Nová hračka z Ikea: VINDRIKTNING. Senzor kvality vzduchu za 250 Kč. Pro zvídavé bastlíře nabízí docela dost muziky za málo peněz… (vlákno 🧵)
Spoiler alert: Uvnitř je celkem zajímavý senzor 🥰
ikea.com/cz/cs/p/vindri…
Návod prozradí, že sensor měří PM2.5 (koncentraci částic ≤ 2,5 μm) a výsledek zobrazí jako jednu ze tří barev
Pokud chcete vědět víc o PM2.5, tak pro začátek, mrkněte na cs.wikipedia.org/wiki/Pevn%C3%A…
Napájení obstarává USB-C konektor (5V/100mA). Žádná baterie uvnitř není.
Na rozdíl od mnoha jiných podobných Ikea produktů, tento drží pohromadě díky 4 šroubkům. Není potřeba lámat svařovaný nebo lepený spoj 👍
Uvnitř najdeme samotný prachový senzor a na přední straně přišroubované malé PCB.
Senzor je spojený s malým větráčkem. Větráček nasává vzduch horní polovinu krabičky, prožene jej senzorem a vyfoukne ve spod.
PS: Větráček není prakticky slyšet. Doteď jsem nevěděl, že tam vůbec je.
Samotný sensor je PM1006 od čínské firmy Cubic a je poměrně nadupaný elektronikou. Dá se sním komunikovat přes UART nebo má PWM výstup. Ještě se k němu vrátím později.
en.gassensor.com.cn/ParticulateMat…
Na PCB toho moc není. Najdeme tam USB-C konektor (pouze pro napájení), MCU, tranzistor pro větráček. Na druhé straně 6 LED a jednu foto diodu (pro regulaci jasu LED podle osvětlení).
Procesor je Eastsoft ES7P001 (8bit RISC, 8k Flash, 1k RAM). Je k dispozici datasheet, vývojové prostředí i programátor (za cca 1000 Kč) a na PCB je vyvedený ISP konektor. Všechna dokumentace je ale čínsky, takže to víc zkoumat nebudu.
essemi.com/index/product/…
Trocha reverzního inženýrství a zapojení vypadá nějak takto (vytvořeno s 💕pomocí tužka&papír CAD😉)
Po nějaké době od zapnutí je vidět, že větráček neběží celou dobu, ale na chvíli se vypíná. Nehledě na to, že vás jistě zajímá, jak vypadá komunikace mezi senzorem a MCU…
Měření podle všeho probíhá zhruba dvakrát za minutu (33 s). Zapne se větráček, po cca 10 s se několikrát pošle sensoru příkaz pro měření, a pak se větráček na cca 10 s vypne:
Komunikace se senzorem vypadá tak, že MCU pošle 5 bytů (HEX): 11 02 0B 01 E1 a dostane odpověď s naměřenou hodnotou.
Pokud otevřete datasheet k PM1006, tak zjistíte, že tu něco nehraje, protože příkaz pro měření má být 4 byty (HEX): 11 01 02 EC 🤔
Naštěstí datasheet od bratříčka PM1003 (stejný princip měření, jen má v sobě topení, které ohřívá vzduch a tím zajišťuje proudění - nepotřebuje externí ventilátor) má odpověď:
No a protože uvést všechny relevantní informace do jednoho datasheetu by byla nuda, tak pokud otevřete několik dalších produktů této firmy, možná se dovíte i co znamenají byty okolo 🤦♂️
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.