My Authors
Read all threads
Bugun ilk bilgiselimiz evde maydanoz yetiştirmek üzerine. Evde sağlıklı maydanozlarımızı nasıl yetiştiririz, ne zaman hasat edebiliriz, sulaması ve bakımı nasıl olmalıdır gibi sorularınıza cevaplar bulabileceğiniz bilgiselimiz başlıyor iyi okumalar dileriz. Image
Maydanoz tohumları mutlaka ama mutlaka güvenilir bir yerden almalısınız. Tohumlarının daha hızlı çimlenmesini için ekmeden bir gün önce temiz bir havlu kağıdı sıcak suyla nemlendirip tohumları içine koyup, bu şekilde 1 gece beklettikten sonra ekim işlemine geçebilirsiniz.
Maydanoz farklı koşullarda yetişebilen, oldukça uyumlu bir bitki. Ocak ayından eylül ayına dek, yani yılın büyük bir kısmında ekimi yapılabiliyor. Ancak onun için en uygun ekim zamanı mart-sonu-nisan başı oluyor.
Maydanozlar için çok derin olmayan saksılar seçebilirsiniz. Altında drenaj delikleri bulunan bir saksı almanız da uygun olacaktır. Yeriniz yoksa ya da az bir miktar maydanoz yetiştirmek sizin için yeterliyse ufak saksılar tercih edebilirsiniz.
Maydanoz, gevşek ve besin değeri açısından zengin topraklarda çok daha kolay yetiştiğinden bu şekilde bir toprak seçmeniz önemli. Torf ve humuslu toprakları alıp karıştırarak hem gevşek, hafif ve rahatça hava alan hem de besin değeri yüksek topraklar elde edebilirsiniz.
Toprağın PH değerinin de yaklaşık 6-7 olmasına dikkat etmelisiniz. Bu konuda toprağı temin edeceğiniz satıcılardan ve toprağın üzerinde yazan etiketten destek alabilirsiniz.
Maydanoz tohumlarınızı saksıdaki toprağın üzerine gelişigüzel serpiştirin. Mümkün olduğunda saksının her tarafına dağıldığından emin olun. Ardından tohumların üzerini 1-1,5 cm'yi geçmeyecek kalınlıkta nemli toprakla örtün ve üzerine hafifçe bastırın.
Eğer toprağın yeteri kadar nemli olmadığını düşünüyorsanız tohumların daha çabuk filizlenmesi için ağzı sprey şeklinde olan bir sulama şişesiyle toprağı nemlendirin.
Maydanozun saksısını mümkünse sabah güneşi gören bir yerde muhafaza edin. Toprağınınsa asla kurumamasına özen gösterin. Ancak bir seferde çok fazla suya maruz kalması da iyi olmayacağından asla suyu doğruda toprağa boca etmeyin, ağız kısmı sprey şeklinde olan sulama kaplarıyla
sulama işlemini gerçekleştirin. Haftada 2 ya da 3 kez püskürtme yöntemiyle yavaş yavaş sulamanız yeterli olacaktır. Maydanozlara fazla su verirseniz yaprakları sararma yapacaktır, yapraklarında sararmalar görüyorsanız mutlaka o kısımları bitkinizden kesin ve bir süre sulamayın.
Maydanozları hasat ederken uygun bir makas kullanmalı, maydanozun gelişimine zarar vermeyecek şekilde toplamalısınız. Elinizle toplamanız maydanoza uzun vadede zarar verebilir, gelişimini durdurabilir. Aynı nedenle maydanozu gövdesinden, ne yaprağa ne de köküne yakın olmayacak
şekilde düzgünce kesmeli, keserken saksıda kalacak olan kısma zarar vermediğinizden emin olmalısınız.
Bir kez hasat etmeye başladıktan sonra yaklaşık 10 günde 1 maydanoz almaya devam edebilirsiniz. Daha uzun süre bekletirseniz maydanozlar tazeliğini kaybedecek, tadında ve
kokusunda değişimler olacaktır. "En erken ne zaman tüketebileceğimi nasıl anlarım?" derseniz bir dalda en az 3 yaprak olduğunu görmeniz yeterli olacaktır. Evde maydanoz yetiştirme ile ilgili bilgiselimiz burada sona eriyor. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Sağlıklı Tarım

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!