#GoogleStreetView wrzucił aktualizację ulic #Poznań 2021 rok, co zainspirowało mnie do pokazania kilku fajnych rzeczy, które udało się w Poznaniu zrobić przez ostatnie parę lat. #PrzediPo #BeforeAndAfter 🧵
Na początek flagowa zmiana, #ŚwiętyMarcin 2014 vs. 2019
Są krytycy tej przebudowy, ale moim zdaniem powstał lepszy kawałek miasta.
#ŚwiętyMarcin 2013 vs. 2019
#Taczaka 2013 vs. 2021
Jedna z pierwszych tego zmian w dystrybucji przestrzeni miejskiej - z dzisiejszej perspektywy można było kilka rzeczy zrobić lepiej. Nie ma jeszcze aktualnych zdjęć z wnętrza ulicy, ale widać różnicę.
#Kościuszki 2014 vs. 2021
"Miejsce wstydu", czyli słynna tabliczka "Rowerzysto przeprowadź rower". Piesi i rowerzyści mieli 90 cm chodnika. W ramach covidowego pakietu usprawnień w 2020 wydzielono #popupbikelane.
#Kościuszki #Ratajczaka 2013 vs. 2021
To miejsce jeszcze czeka na przebudowę w ramach budowy tramwaju na Ratajczaka, ale prototypowanie przestrzeni się sprawdziło. Z 5 pasów ruchu zostały 2. Ruch odbywa się płynnie.
#Półwiejska 2017 vs. 2021
Na jednym z pasów ruchu powstała droga dla rowerów. Zmiana może nie aż tak spektakularna, ale znacznie usprawniła dojazd rowerem do centrum z Wildy. Docelowo widziałbym również ddr po drugiej stronie ulicy.
#DolnaWilda 2011 vs. 2021
A skoro już o Wildzie mowa, dojazd rowerem do centrum zapewniła ddr wzdłuż Dolnej Wildy. Niezły "Meksyk" parkingowy tu kiedyś był.
#Ratajczaka 2013 vs. 2021
Wróćmy na chwilę do centrum. Ratajczaka za chwilę przejdzie przebudowę - pojawi się tu torowisko. Tu też sprawdziła się prototypowana organizacja przestrzeni. Wcześniej to był "ściek komunikacyjny".
#PlacWolności 2011 vs. 2017
To miejsce już przechodzi do historii, bo jest w trakcie przebudowy. Z 3 pasów ruchu został 1, a na jednej jezdni powstała trasa rowerowa. Ni to ddr, ni pasy dla rowerów, ale ważne, że działało. Niestety przebudowa rowerzystom trochę pogorszy warunki.
#Rybaki i #Kwiatowa 2013 vs. 2021
Po przebudowie cała okolica stałą się dużo bardziej przyjazna i kameralna. Z czasów studiów pamiętam, że to była taka trochę "no-go zone". Na Kwiatowej w konsultacjach udało się wprowadzić coś na kształt #woonerf, chociaż mogło wyjść lepiej.
#Garbary 2019 vs. 2021
Zmian w centrum jest więcej, część jeszcze niewidoczna na GSV, ale wszystkich nie będę wrzucał. Ostatnia to Garbary - parkowanie ściągnięte z chodnika, a zamiast 2 pasów ruchu - 1 pas + buspas z dopuszczeniem rowerzystów i innych.
#Wartostrada 2014 vs. 2021
Sukcesywnie rozwijana stała się rowerowym kręgosłupem miasta. Początkowo widać było głównie ruch rekreacyjny, ale dzięki powstającym łącznikom z innymi trasami rowerowymi z roku na rok rośnie ruch roboczy, #commuting.
#Wartostrada 2014 vs. 2019
Jeszcze jeden rzut na śródmiejski odcinek. Przez cypel widoczny w głębi ma przechodzić #KładkaBerdychowska, ale jej realizacja jest pod dużym znakiem zapytania. Mam nadzieję, że władze miasta nie zmarnują 7 lat przygotowań do tej ważnej inwestycji.
#Kościuszki 2017 vs. 2019
Niepozorna, ale ważna inwestycja rowerowa. Dzięki przecięciu skrzyżowania powstała rowerowa alternatywa dla zatłoczonej i niebezpiecznej Al. Niepodległości, biegnącej równolegle. Podobne rozwiązanie właśnie powstaje na #Jarochowskiego.
#Jeżycka 2017 vs. 2021
Witamy na Jeżycach. Dwie ulice równoległe Jeżycka i Poznańska przeszły metamorfozę. Parkowanie zrzucono z chodnika na jeden z pasów i uspokojono ruch. Na Jeżyckiej powstał kontrapas...
#Poznańska 2017 vs. 2021
... a na Poznańskiej kontraruch. Jest dość wąsko, ale jednak znacznie bezpieczniej.
#Mickiewicza 2017 vs. 2021
To chyba moja ulubiona metamorfoza na Jeżycach. Zrzucone na jezdnię parkowanie i wyeliminowany tranzyt dzięki "zderzeniu" kierunków (widoczny w tle B-2, odwrotnie jest tak samo). Przedwiosenna aura trochę psuje 2. zdjęcie, ale latem jest pięknie.
#Jackowskiego 2014 vs. 2021
Jedna z bardziej udanych przebudów ulic w Poznaniu. Wcześniej ciężko było się przecisnąć pieszo chodnikiem. Szkoda tylko trochę, że nie znaleziono sposobu na zmniejszenie natężenia ruchu, ale przy tej ulicy mieści się urząd i szpital, więc jest opór.
#Grunwaldzka 2014 vs. 2021
A to już Łazarz. Zmiany: droga dla rowerów, która stała się jedną z najpopularniejszych tras w Poznaniu; upłynnienie ruchu tramwajowego poprzez wydzielenie torowiska; sygnalizacja na niebezpiecznym skrzyżowaniu; zmiana sposobu parkowania.
#Limanowskiego 2014 vs. 2021
Cały Łazarz stał się Strefą Tempo 30 i Strefą Płatnego Parkowania. Nie będę pokazywał każdej ulicy, ale zmiany są niemal na każdej. Uporządkowane parkowanie, kontraruch... (ta marcowa pogoda trochę pogarsza widoki).
#Stablewskiego 2014 vs. 2021
...odbruki i urządzenie zieleni. Tu akurat wcześniejsza zmiana, ale podobne są sukcesywnie wdrażane ulica po ulicy.
#Dmowskiego 2011 vs. 2021
I jeszcze łazarski "poznański Kreuzberg". Na Dmowskiego również wyeliminowano tranzyt, dzięki układowi odcinków 1-kierunkowych. Wcześniej kierowcy uciekali tędy z równoległej Głogowskiej.
#Głogowska 2014 vs. 2021
Walka o zmiany na Głogowskiej trwała wiele lat i wywoływała ogromne emocje i opór. Potrzeba było odważnej decyzji politycznej. Wieszczony armageddon komunikacyjny nie nastąpił, za to przestali tam ginąć w wypadkach ludzie. Czekam na ciąg dalszy.
#ŚwiętegoJerzego 2011 vs. 2021
Strefa Płatnego Parkowania i Tempo-30 zostały wdrożone również na Wildzie, ale zmiany nie są tak spektakularne jak na Łazarzu. Tamtejsza Rada Osiedla ostrożnie podeszła do porządkowania parkowania z obawy o protesty kierowców. Stracona szansa.
Jeśli poznański tt coś jeszcze znajdzie, to zapraszam do dorzucania. Ale wydaje mi się, że udało się zgromadzić najważniejsze miejskie transformacje z ostatniej "5-latki". EOT 🧵
#Zwierzyniecka 2013 vs. 2019
A jednak znalazłem coś jeszcze. Przebudowane skrzyżowanie z Kraszewskiego w taki sposób, żeby było przejezdne w jednym kierunku tylko tramwajowo i rowerowo. Wbrew pozorom, nie uprzykrzyło to życia kierowcom, bo dalej też nie ma tranzytu.
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.