My Authors
Read all threads
Dün paylaştığımız pestisit floodundan sonra meyve kabuklarında biriken pestisitten nasıl kurtulabiliriz sorusu çok fazla geldi. Bununla ilgili floodumuz başlıyor. iyi okumalar dileriz.
Tarımsal üretimde 400-500 çeşit pestisit kullanıldığı düşünüldüğünde, meyve ve sebzelerinizi yıkama şeklimiz konusunda içinden çıkılamayan bir durumla karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz.
Meyve sebzeleri pestisitten (tarım zehri) arındırmak için nasıl yıkamalıyız? ‘Sadece suda yıkıyorum’ diyen de oldu, suya sabun katıp yıkadığını itiraf eden de. Değişik tavsiyeler de dolaşımda bu konuda. Doğrusu neymiş bakalım...
Öncelikle yiyeceklerden çıkarmaya çalıştığımız pestisitlerin hepsinin bir olmadığını bilmek gerek. Etki şekillerine göre 3’e ayrılıyorlar. Kontak etkili olan yüzeyde kalıyor. Sistemik etkili olan ise bitkinin bünyesine nüfuz ediyor.
Yani yapraktan köküne her yerinde kalıntı söz konusu. Yarı sistemik olanlar da hem yüzey hem de bitkinin dokusunda etkili.
Bunu bilmek neden önemli? Öncelikle her seferinde yıkayarak arındırabileceğimiz bir tabloyla karşı karşıya olmadığımızı anlamak için. Yani bitkiye su yoluyla verilen sistemik bir ilacın arındırılması çamaşır suyuyla yıkasanız dahi mümkün değil.
İşin zor kısmı da zaten bu; hangi pestisiti hangi yöntemle uzaklaştıracağız? Tarımsal üretimde 400-500 çeşit pestisit kullanıldığı düşünüldüğünde, sorun iyice içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bilim de zaten net bir yöntem bulamamış. O yüzden hep alternatifler denenmiş.
İlk grupta, yaygın olarak uygulanan çözeltiler var. Klordioksit, sodyum karbonat, asetik asit, sodyum hipoklorit ve gliserol çözeltileriyle sebze meyveler yıkanmış.
Ve görülmüş ki, bir pestisit grubunda yüksek oranda arınma sağlayan çözelti, başka pestisit grubunda işe yaramıyor. Sonra, ozon, ultrases, yüksek hidrostatik basınç ve gama ışını gibi uygulamalar devreye girmiş.
Bunlarda da sadece kontak etkili pestisitlerde belli oranda arınma sağlanabildiği görülmüş. Haşlama, pişirme gibi ısıl işlemler ise bazı pestisitlerin yoğunluğunda 3-4 kat artışa neden olmuş.
Bilim, pestisit belasını tamamen gıdamızdan uzaklaştırmanın mümkün olmadığını söylüyor. Peki ne yapacağız? Ekotoksikoloji uzmanlarının önerisi bilinen en eski yöntem; kabuk soyma ve çeşme suyuyla yıkama.
Özellikle meyvede pestisitin kabuktaki yağ tabakasında yoğunlaştığını anlatan uzmanlar, “Pestisiti buradan çözündürüp alamıyoruz. Özellikle meyvenin alt ve üst çukurunda pestisit birikimi daha çok oluyor. En etkili yöntem kabuğu derin soymak.
Soyarken alt ve üst çukuru kazımak gerek. Ayrıca kabuğa değen el soyduğunuz kısma değerse yine bulaşma oluyor. Sebzede de en makul olanı elma sirkesinde 10 dakika bekletmek. Çünkü çözeltilerin de sağlığa zarar verme riski var” tavsiyesinde bulunuyor.
Doğal ve sağlıklı yaşam uzmanları ise yıkama işleminde bentonit kili kullananmaktadır. Sirkeli suya bir kahve fincanı bentonit kili eklediğini anlatan uzmanlar, bentonitin zararlı kimyasalları uzaklaştırdığını söylüyor.
Bizce en etkili yöntem kabuğu derin soymak. Soyarken alt ve üst çukuru kazımak gerek. Ayrıca kabuğa değen el soyduğunuz kısma değerse yine bulaşma oluyor. Sebzede de en makul olanı elma sirkesinde 10 dakika bekletmek.
Herkese sağlıklı günler dileriz. Okuduğunuz için teşekkürler.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Sağlıklı Tarım

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just three indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!