My Authors
Read all threads
Bu akşam sizlere bonsai konusundan bahsedeceğiz. Çok geniş bir yelpazeye sahip olan bonsai ile ilgili ilerleyen dönemde oluşturacağımız bilgisellerimizi de yine bu tweetin altına ekleyeceğiz. İyi okumalar dileriz. Image
Bonsai nedir? Küçük ağaççıklar olarak bildiğimiz Bonsai, Japonca bon ve sai kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş. Bon kelimesinin anlamı saksı veya tabak olarak çevrilirken sai tahmin ettiğiniz üzere ağaç demek. Yani Bonsai için saksıdaki ağaç anlamındadır diyebiliriz.
Her ne kadar bonsailer boyut itibariyle küçük olsalar da normal ağaçtan genetik olarak farkları yoktur. Bonsailer yalnızca birtakım teknikler ile saksıda yaşamaya alıştırılmış minyatür ağaçlardır. Herhangi bir ağaç ve yahut çalı da birtakım teknikler ile bonsai haline gelebilir.
Bir fidanın yaşlı bir ağaca dönmesi için gereken zaman Bonsaide bir takım teknikler kullanılarak hızlandırılır. Fidana olduğundan daha yaşlı bir görünüm kazandırılır. Bunun için kimi budamalar ve dalları biçimlendirme teknikleri kullanılır.
Bonsai Çeşitleri Nelerdir?
Bonsai türleri;
-Ficus
-Aser Platanus
-Carpinus
-Ardıçlardan oluşmaktadır. Bonsai hassas bir bitkidir ve bakımı da özen gerektirir.
Bonsai yetiştirmek için önerilen 6 yöntem bulunmaktadır. Bunlar;
-Tohumdan bonsai yetiştirmek
-Fidandan bonsai yetiştiremek
-Çelikten üreterek yetiştirmek
-Havai köklendirme yaparak bonsai yetiştirmek
-Yamadori
-Laboratuvar ortamında kültür uygulaması
Tohumdan Bonsai Yetiştirmek
Öncelikle belirtelim ki "Bonsai" bir ağaç türü değil, bir ağaç yetiştirme yöntemidir. Bu sebeple bonsai tohumu diye bir şey yoktur.
Öncelikle dikmeyi düşündüğümüz tohumları su dolu bir kaba atarak dibe çöken tohumları seçelim bu yalnızca kalın kabuklu
iri tohumlu ağaçlar için uygulanacak bir yöntemdir. Sebebi yeşermeye uygun olan tohumlar dibe çökerler. Örnek çam ağacı tohumları. Bu tohumları suda 1 gün bekletirsek çimlenmeleri daha hızlı olacaktır. Bundan sonraki işlem ve en önemli kısım steril bir toprak yada perlit
kullanmak olacaktır. 15 cm derinlikteki bir kaba tohumların arası 2-5 cm kalacak şekilde dikimimizi yapabiliriz. Bu sırada dikkat etmemiz gereken en önemli konu tohumları sert bir şekilde sulamak yerine suyu bir fısfıs aracılığı ile toprağa uygulamalı ve tohumların toprak
yüzeyine çıkmalarını engellemiş oluruz. Bundan sonra ki adım toprağın nemini kaybetmemesi için üstlerinin bir naylon torba ile örtülmesi
olacaktır. Fakat bu örtme işlemi 1 ila 2 günü geçmemelidir. Yoksa toprak da bulunan tohum aşırı nemden dolayı çimlenemeden çürüyebilir. Diğer
bir konu ise gübrelemedir. Bu dönemde tohumun ve çimlenmek de olan filizin besine ihtiyacı yoktur.Çünkü zaten tohumun etrafında filizlenmeyi teşvik edecek kadar besin bulunmaktadır. Bir diğer önemli konu ve yapılan en büyük hata bu dönemde yapılan aşırı sulamadır. Şu asla
unutulmamalıdır yeni çıkan kökler asla fazla su istemez. Aşırı su filizin köklerini çürüte bilir ya da hastalığa yol açabilecek organizmaları tetikleyebilir. Bir kaç ay içinde gelişen filizleri yerlerinden çıkarıp gerekli kök budamalarını yaparak yeni saksılarına alabilirsiniz.
Fidandan Bonsai Yetiştiremek
Fidancıdan seçtiğiniz bir ağaç fidanını bonsai formuna sokmak başlangıç için en hızlı yöntem olacaktır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken başlıca husus fidanın sağlıklı ve güçlü olmasıdır. Yaprak ve dal miktarının çok olması, gövdesinin kalın olması
ve kök yapısının kuvvetli olması bonsainizin yaşama şansını çok artıracaktır. Fidan seçerken gövdenin S şeklinde eğilmiş olması size büyük avantaj sağlayacaktır. Doğada gördüğünüz yaşlı ağaçların gövdeleri mutlaka eğilip bükülmüştür. Bu sebeple kök kısmından itibaren kalından
inceye doğru giden ana gövde yapısı, köke yakın dalların olması ve ağacın sağlıklı olması, bu fidanın bonsai yapılması için size büyük kolaylık sağlayacaktır.
Havai Köklendirme İle Bonsai Yetiştirmek
Havaii köklendirme, Bonsai yapımı için biraz daha ileri bir tekniktir. Havaii köklendirmenin temeli, bir ağacı yada dalı, mevcut kök sisteminden gelen besin akışıyla kesişen, belli bir nokta üzerinde yeni kökler oluşturmaya zorlamaktır.
Bunun anlamı, havaii köklendirmeyi bir çok amaç için kullanabilirsiniz; gövde uzunluğunu kısaltmak, kök sistemini geliştirmek veya yüzey kökleri oluşturmak, seçilmiş bir dalı ayrı bir ağaç olarak büyütmek gibi. Havaii köklendirme, her zaman ilkbaharda yapılmalıdır.
Bir ağacı havaii köklendirmek için iki teknik vardır; turnike metodu ve yüzük metodu.
Turnike metodu, ağacı/dalı bakır telle sıkıca sararak, besin akışını kısmen engellemeyi gerektirir. Gövde / dal kalınlaştıkça, besin akışı giderek daha da azalır, ağacı telin üzerinden yeni
kökler oluşturmaya zorlar. Bu metod, yeni kökler oluşturmak için daha fazla zamana ihtiyacı olan, yavaş büyüyen ağaçlarda kullanılır. Bu ağaçlar, daha agresif olan yüzük metodu uygulandığında hayatta kalamazlar.
Yüzük metodu, ağacın / dalın üzerinde yeni kökler büyütmek istenilen
yerde, ağaç kabuğunun halka şekilde kesilerek çıkartılmasıyla yapılır. Hayatını devam ettirmek için halkanın üst kısmı hemen kök oluşturacaktır. Halka, ağacın yeni kabuk oluşturarak bir köprü oluşturmaması için yeterince geniş olmalıdır.
Çelik İle Bonsai Yetişirmek
Çeliklerinizi köklendirip saksıya aldıktan sonra saksıyı dış mekana koyun, direk güneş ışığından koruyun ve toprağı nemli tutun. Çeliklerin büyümeye başlaması bir kaç hafta alır. Ölen çelikleri ayırın ve geri kalanına, gelecek ilkbahara kadar, müdahale
etmeyin. Başarı oranınız, ağaç türü, çelik boyutu gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Siz tecrübe kazandıkça çelikler hayatta kalacak ve başarılı olacaksnız. Yaz boyunca küçük miktarlarda gübre kullanabilirsiniz. 1 yıldan sonra çelikleri ayırabilir ve daha büyük saksılara
koyabilirsiniz. Çelikler ilk Bonsai eğitimine hazır olana kadar 1-2 yıl geçmesi gerekir.
Bonsai bakımı ile ilgili püf noktalar;
1-Sulama çok önemlidir. Küçük ağacınız ne fazla sulanmalı ne de kuruyacak kadar susuz bırakılmalıdır. Fazla sulanan bitkinin kökleri çürür ve susuz bırakılan bitki zamanla kuruyarak ölür.
2-Su miktarını toprağa göre belirleyin. Bitkinizin toprağına dokunarak nemini kontrol edin ve sulamayı yavaş yavaş, toprak suyu tamamen emene dek yapın. Sıcak havalarda gün aşırı, kış aylarında 3 güne bir sulama yapmanız tavsiye edilir.
3-Yaz aylarında sulama yaparken; bitkinizi yerleştirdiğiniz tabakta biraz su bırakın, böylece bitkini ihtiyacı olan kadarını toprağı ile çekebilecektir.
4-Toprağın her yerinin nemli olduğundan emin olun. Sulama yaparken toprağın tamamıyla ıslatılarak kuru bölge kalmadığından
emin olun ki bitkiniz sağlıklı kalsın.
5-Bitkinizi üşütmeyin. 12- 13 dereceden daha soğuk ortamlar bonsai için yaşaması kolay olmayan bir atmosfer oluşturur.
6-Yılda 4 defa vitamin ile besleyin. Bitkiniz için, her mevsim başında suyuna vitamin eklerseniz daha sağlıklı bir
Bonsainiz olacaktır.
7-Bitkinizi budayın. Bonsai bakımının olmazsa olmazı budamadır. Her an elinizde bir makasla onun ihtiyacı olan budamayı yapabilirsiniz. Ayrıca en aşağıda bulunan dalları budarsanız bitkinizin kökü ve gövdesi daha rahat şekil alabilir.
8-Geçiş mevsimlerinde budama yapın. Yaz ve kış budama için uygun mevsimler olmamakla birlikte baharı tercih etmeniz önerilir.
9-2-3 yılda bir toprak değiştirin. Tüm bitkiler gibi bonsai de aynı toprakta daima kalamaz. Bu onun beslenmesine engel olur. ancak toprak değişimi sık sık
yapılırsa bitki adaptasyon sorunu çekecektir.
10-Saksı değişimi sırasında toprağın tamamen kuru olduğundan emin olun. Böylelikle saksı değişimi sırasında kökleri zarar görmez, toprak kolayca kökler arasından dökülür.
11-Bitkiniz karanlığa hapsolmasın. Bonsai kapalı ve karanlık
ortamları çok sevmez. Bu sebeple gündüzleri olabildiğince aydınlık bir alanda olmalıdır.
12-Hava akımına maruz kalmamalı! Bonsai bitkiniz, tüm salon bitkileri gibi hava akımına, klimaya maruz kalmamalıdır.
13-Kesinlikle direkt güneş ışığı görmemelidir. Bonsai aydınlık ortam
ister ama güneşe dikkat! Direkt olarak güneş altında olması bitkinizin yapraklarına zarar verebilir.
14-Bitkiniz tüm gün güneş görmesin. Bonsai bitkinizin istediği güneş aydınlığı sabah veya öğlen için yeterlidir. 15-Tüm gün aydınlık ışıl ışıl bir ortamda durması gerekmemektedir.
16-Yaprakları da sulamayı ihmal etmeyin. Bitkinizin yapraklarını zaman zaman fıs fıs ile duşlama tekniği ile sulamalısınız.
17-Damlacıkları temizleyin. Yaprakları suladıktan sonra damlacıkların kalmadığından emin olun ki mercek görevi görüp güneş ışığı ile bitkinizi çürütmesin.
18-Toprağın seviyesini kontrol edin. Sulama, gübreleme ve benzeri işlemler toprağın gerekli seviyenin aşağıya düşmesine neden olabilir. Bu işlem yavaş gerçekleşeceğinden gözünüzden kaçabilir.
19-Mutfak bitkiniz için ideal bir alandır. Çok sıcak veya soğuk olmayan, nemi seven
ortamlar bonsai için keyifle yetişeceği alanlar sağlar.
Isınayım derken bitkinizi öldürmeyin! Radyatör panelleri, soba yanları, kalorifer peteklerinin üzeri bonsainin kurumasını ve ölmesini hızlandırır.
20-Yaprak dökümünün zamanı önemli. Bitkiniz sonbahardan önce yaprak dökmeye
başladıysa saksı değişimi istiyor demektir.
Bonsai ile ilgili bu akşamki bilgiselimiz burada sona eriyor. İlerleyen günlerde her yetiştirme türü için ayrı ayrı hazırlayacağımız bilgisellerini bu tweetin altına ekleyeceğiz. Okuduğunuz için teşekkürler.
Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh.

Enjoying this thread?

Keep Current with Sağlıklı Tarım

Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

Twitter may remove this content at anytime, convert it as a PDF, save and print for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video

1) Follow Thread Reader App on Twitter so you can easily mention us!

2) Go to a Twitter thread (series of Tweets by the same owner) and mention us with a keyword "unroll" @threadreaderapp unroll

You can practice here first or read more on our help page!

Follow Us on Twitter!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3.00/month or $30.00/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!