Profile picture
Йстп @yostap
, 105 tweets, 19 min read Read on Twitter
Думав, що ж унікального можу розказати. Згадав, що маю купу інсайдів з Ватикану. Історії про папу Франциска і Бенедикта, кардиналів, внутрішні тьорки, гроші, міфи і тд.

То шо, тред про закулісне життя Ватикану?
1. Не буду рахувати к-ть лайків, просто розказуватиму факти.

Для розуміння і вступу, звідки знаю всю наступну інфу: я проходив стажування в Radio Vaticana у людини, яка відповідає за комунікацію церкви й веде інстаграм Папи. Під час того багато бачив і чув, пора поділитися)
2. Хоча Папа Франциск має велику популярність серед людей, у Ватикані дуже багато хто його, м'яко кажучи, не любить.
3. Все через його простоту й відкритість до народу. Кардинали звикли до багатого життя, строгої ієрархії, строгого дотримання правил і канонів. "Простий" Франциск — проти цього, тому і дратує дуже багатьох.
4. Простий приклад: Франциск відмовився від золотого хреста і золотого персня. Натомість вирішив носити срібні. Після цього від золотих хрестів та інших дорогих аксесуарів мусили повідомлятися і кардинали, бо ж не можуть вони на людях носити дорожчі речі, ніж у Папи)
5. Неприязнь кардиналів (хоч вони відкрито її не показують) у Ватикані всі знають. Сам Франциск теж чудово в курсі, але він ставиться до цього з гумором) З цим пов'язана цікава історія, я її розповім. Але перед цим - декілька додаткових фактів для розуміння контексту)
6. Всі ви знаєте, що Франциск (Хорхе Берголіо в миру) - з Аргентини. В тих краях досить популярний чай мате - і Францсик просто в захваті від нього.
7. Ну і так само всі говорять про його відкритість до людей. Вона подобається звичайним вірянам, і це крутий медіа-хід, але охорона Папи від цього просто в шоці й холодному поті.
8. До слова, Папа Франциск - для ватиканських охоронців найскладніший папа з усіх. З ним надзвичайно складно працювати саме через відмову від бар'єрів з людьми, простоту, відкритість і це все. Отже, той цікавий випадок, про який я згадував:
9. Одного разу під час традиційної меси на площі Св.Петра Франциск проїжджався на папомобілі й махав людям рукою. Раптом серед народу наперед вибігли якісь паломники і почали кричати "Святий Отче, ми принесли вам чай мате, ось, випийте!" І простягають йому чашку з зеленою рідиною
10. Франциск зупиняє водія, виходить з папомобіля, бере в руки чашку з чаєм мате і робить ковток. Дякує паломникам, махає рукою, сідає назад в машину і їде собі. Охоронці стоять в шоці.
11. Після цього начальник охорони, вже в апартаментах, підходить до Папи: "Святий отче, я все розумію - відкритість, любов... Але ж безпека понад усе. Там могла бути отрута! Скільки божевільних людей, терористів. Декілька капель - і нам би довелось обирати нового Папу".
12. Франциск обертається до нього і каже: "Я вас прошу, яка отрута? Це були звичайні паломники - не кардинали!" І сміється)
13. Ще одна цікава історія була в 2015 році, під час візиту Франциска до США. Тоді він добре потріпав нерви не тільки своїм охоронцям, а й ФБР. Вони мусили організувати все на найвищому рівні, щоб не дай бог не трапилось ніякого замаху. Але з Франциском не все так легко)
14. Перед візитом у Ватикан дзвонять з ФБР: "Так і так, ми підготували для вас найкращий SUV, тоновані вікна, броня для вашої безпеки, всі діла". Франциск відповідає: "Я не хочу SUV, дайте мені звичайний Fiat, будь ласка".
15. В ФБР не знають, як реагувати. Дзвонять до керівництва, що Франциск хоче звичайний Фіат. Там відповідають: "Він при своєму розумі? Це виключено". У Ватикан дзвонять знову, пояснюють, що Фіат неможливо дати з міркувань безпеки. А Папа відповідає: "Ок, тоді я не їду в США".
16. Після довгих переговорів Ватикан і ФБР все ж дійшли до компромісу. Франциска посадили в звичайний Фіат. Але з усіх сторін оточили його броньованим кортежем)) Виглядало це так:
17. Через такий підхід Франциска, в медіа його часто називають "прогресивним" Папою. Але приближені до нього люди не люблять цього. Вони кажуть, що Франциск навпаки традиційний - бо повертається до коренів того, чого справді вчить Біблія, а не того, як її перекрутили церковники.
18. Про внутрішній побут Ватикану і те, що залишається подалі від очей туристів, за його мурами. Щоб потрапити всередину, потрібен іменний дозвіл-перепустка від католицької церкви. Після цього проходиш потрійний кордон і жорстку перевірку, і аж тоді впускають у Ватиканські сади.
19. Сади займають приблизно половину площі Ватикану. Туди не впускають простих смертних, максимум - і то за великі гроші - можуть організувати експрес-тур автомобілем. Дуже швидко, без зупинок, виходити теж заборонено. Мені пощастило гуляти де захочу, і скільки захочу)
20. Ось так сади виглядають зсередини. Бзв, їхній вигляд не змінювався ще з 17 століття. Тобто як їх запроектували тоді - так вони виглядають і донині. І кожен кущик, кожен фонтан, кожне дерево і найменша деталь мають свою символічність і значення. Останнє фото - Фонтан Орла.
21. Коли переступаєш за мури, ніби опиняєшся в зовсім іншому світі. За ними - гамір, метушня і море туристів, які стоять в чергах до Ватиканських музеїв і базиліки Св. Петра. А всередині тихо, спокійно і нема ні душі. Дуже дивні відчуття.
22. За мурами, крім садів, є купа цікавих штук. Наприклад, ватиканський вокзал (у Ватикана є власна залізниця - нею раніше доставляли ресурси з Італії. Хз, як зараз). Або ватиканський аеропорт - він має зв'язок із римськими аеропортами Ф'юмічіно і Чампіно.
23. Крім того, під садами протікає декілька підземних джерел, які завжди постачали безпечну і чисту воду спеціально для Папи.
24. До речі, зараз - вперше в історії, коли на території Ватикану проживає одночасно двоє Пап. Бенедикт 16ий, який зрікся престолу, досі живе у своєму будинку. Ось він, на задньому плані.
25. В цьому будинку, відколи його збудували, мешкали усі Папи. По ідеї, Франциск там також мав жити. Але він відмовився - і зараз живе у ватиканському готелі "Дім Святої Марти". Крім нього там живуть ще десь 40 людей, як правило звичайні священики або єпископи.
26. Бенедикту ж зараз вже 91 рік, і він рідко виходить зі свого дому. Але кожного дня після обіду приходить в один із захованих закутків саду, на молитву. До цієї фігури матері Божої:
27. Інколи він виходить в хол і грає на своєму роялі. Але останнім часом все рідше. До речі, там є два роялі - вони стоять поруч. Один - Бенедикта, а інший - Івана Павла ІІ. Після смерті Папи він так і залишився там стояти, і на ньому вже ніхто не грає. Тільки витирають пил.
28. Хоча Франциск і Бенедикт живуть зовсім недалеко один від одного, - майже сусіди, лол - вони перетинаються вкрай рідко. Практично раз в ніколи)
29. Також на території розташовується головна будівля Радіо Ватикану. Її одразу видно, там стоїть вишка над всім містом. Хоча самі редакції ватиканських медіа - в Римі, на Piazza Pia. Звідти, бзв, просто афігенний вид на замок Сан'Анжело.
30. Під час 2 світової Радіо Ватикану було чи не єдиним європейським медіа, яке боролося з нацистською пропагандою і транслювало свої хвилі на Західні країни. Після довгих переконувань Геббельса Гітлер дозволив скинути на вишку у Ватикані одну-єдину бомбу. Але
31. Взагалі, це був дууже ризикований крок. З одного боку—союзний Рим, з іншого—Базиліка Св Петра. Якби бомба впала на неї, можете уявити. Тому треба було влучити дуже точно саме по вишці. Бомбу таки скинули. Але мимо - вона впала на Рим. Дивом ніхто не постраждав. І Ватикан теж.
32. Ну а тепер факт, якого багато хто чекав) Офіційна причина зречення Бенедикта XVI (про стан здоров'я і втому) — булшит.

На цьому я йду тусити і пити пиво, всі деталі потім) Не переключайтесь😅
33. А ми продовжуємо наш серіал!

Отже, вік і стан здоров'я Бенедикта були лише ширмою. Насправді він зрікся престолу, щоб врятувати імідж церкви (який за його папства почав дуже стрімко падати) й власну репутацію. Ні, ілюмінати й масони тут нідочого)) Зараз поясню.
34. Хоча подейкують, що до цього рішення його підштовхнули рібята з Мальтійського Ордену Госпітальєрів (не плутати з Мальтою). Це найменша в світі держава, ще менша за Ватикан. Навіть має своє посольство в Україні, загугліть.

Але особисто я не дуже схильний вірити в це.
35. На папство Бенедикта припало дуже багато скандалів у католицькій церкві, передусім пов'язаних з педофілією. Папа не міг цьому дати раду. Проблема за проблемою, критика Бенедикта, а заразом Ватикану й церкви лише посилювалась.
36. Люди, що відповідають за комунікації Ватикану, жалілись, що медіа (особливо ліберальні) одразу не злюбили Бенедикта. Бо він був старим, він був консервативним, і він був німцем. Це дуже контрастувало з фігурою Івана Павла ІІ, якого вважали ледь не святим.
37. Наведу приклад, який це яскраво ілюструє. В 2008 Бенедикт відвідав США. Коли він був на борту літака і вже летів до Америки, там набрала достатню к-ть голосів петиція до Конгресу про арешт(!) Папи Римського. Звісно, ніхто його не арештовував. Але сам факт ну дуже показовий.
38. Тож щоб зберегти імідж католицької церкви, Бенедикт мусив зректись. Багато хто у Ватикані каже, що це - найкраще, що він зробив за час свого папства.
39. Там висловлюють таку думку: якби Бенедикт залишився правити, то, скоріш за все, увійшов би в історію як "Папа педофілії". А тепер його запишуть в книги як "Папа, який зрікся". Його останній крок затьмарив собою все, що було до того, і врятував особисту репутацію та церкву.
40. Але не лише Бенедикт передчасно пішов з престолу. Іван Павло І (той, що був перед Іваном Павлом ІІ), пробув Папою лише 33 дні. Це було в 1978, одне з найкоротших правлінь. Його знайшли мертвим у себе в покоях. Оф.версія - інфаркт, але багато хто у Ватикані в це не вірить.
41. Тепер трохи про гроші, хоча про це знаю не так багато, як хотілось би. У Ватикана стількииии ресурсів, що ви собі не можете уявити. Є дві основні структури, які заправляють всіма фінансами. Тут не вміщається, розписую в наступному твіті
42. 1ша - Інститут релігійних справ, його ще називають "Банком Ватикану". 2га - Адміністрація спадку Святого Престолу. Так от, функції центр.банку й забезпечення Ватикану виконує саме друга. Перша структура займається ресурсами та інвестиціями різних католицьких організацій.
43. В 2010-2012 роках з Інститутом релігійних справ ("Банком Ватикану") був великий корупційний сканадал. Директора Банку заарештували за відмивання коштів (кількадесят мільйонів євро, якщо не помиляюсь).
44. Ну і крім офіційних банківських структур, є ще скарбниця. Вона розташована під землею, в районі Апостольського Палацу і Ватиканських музеїв. І там дофіга золота і цінних артефактів. Золотовалютний фонд Ватикану, скажем так, дуже внушитєльний :)
45. На території Ватикану є один-єдиний супермаркет. Там продається абсолютно все - від продуктів до алкоголю і аж до останніх айфонів. Купувати там дуже вигідно: товари у Ватикані не оподатковуються взагалі, тому ціни там втричі дешевші, ніж у Римі. Так, і на техніку теж)
46. Але є одне але: товари (нема різниці, чи це йогурт, чи пляшка лімончелло, чи Samsung Galaxy), продають тільки співробітникам Ватикану. У кожного з них є спеціальна банківська картка, і в цьому супермаркеті приймають тільки їх. Але я один раз там щось купував)
47. Якщо заходиш в цей супермаркет, то там з кошиками ходять одні черниці, кардинали і священики. Людей в звичайному вбранні майже нема - і від цього дуже дивно там перебувати) Ну і трохи смішно бачити монахинь, які купують пачки сигарет Marlboro
48. Тільки щойно зрозумів, що розповідаю про Ватикан, орієнтуючись, що де є і як куди пройти. Додам сюди детальну мапу, щоб і ви могли бачити і уявляти собі. Так набагато краще) Треба було це ще на початку зробити
49. А тепер найбільш неочікуваний факт. Під Ватиканом похований справжній слон. *бадум-тсс*
50. Скелет слона похований всього на декілька метрів під землею навпроти пошти Ватикану, на вулиці Бельведере (див. мапу в твіті 48). Його випадково виявили у 1962, коли міняли труби)))
51. Виявилось, що це був домашній улюбленець папи Лео Х, який правив на початку 16століття. Слона Папі подарував португальський король, разом з леопардами і кіньми.
52. Слона звали Ханно. Деякий час його вольєр стояв поза Ватиканом, тож звичайні римляни могли прийти, подивитись і офігіти. Взагалі, папа Лео дуже любив свого домашнього улюбленця. Він писав йому вірші, і навіть замовив тому самому Рафаелю Санті намалювати його. Ось ця гравюра
53. Але слон довго у Ватикані не прожив - через два роки він помер від запорів. Папа так любив тварину, шо впав у страшну печаль. Як знак своєї відданої любові він наказав поховати його у Ватикані. А через вулицю, до речі, лежать останки Святого Петра, лол)
54. Взагалі, папам часто дарують всякі розкішні подарунки. Ось, наприклад, радіомікрофон, стилізований під Базиліку Святого Петра. Подарунок від уряду Іспанії для папи Пія ХІІ.
Зробив паузу, їздив відпочивати за місто) Продовжимо! Розкажу трохи про ватиканські комунікації, соцмережі Папи Римського, резонансні інтерв'ю Франциска й т.д.
55. Основним джерелом комунікації з зовнішнім світом є Радіо Ватикан. До 2016 року це була окрема структура, зараз внаслідок інформаційної реформи його доєднали до єдиного медіацентру. Воно говорить на весь світ і має 45 відділів (45 різних мов).
56. Цією інформаційною реформою у Ватикані не всі задоволені. Внаслідок неї минулоріч радіо припинило виходити на FM-частотах і перейшло суто на онлайн — і це відсікло велику к-ть слухачів у бідних країнах.
57. Наприклад, в ряді африканських країн, особливо там, де йде війна — як-от Дем.Реп.Конго, fm-радіо Ватикану було єдиним зв'язком із західним світом. У таборах біженців на баобабах ставили антени, всі збиралися біля старих приймачів і слухали.
58. Одного разу, коли в такий табір біженців приїхав співробітник радіо, діти попросили, щоб він передав Франциску, щоб той частіше у своїх щотижневих проповідях згадував біженців. Бо тоді вони почуваються "менш невидимими". Відтоді папа й справді старається згадувати їх частіше.
59. Здавалось би, що Ватикан має забезпечити своє радіо найкращим обладнанням. На жаль, це не так: тех забезпечення там доволі старе. Компи та студія гірші, ніж у багатьох укр.радіостанцій, на них не працює Adobe Audition, а в редакції нема WiFi.
60. Зате там гарні картини) Ось, наприклад. Всі папи, які використовували радіо, – від Пія ХІ до Франциска. На задньому плані - Гульєльмо Марконі, винахідник радіо. У Ватикані його дуже шанують, бо саме він сконструював для них радіообладнання.
61. Ось це - оригінальний мікрофон, з якого Папа Римський вперше в історії церкви вийшов у радіоефір. На попередній картині він також намальований.
62. А так виглядає Святеє Святих радіо Ватикану - апаратна, з якої запускаються всі трансляції. Я ж казав, що техніка не найновіша) На екрані посередині - онлайн-спостереження за площею Св.Петра. Старший брат пильнує :)
63. Якщо ви думаєте, що на радіо Ватикану працюють одні монашки і там контент тільки про релігію, ви помиляєтесь. Колектив там дуже класний, і вони публікують багато матеріалів на соціальну й міжнародну тематику. Хоча все залежить від відділу. Я був в англійському, там дуже ок.
про те, як ведуть твіттери-інстаграми Папи Римського вам зараз розказувати, чи ви вже всі спите і продовжити завтра?
64. Бачу, краще продовжити завтра вранці. Але перед цим напишу для підігріву інтересу.

Папа Римський не має зеленого поняття, про що пишуть у його твіттері. Більше того: він не знає, що в нього взагалі є твіттер.

Добраніч) Завтра розкажу більше :)
65. Продовжуємо!
Отже, як я сказав, Папа не має поняття про те, що в нього є твіттер. Ну тобто, він знає, що його команда веде комунікації з світом через соціальні мережі, і що робить це декількома мовами. Але на цьому все. Як саме і на яких платформах — це вже не його турбота.
66. Поясню зрозуміліше, щоб уникнути півтонів. Якби спитати у Франциска "Про що був ваш останній твіт?", він би не зрозумів, що ви від нього хочете. Питання "про що ви востаннє писали в соцмережах?" було б ясніше — але конкретної відповіді ви все одно б не отримали)
67. В Папи є 9 офіційних твіттерів. Англійською, французькою, італійською, іспанською, португальською, німецькою, арабською, польською і латиною. Всі інші — фейки, і не ведуться з Ватикану. Ось так виглядає арабський профіль. Для багатьох може бути незвично)
68. Всі твіттери ведуть люди з відповідних інформаційних відділів. Англомовний - англійською, франкомовний - французькою і т.д. В їхньому підході все максимально просто. І чесно, я очікував трохи більше оригінальності) Зараз поясню:
69. Відкривають комп і такі: "Хм, що б нині затвітити?" Беруть попередні промови папи (нема різниці, чи вона була вчора на площі Св Петра, чи 3 роки тому під час візиту в Мексику), вибирають якусь гарну цитату і постять. Якщо в світі щось трапилося, можуть вибрати по контексту.
70. В інста схожий принцип. Але там лише 1 справжній аккаунт, який ведуть одночасно 9тьма мовами. Ну і стараються постити більш актуальні фото/відео. Є багато фейкових профілів різними мовами, їх ведуть якісь лєві люди, при чому нормально — і в них теж дофіга фолловерів.
71. Інтерв'ю Папи, в яких він розказує про ставлення до ЛГБТ, розлучених сімей, еволюції і тд - відображають лише особисті погляди Франциска, і в жодному разі не позицію Ватикану. Не більше і не менше. На жаль.
72. Для зміни віровчення чи оф.позиції католицької церкви з того чи іншого питання має зібратись синод, розглянути і проголосувати 2/3 голосів. Це дуже складна процедура. Тому коли медіа беруть цитати Франциска і пишуть "У Ватикані змінили позицію..." - це дуже некоректно.
73. Інтерв'ю Папи, де він говорить, що ЛГБТ - такі ж божі діти, які всі інші, або що 7 днів створення світу - це символізм, або що одною з наступних пап (мам?) може бути жінка, створюють багато клопоту відділу комунікацій.
74. Щоразу такі заяви активно підхоплюють медіа по всьому світу, і здіймається хайп. І багато хто промилково вважає, що слово Папи = слово католицької церкви. Тому часто після таких заяв Ватикан публікує релізи "Слова Папи вирвані з контексту і не відображають позиції церкви".
75. Ці заяви - ще одна причина, чому його не любить багато католиків з консервативними поглядами. "Папа не вважає геїв грішниками - це як взагалі?!! А що я тепер маю казати?!" Ну і минулоріч 60 священиків, у т.ч. декілька єпископів відкрито звинуватили Франциска у єресі.
76. А в Польщі взагалі була жесть. В одному з костелів у Кракові священик регулярно молився за смерть Франциска зі словами: "Молюсь за мудрість для папи. А як він не помудріє і не почне слухати Ісуса - молюсь, щоб папа якнайшвидше відійшов до Царства Небесного". Та й таке)))
77. До речі, Франциск одразу після свого обрання почав критикувати багатьох священиків за те, що вони перетворюють богослужіння в нудні збори. У своєму посланні він закликав їх "зняти кислі міни" і для початку хоча б усміхатись, бо інакше діла не буде. Але не всі це зрозуміли.
78. В цьому ж посланні він закликав поставити в пріоритет роботу з молоддю, в т.ч. навернення її до віри. Бо в цьому плані християнство зараз дуже програє ісламу. Цілі для інтересів церкви поставлені правильно, але не знаю, як там зараз із їхніми досягненнями)
79. Тепер розкажу трохи про те, що має безпосереднє відношення до України. Не секрет, що папа Франциск в дуже хороших дружніх відносинах з головою УГКЦ Святославом Шевчуком, бо він декілька років був єпископом в Буенос-Айресі. Але це важливо для подальшого контексту
80. Так от, Франциск дуже добре знає український контекст, нашу історію, релігійні проблеми і т.д. У Ватикані також уважно слідкують за нинішніми актуальними подіями щодо створення помісної церкви.
81. В кімнаті Папи Франциска на столі стоїть маленька українська ікона Богородиці, формату А5. Її йому подарував Святослав Шевчук в Аргентині, і потім Папа забрав її з собою як цінну реліквію до Ватикана. Свій день він починає і закінчує з молитви до неї.
82. Папу Франциска запросили з візитом до України, він запрошення прийняв. Сподівались, що приїде цього року - та скоріш за все, слід очікувати в 2019. Але це поки не точно) Бзв, востаннє в Україні Папа Римський (Іван Павло ІІ) був в 2001 році - і тоді був капєц який ажіотаж.
83. Лайфхак для тих, хто буде в Римі. Серед охоронців (тих у модних чорних костюмах) у Базиліці Святого Петра є багато наших хлопців. Здебільшого із західної України :) І якщо з ними розговоритися і гарно попросити, вони можуть безкоштовно і без черги провести на купол Св.Петра.
84. Твіт для @YanaSuporovska. Так, прислужників для Базиліки Св.Петра - як і для інших трьох основних католицьких храмів Рима (Сан Паоло, Санта Марія Маджоре і Сан Джовані ін Латерано) - спеціально відбирають. Служити там велика честь. Так само, як і у президентській гвардії)
85. Ретельно відбирають також людей для швейцарської гвардії, які за традицією мають охороняти Папу. Строго від 19 до 30 років, католики. І якщо в тебе ріст менше 174 см - сорі бро, не в цьому житті.
86. До речі, італійська поліція за законом не має жодних повноважень на території Ватикану, там є свої поліцейські. Це використовували євреї на початку 2 світової - частина з них тимчасово рятувалась від переслідувань у Ватикані.
87. Більшість ватиканських поліцейських - правих поглядів і шанують Муссоліні. Адже "якби не він, то Ватикану не було б в такому вигляді, як зараз". Але в цьому є лише доля рації. Якщо цікаво, загугліть про Латеранські угоди.
88. Символічно, що на цей твіт випав саме такий номер)

Одного разу я зайшов у сувенірну крамницю біля Ватикану. Там поруч з образками Івана Павла ІІ і папи Франциска продавались фігурки Муссоліні. Як виявилось, власником крамниці був пенсіонер, колишній поліцейський Ватикану.
89. Коли я спитав у нього, вотафак, він відповів: "Для мене є дві великі людини: Іван-Павло ІІ - бо я служив за його правління, і це найкращий папа. І дуче Муссоліні, бо без нього Ватикану не було б". Такі от люди у папській жандармерії :)
Друзі, буду завершувати тред - додам ще деякі факти, які не згадав. Далі - останні 10 твітів. Але якщо маєте питання - пишіть. Розкажу, якщо знатиму)
90. В Римі (особливо в тих районах, що близько до Ватикану) існує правило. Чим більше священиків у ресторані - тим кращий ресторан. І я зараз абсолютно серйозно)
91. Мене запитували про бібліотеку. Ні, я там не був - і туди справді дууууже складно потрапити. Від слова взагалі. Але ваші шанси отримати туди доступ можуть трохи зрости, якщо ви вступите в один із папських університетів у Римі.
92. Ну і якщо ви раптом захочете в неї вламатися і пограбувати - в мене для вас погані новини. В бібліотеці Ватикану - одна з найпотужніших систем охорони у світі. На рівні з мегаважливими військовими об’єктами.
93. Ватиканські медіа дуже ретельно готуються до кожного іноземного візиту Папи і вивчають локальний контекст. Болючі теми (в т.ч. історичні), сучасні дискусії в суспільстві - вони дуже обережно ставляться до всього. Вивчати все це легше завдяки великому інтернаціональному штату.
94. Наприклад, під час візиту до Польщі Франциск серед іншого мав відвідати Аушвіц. Всім у Ватикані мільйон разів нагадали, щоб ніхто борони боже не використовував словосполучення “Польські табори смерті”.
95. Так само дуже обережно готувались до туру Франциска по Пд-Сх Азії, коли увага всіх медіа була прикута до геноциду рохінджа. В М'янмі (де цього не визнають) Папа про них не згадував. Але в Бангладеші приділив цьому багато уваги, засудив геноцид і зустрівся з самими біженцями.
96. Ще один лайфхак)) Папа Франциск дуже любить: а) маленьких дітей, б) стареньких немічних людей. Тому якщо ви хочете отримати від нього благословення, можете взяти з собою якусь чужу дитину - ваші шанси зростуть :D
97. Одного разу просто під час проповіді в храмі до Папи підбігла дівчинка з синдромом Дауна. Охорона схопила її і хотіла відвести до мами, але Франциск їх зупинив і сказав, щоб дитина сіла поруч, якщо вона хоче. Мала так і просиділа всю проповідь. Це виглядало дуже мило)
98. Багато медіа в підбірках типу "10 неймовірних фактів про Франциска І" писали, що в Папи є лише одна легеня. Це не зовсім так. Він дійсно мав операцію в юності, але видалили лише частину, а не цілий орган.
99. Левова частка бюджету Ватикану зараз заповнюється саме від мільйонів туристів, які купують сувеніри, платять за вхід до музеїв, роблять пожертви і т.д. і т.п. Зарплату працівникам Ватиканських медіа платять саме з цих грошей)
100. Бачили таке євро? Ні? А вони є :D Такі ж існують з Іваном-Павлом ІІ і Бенедиктом XVI. Правда, їх дуже мало і їх складно дістати. Але тим не менш, євро - офіційна валюта Ватикану, і країна карбує свої власні монети із зображенням чинного Папи.
Все, це був останній твіт з цього треду) Розповів наче все з того, що можна було розповісти. Дуже неочікувано було бачити такий ажіотаж - не думав, що так багато людей зацікавиться темою Ватикану. Дякую, що ретвітили і читали! Якщо маєте ще якісь запитання - пишіть :)
Missing some Tweet in this thread?
You can try to force a refresh.

Like this thread? Get email updates or save it to PDF!

Subscribe to Йстп
Profile picture

Get real-time email alerts when new unrolls are available from this author!

This content may be removed anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member and get exclusive features!

Premium member ($3.00/month or $30.00/year)

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!