My Authors
Read all threads
Bu akşam komunuz evde sarımsak yetiştirmek. Evde sarımsağı nasıl yetiştiririz, ne zaman hasat edebiliriz, sulaması ve bakımı nasıl olmalıdır gibi sorularınıza cevaplar bulabileceğiniz bilgiselimiz başlıyor iyi okumalar dileriz. Image
Doğal antibiyotik olarak da bilinen sarımsağın sağlığımıza faydalarını hepimiz biliyoruz. Yemeklere de ekstra lezzet katan sarımsak bu sebeple herkesin evin demirbaşı olmuş durumda. Peki saksıda sarımsağı nasıl yetiştireceğiz?
Ilıman havayı seven sarımsağı yetiştirmek için en uygun olan dönem ilkbahar ve sonbahar ayları. Sarımsaklarımızı tohumdan değil direkt dişlerden üreteceğiz. Bunun için evimizdeki büyük dişli bir bitin sarımsağı öncelikle dişlere ayırıyoruz.
Kumlu ve gübreli toprağımızı drenaj delikleri olan saksımıza koyuyoruz. Saksımızın çok derin olmasına gerek yok. Ortama 20 cm derinliğindeki saksılar işimizi görecektir.
Tek tek dişlerini ayırdığımız sarımsağı toprağımızın içerisine yaklaşık 5-10 cm derinliğine, kök uçları alta, filizlenecek yerleri üste gelecek şekilde gömüyoruz. Sarımsaklar arası mesafenin en az 15 cm olmasına özen göstermeliyiz. Ve ekimden sonra can suyu vermeliyiz.
Ekim işleminin ardından saksınızı evin en güneş alan yerine yerleştirin. Sarımsaklar suyu çok fazla sevmezler. Bu sebeple haftada bir sulamanız yeterlidir. Çok sıcak havalarda, toprak çok fazla kuruyorsa eğer bunu 2 defa yapmanız gerekir. Fazla su sarımsaklarınızı çürütecektir.
Sarımsak bitkileri büyümeye başladığında, uzun yeşil bitki sapları ortaya çıkacaktır. Sarımsak başındaki dişleri hissedebildiğin ve yapraklar sarardığı veya kahverengiye döndüğü zaman hasat edilmeye hazırdır. Dişler kurumaya başladıktan sonra sarımsağı hasat etmek önemlidir,
aksi taktirde baş “parçalanır” ve dişler birbirinden ayrılır. Sarımsaklarımızı topraktan çıkardıktan sonra, bütün tutulmalı, yıkanmamalı ve iki hafta boyunca kuruması için asılmalıdır. Kuruma için ideal sıcaklık 27°C’dir. Kuruduktan sonra, sarımsak başının dış, pulsu tabakaları
fırçalanabilir, böylece altındaki temiz yüzey ortaya çıkar. Sarımsağı yıkamak kuruma işlemini uzatır ve çürümeye neden olabilir.
Saksıda sarımsak yetiştirme ilgili bilgiselimiz burada son buluyor. Okuduğunuz için teşekkürler.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Sağlıklı Tarım

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!