, 24 tweets, 12 min read
My Authors
Read all threads
“Nasıl İngilizce çalışmalıyız?” diye soranlara küçük bir katkı olması ümidiyle çeşitli öneriler/çıkarımlar:

1- Yabancı dil öğrenme sürecini keyifli hale getirmek gerekli.
2- Çevrimiçi sözlükler iyi arkadaşınız olsun. Sürekli kullanmaya özen gösterin
#ingilizce #yabancıdil #dil
3- Ne kadar çok ders aldığınızdan daha önemli olan o derslerde cesur olup konuşmak için kendinizi zorlayıp zorlayamadığınızdır. Dil öğrenme sürecinde risk almak çok önemlidir. Risk alın.
#ingilizce #yabancıdil
4- Yabancı dil bilmek gramer bilmek demek değildir. Dile odaklanırsanız gramer de kendiliğinden gelecektir. Bolca okuma ve dinleme yapmanızı öneririm. İnternette çokca kaynak var.
#ingilizce #yabancıdil
5- Eğer seviyeniz A1 ise “elementary reading texts” derseniz bol miktarda kaynağa ulaşabilirsiniz. B1 seviyedeki dinleme metinleri için “intermediate listening texts/audio script” diye aramanız yeterli olacaktır.
#ingilizce #yabancıdil
6- Keyif aldığınız şarkıları Türkçeye çevirmeyi deneyin. Sonra bu çevirileri İnternette bulduğunuz halleriyle karşılaştırın. Bunu eğlenceli bir oyuna dönüştürmek elinizde.
#ingilizce #yabancıdil
7-Önce Türkçe altyazılı sonra İngilizce altyazılı olarak dizi ve film izleyin. Filmlerin ve dizilerin senaryolarını bulup onları okumaya ve anlamaya çalışın. İzlediğiniz film/diziden en az beş tane yeni kelime veya söz kalıbı belirleyip bunları not edin.
#ingilizce #yabancıdil
8- Çok sevdiğiniz bir filmin sahnesini en az üç veya dört kez izleyin. Beğendiğiniz ifadeleri not edip onları ses kaydedicisiyle tekrar tekrar söyleyin. Doğru telaffuz edip etmediğinizi öğrenmek için çeşitli web sayfalarından yararlanabilirsiniz. #yabancıdil #ingilizce
9- Gittiğiniz her yerde sürekli olarak içinizden pratik yapın. “Bunu nasıl ifade edebilirim?” “Bu, İngilizce nasıl söylenir?” diye sürekli kendinize sorular sorun.
#ingilizce #yabancıdil
10- Sosyal medyada ilgi duyduğunuz konulara yönelik İngilizce hesapları takip edin. Eğer dağcılık ile ilgileniyorsanız bu konudaki hesapları takip etmeniz o konuyla ilgili kelimeleri öğrenmenize yardımcı olacaktır.
#ingilizce #yabancıdil
11- Günde en fazla 8 tane İngilizce kelime belirleyip bunlarla ilgili çalışma kartları hazırlayın. Bu konuda bol miktarda uygulama (application) var, onlardan yararlanabilirsiniz.
#ingilizce #yabancıdil
12- Ne olursa olsun dil öğrenme sürecinizi sürdürün. Sürekli dilin içinde kalın. Her gün tekrar etmeye özen gösterin.
#ingilizce #yabancıdil
13- İngilizce radyo dinleyin. Arabanızda yabancı radyo dinleyebilirsiniz. Ya da cep telefonunuzda ilgi alanınıza göre radyoları bulabileceğiniz uygulamalardan yararlanabilirsiniz.
#ingilizce #yabancıdil
14- Öğrendiğinizin dilin kültürüyle ilgili ilginç bilgiler edinin. Mesela, İngilizce “mayday” kelimesinin kökü nedir? Ya da “nature calls” nasıl kullanılmaya başlandı? Bu sizin motivasyonunuzu artıracaktır.
#ingilizce #yabancıdil
15- Deyimler ve atasözleri araştırın. Eğlenceli bilgiler dil öğrenme motivasyonunuzu artıracaktır.
#ingilizce #yabancıdil
16- Öğrendiğiniz dili ilgi alanlarınızla ilişkilendirin. Eğer ilgi alanınız makyaj/ otomobil ise youtube’da bu konularla ilgili videoları izleyebilirsiniz. Her şeyi anlamak zorunda değilsiniz.
#ingilizce #yabancıdil
17- Sürekli bir şeyler okuyun. Sesli kitaplar dile maruz kalmanız için sayısız fırsat sunuyor. Bunlardan yararlanabilirsiniz.
#ingilizce #yabancıdil
18- “İngilizce düşünmek ne demek?” Defteri gördüğünüzde aklınıza notebook kelimesinin gelmesi. Bunu sağlamanın yolu da dille haşır neşir olmaktan geçiyor.
#ingilizce #yabancıdil
19- Yabancı dil öğreniminde tekrarın önemi tartışılmaz. Dil öğrenirken uzun zamanlar ayırmak yerine kısa sürelerde tekrar yaparak öğrenmek daha etkili bir yöntemdir.
#ingilizce #yabancıdil
20- Yabancı dil öğrenmek için yurt dışında yaşamak şart değil. Ayrıca yurt dışına gittiğinizde yabancı dili ne kadar bildiğiniz de son derece önemli. Başlangıç seviyesinde kısa süreli yurt dışı deneyimi turistik bir gezintinin pek de ötesine geçmez.
#ingilizce #yabancıdil
21- Yabancı dili rahat bir ortamda kullanacağınız konuşma grupları veya yabancı dil kafelerini her zaman araştırmalısınız. Sayısız fırsatlar sunar. İngilizce kafe diye arama yaparsanız bunlara ulaşabilirsiniz.
#ingilizce #yabancıdil
22- Bir bağlam içinde olmadığı sürece ezber faydasız. Ezberlediğiniz 10 kelime veya söz kalıbını hangi anlamda kullanacağınızı bilmeden iletişim kuramazsınız. Okuduğunuz kitap veya izlediğiniz dizi/filmlerdeki kelimeleri hedeflemelisiniz.
#ingilizce #yabancıdil
23- Dil değişim topluluklarından yararlanın. Xlingo, Mixxer, Livemocha en çok tercih edilenlerdir. Siz insanlara Türkçe öğretin onlar size İngilizce konusunda yardımcı olsun. Çok eğlenceli olabilir.
#ingilizce #yabancıdil
24- xtranormal, dvolver, glogster gibi web sitelerinden yararlanarak kısa filmler hazırlamanız mümkün. Dili kullanarak üretim yapmanız son derece önemli. Denemeye değer.
#ingilizce #yabancıdil
Yukarıda sıraladığım öneriler/çıkarımlar sizin için uygun olmayabilir. Yapmanız gereken bu ve benzeri önerileri kendi öğrenme stilinize uygun hale getirmektir. Sizin için etkili olduğunu düşündüğünüz yöntemleri paylaşmanızdan mutluluk duyarım.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Cem Balçıkanlı

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!