمام:
کمربندهایمان را باید محکم ببندیم. در دو سال آینده اگر مملکت ورشکسته نشود؛ قطعا روزهای بسیار بسیار سختی خواهد بود مخصوصا برای «ما مردم»
شاید سخت‌تر از دقیقا صد سال پیش : سال 1297 !
فهرست افراد و شرکت‌ها اضافه شده در دور جدید #تحریم‌های_آمریکا را می‌توانید از لینک زیر مشاهده کنید:

treasury.gov/resource-cente…

همچنین نام تمام افراد تحت #تحریم را در لینک زیر می‌توانید جستجو کنید:

sanctionssearch.ofac.treas.gov

#پی‌نوشت
Missing some Tweet in this thread?
You can try to force a refresh.

Like this thread? Get email updates or save it to PDF!

Subscribe to Hamid Babalhavaeji
Profile picture

Get real-time email alerts when new unrolls are available from this author!

This content may be removed anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member and get exclusive features!

Premium member ($30.00/year)

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!