AKK kaldırıldıktan sonra süreç ile ilgili çok fazla yalan haberin (fake news) yayıldığını görüyoruz. Adeta büyük bir hafıza kaybı yaşanmışçasına AKK ve AKK'nin kaldırılması süreci unutulmuş görünüyor.
Biz "İnternette Kotaya, Kısıtlamaya, Düşük Hıza, Fahiş Fiyatlara Hayır!" kampanyamızı başlatmadan önce, paket hızınız ister 8 Mbps olsun ister 100 Mbps olsun, AKK dolduğunda düşürülen hız 3 Mbps idi. Mayıs 2016'da kampanyamızı başlattık.
Kampanyamız etkili oldu, BTK Eylül 2016'da "AKK sonrası hızların %50 artırılmasına dair" karar aldı. Yani AKK sonrası hız 3 Mbps yerine 4.5 Mbps olacaktı! Buna sağlam argümanlarla itiraz ettik, bu çağda böyle bir uygulamanın var olmaması gerektiğini savunduk.
Aralık 2016'da BTK başka bir karar daha aldı. Buna göre, 1 Mayıs 2017 - 31 Aralık 2018 arası bir geçiş dönemi olacak ve bu geçiş döneminin ardından AKK tamamen kaldırılacaktı.
Geçiş dönemi uygulaması çerçevesinde 1 Mayıs 2017 - 31 Aralık 2018 arası hızlar paket hızına oranlı düşürüldü. Örneğin, paket hızınız 16 Mbps ise 5 Mbps'ye, paket hızınız 50 Mbps ise 16 Mbps'ye düşürüldü. Kararda belirlendiği üzere 31 Aralık 2018 tarihinde AKK kaldırıldı.
AKK'nin kaldırılmasına 2 ay kala Türk Telekom,taahhüdü devam edenlere ek kota getireceğini duyurdu.Yine kelime oyunlarıyla tüketicinin hakkını çiğneyecekti.Büyük bir tepki gösterdik ve Aralık 2018'de TT,büyük bir geri adım attı.Bir tüketici hakkı gaspının daha önüne geçmiş olduk.
Eğer referans noktanız, bu kampanya sayesinde 1 Mayıs 2017 - 31 Aralık 2018 tarihleri arasında yaşanılan geçici geçiş dönemi ise o referans noktasına göre büyük bir adaletsizlik var. Buna da çok sağlam bir şekilde itiraz ettik:

Mücadelemiz sürüyor. Gerçekleri unutup "AKK geri gelsin!" diyenlere diyoruz ki: Üstte bahsettiğimiz gibi, köhne bir uygulamayı geri istemek yerine yüksek hızlı, makul fiyatlı, kotasız internet için uğraşmanız gerektiğini anladığınız gün bir şeyler değişecek.
Missing some Tweet in this thread?
You can try to force a refresh.

Like this thread? Get email updates or save it to PDF!

Subscribe to İnternette Kalite Hareketi
Profile picture

Get real-time email alerts when new unrolls are available from this author!

This content may be removed anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!