Toni Eronen❤️🇫🇮🤝🏻🇺🇦🤝🏻🇺🇸❤️ Profile picture
#myötätunto #ihmisyys #luontojutut #hyvinvointi #teologia #huumori #yrittäminen

Sep 5, 2020, 11 tweets

Se olis lauantai! Ja 222. päivä Suomen ensimmäisestä koronatapauksesta.

Uusia leviämisalueita ovat jonnekin päin Kanta-Hämeen SHP:ä ja #Kempele. Suosittelen, että punaisilla ja oransseilla alueilla perutaan tapaamiset. Ei tämä muuten pääty ikinä.

#toninkartat 5.9.2020 klo 12:00

Punaisilla alueilla on korkea riski sekä oireisten että oireettomien aiheuttamille tartunnoille.

Oransseilla alueilla on korkea riski enää oireettomien aiheuttamille tartunnoille.

Vihreillä alueilla riskit ovat pienet, mutta olemassa. Julkisilla paikoilla varovaisuus on hyve.

Hyvät uutiset, eli nousut eiliseltä ja tänään:
💙HUS-sairaanhoitopiiri
💙#Janakkala
💙#Rauma
💚Etelä-Pohjanmaan SHP
💚Lapin SHP
💚Pohjois-Savon SHP
💚#Utsjoki
💚#Pirkkala
💚#Rovaniemi
🧡#Seinäjoki
🧡#Vihti

Sellainen huomio, että monet kunnat, jotka ovat päässeet oranssille, tippuvat lähes poikkeuksetta yhden tai useamman kerran punaiselle. Osittain nämä johtuvat perheen sisäisistä tartunnoista. Osittain kaverin sairastumisesta. Ja myöhemmin hänen kaverinsa sairastumisesta.

Virus etenee aina, jos se vaan saa mahdollisuuden. Käytännössä ihmiset ovat ne, jotka siirtävät virusta eteenpäin. Lopetetaan se.

Tämän hetken blacklist-alueet ovat:
#Espoo
#Helsinki
#Jyväskylä
#Oulu
#Tampere
#Vantaa

#Turku näyttäisi saavan tilanteen hiljalleen rauhoittumaan.

Maan trendi on selkeästi kaksijakoinen. Monilla paikkakunnilla säikähdyksen jälkeen tilanne on paranemassa.

Muutamilla paikkakunnilla tilanne on huono ja epävakaa. Saattaa huonontua nopeastikin.

Lisäksi virusta leviää eri kuntiin. Kuntien välillä liikkumista pitäisi jarruttaa.

Jahas.. twiittiketju karkasi virhepainalluksella. Ei se mitään. Olin siis sanomassa, että viimei aikoina virus on levinnyt monille paikkakunnille. Pikaisesti laskin, että yli 20:lle paikkakunnalle tässä parin viikon sisään. Ulkomaan matkailu ei selitä kaikkia.

Positiivinen uutinen on se, että labrojen pahin ruuhka on nyt selätetty. Viimeisimmät tapaukset ovat lähes poikkeuksetta kuluneiden 7 päivän ajalta. Tilannekuva on siis jo jonkin verran lähempänä tätä päivää. Hyvä näin.

Mut se tämän hetkisestä tilannekuvasta.

Vitsi!

"Mies käveli Oslon katuja edestakaisin ja karjui:
- Kuningas on hullu, kuningas on hullu, kuningas on hullu!

Tokihan poliisi korjasi miehen talteen. Mies joutui vankilaan ja odotti pari kuukautta oikeudenkäyntiä. Oikeudenkäynti määrättiin salaiseksi.

Oikeudenkäynnissä tuomari kopautti nuijaa 10 vuoden tuomioksi.

Miehen sellitoveri ihmetteli tätä. Mies kumartui sellitoverin puoleen ja kuiskasi:
- Katsos, sain yhden vuoden herjauksesta. Se yhdeksän vuotta tuli valtiosalaisuuden paljastamisesta."

🙊🙈 Anteeksi.

Mukavaa päivää Norjan kuninkaalle ja muillekin itsensä kuninkaallisiksi tunteville. Katsotaan huomenna taas että miltä tilanne näyttää.

Nauttikaa luonnosta ja hyvästä seurasta.😊❤️

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling