, 29 tweets, 6 min read
کارزار انتخاباتی کانادا، کشوری تَرَک‌خورده را نمایان کرده theglobeandmail.com/opinion/articl…
چه کانادای انگلیسی‌زبان در برابر کبک، چه شرق در برابر غرب، چه جوان در برابر پیر، اتفاق نظر در سال ۲۰۱۹ به سختی پیدا می‌شود و ممکن است بعد از انتخابات کماکان گریبانگیرمان باشد.
کارزارهای انتخاباتی گاهی چشم‌هایمان را به روی واقعیاتی باز می‌کنند که خوشایندمان نیست. کارزار کنونی که این آخر هفته تمام می‌شود، شکاف‌های جغرافیایی و بین نسلی در کانادا را آشکار کرده:
کبکی‌ها، توافق چند فرهنگی کانادای انگلیسی‌زبان را مردود می‌شمارند.

غرب کانادا از دست مرکز کشور عصبانی و منزوی شده.

رای‌دهندگان جوان‌تر و مترقی‌تر، از دست مسن‌ترهای برخوردار و متمکن دلخورند.
بن‌بست مجلس، می‌تواند این تفرقه‌ها را عمیق‌تر کند.

هر یک از دو حزب لیبرال و محافظه‌کار، فقط توانایی جذب یک‌سوم مردم کانادا را دارند.

هرگز در تاریخ کانادا دو حزب اصلی کشور تا این ‌حد زمان انتخابات فدرال منفور نبوده‌اند
دولت احتمالی ائتلافی برای کسب رای اعتماد مجلس، یا باید به جدایی‌طلبانِ دوباره ظهور کردهٔ اتحاد کبک و یا به حزب دموکرات‌نو امتیاز دهد که در هر دو صورت، موجب نارضایتی و حس نادیده گرفته شدن بخشی از مردم خواهد شد.
محقق سیاسی دانشگاه لاوال معتقد است رهبر حزب لیبرال، جاستین ترودو، خودش هم نمی‌داند که دارد با دینامیت بازی می‌کند.
مؤسس انجمن دانشجویان تازه‌وارد در دانشگاه رایرسون می‌گوید تغییرات اقلیمی، عدالت اجتماعی و نابرابری برای جوانان مهم است. این مسائل زندگی جوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهد در حالی که مسن‌ترها برایشان استطاعت مالی، درآمد، کاهش مالیات‌ها و این قبیل مسائل مهم است.
ترودو هم سه‌شنبه گذشته به این شکاف‌ها اشاره کرد:
در ۴ سال گذشته تمام تلاشم متمرکز بر ایجاد وحدت در کشور بود ولی امروز می‌بینیم که انتخابات این دوره نسبت به دوره پیش دو قطبی‌تر و اختلاف‌انگیزتر شده
تجزیه‌طلبان کبک که از صحنه سیاسی کانادا محو شده بودند، مجددا به طرز معجزه‌آسایی در هفته‌های اخیر سر بر آورده و احیا شده‌اند و مخصوصا خارج از مونترال، پایگاه‌های رای‌آور حزب لیبرال میان فرانسوی زبان‌ها را تهدید می‌کنند.
محقق سیاسی دانشگاه لاوال می‌گوید درست است که اکثریت کبکی‌ها از تجزیه‌طلبی حمایت نمی‌کنند ولی کماکان‌ خودمختاری می‌خواهند.

کبکی‌ها می‌خواهند از بیشترین اختیارات ممکن در امور داخلی خودشان برخوردار باشند.
کبکی‌ها از رای خود به حزب لیبرال در سال ۲۰۱۵ پشیمانند و از دخالت‌های دولت مرکزی در امور داخلی کبک ناراضیند.

ترودو می‌گوید در صورت انتخاب مجدد، ممکن است در قانون ۲۱ درباره ممنوعیت پوشش با نمادهای مذهبی در اماکن دولتی کبک دخالت کند.
در اعتراض، کبکی‌ها بیشتر به حزب اتحاد کبک روی می‌آورند و پیام حزب این است که به ما کار نداشته باشید. بگذارید خودمان تصمیم بگیریم چه به صلاحمان است.
هر چقدر هم قانون ممنوعیت نمادهای مذهبی در کبک میان کانادای انگلیسی‌زبان تبعیض‌آمیز تلقی شود ولی در کبک بسیار محبوب است زیرا نزد مردم این استان جزو اصول سکولاریسم محسوب می‌شود.
در این انتخابات احتمالا تمام کرسی‌های آلبرتا و ساسکاچوان و بیشتر کرسی‌های منیتوبا نصیب حزب محافظه‌کار می‌شود.

محافظه‌کاران همچنین در بریتیش‌کلمبیا، خارج از پایین‌شهر ونکوور و نیمه جنوبی جزیره ونکوور قوی هستند
بسیاری از رای‌دهندگان غرب کانادا، اراده حزب لیبرال مبنی بر کاهش گازهای کربنی را به مثابه حمله به اقتصاد خود تلقی می‌کنند.
درست است که لیبرال‌ها خط لوله Trans Mountain را تصویب کردند و حتی از صاحب قبلیش خریدند ولی خط لوله‌ای ساخته نشد و سیاست‌های زیست‌محیطی لیبرال‌ها و مالیات کربن، حاکی از بی‌اعتنایی لیبرال‌ها به استان‌های غربی است.
مگر نمی‌گویند با بحران اقلیمی مواجهیم؟
فرض کنید دولت کانادا برای اجرای تعهد پاریس درباره گرمایش جهانی، تصمیم به بستن مالیات و محدود کردن تولید صنعتی بگیرد و درِ صنعت قطعه‌سازی و خودروسازی انتاریو و هوافضای کبک را تخته کند.
چه کسی پاسخگوی صدها هزار بیکار و اقتصاد ویران خواهد بود؟
خود را جای مردم استان‌های غربی کانادا بگذارید تا ببینید چه حالی دارند وقتی دولت از پایین کشیدن کرکره بخش نفت و گاز سخن می‌گوید.

آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده ساخت‌های فسیلی برای سالیان متمادی مورد نیاز دنیاست. چرا نفت دنیا از کانادا تامین نشود که استانداردهای بالایی دارد؟
شکاف سوم، بین نسلی است. حضور پرشور جوانان سال ۲۰۱۵ نقش مهمی در پیروزی لیبرال‌ها داشت ولی بسیاری از آنان هم‌اکنون ناراضیند.
جوانان استطاعت خرید خانه ندارند. یک راه جذب رای جوانان، بستن مالیات سنگین‌تر به خانه‌دارها‌ است تا بخشی از ثروت انباشته شده نسل قبلی، که زمان منطقی بودن قیمت‌ها وارد بازار مسکن شده‌اند، به جوانترها منتقل شود.
دولت مسئول، نباید برای ارائه خدمات به نسل قبل بدهی بیشتری ایجاد کند- بدهی‌ای که بازپرداختش در آینده روی دوش جوانان است- و در عین حال از خدماتی مانند مرخصی زایمان والدین، مهدکودک و بزرگ‌کردن کودکان بزند.
حزب لیبرال، سبز و دموکرات‌نو وعده داده‌اند که برای جمعیت در حال پیر شدن کانادا امنیت درآمدی بیشتری ایجاد کنند و بیمه همگانی دارو راه اندازند

مساله اینجاست که این امکانات اجتماعی را بیشتر رای‌دهندگان مسن‌تر دریافت می‌کنند در حالی که هزینه‌اش از محل مالیات کارگران جوان تامین میشود
ولی حزب محافظه‌کار هم بهتر از آن‌ها نیست؛ این حزب در مواجهه با تغییرات اقلیمی مردّد است در حالی که جوانان تغییرات اقلیمی را تهدیدی نابودگر می‌دانند.
دولت اقلیت یا ائتلافی، مجبور به امتیازدهی است:

کبک خودمختاری بیشتر در قوانین مهاجرت، مالیاتی و فرهنگی می‌خواهد و تضمین اینکه دولت در قانون ممنوعیت نمادهای مذهبی دخالت نکند.

همچنین خط لوله Trans Mountain ممکن است کلا لغو شود که به نارضایتی بیشتر استان‌های غربی دامن می‌زند.
کانادا همچنان به مراتب باثبات‌تر، بازتر، تحمل‌پذیرتر و برون‌نگرتر خواهد ماند نسبت به آمریکای تحت رهبری دونالد ترامپ یا اروپای تحت احساسات در حال گسترش ملی‌گرایی.

درصد بیکاری پایین است و هم اقتصاد دارد رشد می‌کند هم جمعیت زیاد می‌شود.
بیشتر کشورهای غربی حاضرند هر کاری بکنند تا همان ثبات اجتماعی‌ای را به دست آورند که کانادایی ‌ها از آن بهره‌مندند ولی تنش‌های داخلی کانادا در حال افزایشند و شکاف بین نسلی، خطر دور شدن نسل مسن‌تر از نسل جوان را زیاد کرده.
موقع رای دادن، در نظر بگیرید که کدام حزب مردم کانادا را نزدیک‌تر و کدام حزب شکاف‌ها را بیشتر می‌کند.

#انتخابات
#کانادا
#cdnpoli
#Elexn43
#elxn2019
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with کرگدن

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!