Duman Radmehr Profile picture
Oct 21, 2018 3 tweets 2 min read Read on X
“چنگیزخان، پدر جهانی شدن؟” عنوان مقاله‌ایست که با اشاره به آزادی #مذهب، مصونیت دیپلماتیک، ایجاد پاسپورت و کارت اعتباری اولیه، تاسیس مدارس عمومی، منع #شکنجه، تسهیل تجارت بین المللی، سیستم پستی بین قاره‌ای در امپراطوری #چنگیزخان، وی را شایسته این لقب میداند.
ozy.com/flashback/geng…
تاریخدانان در این مقاله بر این باورندکه در مورد آمار کشتار توسط مغولها حداقل ده برابر اغراق شده، چون توسط مغلوبان آن جنگها نوشته شده. #چنگیزخان هرگونه تاریخ نویسی در زمان حیات خودش را منع کرده بوده. تاریخ نویسی مغرضانه در مورد #مغولها بحدی بوده که #منقولیسم، بعدا نام بیماری میشود
از متن:”تصادفی نیست که صدها سال بعد، ترس و نفرت از مغولها آنچنان نهادینه شده بود که در طبقه بندی”علمی”ژنها، مغولها و یا انسان مغول با منشا آسیایی به عنوان ژن پست و نسبت به قفقازیها نزدیکتر به اورانگوتان دسته بندی شد. کلمه مونقلوئید، بعدها برای کودکان با معلولیت ذهنی بکار برده شد”

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Duman Radmehr

Duman Radmehr Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @DumanRadmehr

Oct 5, 2020
رشته توییت در مورد سابقه مذاکرات حول #قره‌باغ
آذربایجان تاکنون حاضر به آتش‌بس در نبرد فعلی و ادامه مذاکره نشده است.این مسئله، علاوه بر حقانیت حقوقی آذربایجان در آزادسازی مناطق اشغالی و همچنین برتری نسبی نظامی‌ش،برمیگردد به سابقه بد مذاکرات با #ارمنستان؛
۱/۲۱
#ما_خود_آذربایجانیم
مناقشه قره‌باغ ۱۹۸۸دوباره از آنجا شروع شد که ناسیونالیستهای ارمنی خواهان جدایی از آذربایجان و الحاق به ارمنستان شده و احزاب مسلح دست به کشتار و اخراج تورکهای منطقه زدند.با ادامه درگیریها،قبل از فروپاشی رسمی شوروی، ۱۹۹۱ اولین مذاکره جدی بین طرفین شکل گرفت.
۲/۲۱
#ما_خود_آذربایجانیم
توافق ژئلزنوودسک
۲۳ سپتامبر ۱۹۹۱، با وساطت روسیه (یلتسین)وقزاقستان(نظربایف) بین آذربایجان (آیاز مطلبوف)و ارمنستان(پتروسیان)امضا شد.طبق آن قرار بود که ارامنه قره‌باغ خلع سلاح شده، پناهندگان به خانه‌هاشان برگشته، ادعای جدایی قره‌باغ پس گرفته شود و در مقابل
۳/۲۱
#ما_خود_آذربایجانیم
Read 21 tweets
Oct 2, 2020
گزارش سایت «تحلیل سیاسی اروپا» از اعزام تروریستهای پ‌ک‌ک به #قره‌باغ

“تغییر ترکیب جمعیتی مناطق تحت اشغال #آذربایجان با اسکان ارامنه از کشورهای لبنان،سوریه و عراق اقدامی غیر قانونی است.ولی اسکان تروریستهای #پ‌ک‌ک مسئله بسیار جدی [برای امنیت اروپا] است.”
1/5
#ما_خود_آذربایجانیم
#پ‌ک‌ک در لیست گروههای تروریستی کشورهای غربی است. اجیر کردن تروریستهای پ‌ک‌ک و اسکان آنها در مناطق اشغالی از سوی دولت #ارمنستان، بایستی به عنوان جنایت جنگی در قانون بین‌الملل محکوم شود. چرا که صلح و ثبات را در منطقه به خطر میاندازد”
2/5
#ما_خود_آذربایجانیم
“بنا به اطلاعات موثق، تروریستهای پ‌ک‌ک قبل از اعزام به #قره‌باغ در کمپهای ویژه‌ای که توسط #سپاه پاسداران در خاک ایران ایجاد سده آموزش میبینند. علت اینکار عدم امنیت پایگاه‌ها در کوههای #قندیل است که اخیرا حمله [ترکیه] به آنها افزایش یافته”
3/5
#ما_خود_آذربایجانیم
Read 5 tweets
Oct 1, 2020
خبر فوری!
ادامه بازداشت فعالین تورک در اردبیل؛
نیروهای امنیتی اردبیل عصر امروز پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ علی خیرجو و محسن اسمعیلی مقدم دو فعال مدنی را در اردبیل بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.
۱/۵
#ما_خود_آذربایجانیم
#KarabakhisAzerbaijan Image
گمان می‌رود بازداشت این دو فعال آذربایجانی در ارتباط با تجمعات حمایت از آزادسازی اراضی آذربایجان اشغالی صورت گرفته است.
نیروهای امنیتی امروز صبح طی تماسی با فعالین مدنی آذربایجان از جمله آقای خیرجو و اسمعیلی مقدم تهدید کرده بودند
۲/۵
#ما_خود_آذربایجانیم
که در صورت پافشاری به مواضع حمایت از آزادسازی اراضی آذربایجان اشغالی اقدام به بازداشت آنها خواهند کرد.

فضا در شهرهای آذربایجان از جمله اردبیل بشدت امنیتی گزارش می‌شود.نیروهای نظامی-امنیتی اردبیل امروز پارک جیرال و محله شهریار اردبیل را قرق نظامی کرده‌اند.
۳/۵
#ما_خود_آذربایجانیم
Read 5 tweets
Sep 29, 2020
قطعنامه تجمع مردم #اردبیل در رابطه با جنگ #قره‌باغ(۸ مهر ۹۹).
نیروی انتظامی و اطلاعات اردبیل قبل از قرائت بیانیه با هجوم و دستگیری تعدادی از فعالان شرکت کننده، از تجمع ممانعت کردند. متن قطعنامه را دقیقا همانگونه که بدستم رسیده، اینجا منتشر میکنم.
#KarabakhisAzerbaijan
(0/12)
بسمه الله الرحمن الرحیم
ملت شریف #آذربایجان و سایر ملت های ساکن در جغرافیای ایران
مسئولین کشوری و لشکری
مراجع و جامعه روحانیت
ملت بزرگ آذربایجان در این سوی ارس 30 سال است که ناظر اشغال 20 درصد از (1/12)
سرزمین دولت دوست، برادر و شیعه جمهوری آذربایجان هست که توسط اشغالگران ارمنی به اشغال در آمده است. علیرغم هدایت روند 28 ساله مذاکرات صلح بر پایه عقب نشینی دولت اشغالگر ارمنستان توسط دولت های جهان مسیحیت به رهبری روسیه، فرانسه و آمریکا (گروه مینسک) و علیرغم صدور قطعنامه های (2/12)
Read 13 tweets
Feb 19, 2020
سئچکی‌لرین تحریمین‌دن سؤز گئدنده، کیملر داها اورکدن تحریم ائتملی‌دیرلر، دوشونورسونوز؟! من‌دن سوروشساز، دئیردیم تورکلر!
چونکو ج‌ا طرفیندن داها چوخ ظولم و تبعیضه معروض قالانلار ایچینده تورکلر ایلک سیرادادیرلار. آیریجا، بوندان اؤنجه‌کی سئچکیلرده وئریلن وعد‌لر، هئچ بیریسی
۱/۱۸
دئمک اولار‌ کی، یئرینه گئتمه‌ییب. عمومی اولان ایستیبداد، فساد و تروریسم کیمی موشکوللر بیر یانا، اؤزللیکله تورکلره مخصوص اولان یوخسوللوق، مهاجیرت، سرکوب کیمی موشکوللره باخساق، عادی بیر ایران تورکو نییه گرک سس وئرسین!؟
اؤزللیکله مجلیس سئچکیلرینده، کی اونون اختیاراتی
۲/۱۸
و سئچیم پروسه‌سی هر بیر عاغیللی و شریف اینسانا ایهانت‌‌دیر.
عادی اینسانلاریمیزی قیناساقدا- اؤز آرامیزدی- بعضی سببلردن دولایی، اولدن ده بیر او قدر گؤزلنتیمیز یوخ ایدی. آنجاق تورک میللی فعاللار نئجه؟! داها اونلارا، طایفابازلیق، هم‌کندلی‌بازلیق، جووه دوشمک، احسان یئمک کیمی
۳/۱۸
Read 19 tweets
Feb 16, 2020
حل #مسئله_ملی بدون همراهی جامعه فارس امکان‌ناپذیر هم نباشد، بسیار پرهزینه خواهد بود.در این بین، آن دسته از فعالان فارسی زبانی که بدور از ذهنیت فاشیستی مسئله_ملی را نسبتا درک میکنند، تعدادشان ناچیز است.این تعداد کم نیز یا خود سکوت میکنند و یا اینکه از هر دو طرف بایکوت میشوند.
1/4
معتقدم با آکتیو شدن #فعالین_فارس در مسئله_ملی جبهه جدیدی در مبارزه با فاشیسم باز خواهد شد و با عریض شدن فضای خاکستری، به تلطیف افکار و پرهیز از افراطی‌گری در هر دو طرف کمک خواهد کرد. فقط، فعالیت در #فضای_خاکستری بسیار سخت و حساس است. هر دو طرف به سبب عدم انطباق کامل افکار و
2/4
پیش ذهنیت های موجود، با انگ خائن یا #فاشیست از خجالت آنها در میآیند. حال آنکه شناخت این فعالین، شکستن بایکوت و نقد افکارشان میتواند هم در تدقیق نظراتشان به آنها کمک کند و در در نهایت با مطرح شدن بیشتر گفتمان مسئله_ملی، جبهه ضد تبعیض را نیرومندتر کند.
3/4
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(