My Authors
Read all threads
Bu akşam aromatik bitkilerden ola naneyi evde nasıl yetiştirilir konusundan bahsedeceğiz. Nane nasıl yetişritilir, saksı seçimi nasıl olmalıdır gibi sorularınıza cevaplar bulacağınız bilgiselimiz başlıyor. Herkese iyi okumalar dileriz. Image
Anavatanının, Orta Avrupa ve Asya olduğu belirtilen nane, çok çeşitlilik gösterir ve geniş bir yayılış alanına sahiptir. Çoğunlukla Avrupa ve Asya'da yayılan 90 kadar türü bulunmaktadır. Ülkemizde ise 7 türe ait 12 takson yayılış göstermektedir.
Nane yetiştirmek için genel olarak çelik, tohum ve ayırma yöntemleri kullanılabiliyor. Evde, saksı içinde nane yetiştirmeye bir an önce başlamak içinse şu yöntem en ideali sayılıyor diyebiliriz: Bulabildiğiniz en taze nane demetlerinden 1 demet alın, imkanınız varsa bahçeden
ellerinizle de toplayabilirsiniz tabii ki. Ardından her bir ana dalı, birbirlerinden ayrıldıkları yerlerden yaklaşık 1 santimetre yukarıda olacak şekilde dikkatlice kesin. Kesme işlemi için makas kullanmanız iyi olacaktır.
Ayırdığınız bu dalların her birinin gövde kısmını nane
yapraklarından ve yan dallardan temizleyin ama üst kısmında mutlaka nane yaprakları kalsın. Bu şekilde hazırladığınız birkaç ana dalın her birini ayrı bir su bardağına yerleştirin. Dik durabilmeleri için bardağın üzerine, içinden nane dallarını geçirebileceğiniz şekilde
deldiğiniz kartonlar yerleştirebilirsiniz. Bardağı da temiz suyla güzelce doldurmayı unutmamalısınız.
Bu şekilde güneş gören bir yerde her bir nane dalını bekletin. Bir süre sonra köklenmeye başladıklarını göreceksiniz. Köklenmeler oluşmaya başladığında ekime hazırsınız demektir.
Toprak ve Saksı Seçimi
Nane, biraz kumlu ama humuslu toprakları sever. Bu nedenle çiçekçilerden ya da yapı marketlerin bahçe/bitki reyonlarından verimli bahçe toprağı ya da saksı çiçeklerine özel olarak hazırlanmış humuslu toprakları temin edebilirsiniz.
Nane yetiştirmek için seçmeniz gereken saksıya gelince, saksının çok büyük ve çok küçük olmaması önemli. Bu nedenle genel olarak orta-küçük boy arası diyebileceğimiz, 30 - 40 santimetre çapında ve 20 - 25 santimetre derinliğinde saksıları tercih edebilirsiniz.
Saksının alt kısmında mutlaka fazla suyun akabileceği ve köklerin hava alabileceği drenaj delikleri bulunduğundan da emin olmalı ve fazla suyun akabileceği bir saksı altı tablası temin etmelisiniz.
Fidelerin Ekimi
Nane yetiştirmek için aldığınız saksının en alt kısmına birkaç parça taş yerleştirerek delikleri hafifçe kapanmasını sağlayın. Üzerine saksının yaklaşık 3/4'ünü dolduracak şekilde toprağı ilave edin. Yerleştirirken toprağı çok bastırmamaya, sıkıştırmamaya özen
gösterin. Ardından toprağın içinde çok derin olmayacak şekilde, yaklaşık 5-7 santimetrelik oyuklar açın ve bu oyuklara köklenmiş nane dallarınızı güzelce yerleştirin. Üzerini yine çok bastırmadan biraz toprakla örtün.
Sulama
Nane dallarınızı ektikten sonra geriye bir tek düzenli olarak yapmanız gereken sulama işlemi kalıyor. Bu işlemin süresini toprağın nemlilik derecesine göre belirlemeniz gerekiyor. işaret parmağınızla toprağı her gün yoklayabilir, toprağın kurumaya başladığını fark
ettiğinizde dikkatli bir şekilde, nane yapraklarına su değdirmeden, sadece toprağı sulayabilirsiniz. Toprak hiçbir zaman kurumamalı, her zaman nemli kalmalıdır. Sonbahar ve kış aylarında sulama ihtiyacı daha az, yaz ve ilkbaharda ise daha çok olacaktır.
Püf Noktalar
-Nane yapraklarına asla suyun değmediğinden emin olmalısınız. Eğer saksı tablasında fazla su biriktiyse köklerin bu su nedeniyle çürümemesi için hemen suyu boşaltmalısınız.
-Nane yetiştirdiğiniz saksıları doğrudan güneş ışığına maruz kalmayacak ama bolca güneş
alacak ortamlarda tutmalısınız. Bunun için en ideal yerler pencere kenarları olacaktır.
-Nane saksılarınızı radyatör ya da sık sık çalıştırıp ısınmasına neden olduğunuz farklı cihazlara yakın tutmamalı, böyle cihazların üzerine yerleştirmemelisiniz.
-Naneleriniz uzamaya başladıktan sonra en az 3 kat yaprak çıktığından emin olmalı ve 3 kat çıktıktan sonra üstlerden makasla dikkatlice budayarak kullanmalısınız.
-Nane, genel olarak ilkbahar ve yaz aylarında ekilen bir bitki olsa da ev gibi daha ılık olacak ortamlarda dört
mevsim ekebilirsiniz. Ancak en verimli dönemlerin ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimleri olduğunu unutmamalısınız.
Evde nane yetiştirme ile ilgili bilgiselimiz burada sona eriyor. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Sağlıklı Tarım

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!