1- Erişime engellenen sitelere girmenin birçok farklı yolu var. Genel olarak bizler hep DNS ve VPN'den bahsettik. Peki diğeleri neler? Sansüre uğrayan sitelere nasıl erişebiliriz? Müsaitseniz #flood başlıyor. Image
2- Erişime engellenmiş sitelere acil girmeniz gerekli ve hiçbir şey yapamıyor musunuz? O zaman Google Cache yardımınıza yetişiyor. Nasıl mı? #GoogleCache
3- #Google'a girmek istediğiniz siteyi yazın ve ''önbellek'' sekmesini açıp tıklayın. Siteye hızlı bir şekilde erişebilirsiniz.

Örnek: #Wikileaks erişimi! #Google Image
4- Erişime kapatılan sitelerin IP numarasını kullanın. whois.com.tr adresine girin ve kısıtlanan/sansüre uğrayan sitenin IP’sini bulun. Örnek görsel Wikileaks adlı siteye ait. IP’yi adres çubuğuna yazın ve siteye erişin.

#SansüreHayır Image
5- archive.org; sitelerin verilerini ve geçmiş versiyonlarını depolayan en büyük web sitelerinden birisidir. Sansürü aşmanızın yanında birçok konu için kullanılır. Acil durumlarda sitelere buradan erişmeniz mümkün.

#SansüreHayır Image
6- Çeviri sayesinde de sansürü bypass edebilirsiniz! Google translate gibi uygulamalar sayesinde sansürlenen siteye erişmeniz mümkün. Wikipedia engeli her ne kadar kaldırılmış olsa da bu engeli yaşadığımızı unutmayalım. Flood bitti, okuduğunuz için teşekkürler.

#SansüreHayır Image

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Zet Lorento

Zet Lorento Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @ZetLorento

6 Apr
1- Ülkeler interneti halkına tamamen kapatabilir mi? Geçtiğimiz yıl İran'da, bu yıl Küba ve Myanmar'da gördüğümüz ülkedeki interneti kesme çalışmaları Türkiye'de ya da diğer ülkelerde nasıl yaşanabilir? Ne yapmalıyız? Nasıl yapmalıyız? #Flood başlıyor.
2- İnterneti tamamen kesebilecek ülkeler arasında ABD, İran, Rusya ve Kuzey Kore gibi ülkeler görünse bile devletin kendi alt yapısı olmadığı için bunu gerçekleştirmesi pek mümkün değil. Şu an bu sadece Çin, İran ve Kuzey Kore’de mümkün. Rusya’nın ise çalışmaları mevcut.
3- Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde böyle bir durum ile karşılaşmak şu an için söz konusu değil. Yani hükümetler hiçbir şekilde bu ve benzer ülkelerdeki interneti tamamen kesemez. Çünkü böyle bir çalışma yok. Fakat buralarda durum biraz özel.
Read 6 tweets
29 Mar
1- Yemeksepeti'nin hacklenmesinin ardından kullanıcılardan gelen soruları cevapladık. Bu flood içerisinde endişelenen kişilerin ne yapması gerektiğine değiniyoruz. Flood birazdan başlıyor.
2- Öncelikle Yemeksepeti'ne ve Yemeksepeti kullanıcılarına geçmiş olsun.

'Yemeksepeti'nin bahsettiği SHA-256 gerçekten kırılamaz mı?'

Sha-256 ile maskelenmiş parolalar %100 güvende değil. Kırılması imkansız değil, güç. Bu kırılabilir. (Boş zamanı olan ve uğraşmayı seven kırar.)
3- 'Daha güvenli bir profi için ne yapmalıyım?'

Güçlü parolanın yanında 2FA, (SMS değil, Şifrematik) profilinizi daha güvenli hale getirecektir. Unutmayın; SS7 saldırısı ile SMS veya mesajlaşma uygulamalarına erişilebilir. Şifrematik kullanırken yedek kodu kaydetmeyi unutmayın.
Read 7 tweets
22 Mar
1- Neden ücretsiz VPN kullanmamalıyız sorusunu ele aldığımız bu flood içerisinde Kaspersky’in kas.pr/134j bu linkteki ürününü neden alıp kullandığımızı da yakından inceleyeceğiz.
2- Geçtiğimiz haftalarda 3 VPN hizmeti hacklendi ve 21 milyon kullanıcının verileri çalındı. Bu verilerin internete sızması oldukça ürkütücü. Bu 3 VPN hizmetinin ismi ne diye soranlar olacaktır. İsimleri; SuperVPN, GeckoVPN ve ChatVPN.

Detaylar: kaspersky.com.tr/blog/supervpn-…
3- Peki 21 milyon kullanıcının hangi verileri çalındı? Bunlar net mi diye soranlar için de tabi ki cevap net. Şöyle:

*E-mail adresleri
*Kullanıcı adları
*Tam isimler
*Ülke isimleri
*Rastgele oluşturulmuş parola dizeleri
*Ödemeyle ilgili veriler
Read 6 tweets
16 Nov 20
1- Twitter’ı tamamen profesyonel olarak kullanmanızı sağlayacak birçok ipucunu paylaşacağım
2- #TrendsMap adlı uygulama ile harita üzerinden canlı bir akışı kontrol edebilirsiniz. Seçeceğiniz bir ülkede ya da şehirde neler konuşuluyor bunu görebilirsiniz. Bunun yanında hashtag kontrolü de sağlayabilirsiniz. Kimlerin ne konuştuğunu görmek için güzel bir uygulama.
3- Bilgisayardan Twitter'ı kullanan kişiler bu kısa yolları biliyorlar mı? Twitter'ı daha hızlı kullanmanıza yarayan klavye kısayolları. Tek tuş ile bir şeylere erişmek çok güzel. Ayrıca pc’deyken @Settings kullanıcı adına bakmayı unutmayın :) Image
Read 8 tweets
2 Apr 20
1- Karantinadayken insanlar internetten ek gelir sahibi olmak istiyor ya da hızlı para kazanmak istiyor. Bunun için farklı yollar var. Bu #flood içerisinde bu yolları ve işe yarar bazı uygulamaları derledim. Umarım işinize yarar ve bu konuda da küçükte olsa katkı sağlamış oluruz.
2- Bu, harman bir flood olacak. Uygulamaların bazılarını denedik bazılarını denemedik bu yüzden araştırmayı unutmayın. Şu konuyu tekrar etmek istiyorum: Sevdiğiniz ve önemli gördüğünüz tweetlerimizi RT etmek istemiyorsanız kopyala/yapıştır yaparak paylaşabilirsiniz. Başlıyoruz.
3- İnternetten mail okuyarak para kazanabilirsiniz. #Cash4Offers, #Moneymail, #PaidToRead, #Sendearnings gibi mail sistemleri sayesinde bu mümkün. Bu sistemlerde mail okumanın yanında oyunlar oynayarak, videolar izleyerek ve sorulara doğru cevaplar vererek para kazanabilirsiniz.
Read 12 tweets
18 Feb 20
1- İnternet güvenliği bence oldukça önemli bir konu. Bu yüzden internet ve ağ güvenliğiniz için bazı eklentileri derledim. Bu eklentiler sayesinde çoğu zaman güvende kalacaksınız. Eğer buradaysanız #flood başlıyor.
2- “Privacy Badger” ikinci kişilerin çevrimiçi etkinliklerinizi izlemekten alıkoyan eklentidir. Firefox, Tor, Chrome, Opera gibi tarayıcılarda mevcut. Kontrol edilmek istemeyenler için önemli bir eklenti. Bütün eklentileri tarayıcı mağazalarından ücretsiz indirebilirsiniz.
3- “KB SSL Enforcer” Tarayıcınıza, kişisel bilgilerin girildiği web siteleri için SSL katmanını zorla kullandırtmayı sağlayan eklenti. SSL olmayan sitelere güvenmeyin, kişisel bilgi ve banka bilgileriniz ile asla giriş yapmayın. Kişisel veri güvenliğinizi önemseyin.
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!