Jméno Lewis Hine si asi vybavíte díky ikonickým fotkám dělníků na stavbě Empire State Building. Ale Hine už byl v té době slavný díky něčemu jinému: fotografiím dětských dělníků, mnohdy imigrantů, i těch českých. Na pár z nich se podívejte v dnešním krátkém #sobotnivlaknoUSA
Děti českých imigrantských rodin zachytil třeba při práci na řepných polích v Michiganu (první foto) nebo na bavlníkových polích v Texasu (druhé, třetí a čtvrté foto).
Pořídil fotografie dětí pracujících v konzervárnách, kde se noži nešetřilo, viz fotografie devítileté Minnie z roku 1911 (první foto) a Ralpha (druhé foto).
Fotil děti pracující v dolech, jako tady v Pensylvánii v roce 1911 (první a druhé foto), a ve sklárnách v Indianě (foto 3).
Ani městská povolání se dětem nevyhnula. Hine zachytil třeba malé prodavače novin (první foto) nebo chlapce, pracujícího v obchodě s oblečením (druhé foto).
Fotky z přádelen jsou nesmírně působivé, protože ukazují děti obklopené masivními přístroji.
Jen pro představu: v r.1870 pracovalo v USA přes 765 tisíc dětí. V roce 1900 už to při 70milionové americké populaci bylo 1,7 milionu pracujících dětí. Ve 20. století začal počet pracujících dětí v USA klesat, ale takové Německo nebo Anglie už dávno měly podstatně nižší čísla.
Všechny fotografie ukazují děsivou stránku první a druhé průmyslové revoluce, která se bez dětské práce neobešla. Zákony omezující dětskou práci schválil Kongres až v r.1938 a stalo se tak i díky Hinesovým fotkám. Pusťte si k tématu tohle skvělé video: videacesky.cz/video/vox-tyto…
Fotografie jsou z různých archivů, ale hlavně z Knihovny Kongresu, kde jich najdete stovky: loc.gov/collections/na…
Share this Scrolly Tale with your friends.
A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.