Profiilimme ylläpitäjät päätyivät eilen illalla villiin Youtube-kierteeseen, jonka mittaan tuli kuunnelluksi joitain Suomen äänitehistorian upeimpia laulunluikauksia. Keräämme tähän päivitykseen kohokohdat kommentteineen. #hikipedianlevyraati
Jope Ruonansuu: Tollo Peloton.
"Kertooko tuo Jordan Petersonista, uskaltaako avata?"
"Jordan Peterson ja lasillinen päärynäsiideriä"
"Ja pullaa pyllyssä"
#Hikipedianlevyraati
Jope Ruonansuu: Hirveät huulet.
"Artistin chef-d'œuvre (älkää avatko, jos ulkopuoliset voivat kuulla, ihan oikeasti)"
"Heille, joiden mielestä riittävän monet pöyristyttävän rasistiset kappaleet eivät ala Mauno Koiviston kusemisella" #hikipedianlevyraati
Mikko Alatalo: Kiinan tyttäret.
"Tässä on Mikko Alatalo, se painaa kyllä itsessään"
"Huomatkaa hupaisa viittaus lopullisesti rampauttavaan sairaaseen kidutuskäytäntöön. 'Mistä kenkä puristaa'"
"Jumalauta, en edes tiennyt että tästä on tehty suomiversio"
"Saatanan saatana"
"Frederikin pitäisi levyttää jatkoksi myös Kumisetä-teema. Puhu rakkaudesta hiljaa, Kumimies"
#Hikipedianlevyraati
Tohtori Tornado: Sairas vääns.
"Tehtiin jätkien kanssa laulu Carterin ulkoministeristä, ja... siinä ei ole mitään poliittista"
"Huumorimusiikki on tärkeää. Varsinkin 70-luvulla."
#Hikipedianlevyraati
Tapani Perttu: Raiskauslaulu.
"Mikä tämä on. Tuo videon kuva ei yhtään auta asiaa."
"Tuli vähän kyllä puun takaa."
"Minä olen aina sanonut, että suomalaisen iskelmäteollisuuden paskuutta ei voi erottaa moraalisesta julkeudesta"
#Hikipedianlevyraati
Souvarit feat. Jari Isometsä: Karpaasi on jätkä raju.
"Mennäänpä vähän valoisempiin tunnelmiin"
"Grääähhhh"
"Yhteistä useimmille näistä lauluista tuntuu olevan hanuri"
#Hikipedianlevyraati
Joel Hallikainen: Halipula.
"Tämä on helvetillisen vituttava"
"Nyt"
"Joel Hallikainen on risteilyisäntähabituksineen harvinaisen sietämätön olento"
"Juhani Kontiovaaran iskelmätähtiversio"
#Hikipedianlevyraati
Jouko, Kosti & Paavo: Can Can.
"En kuuntele enkä varsinkaan katsele tuota loppuun"
"Alkoipa mehukkaan mahtipontisesti tämä homma. Sitten ensimmäinen säe luo kuulijalle haasteen 'Kun vaari ryypyn saa tai kaksikin'"
#Hikipedianlevyraati
Jussi Raittinen: Hirvi, älä tule tielle.
"Rekkamiesromantiikkaiskelmä on jotain ihan hirvittävää. Tässä vähemmän kuultua tuotantoa, jossa hullu otsikko ja myöhemmässä vaiheessa irwinmäistä asennevammaa "
#Hikipedianlevyraati
Sepi Kumpulainen: Laulu naisista.
"Sepi Kumpulainen on aika metaa. Kaikki sen laulut, joita olen kestänyt kuunnella, päätyvät lopulta laulamaan ko. laulun laulamisesta."
#Hikipedianlevyraati
Kike Elomaa: Kristoffer Kolumbus.
"Tämän esityksen jättäisin Kastilian ja Aragonian kruunulle, pitäkööt hyvänään "
"Kolumbuksen kansallisuudesta on esitetty aikanaan arvailuja, mutta tuskin koskaan on häntä kasakkana pidetty"
#Hikipedianlevyraati
Victor Kalborrek: Pikku pukki.
"Tämä ei edes ole mitään muuta kuin keskisormi Syksyn Sävelen naurettavalle instituutiolle. Mukana tyylikäs pikanatsitus. "
"Yllättävän suuri osuus SS-ehdokkaista näkyy syntyneen ihan kännipelleilynä"
"Suomalainen huumorimusiikki on ilmeisen kirottu lajityyppi"
"Kuvitelkaa, että viikossa on yksi huumoriohjelma ja se on tätä"
"Mitä helvettiä tuo on"
#Hikipedianlevyraati
Olennainen korjaus otsikkoon: "Uffaffaa" esiintyy vain kerran.
Kaius Tihtonen: Ei sorsan sorsaa.
"Tämä aiheuttaa minulle kirjaimellisesti hammassärkyä."
"Harvoin olen toivonut kenellekään metsästysonnettomuuksia yhtä hanakasti"
#Hikipedianlevyraati
Tapani Kansa: Tulkaa tytöt takaisin.
"Tämä on hyvin tuskallinen."
"Kommenteissa Jani Maansaari: 'Jämpti äijä, tiesi mistä puhu.... juutalaiset on myrkyttänyt meidän maailman nykyään....'"
#Hikipedianlevyraati
Toim. huom. Hanurikappaleita jäi näköjään koosteen ulkopuolelle, joten viimeisin väite ei pidä tässä kontekstissa paikkaansa. Se ei kuitenkaan poista sitä tosiasiaa, etteivätkö hanuri ja pökäleet sopisi hyvin yhteen.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Silloin kun Musk osti tämän paikan, tuli tavaksi selailla Sinulle-virtaa ja klikkailla toistuvia tai huomion kiinnittäviä nimiä seurantaan. Nyt se on todella helvetin kummajaiskabinetti. Natseja, vintage-radikaalifeministejä joiden mielestä miehet ovat luokkavihollisia joiden(…)
…kanssa solidaarisuus mahdotonta ”scientific” analyysissä mutta jotka haluavat olla transnaisinklusiivisia ja käyvät siis loputtomia skolastisia väittelyitä terffejä vastaan, transhumanistisia kinkyaktivisteja, jotka välillä pohtivat olisiko oikein tuhota luonto,
koska siinä on kärsimystä, Führer, steroidit & 14v tyttöjen viettely -persoonia, ihmisiä keiden elämän sisältö on postata 100 krt päivässä mustien tekemistä rikoksista, HC-tankiepuumajoja, Rechtshegelianer, divine feminine -hippejä mutta ei (tahallisesti) konservatiivisesti,
Richard Wagner tarkoitti Die Meistersinger von Nürnbergin ainoaksi ’komediakseen’, mutta tulikin 4,5h kitkerää vittuilua vastustajille ja taideteoreettista pätemistä. @WilleRydmanilla taisi käydä toisin päin. Luimme tämän perusteellisen teoksen. Arvannette sisältövaroitukset.
Kyllähän tämäkin ansaitsisi tulla sävelletyksi. Selvitys kesän 2022 traagiseen lokajuttuun huipentuneista rikoksista ihmisyyttä vastaan. Nürnbergin hesarilaulajat.
Rydman täsmentää lähennelleensä vain vastentahtoista 19-vuotiasta, ei 16-vuotiasta. Asia kunnossa!
In celebration of the glorious accession of HM King Charles III, we present: The Rulers of England & the UK and Why They Suck, a megathread
Mythic prelude
BRUTUS
Grandson of Aeneas the Trojan refugee. According to a deranged Welsh monk, Brutus killed his parents, sailed to Britain, founded London, killed giants etc. Guy just loved killing. A stone commemorates his landing in Totnes, Devon. It looks like shit.
BLADUD
This descendant of Brutus was imprisoned for being a leper, escaped and went into the swineherd business. Cured of leprosy by warm mud. Founded city of Bath. Then dead people told him to build artificial wings. He died crashing into a wall attempting to fly with said wings
Historiallisten hyvinvointivaalien kunniaksi olemme koonneet huomattavimpia vaalikonesuorituksia tähän ketjuun (kattavimmaksi osoittautuneesta Ylen vaalikoneesta). Kiitokset kaikille ehdokkaille, ilman teitä ei olisi tässä maassa paljon nauramista!
Heti ekassa vastauksessa kunnon sukellus kenraali Ripperin ruumiinnesteteoriaan, ja seuraavaksi kampanjaan loputonta ilmaista virtaa Nikola Teslan salakeksinnöllä vm. 1938. Hyvinvointialuevaltuustoon Rockefeller-kriittistä ääntä tarjolla. Ajattelee kuka?
(VKK, Varsinais-Suomi)
Kristallipuolue, Vantaa-Kerava.
Voiko hipille antaa suunvuoron mistään aiheesta ilman että se pian sönkkää ilmoille WTC-teoriansa? Ehkä, mutta tähän mennessä niin ei ole käynyt.
Kuules jos ei Sanoman lippulaivalla olisi tilaajia, niin kuninkaallisia kyttäävän lahjattoman terffikolumnistin, haahuilujaan anteeksipyytelevän pääkirjoituspellen, amatöörikääntäjän ja itseään ylisuuren lyijykynän kanssa valokuvaavan päätoimittajan pitäisi tehdä jotain...töitä!
Ei eläkeikäinen ylioppilas, jonka jokaisessa "poliitiikka-analyysissä" on vähintään kahdesti kokonaisena lauseena "Mutta." enää opi uutta! Miettikää ihmiset ennen kuin toimitte!
Ja mitä puuhaa enää jää Unto Hämäläiselle ja Raimo Ilaskivelle, ellei HS julkaise heidän ristikkoratkaisujaan?