My Authors
Read all threads
Bu akşam biraz tarım dışına çıkıp farklı bir bitkiden bahsedeceğiz. Artık neredeyse hepimizin evinde bulunan aloe vera nasıl bakılmalıdır? Nasıl çoğaltılır gibi sorularınıza kısaca yanıt vermeye çalışacağız. Herkese iyi okumalar. Image
Evlerde en çok tercih edilen süs bitkilerinden olan aloe vera, şampuanından kremine, kişisel bakım ürünlerinde sıkça kullanılan bir madde olması nedeniyle de aslında oldukça tanınıyor.
Jel kısmında, 18 amino asid, 20 mineral, 12 vitamin ile çeşitli bilimsel araştımalarda immunostimülan olduğu gösterilmiş olan bileşikleri barındırmaktadır. Antrakinonları içeren kabuk bölümü suyunun uçurulması ile elde edilen ve laksatif olarak kullanılan kısma Aloe denir.
Yaprağın iç kısmında bulunan ve parankim hücreler tarafından imal edilen müsilaj görünümlü renksiz kısma ise Aloe vera Jel adı verilir.
Aloe vera organik maddeler bakımından zengin, humuslu ve geçirgen yapılı topraklarda kolaylıkla yetişmektedir. Toprağın drenajının iyi olması gerekmektedir. Aksi takdirde çiçeğiniz ölebilir.
Ortam sıcaklığı 10-15 derece arasında olması aloe vera için idealdir. Doğrudan güneş almayan alanlar idealdir. Hafif esinti olan ortamlarda yaşamasına rağmen evinizde konumlandırırken iki açık cam ya da kapı arasında kalmayacak, yani bu ikisi arasında oluşacak rüzgar akımlarına
maruz kalmayacak şekilde yerleştirmeniz önemli. Sulama konusunda fazla suya ihtiyaç duymazlar. Yüzeyin en az 5 cm altında olacak şekilde toprak kuruyana kadar beklemeli sonrasında süzgeç deliklerinden su geldiğini görene kadar yavaşça ve derinden sulamalısınız.
Aloeyi yüzeyin en az 5 cm altı kuruyana kadar tekrar bir kez daha sulamamalısınız. Çoğu ortamda Nisan’dan Ekim’e kadar düzenli sulamanız gerekecektir. Bu, her hafta bir kez ve kışın ayda iki kez sulamaya eşittir. Süzgeçlerden süzülen suyu bekletmemeli, kabı hemen boşaltmalısınız.
Nisan’dan Eylül’e kadar, aloe kuvvetlice büyüyecektir. Bu aylar boyunca ayda iki kez biraz gübre vererek gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. NPK 15-30-15 gübreyi suyla karıştırarak seyreltikten sonra (1/5 oranında), sulama yaptığınız günlerde gübre verebilirsiniz.
Etkin büyümenin görülmediği aylarda ise gübre vermemelisiniz. Saksı seçimi ve saksı değişiminde ise kök topundan üç kat daha büyük bir saksı seçmeniz faydalı olacaktır. Aloe vera hakkında kısa yazımız burada bitiyor. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Sağlıklı Tarım

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!