Jan Beneš Profile picture
(Afro)Amerikanista na Ostravské univerzitě #osu Alumnus of Texas A&M University and Masaryk University #tamu #municz #Harlemrenaissance #Blackaviation

Sep 26, 2020, 6 tweets

Hodně se teď mluví o rasových nepokojích v USA, a tak mě napadlo, jestli jste někdy slyšeli o Cicero riot z roku 1951?

Jedná se o jednu z největších rasových pouličních bouří v historii USA. Účastnilo se jí na 4 tisíce bělochů a jejím cílem bylo zamezit desegregaci bydlení.

V červenci 1951 se do Cicera, homogenně bělošského města, chystala nastěhovat afroamerická rodina Clarkových. Harvey Clark byl veterán druhé světové a řidič autobusu v Chicagu. On i jeho paní byli VŠ vzdělání a chtěli se konečně přesunout z ghetta jižní části Chicaga za lepším.

Když se rodina chtěla nastěhovat do nového domu v Ciceru, místní šerif jim zatarasil cestu a zakázal vstup. Když se chtěli nastěhovat podruhé, s rozhodnutím soudu v ruce, cestu jim zatarasil dav místních, který na ně začal házet kameny. Po setmění dav čítal na 4 tisíce osob.

Jednalo se z části o východoevropské přistěhovalce, Cicero mělo silnou polskou a československou komunitu.

Dav během noci zcela zdemoloval byt Clarkových, zapálil dům a vlastně zničil i majetek dalších, bílých, obyvatel domu. Protestující útočili na policejní vozy a hasiče.

Guvernér povolal Nár. gardu, zasahovalo 600 gardistů, šerifů a policistů. Situace se zklidnila až po třech dnech.

Policie zatkla 118 mužů, nikdo nebyl obviněn. Naopak policie obvinila real. makléře a majitele domu z podněcování výtržností.

Clarkovi se do Cicera nepřestěhovali.

Událostmi v Ciceru se inspiroval například třetí díl seriálu Lovecraft Country.

Na Cicero také odkazuje jedna z nejvýznamnějších afroamerických divadelních her, A Raisin in the Sun od Lorraine Hansberry, blízké přítelkyně Jamese Baldwina.

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling