My Authors
Read all threads
1/در باب #پیشگیری از #کروناویروس به قدر کافی اطلاع‌رسانی شده که خب خلاصه‌ش می‌شود شعار دکتر #مینو‌محرز: نو ماچ نو تاچ!
اما درباره #درمان فقط می‌شنویم که درمان ندارد و دانشمندان مشغول‌اند و...
خب مشکل کجاست؟ در این رشته توییت به زبان ساده برای آنها که علاقه‌مندند توضیح میدهم
2/ویروس چیست؟ اصلا چه فرقی با باکتری دارد؟ چرا باکتری را می‌توانیم با آنتی‌بیوتیک از بین ببریم اما ویروس را نه؟

دانشمندان تا الان چه کرده‌اند و در چه مرحله‌ای هستند و چه زمانی دارو یا واکسن این نوع ویروس‌ها را می‌ریزند به بازار!؟
3/اول اینکه باکتری‌ها خیلی ناراحت می‌شوند وقتی می‌بینند مردم هیچ فرقی بین آنها و ویروس قائل نیستند، چون باکتری موجود زنده است، برای خودش کسی است، دستش در جیب خودش است و خوب یا بد به هر حال مثل همه موجودات زنده حیات و ممات خودش را دارد اما ویروس اصلا موجود زنده نیست!
4/خب وقتی چیزی "زنده" نباشد طبیعتاً "کشته" هم نمی‌شود!
حالا ویروس اگر موجود زنده نیست پس چه کوفتی است؟ حقیقتش خود دانشمندان هم در زنده بودن یا نبودنش مانده‌اند!
ویروس در واقع یک ژن است داخل یه پوشش چربی-پروتئینی، به همین دلیل برای از بین بردن ویروس باید دست‌ها را با صابون شست!
5/هر چند صابون پوشش چربی-پروئتین را از بین می‌برد، اما بدیهی است اگر وارد بدن شد دیگر نمی‌توان برای از بین بردنش صابون را خورد!
این ویروس به شکل مهمان ناخوانده وارد بدن میزبان می‌شود و از امکانات میزبان استفاده می‌کند برای تکثیر! بعد به جای تشکر به میزبان آسیب می‌رساند!
6-ویروس در کمال نامردی به این هم بسنده نمی‌کند و با حقه‌بازی و کلک، سلول را وادار می‌کند که ذرات ویروسی تولید کند، سلول بدبخت هم با این کار بزرگ و بزرگتر می‌شود تا آخر سر می‌ترکد!
در واقع ویروس ضمن سوءاستفاده، ژن خود را به شیوه‌ای آسیب‌‌زا به درون سلول‌های میزبان وارد می‌کند.
7-برای غلبه بر ویروس باید روی بدن خودمان حساب کنیم و با سیستم ایمنی به جنگ ویروس برویم و بدن لشکرکشی کند برای از بین بردنش. لشکرکشی یعنی از سرباز و بچه‌های اطلاعات عملیات، پشت جبهه، تبلیغات، پدافند و... خب این پروسه زمان‌بری است فلذا چند روزی ویروس به بدن آسیب می‌زند.
8-مشکل اول: در حین لشکرکشی به سمت ویروس ممکن است سیستم پدافند (لنفوسیت‌ها) به دلیل بیش فعالی دچار #خطای_انسانی شود و به جاهای دیگر نیز آسیب وارد کند!
مشکل دوم: اگر سیستم ایمنی بدن ضعیف یا ناکارآمد باشد چه؟ متاسفانه ویروس رحم نمی‌کند!
9-سوال؟ خب سلول ایمنی سعید که توانسته ویروس را از بین ببرد برداریم تزریق کنیم به حمید که سیستم ایمنی ندارد!
جواب: خسته نباشی خب دانشمندان مشغول همین کارند اما مسئله اختصاصی بودن است، یعنی سلول سعید مال سعید است و به حمید نمی‌خورد تازه اگر به حمید بخورد به مجید نمی‌خورد!
10-حساسیت ایجاد می‌کند و نکته دیگر اینکه لنفوسیت سعید در بدن سعید توانسته ژن ویروس را تشخیص دهد و حمله کند اما در بدن حمید ممکن است در شناسایی گیج بزند. این گیرها اگر رفع شود، می‌توان سلول فرد بهبودیافته را گرفت، در آزمایشگاه ویرایش و به بدن فرد سالم تزریق کرد (واکسن یا درمان)
11-و اما یک خبر خوش! دانشمندان بدون سر و صدا روی یک تکنولوژی جدید خارق العاده‌ای کار می‌کنند که در واقع یک انقلاب بزرگ در ژن تراپی است که اگر به حول و قوه الهی، کامل جواب بدهد یعنی کرونا و ایدز و سرطان و همه را می‌توان با آن درمان کرد: علیحضرت همایونی جناب مستدام کریسپر کاس9
12-
Crisper cas 9
در واقع یک قیچی ژنتیکی است! دو تیغه دارد، تیغه پایین مخصوص شناسایی ژن ویروس یا ژن سلول سرطانی یا هر ژنی است که دنبالش هستیم، این شناساگر می‌رود همان ژنی که می‌خواهیم را شناسایی می‌کند سپس تیغه بالایی مثل قیچی، ژنِ هدف را بُرش می‌زند! خلاص!
13-حالا اگر ژن مورد نظر، ژن همین ویروس کرونا باشد خب ژن را برش می‌زند و از بین می‌برد و از شرش خلاص می‌شویم اگر ژن معیوب سلول سرطانی باشد، ژن معیوب را شناسایی می‌کند، برش می‌زند بعد یک ژن درست و سالم به جایش قرار می‌دهد یعنی همان رفوکاری!
14-خب پس دانشمندان معطل چه هستند؟ آهان! سوال خوبی است!
دو تا گیر کوچک دارد که مشغول چکش کاری هستند: یکی اینکه این کریسپرکاس 9 هم ممکن است دچار #خطای_انسانی شود و اشتباهی برود یک ژن بینوای دیگر را ببُرد و به جای آن‌که ابرو را درست کند بزند چشم را کور کند.
15-از طرفی بدن ما هم خیلی نازک نارنجی است! هر ماده خارجی را به راحتی قبول نمی‌کند و پس می‌زند، شما فکر کن وقتی بدن بعضی افراد نسبت به شیر، فلفل، خرمالو، تخم‌مرغ، دارچین و بعضی داروها حساسیت شدید نشان می‌دهد دیگر واکنشش به کریسپرکاس 9 چه می تواند باشد!
16-به هر روی چاره‌ای نداریم تا زمانی که این دانشمندان کار را نهایی کنند فعلا به شعار کلیشه‌ای پیشگیری بهتر از درمان است بپردازیم! همان #نو_ماچ_نو_تاچ!
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Mohammad Sadeghi

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!