Profile picture
Jxlhš // Yüksel Hoš @jxlhs
, 66 tweets, 37 min read Read on Twitter
#Yugoslavya'nın dağıldığını biliriz de bunun ekonomik sebeplerini çok azımız bilir. Gelin ufak bir göz atalım.Nasıl bir ekonomileri vardı Yugoslavya'nın? Nasıl sarsıldı? Hangi Boşnak bu ekonomiyi ilk sarsan kişiydi? Yugoslavya'nın Cem Uzan'ı kimdi? #Agrokomerc neydi?
FLOOD >>>
🔻
Yugoslav ekonomisi pazar ekonomisi ve Sosyalist ekonomi arası bir modeldi.Sıkı bir şekilde ihracata bağlı üretim yapıyordu ve hatırı sayılır bir sanayiye sahipti. Bu sanayisi ile dünyanın bir çok yerinde Avrupalı şirketlere ucuz ürün alternatifi olarak rakipti. Almanya'ya bile
🔻
Ülkedeki sanayi, özellikle ABD'nin desteği ile hayata geçirilmişti. Yugoslavya'nın tek başarısı önce ABD Marshall yardımını sertçe reddedip ardından ABD'den hususi olarak yardım istemekti. Bu şekilde Marshall Planı ile alınamayacak kadar hususi ve fazlaca bir yardım almışlardı
🔻
Ülke 1947'de yardımı reddetmiş,1948'de Stalin ile bağları koparınca, ABD'ye kendisi el açmış ve ABD'nin yardımını resmi olarak talep etmişti. ABD de buna olumlu dönüş yaparak 1949'da ufak bir miktar, 1950 ve 1953 yıllarında ise devasa miktarlarda paralar akıttı Yugoslavya'ya.
🔻
"Takvalı"bir Komunist olan Enver Hoca için bu o kadar kabul edilemez bir şeydi ki Tiran sokaklarında Tito'yu aşağılayan şu karikatürler vardı.

"Tito'nun revizyonist fraksiyonu dolarla besleniyor. Tito'nun en gözde içeceği"
Gökşin Sipahioğlu bu resmi Tiran'da gizlice çekmişti
🔻
Sadece ABD'den 1966-1988 Arasında gelen para, 3,5 Milyar dolardı. 1949 ve 1966 arasındaki yardımı ise sadece Allah biliyor. Gökşin Sipahioğlunun çektiği Karikatür Afişi, 1961'e aitti. ABD'den yardım turları hep sürdü.
Kısacası Yugoslavya iyi, hem de çok iyi yedi arkadaşlar.
🔻
Bizde bir söz vardır. Fransa kralından haber getiren elçi, Kral adına Kanuni'den borç ister. Kanuni tarafından vezire denen söz şudur: "Ver paşa ver bugün borç alan, yarın emir alır"

Yugoslavya da böyle ama borç değil, daha kötüsünü, resmen "BAĞIŞ" alıyordu.
İsrail gibi yani.
🔻
Komünistler bayılır bir şeyi "Köylünün, emeğin" başarısı olarak göstermeyi. Kapalı kapılar ardındaki pazarlıkları hiç anlatmazlar. Köylünün üç beş ton kuru arpasıyla kuruluyor sanırsınız o fabrikalar. Oysa bunun gerisinde ne pazarlıklar vardır. Yugoslavya bunun canlı örneğiydi
🔻
İlk Darbe Boşnaklara gelir. 1878'den sonra Avusturya'nın indirdiği "Kamulaştırma" ve toprak gasbından daha büyüğü, 1945'e dek az çok mülkleri kalan Boşnaklara karşı Yugoslavya tarafından yapılır. Boşnakların köklü ailelerine ait yüz binlerce dönüm araziye devletçe el konur.
🔻
Hedef seçilen Boşnaklar, Bosna Hersek'in ileri gelenleridir. Hersek'te sadece Rizvanbegoviç ailesinin elinden alınan arazilerin boyutu kilometrekarelercedir. 1km2=1 milyon m2. Günümüzde BosnaHersek'in tek kıyısı olan Neum'daki KLEK yarımadası,Ali Paşa Rizvanbegoviç'e tapuluydu
🔻
Arazinizde ailenizden kalma bir konak varsa konakta oturuyordunuz ama arazisi çoktan devlete geçmiş oluyordu. Savaştan sonra bunların çoğu Hırvatlara geçti 850 dönümden 6 dönümü koparabilen bir Boşnağa sormuştum "Geri kalanı nerede?" Nerde olacak Hırvatlarda. dedi. Yer: Stolac
🔻
Bu arazi gaspları sözde burjuvaya karşı emekçi için yapılıyordu ancak 90'larda herkes mülklerini alırken Boşnakların arşivleri bir çok yerde yakıldı. Ayrıca yapılan neredeyse tüm fabrikalar, enteresan şekilde Müslümanların vakıf arazilerine yapılıyordu. Stolac'daki INKOS gibi
🔻
İNKOS 500'den fazla kişinin çalıştığı büyük bir tekstil şirketi idi. Stolats gibi ufak bir kasabayı geçindiriyordu. Hem çalışanları fena kazanmıyor hem de Kültürel aktiviteler ile ülkelerine bir aidiyet hissediyorlardı. Ürünleri son kalite idi. Dünyadan çokça sipariş alıyordu.
🔻
Örneğin Cezayir ordusundan gelen sipariş için bir yıl çalışılacaktı. Yüz binlerce gömlek ve onca malzeme. O sarı gömleklerin defolu olanları, fabrika tarafından defolu ürün olarak da halka satılabiliyordu. Daha sonra Almanya'dan sipariş alındı. Alman ordusuna gömlek dikildi.
🔻
Almanlara dikilen malzeme, Almanya'da farklı markalar altında satılıyordu. Örneğin "Meteor" markası ile satılan gömlek çok özel ve üst kalite idi ve Almanya'da en çok aranan, en kaliteli gömlekti. Bu gömleği çok ucuza üretiyordu Yugoslavlar. Üretilen her ürün kaliteli idi.
🔻
Merkez nüfusu 10 binin üzerindeki her şehirde en az 1 büyük fabrika, 50 binin üzerindeki her şehir çevresinde ise 3 büyük fabrika olmalıydı. Prizren'in dışında bir Ayakkabı fabrikası, bir meyve suyu fabrikası ve bir de ilaç fabrikası vardı mesela. Devasa fabrikalardı bunlar.
🔻
Peki ya Demir Çelik?
Yugoslavya'da ilk demir çelik altyapısını, Bosna, Slovenya ve Hırvatı elinde bulunduran Avusturya yaptı. Onlar yeri iyi seçmişlerdi. Alman sanayisinin limana gitmeden evvelki geçeceği Slovenya'daki Jesenice şehri ile Sava ve Tuna'ya yakın Zenica en uygundu
🔻
1892'de Avusturya'nın açtığı bu fabrikadan Osmanlı'ya çelik satılacaktı. Düşünün şimdi. Elin oğlu sizden Bosna'yı alıyor (Aslında 1877'de biz verdik ve karşılığında para da aldık) ve aldıktan sonra Bosna'da yaptıkları Demir Çelik fabrikası ile bize mal satıp parayı geri alıyor
🔻
Yukarıdaki twit üzerinde 100 gün muhabbet edecek kadar derin bir mana var aslında. Neyse o ayrı. Avusturya yaptı tabii bu büyük yatırımları. SHS ve ardından kurulan Yugoslavya ise mirasa oturdu. Hem Jesenice,Zenica ve Sevojno'dan iyi ürün elde ediyor sanayisini de çeviriyordu.
🔻
Zenica'da önceleri sadece çelik tomruk üretilirdi. Bu tomruk dediğim hani şu kalas gibi olanı. Ama Zenica çeliği, diğerlerinden üst sınıftı. 1965'ten sonra Zenica'da bir çeşitlendirme de yapıldı. Çivi, levha, zincir üretimine de geçildi. Zenica diğerlerini çok geride bıraktı.
🔻
Bu kadar çelik nereye gidecekti? Yugoslavya üretilen çeliği Almanya'ya zaten satıyordu. Ama bir kısmı ile de motor üretildi. Alman kamyonlarına üretilen motor için Almanya fabrika kurdu. Airbus ve Boeing motor aksamı için de parça fabrikaları kuruldu bu da ABD desteğiyle tabi.
🔻
İşte bu fabrika SOKO idi. Merkezi Mostar'daki uçak fabrikası. 450 dönüm alanda bir Müslüman vakfına ait çiftlik arazisi tamamen devletleştirilerek kurulmuştu. Diğer kısımları ise Čitluk, Gruda, Ljubuski ve Nevesinje'ye dağılmıştı. Mostar ve çevresinde 8 bin kişi bu işte idi.
🔻
ABD ve Avrupa siparişleri ile geçiniyordu fabrika. Arada SOKO ismine ek ORAO ve JASTREB,GALEB model de uçaklar üretiyordu ve bunların hepsi Şahin,Kartal,Doğan,Martı vb. kuş ismiydi. SOKO, Helikopter üretimine de geçmişti. Dünya piyasalarında ucuz ürün kategorisinde bilinirdi.
🔻
Afrika'da Mobutu Sese Seko ve İdi Amin gibi düşmanlarını yendikten sonra onların etini yiyen iki kült lider vardı. Bunlardan Mobutu Sese Seko en vahşisi idi ve bir leopar kalpakla gezerdi. Ezilenlerin simgesi, halkların babası TİTO neden bunlara uçak sattı? Ve ne tür zamanda?
🔻
Mobutu Sese Seko, Batılı Sömürgecilere göbeğinden bağlı olan Fransa ve Belçika'nın ağzına bakan biriydı. Kongo iç savaşında ona baş kaldıran Marksist Laurent Desire Kabila ise Che Guevara tarafından destekleniyordu. Ama TİTO, sömürgeci güçlerle beraber Seko'yu destekleyecekti.
🔻
TİTO, Fransa ile birlikte hareket edip Mobutu Seko'yu 1965 model JASTREB jetleri ile destekledi. Zaten savaş, bu jetlerin kullanıldığı vakit güç dengesinin değişmesi ile Marksistler aleyhine bozulacak, Laurent Desire Kabile yenilecek, Ekvatoral Afrika sömürüye teslim olacaktı.
🔻
TİTO, ülkesinde sosyalistti sadece. Sömürüye karşı savaşan on binlerce KABİLA milisi, ormanlarda bu uçakların bombalarıyla yanarak can verdi. TİTO, Kendisini zamanında borç ve parayla destekleyen BATI'ya borcunu sadakatle ödüyordu. Evet, bizim TİTO masalcılarına gelsin bunlar.
🔻
CHE'nin100 adamla gidip desteklediği Kongo'da TİTO, KABİLA yanlısı Marxistleri ortada bırakmakla kalmayıp tepelerine bomba da yağdırmıştı.
Kısacası Yugoslavya,Batı'nın fason sanayisiyle ekmek yiyen,komunist ambalajıyla Rusya'ya karşı sıcak denizler ve Balkanları tutan tampondu
🔻
Yugoslavya raconuna uygun katıldı savaşa. Uçakların kuyruğundan Sosyalist Yugoslavya'nın #Kızılyıldız simgesi silindi. Ama Laurent Kabila ve #CHE'nin milislerince vurularak düşürülen uçaklardaki pilotların üzerinden Yugoslav kimlikleri çıkacaktı. Buna GERÇEKLER deniyor beyler.
🔻
Devam ediyoruz. Derler ya, dinlene dinlene dövmek diye. Arada bir şeyler yiyip, alışverişe çıkıp döndük kalanları da yazalım bitsin şu Yugo saçmalığı.
Dünyanın kuralıdır: Ya dayanırsın yaşarsın ya bir dayıya dayanırsın da yaşarsın. İşte #Yugoslavya'nın da dayıları vardı böyle.
🔻
BM toplantılarında masası, "3 dünya ülkeleri" ve sosyalist ülkelerin ortasında olan Yugoslav diplomatları hakkında başat Sosyalist ülke diplomatlarının şikayeti şuydu: "Toplantıda aramızda oturuyorlar ama kuliste ya Amerikalılarla ya da Avrupalılarla vakit geçiriyorlardı."
🔻
Ülkeniz hakim bir etnisiteden oluşuyorsa birlik olup desteksiz yaşayabilirsiniz. Ancak bir çok etnisiteden meydana geliyorsa bir yere dayanmanız lazımdır ve Dünyada ya Galip güçlere ya da Galip ve Zengin güçlere yakın olmalıydınız. Yugoslavya da kendisine biçilen rolü oynadı.
🔻
Yugoslavya'ya dair konuşanlar ülkenin ABD ve Avrupa ile kurduğu özel ilişkiler ve siyaset ustalığı ezberini tekrarlar.Gerçekte Yugoslavya bu güçler sayesinde kurulmuş ve onlarca idare edilen bir yapay devletti ve Yugoslavya eli ile Batı, sosyalist 3.Dünyaya mal&Silah satıyordu
🔻
Basit insanlar için değildir bu anlattıklarım. Bu sebepten meselelerin özünü ve kaynağını sizlere aktarıyorum. Ülkeler ideoloji ile değil, refah ve istikrarla ayakta durur. Yugoslavya'nın refahı da Batı'nın fasonculuğu ve 3. dünya ülkelerine yaptığı Batı destekli ticareti idi.
🔻
Batı her daim Yugoslavya'nın arkasındaydı. Batı'nın ürettiği başlıca marka ürünler Yugoslava'da üretilirdi. Kapitalizmin başlıca oyuncakları Yugoslavya'da fabrika kurup sosyalist ülkeleri Yugoslavya'nın kızıl yıldızını göstererek soyup, "Made in Yugoslavia" olarak söğüşlüyordu
🔻
Dünyaya satılan ürünlerin mutlaka gerçek örneği Avrupalıların bir şirketine aitti. Bu malları Yugoslavya'da üretip komünist ülkelere satmak için desteklediler. Fiat-600 kopyası Zastava-750, Kolombiya'ya satılacaktı mesela. Paranın önemli kısmı ise tabii ki Avrupa'lı büyüklere!
🔻
Irak'ta Yugoslavya'nın bir kaç silah fabrikası vardı mesela. Saddam çoğu silahı oradan alırdı. Bu fabrikalar ile ABD, İran'a karşı Irak'ı desteklerken yine arada Yugoslavya görünüyordu. Yugoslavya, fakir mahallesinde oturup zengin müteahhite çalışan muhbir ve sadık kahya idi.
🔻
Yugoslavya'nın tüm ticareti bile ABD & İngiliz müttefiki ülkelerce kapalı kapılar ardında kolaylaştırılmıştı.Dünya'da pasaportuna vize istenmeyen tek ülke niye Yugoslavyaydı? Niye sosyalist ülkelerle birlikte Intervizyon'a değil de Eurovision'a katılıyorlardı? Hep soru işareti
🔻
İyi ya da kötü Yugoslavya, dışarıdan desteklendiği taktirde milletlerin bir arada nasıl barış içerisinde yaşayabileceğinin yahut "yaşatılabileceğinin" canlı örneği idi. Komunizm Sovyetlerde tarihe karışırken bu masraflı ülkenin de ipi çekilmeliydi. Çünkü artık vazifesi yoktu.
🔻
Ama ülkelerin ipini çoğu kez kendi insanına çektirirler. Oradan anlarsınız ülkeyi bekleyen kaderi. O şoklarda sarsılmaz denilen kale gibi ekonomiler sarsılır, kolları başaklarla dolu Yugoslav kızının sembolize ettiği güzel ekonomi,AGROKOMERC efsanesi ile yokuş aşağı gidecekti.
🔻
İşin arkasında Pozderac kardeşler vardı ve onların sahadaki adamı Fikret Abdiç. Bu şirket, tam olarak bir harikaydı. Ortada para yoktu ama alışveriş çeviriyordu. Çeklerle iş döndürüyor, bu çekler çiftçinin, toptancının, herkesin elinde geziyordu. Çeklerin boyu ise 2 metreydi.
🔻
Peki sistem nasıl işliyordu? Şimdi herkes öğrensin. Velika kladuşa merkezli bu şirket büyük oynuyordu. Çiftçiden her ürünü direkt alıyor ona vadeli çek veriyordu ürün pazara gidiyor hemen satılıyordu. O sene ilk çıkan Mercedes marka Frigo kamyonlar mı var? Yüz tane alıyorlardı
🔽
Gübre alan,mal alan,traktör alan herkeste bu çeklerden vardı.Agrokomerc yani tarım ticaret a.ş çiftlik bank'a çok benzemese de insanlara direkt ürün vermek için kurulmuş bir şirketti.Yan ürünleri de marketleri dolduruyordu.Marketlerde de bu çeklerden doluydu para yok çek vardı
🔽
Size başı ibraz edilmiş imzalı çek veriliyordu ve birşey aldığınız vakit siz de altını ibraz Edip veriyordunuz ve onunla birşey alan da altını ibraz ediyor bu böyle gidiyordu. Adam boyunda padişah fermanı gibi rulo çekler düşünün öyle işte. Agrokomerc zamanla inanılmaz büyüdü
🔽
Alman Kinder reklamlarındaki Alman çocuk gibi bir Boşnak çocuğun eline tutuşturulan çikolata ile malını satacak kadar cin bir şirketti bu agrokomerc. Çikolatanın adı ise Alman bilim adamı baron von Liebig'den geliyordu çünkü kendisi çikolata üzerine deyişleri ile de ünlüydü.
🔽
Alija 1970'lerde Bosna'da İslam için nelerle meşgul ise Abdiç de para için o derece meşgul biriydi. Bihaç ve Batı Bosna'nın köylerini tek tek gezen, buralarda çiftçilerle anlaşan ve dışarı göç etmekte olan halkı, kuracağı şirketi ile bir nevi kurtaran bu sistemi kurmuştu.
🔻
Yüzlerce kamyon ve tırı, Bosna'nın bir yerinden diğerine giderken mutlaka karşınıza çıkıyordu ve Yugoslavya'nın en büyük tarım şirketi idi. Bosna'daki hemen her 4 çiftçiden üçü Agrokomerc'e çalışıyor durumdaydı. Hırvatistan ve Sırbistan'da da durum benzer şekilde idi
🔻
Zamanla Bosna'nın "Krajina" bölgesi, tüm ülkenin en gelişmiş yerleri arasında Slovenya'dan sonra anılmaya başlandı. Bir şirket düşünün sadece yatırım yapmıyor aynı zamanda yolsuz köylere yol, su şebekesi olmayan evlere su götürüyordu. Evet, Agrokomerc tam manası ile mükemmeldi
🔻
Bursları ile eğitime destekte bulunuyor, çalışanlarına ayrıca üniversite okutuyor ve 13 bin çalışanı ile Bosna Hersek'te adeta efsaneleşiyordu Agrokomerc.

Üstelik burada bir milli duyguyu da sahiplenmiş, yöresel bir kahraman Mujo Hrnjica'nın devasa bir anıtını da dikmişlerdi.
🔻
Sağlıklı koşullar altında milyonlarca tavuk, hindi, çiftlik tavşanı, mayonez, likör, kahvaltılık ürün, peynir, çikolata, salça, mantar gibi ürünlerle ve tamı tamına 9300 ayrı ürünle şirket, Avrupa'da marketlere ürünlerini gönderen en büyük ve en profesyönel tarım işletmesi idi
🔻
Ve şirket hedef seçilir. Belgrad'dak "Borba" (Mücadele) isimli bir gazete, şirket çeklerinin karşılıksız olduğunu yazıp ilk algı savaşını başlatır. İşin arkasında Bosna'daki idareciler ve aynı zamanda şirket patronu Abdiç'in hemşehrileri olan Pozderac kardeşleri de işaret eder
🔻
Artık şirket meselesi Yugoslavya için Amerikalıların "Watergate" skandalına dönüşecektir. Devletin dahil olduğu çek ve ticari yolsuzluk meselesine dönüşür bu giderek. Çekler elinde kalan insanlar bir anda çekleri ciro etmek isterler ancak şirket sistemi buna uygun değildir.
🔻
Alija nasıl Saraybosna davasında devleşti ise ABDİÇ de şirketiyle alakalı mücadelesinde devleşir.Agrokomerc, bu skandal hakkında devlete bilgi bile vermez. Pozderac kardeşlerin siyasi hayatı biter.Ayrıca olan Yugoslav ekonomisine olur. Artık çok daha kırılgandır.Enflasyon %164
🔻
Kendisine karşı hukuken neredeyse hiç bir şey yapılamayan ABDİÇ, çoğu devlet kurumunu da satın aldığından kurumlardan bilgi bile alamayacak hale gelmiştir merkezi Yugoslav yönetimi. Mesele devam ederken patlayan savaşta ABDİÇ, SDA kurucuları ve sponsorları arasında belirir.
🔻
Kendisini Bosna'nın üzerinde arı gibi çalışan birisi olarak adlandıran ve öyle özdeşleştiren ABDİÇ, savaşta Batı Bosna'da kendi köyü ve çevresinde kurduğu cumhuriyetinin bayrağına da bu arıyı koyar. Savaş sonrasında günümüzdeki partisinde de arının çizgileri hala mevcuttur.
🔻
Bu olaylarda Bosna'da bir bölgede bariz bir gelişme söz konusu olsa bile genel manada Yugoslavya bitmekteydi. Abdiç ve "Agrokomerc efsanesi" aslında Yugoslavya'ya sadece bir şok vermişti.Bu şok, onun ABD ve Batı desteğinin kesilmesi ile ömrünü tamamlayacak günleri getirecekti.
🔻
Ekonominin güzel günleri geride kalmış,100 milyarlık,500 milyarlık banknotların dönemine girilmişti. Artık paranın değeri hep düşecekti.Bu düşüşü herkes milliyetçi duygularla kullandı. Slovenler federasyonu beslemek istemedi. Sırplar da Büyük Sırbistanı dillendirilmeye başladı
🔻
Reagan dönemi bitmiş ve Bush dönemi başlamıştı. Yugoslav şirketlerine destekler kaldırılırken ABD'de satılmakta olan Yugo marka otomobil, o senelerde en kalitesiz ve en çirkin otomobil seçilecek ve ülkeye ait herşey adeta gözden çıkarılacaktı. Yugoslavya'nın ipi çekiliyordu
🔽
ABD Avrupa'da İrlanda'yı hemşehri sebeplerle,Ürdün ve İsrail'i Ortadoğu'daki varlığı gereği, uzak asyada Taiwan ve G.Kore'yi Çin'e karşı, Yugoslavya'yı ise maslahat gereği destekliyor ve para harcıyordu.Glasnost ile soğuk savaş bitiyor ise köprü ve aracı devlet de gereksizdi
🔽
ABD yardımı kesilince yüzlerce Yugoslav şirketi kendini yenileyemedi ve pahalıya mal edilen malları her sene daha az satıldı. Zaten ekonomisi dış pazara bağlı olan Yugoslav şirketleri birer birer iflasa yürüdü. Energoinvest gibi dev şirketlerin kasasında neredeyse nakit yoktu.
🔽
Bu para darlığında milyonlarca dolar para, Kosova savaşı adlı milliyetçi bir filme harcanınca ve daha bir çok israf üzerine Slovenler, zengin ülkelerle sınır olduğu için bu yağlı gümrük gelirlerini federasyona vermeyeceğini ve israfı beslemeyeceğini bildirdi ve sonrası malum.
🔽
Başlayan savaş sadece ekonomiyi değil, 45 senede meydana getirilen abidevi şirketleri de bitirdi
İnsanların geleceği de yok oldu. Şimdi bu haritada olan ve olmayan 1100 şirketin bir kısmının sadece isimleri kaldı. Bir de sağda solda metruk halde duran boş bina ve tesisleri.
🔽
23 milyonluk enkazın 4 milyonu Avrupa ülkeleri,ABD,Avustralya ve Kanada gibi ülkelerde yaşıyor artık. Batan ülkeleri önce sermaye terk eder.İlk gidenlerle birlikte Yugoslavya topraklarından çıkan nakit paranın toplamının 30 milyar dolar olduğu düşünülüyor. Ve hâlâ da dönmedi.
🔽
Yugoslavya'nın dünyada bıraktığı boşluğu ise Çin doldurdu. Aslında bunun için planlanan ülke İsrail'di. Çünkü İsrail'in Afrika'ya açıldığı dönemle Yugoslav iç savaşının dönemi aynıdır. Eski bir Musevi atasözü der ki. Ortalık kan gövdeyi götürdüğünde mülk alma ve ticaret vaktidir.
Flood bitmiştir. Aslında çok söylenecek var ancak buradan bu şimdilik bu kadarı yeterlidir.

Herkese selamlar.
Yugoslavya'nın dünyada bıraktığı boşluğu ise Çin doldurdu. Aslında bunun için planlanan ülke İsrail'di. Çünkü İsrail'in Afrika'ya açıldığı dönemle Yugoslav iç savaşının dönemi aynıdır. Eski bir Musevi atasözü der ki. Ortalık kan gövdeyi götürdüğünde mülk alma ve ticaret vaktidir.
Missing some Tweet in this thread?
You can try to force a refresh.

Like this thread? Get email updates or save it to PDF!

Subscribe to Jxlhš // Yüksel Hoš
Profile picture

Get real-time email alerts when new unrolls are available from this author!

This content may be removed anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Trending hashtags

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member and get exclusive features!

Premium member ($30.00/year)

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!