Ihor Khodzhaniiazov Profile picture
анонімний автор 18 століття https://t.co/veRPAo9u6W

Jan 18, 14 tweets

Я обіцяв, я роблю. Тред на 16 цікавих кадрів з фільму Алім, де є шось особливе з історії культури Криму.

1. Табана – чинбарня (майстерня обробки шкур). Бахчисарай славився своїми кольоровими сапʼянами, в 19 столітті це був головний продукт, який виробляли в місті.

2. Деллял – глашатай (крикун). Він їде ззаду, на ослі, перед ним іде барабанщик (давулджи). Деллял за гроші рекламував продукти і виголошував обʼяви. Барабан привертав додаткову увагу.

3. Давул – барабан. Це не музичний барабан, а продуктовий. З споду загружали гаряче вугілля, зверху клали чибереки – шоб вони лишались гарячими.
На задньому плані ше видно кошики з яйцями – так люди носили з сіл яйця великими партіями.

4. Фередже – паранджа. В містах жінки не виходили в люди з відкритим лицем. Особливо часто на старих картинках можна бачити жінку молли (священника) закутаною в біле фередже.

5. Гірське село Ворун. Місця на вулиці всім бракує, люди роблять роботу і збираються разом на дахах. Жінки наприклад прядуть.
Від цих раєвидів нічого не залишилось до наших днів, село розтащили після депортації кримських татар.

6. Традиційні танці – хоран і кайтарма. Рухи, які можна бачити в фільмі – унікальні, зараз так не танцюють. Дівчата співають собі самі до танцю, чоловікам грають музики. Між Алімом і барабанщиком видно музиканта з двома маленькими литаврами – думбелек. Цей інструмент зник зовсім.

7. Кона – столик. На ньому прираси з кольорового паперу і фольги. Навіть яблука – на паличці з прикрасами. Такі прикраси характерні для всієї Європи 18-19 століть, і для Криму в тому числі.

8. Келін – наречена. В основний день весілля наречена сидить в кімнаті з дружками, але в спеціальному кутку, за пеленою з дорогої гарної тканини. Поки за нею не прийде молодий, шоб їх уже разом благословили стати сімʼєю.

9. Ібрик – латунний глечик. Ви може не дуже добре його можете роздивитись, але він стоїть на столі. Коли каву зварять в джезві, її переливали в розігрітий наперед ібрик, і вже в ньому подавали на стіл.

10. Киїз – повстяний килим. Тут ми бачимо справжню сільську хату з справжнім затоптаним за багато років киїзом. Його валяли з шерсті різного кольору, шоб зробити цікаві узори. Це теплий і довговічиний предмет для дому.

11. Мангал. В кутку хати багатого пана стоїть спеціальний латунний мангал з кришкою. Туди насипали гаряче вугілля, шоб грітись. Можна і гріти чи готувати їжу, якшо треба. Такі мангали в Криму були ше в 19 столітті.

12. Караїми. В Алімі є багато саме кримськотатарської етногрфії. Але є місце і для караїмів. Чоловіків можна впізнати за характерним вбранням. А Сара, кохана Аліма, вбирається як в національні, так і в модні євроейські костюми. І це дуже правдива деталь.

Це кінець треду. А я вам нагадую, шо фільм можна подивитиссь отут:

online.dovzhenkocentre.org/films/alim/

Словничок:
tabana чинбарня
dellâl глашатай
davul барабан
davulcı барабанщик
ferece паранджа
horan хоран (круговий танець)
qaytarma кайтарма
qona столик
kelin наречена
ibrik латунний глечик
kiyiz повсть
manğal мангал
qaraim караїм

Share this Scrolly Tale with your friends.

A Scrolly Tale is a new way to read Twitter threads with a more visually immersive experience.
Discover more beautiful Scrolly Tales like this.

Keep scrolling