Izzet Akyol Profile picture
Oct 29, 2019 7 tweets 3 min read Read on X
+"Hakimiyet Milletindir"

İlk meclis kürsüsünde (23 Nisan 1920) "Onlar işlerini istişareyle yaparlar" anlamındaki âyet asılıydı (Şura/38). Sonrasında M. Hulusi Yazgan'ın ta'lik "Hakimiyet Milletindir" levhası asıldı; harf devrimiyle o da kaldırıldı
#29Ekim #hatsanatı #husnihat Image
+21 Aralık en uzun gece. Eski adı: Şeb-i Yeldâ

Fuzuli'ye veya Bosnalı Sâbit'e atfedilen beyt:

Şeb-i yeldâyı müneccimle muvakkıt ne bilir?
Mübtelâ-yı gama sor kim geceler kaç sâ'at

En uzun gecenin kaç saat olduğunu astronomlar,muvakkitler değil dertten sabahlayan gam ehli bilir Image
+Celi Sülüs levha:

Maslahat-ı âlem dört şeye olmuş binâ,
Ben yiyeyim sen yeme, ben iyiyim sen fenâ!

İkinci mısra bugünün çoğu çatışmasını da açıklamıyor mu? İnsan aynı insan..

Yazı, son dönemin en önemli hattatlarından Mehmet Hulusi Yazgan'ın (1869-1940) kaleminden çıkmadır Image
+Sülüs levha:

Bu bir özge hânedir ki her usûlü bâ-safâ
İçinde sâkin olanlar çekmesin aslâ cefâ
Bir gelen bir dahi gelsin, demesinler bî-vefâ
Sâhibine kıl şefâat, yâ Muhammed Mustafâ!

1323/1907 tarihli levha, son devrin en önemli hattatlarından Hasan Rıza (1849-1920) imzalıdır Image
+Celi Sülüs levha (Gülsüm Aydın)

Cânıma bir merhabâ kıldı ezelde çeşm-i yâr
Şöyle mest oldum ki gayrın merhabâsın bilmedim
-Ahmet Paşa

Şair diyor ki:
Sevgili [Allah] ezelde bana bir merhaba lûtfetti. O zamandan beridir bunun mestliğiyle başkalarının selamını farketmiyorum bile Image
+Şiir Fatih Sultan Mehmed Hân'ın vezirlerinden Ahmet Paşa'ya aittir (1426-1497); Fatih ve oğlu II. Bayezid zamanlarında kadılık, kazaskerlik, sancak beyliği ve vezirlik gibi yüksek dereceli görevlerde bulunmuştur. II. Murad dönemi kazaskerlerinden Veliyüddin bin İlyas'ın oğludur
+Celi Ta'lik Levha:

Caygîr eyledi beyt-i dîlimi hubb-i Ali
Herkesin hâne-i kalbinde bir arslan yatur

Yazı: Mehmed Arif Hikmet

Şair "Herkesin kalbinde yatan bir arslan vardır,benim gönül evimi de Ali sevgisi doldurdu" demiş; "Allah'ın arslanı"na işaretle kelime oyunu da yapmış Image

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh

Keep Current with Izzet Akyol

Izzet Akyol Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @izakyol

Sep 11, 2021
Tarih bizde ancak övünme vesilesidir, başarısızlıklar hatırlanmaz bile. 324 sene önce bugün 11 Eylül 1697'de Zenta'da Osmanlı ordusu Avusturya karşısında perişan oldu.Sadrazam şehit düştü,sultan zor kurtuldu.Sadâret mührü ve otağ-ı hümayûn dâhil ordunun herşeyi düşman eline geçti
+Bütün Osmanlı tarihi boyunca sadâret mührü düşman eline tek bir defa geçmiştir [11 Eylül 1697, Zenta/Sırbistan]. Zenta'da şehit düşen Sadrazam Elmas Mehmet Paşa'nın sadâret [başbakanlık] mührü bugün Viyana'da Arsenal Harp Tarihi Müzesi'nde sergilenmektedir.
+Zenta'da şehit düşen Osmanlı komutanlarının acı listesi:
Sadrazam Elmas Mehmed Paşa
Rumeli Beylerbeyi Küçük Cafer Paşa
Anadolu Beylerbeyi Mısırlızâde İbrahim Paşa
Koca Cafer Paşa
Adana Beylerbeyi Fazlı Paşa
Diyarbekir Beylerbeyi Kavukçu İbrahim Paşa
Maraş Beylerbeyi Yunus Paşa
Read 8 tweets
Jun 18, 2021
Köy yumurtası satan Hollandalı köylü, yumurtaları evinin kapısındaki bu küçük tezgâha bırakmış. 10 tanesi 1.50 €. Yumurta alan, parasını camekânın içindeki zarfa koyup gidiyor. (Fotoğrafları ben çektim). Kırsal bölgelerde epey de yaygın, böylesi çok var. Yorumu size bırakıyorum. ImageImage
+Fukuyama'nın Trust diye bir kitabı var, "Güven" adıyla Türkçe'de de yayınlandı. Sosyal erdemlerin ekonomi, zenginlik ve refah uzerindeki etkisini anlatıyor.
Kitabın özet tezi:
Toplumsal ilişkilerde güven ne kadar belirleyici ve yaygınsa o toplum o kadar zengin ve müreffeh oluyor ImageImage
+Toplumsal ilişkilerin "güven" üzerine kurulmasının belki de en önemli şartı "bireysel sorumluluk duygusu". Bizde herkes kazığı tanıdıklarından yer, ama başka birilerine ihtiyaç duyduğunda illa köylü, hemşeri, akraba gibi yakınlarını arar; "yabancı"yı güvenilmez bulur, yaklaşmaz
Read 6 tweets
May 26, 2021
Suriye'de seçim yapılıyor. Tarafsız gözlemcilerin, sandık güvenliğinin falan olmadığı göstermelik bir seçim bu. Bu vesileyle bir hatıramı paylaşmak istiyorum: 2001-2009 arasında Çin'de yaşarken orada Suriyeliler için seçim sandığı kurulmuştu, şahit olduğum traji-komik detaylar 👇
+Olay Çin'de, Guangzhou şehrinde geçiyor. Benim de bazen gittiğim bir Suriye lokantası vardı, orada seçim sandığı kuruldu. Sandığın arkasındaki duvarda Suriye bayrağı ve kocaman bir Esed posteri asılıydı, ayrıca oy vermeye gelenler için açık büfe yiyecekler hazırlanmıştı (bedava)
+Sene galiba 2007 veya 2008 olsa gerek. O dönemde henüz Türkiye seçimlerinde yurtdışında oy kullanılmıyordu, ben de Suriye'nin Çin'de dahi sandık kurmasına şaşırmıştım. "Yurtdışı seçmen listesi hazırlamak falan basit şeyler değil" diye düşünerek adamları içimden takdir ettim.
Read 15 tweets
Apr 8, 2021
Muhalifler ısrarla Türkiye'nin dış borçlarının çok yükseldiğini, batma noktasına geldiğimizi yazıyorlar. Bu eleştiriye pek hak veremeyeceğim. Türkiye'nin kamu borcu da, dış borcu da yüksek sayılmaz. TRnin esas sorunu borçları değil, yurtdışı kaynağa çok yüksek faizle erişebilmesi
+Bakınız, mesela Birgün geçenlerde haber yapmış, "Dış borç stoğunun milli gelire oranı Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı" diyor. Gerçekten vahim bir noktada mıyız? Mukayeseli bir analiz yapınca sorunun yanlış teşhis edildiği ortaya çıkacak. Buyrun 👇👇
birgun.net/haber/dis-borc…
+Kurların oynaklığı sebebiyle rakamlar da değişiyor, ama yuvarlak olarak Türkiye ekonomisinin senelik büyüklüğü 720 ila 750 milyar dolar civarında. Toplam borçlar yaklaşık 450 milyar dolar. Bunun 200 milyar doları kamuya ait, 250 milyar doları da özel sektörün borcu.
Read 15 tweets
Apr 8, 2021
Krediler yeniden yükselişte, aynı hatalar tekrarlanıyor. Türkiye şartlarında piyasaya bu tarz hızlı para enjeksiyonu iç piyasa tüketimini, dolaylı olarak ithalatı (ve cari açığı), sonuçta ekonomideki genel kırılganlığı arttırır. 2016'dan beri yaşadıklarımızdan hiç ders almamışız.
+İktidar 2016 sonundan beri ekonomiyi toparlamanın tek yolu olarak "piyasaya kredi pompalama"yı görüyor,bu yolla piyasayı canlandırmaya çalışıyor. Bu politika temelde kamu bankaları kanalıyla uygulanıyor,özel bankalara baskılar yapılıyor, bir dönem KGF de çok yoğun devreye alındı
+Krediler artınca iç talep hızla büyüyor, ancak ülke içi üretim aynı hızla artamadığı için iç talepteki yükseliş ithalatı ve cari açığı patlatıyor. Yani bankaların ekonomi büyüsün diye dağıttığı paralar dönüp dolaşıp Türkiye'ye mal satan yurtdışındaki firmaların kasasına giriyor.
Read 12 tweets
Apr 1, 2021
#NecipFazil yeniden gündemde. Türkçe'nin en iyi şairlerinden biri olduğu kesindir ama âdil olmak gerekirse, Soğuk Savaş etkisindeki siyasi çizgisi demokratik/özgürlükçü olmaktan çok uzaktır. Necip Fazıl'ın fikrî mirası Turkiye'yi ve muhafazakârları siyaseten iyi bir yere götüremz
+#NecipFazil merhum siyasi olarak korporatizmin açık etkisindedir. Bu çizgi devleti bireye karşı önceler, güçlü devleti özgürlüklrden daha önemli görür,devleti ele geçirp toplumu kendi tasavvurlarna göre şekillendirmek amacındadır.Kemalizmin dindar versiyonudur dense yanlış olmaz
+Sağ ya da sol versiyonlarıyla Türk siyasetinin üzerine çökmüş olan Korporatizm heyulâsından kurtulmak zorundayız.Şu ilkeler bence yol gösterici olabilir:

1. Bütün vatandaşların hukuki eşitliği
2. Serbest/özgür müzakere ortamı
3. Rekabet ve fırsat eşitliği
4. Etkin hukuk/denetim
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!

This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us!

:(