My Authors
Read all threads
Bugun ikinci bilgiselimiz evde kekik yetiştirmek üzerine. Evde sağlıklı kekiklerimizi nasıl yetiştiririz, ne zaman hasat edebiliriz, sulaması ve bakımı nasıl olmalıdır gibi sorularınıza cevaplar bulabileceğiniz bilgiselimiz başlıyor iyi okumalar dileriz. Image
Kekik tohumdan veya çelik alınarak yetiştirilebilir. Çimlenme oranları düşük olduğu için tohumdan kekik yetiştirmek amatör bir kişi için zordur. Kekik, olgun, sağlıklı ve sağlam köklü bir bitkiden sağlıklı ve olgun olan gövdelerinden çelik alımı yaparak
veya bitkinin gövdelerini bölümlere ayırarak (bölerek) kolayca çoğaltılabilir. Her türlü toprakta yetişse de torf ve kumlu karışımlı topraklarda iyi gelişme göstermektedir. Saksı olarak 30 cm derinliğinde drenaj delikleri olan topraklardan seçmeliyiz.
Saksımızın en altına çakıl taşları koyduktan sonra üzerine toprağımızı ekliyoruz. Kekikleri eğer fide olacak dikeceksek aralarında 10 cm boşluk bırakmalısınız. Tohumdan üreteceğiniz kekiği; toprak yüzeyinden çok derine ekmemelisiniz.
Mümkün olduğu kadar saksı üst yüzeyine yakın yükseklikten tohumları ekin ve tohumların çabuk çimlenmesi için üstüne kapatıcı toprak serin. Yüzeye hafif bir şekilde bastırın ve süzgeçli sulama kapları ile sulayın.
Kekik güneş seven bir bitkidir. Mümkün olduğunca güneç gören bir yerde olması gelişimi açısından iyi olacaktır. Fazla suyu sevmediği için 2-3 günde bir sulamanız yeterli olacaktır. Sularken fazla su vermemeye dikkat etmelisiniz.
Bitkinizin boyu 15 cmyi bulduğunda hasat edilebilir. Bitkinin dallarını koparma şeklinde değil bıçakla köke yakın olmayan bir yerden keserek yapılmalıdır. Yılda 4-5 kez toplayabiliriz. Hasattan sonra hemen su vermeyi ihmal etmemelisiniz.
Kekik bitkinizi yılda iki defa azot ağırlıklı gübre vermelisiniz. Bu gübre gelişimini kuvvetlendirecektir. Kekik ile ilgili bilgiselimiz burada sona eriyor. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Sağlıklı Tarım

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!