Prasinotomaros Profile picture
Εξολοθρευτής προπαγάνδας του στόλου, Διπλωματούχος Δοκιμαστής Πιτόγυρων, Subbuteo Ultimate fan, Ξεχασμένος ήρωας της Marvel.

May 7, 2023, 27 tweets

Τα φετινά πλει-οφ θα μπορούσαν να γραφτούν σε βιβλίο κ να κυκλοφορήσουν με τον τίτλο «Πως να κλέψετε ένα πρωτάθλημα, κίτρινη edition». Το τι έχει συμβεί, δεν θα το σκεφτόταν ούτε ο Σπίλμπεργκ κ ο Νόλαν μαζί,καθώς οι χάρτινοι ξεπέρασαν τα αδερφάκια τους. Παμε από την αρχή. #paofc

1) Την 1η αγων πάμε Φιλαδέλφεια, με την γνωστή σφαγή Νταμπάνοβιτς. Χαρισμένη κόκκινη στον Άμραμπατ,πέναλτυ «γαργάρα» σε χέρι του Χατζησαφί και αλλοίωση αποτελέσματος με το «καλημέρα» των πλει - οφ. #paofc

Κερασάκι στην τούρτα η κλωτσιά - επιθετικό φάουλ του Αραούχο στον Παλάσιος, που αντί για επιθετικό φάουλ δίνεται χωρίς δίσταγμο ως πέναλτυ. Ευτυχώς τον στημένο διαιτητή (που έσωσε την κούλα με το να μην δίνει τις κίτρινες, άρα όχι χρήση ΒΑΡ), διορθώνει το ΒΑΡ. #paofc

2) Την 2η αγωνιστική ο Βόλος στην Λεωφόρο αρχίζει τις καθυστερήσεις από το 1ο λεπτό (κ πολύ καλά κάνει, αυτό ξέρει), δεν παίζεται ποδόσφαιρο και ο Σπόραρ χάνει το πέναλτυ στις καθυστερήσεις.

H αεχ παει στην τούμπα,όπου κερδίζει 0-1 με γκολ στο 80.Ο παοκ δέχεται γκολ μετά από εμφανές φάουλ υπέρ του έξω από την περιοχή της αεχ που δεν του δίνεται κ μετά από λάθος απόκρουση του κοτάρσκι,ενώ μετά το γκολ ο Κουρμπάνοφ δεν δίνει ούτε φάουλ,ούτε κόρνερ για τον παοκ #paofc

3) Την 3η αγωνιστική ο Παo μετά κόπων κ βασάνων περνάει από του Χαριλάου με γκολ του Σπόραρ στο 69, ενώ οάρης γλυτώνει την αποβολή του Ουντουμπάτζο που πήγε να κόψει την μπάλα στον Κλεινχείσλερ. #paofc

Η αεκ τρώει στα τσιπουράδικα παρέα με τον μπεο, κερδίζει με περίπατο 0-1 στον Βόλο, αλλά στο 85 γίνεται «γαργάρα» χερούκλα μέσα στην περιοχή της και το πέναλτυ ... εξαφανίζεται. #paofc

4) Την 4η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός κερδίζει τον γαύρο 2-0 που έχει αλλάξει προπονητή και έχει πάρει έναν .... εν πάσει περιπτώσει, κάποιον να κάθεται στον πάγκο.

Η αεχ σφάζει τον οάρη κ κερδίζει 3-1 (με πέναλτυ στο 1-0 που κάνει ο Ετέμπο που βγήκε αλλαγή, ο οποίος είναι κ ο παίχτης που στο ματς πρωταθλήματος αποβάλλεται στον μεταξύ τους αγώνα). Οι διαιτητές αρχικά είναι Πολωνοί, αλλά μας βγαίνουν Ορέστης Μακρής της Πολωνίας #paofc

5) Την 5η αγωνιστική ο Παo φτύνει αίμα για να κερδίσει τον μπαοκ στην Θεσσαλονίκη. Ο μπαοκ τα δίνει όλα (κ καλά κάνει), τρώει γκολ στο 90 με πέναλτυ στον Ιωαννίδη κ ο διαιτητής κρατάει 17 λεπτά καθυστερήσεων με τον παοκ να κερδίζει αρχικά πέναλτυ #paofc

αλλά να το διορθώνει ως οφσάιτ το Βαρ και να βάζει μέχρι και τον τερματοφύλακά του Κοτάρσκυ να παίζει σέντερ φορ στα αλλεπάλληλα κόρνερ και φάουλ που κέρδιζε ο μπαοκ, αφού αρνήθηκε πεισματικά να χάσει. #paofc

Η αεχ πάει στο λυώμενο όπου σφάζει τον γαύρο (το ζήσαμε κ αυτό) καθώς δεν αποβάλεται ο Σιμάσνκι που κλωτσάει από πίσω το Βαλμπουενά,δεν δίνει πέναλτυ σε σπρώξιμο του Βίντα στον Μπακαμπού, ενώ ο Βίντα κερδίζει πέναλτυ «αλά Αλεξανδρή-Δημητριάδη» κ η αεχ κάνει με αυτό το 1-2 #paofc

6) Την 6η ο Παo κερδίζει εκτός τον Βόλο, ο οποίος μέχρι να φάει το γκολ κάνει καθυστερήσεις κ οι παίχτες κάνουν τους τραυματίες από το 1ο λεπτό. Μόλις τρώνε το γκολ μεταμορφώνονται σε άτρωτους, πίνουν το αθάνατο νερό  κ θυμούνται να παίξουν ποδόσφαιρο μήπως ισοφαρίσουν. #paofc

Η αεχ φιλοξενεί τον μπαοκ ... ο οποίος ξεκινάει με 10 τον αγώνα καθώς ο Κάργας κάνει φάουλ αλα Σιμάνσκι στον Βαλμπουενά, σε παίχτη της αεχ στη σέντρα που γύρναγε στην άμυνά του (!). #paofc

Ο Κοτάρσκυ δίνει 2 φορές την μπάλα κάνοντας λάθος στους επιθετικούς της αεχ στην περιοχή του κ τελικά στην 3η ανοίγουν το σκορ.Ο παοκ παρατάει τον αγώνα,μαζεύει 4 κ ένα δοκάρι.Στο φιλικό των 2 δικέφαλων βγαίνουν 2 κίτρινες,ενώ στην τούμπα με τον Παναθηναϊκό...μόλις 11 (!) #paofc

7) Την 7η αγωνιστική η κούλα έρχεται στην Λεωφόρο, έχει δοκάρι, γλυτώνει 2 πεντακάθαρες αποβολές αφού ο Μουκουντί κάνει οτι μπορεί για να αποβληθεί, αλλά έχει ασυλία. Στο τέλος την σκυτάλη παραλαμβάνει ο Βίντα που γλυτώνει την αποβολή, αφού έχει κουτουλήσει τον Τσοκάι. #paofc

Το τελικό 0-0 αφήνει τους 2 μονομάχους μαζί στην κορυφή της βαθμολογίας. Αφήνει και κάτι άλλο. Τον Παναθηναϊκό «άρρωστο» χωρίς να το ξέρει καθώς η χάρτινη έρχεται με κόβιντ, ΔΕΝ ενημερώνει κανέναν, φοράνε όλοι μάσκες και κολλάνε τους πράσινους. #paofc

8) Τρεις ημέρες μετά την 8η ο Παo φιλοξενεί τον μπαοκ. Προηγείται με 1-0, με μία φάση που δεν δίνεται πεντακάθαρο πέναλτυ και αποβολή εις βάρος του μπαοκ, αλλά πλεονέκτημα (!!!) και τελικά μπαίνει γκολ. #paofc

Ο μπαοκ πιέζει, παίζει μπάλα (κ καλά κάνει, δεν θέλουμε αντιπάλους που ανοίγουν τα πόδια όπως έκαναν εναντίον άλλων ομάδων) ισοφαρίζει, ο Παναθηναϊκός ανακτά τον έλεγχο έχει δοκάρι κ ο Κοτάρσκυ γίνεται ... Κουρτουά πίανει τα άπιαστα, με αποκορύφωμα ένα φάουλ του Μπερνάρντ #paofc

που η μπάλα πήγαινε στα δίχτυα μετά από κόντρα και την βγάζει ενστικτωδώς. Ο Σένκεφελντ αποβάλεται, ενώ πρώτα έχει βρει την μπάλα και μετά χωρίς πρόθεση χτυπάει τον Τόμας στο κεφάλι. Ίδιες φάσεις είτε δίνονται ως κίτρινη κάρτα, είτε απλές παρατηρήσεις). #paofc

Η αεχ φιλοξενεί το γαύρο, δεν μπορεί να σκοράρει απέναντι σε έναν μέτριο γαύρο ο οποίος κάνει φοβερές αντεπιθέσεις και σε μία από αυτές πετυχαίνει και γκολ το οποίο ακυρώνεται ως οφσαιτ (?) #paofc

9) Την 9η αγωνιστική οάρης φιλοξενεί την κούλα, αλλά ξένοι διαιτητές δεν ... βρίσκονται, η Ευρώπη έχει κλεισει τα σύνορα και τους κρατάει έγκλειστους σε υπόγεια να βλέπουν εσαεί το Λεβαδειακός - Λαμία κ αντί αυτών επιλέγεται ένας Φωτιάς από το άρμα του λαθρέμπορα. #paofc

Ο οποίος Φωτιάς είχε αφήσει την Λαμία να παίζει καράτε με τους ποδοσφαιστές του Παναθηναϊκού, δείχνοντας μόλις 2 κίτρινες. Ο Τσέριν είναι τυχερός που έχει ακόμα το κεφάλι του, στην θέση του. Οαρης αφού κέρδισε τον Βόλο στην μάχη της 5ης θέσης, #paofc

βλέπει παίχτες του να έχουν «γαστρεντερίτιδια» η οποία δεν περνάει όσες μέρες κ να αναβληθεί η αγωνιστική, θεωρεί λογικό στο ματς-τίτλου της αεχ να κατέβει με 18χρονα κ αλλαγές για να αποκτήσουν ...εμπειρία.Θα μπορούσε να τους πάει για «τσάρκα» στα Λαδάδικα,για να έχουν εμπειρίες

Ο Παναθηναϊκός πάει στο Φάληρο να παίξει με τον γαύρο που στα τελευταία 7 παιχνίδια (συνολικά) δεν έχει καταφέρει να τον νικήσει και στα 13 τελευταία (μόνο του πρωταθλήματος) έχει 2 νίκες (φυσικά 1 στα χαρτιά) σε 13 αγώνες κ ο Παναθηναϊκός 3. #paofc

Πέραν αυτού 5 ημέρες μετά την αλητεία της χάρτινης να έρθει με κόβιντ κ να αγωνιστεί στην Λεωφόρο, η ομάδα σαν τμήμα έχει 29 κρούσματα θέτοντας σε κίνδυνο την υγεία τους, των οικογενειών τους, αλλά φυσικά κ των 2 γαύρων βορρά κ νότου που έπαιξαν στο μεταξύ #paofc

ως αντίπαλοι με τους 2 διεκδικητές. Η αγωνιστική αναβάλεται για 1 ημέρα και όχι για 3 κατόπιν απόφασης του προέδρου της Λίγκας, κάνοντας το χατήρι της χάρτινης και όχι του Παναθηναϊκού που ήθελε 2 μέρες ακόμα για να προστατευτούν όλοι, το περισσότερο δυνατόν. #paofc