Takhle to po včerejší noci vypadá v Richmondu ve Virginii, hlavním městě jižanské Konfederace během občanské války. Vypáleno muzeum Konfederace a pomalovány pomníky prezidenta a generálů Konfederace. Ti bojovali za udržení práva vlastnit a prodávat otroky. #richmondprotest
Sochy byly v Richmondu instalovány až na začátku 20.století během období, které američtí historici nazývají nejtemnější kapitolou rasových vztahů v USA. Je to období velkého počtu lynčování, přijetí ústav a zákonů segregujících obyvatelstvo. Sochy měly odstrašit Afroameričany.
Nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším pomníkem Konfederaci je Stone Mountain v Georgii. Stát skálu zakoupil v roce 1958 pro účely pomníku a v roce 1965, na stoleté výročí vraždy Abrahama Lincolna, pomník zpřístupnil veřejnosti.
Ve #Fayetteville v Severní Karolíně zapálili protestující místní Marketplace, budovu v níž se v 19.století prodávali otroci.
Post-olympijské vlákno. V amerických médiích se objevil příběh, jak američtí olympionici/čky co nejvíce využívají zdarma služeb polikliniky v olympijské vesnici, protože buďto nemají pojištění, nebo by se v USA nedoplatili ani s ním. Tak to tu krátce vysvětlím #sobotnivlaknoUSA
Olympijská vesnice vznikla v dost jednoduché podobě v Paříži v r.1924, ale teprve od her v Los Angeles 1932 se, díky Coubertinovým snahám, bavíme o opravdových vesnicích pro olympioniky. LA tehdy postavilo modulární bungalovy pro 2 tisíce sportovců. 126 sportovkyň bylo v hotelu.
Ve vesnici byl k dispozici amfiteátr, cestičky (neudělaly z nich vozovky, protože parcela s vesnicí byla jen pronajatá), separátní blok sprch, prostorné jídelny. A nonstop nemocnice vybavená rentgenem a laboratoří. Od té doby se nemocnice v olympijských vesnicích rozrůstají.
Beyoncé včera vydala „country“ album. Singl Texas Hold 'em sice jedna oklahomská rádiová stanice odmítala hrát a country puristi počin Beyoncé přezírají, ale toto album navazuje na pozapomenutou historii bohatého vlivu a přítomnosti černochů v country music. #sobotnivlaknoUSA
Bendžo, na němž stojí základy country, je původně západoafrický nástroj, na nějž hrávali černošští otroci. Populární divadelní (rasistická) minstrelská představení následně nástroj rozšířila i mezi většinovou populaci – odtud vznikne žánr hillbilly, na nějž navazuje country.
První country songy vycházely z černošských spirituálů a dalších druhů kostelní hudby. Například z chvalozpěvu When the World Is On Fire se stal v r.1928 hit Little Darling, Pal of Mine od slavné Carter Family a z toho později vznikne Guthrieho ikonická This Land is Your Land.
Bitva v Bamber Bridge za 2. sv. války. Že jste o ní nikdy neslyšeli? Nesvedla totiž proti sobě Spojence a Německo, ale bělochy a černochy v americké armádě. Trvala přes 5 hodin, padlo v ní přes 400 výstřelů a na konci zbyl jeden mrtvý černošský voják. #sobotnivlaknoUSA
Mezi roky 1942 a 45 v Británii působily skoro 2 miliony afroamerických vojáků (10 % amerických jednotek ve VB). I kvůli segregačním zákonům, které bohužel platily i v armádě, sloužili černoši především v nebojových, technických jednotkách. Veleli jim běloši.
Ve vesnici Bamber Bridge, cca 50 km od Manchesteru, sídlila logistická jednotka černošských vojáků. Důstojníci byli běloši a bělošská byla i jednotka vojenské policie kousek od vesnice. Místní černochy přivítali, hostili, chovali se k nim slušně, ženy s nimi tancovaly, pily.
Je libo dům poštou? Firma Sears & Roebuck na začátku 20. století prodávala modulové domy přes katalog. Objednali jste si typ domu, kusy přišly vlakem a poštou domů a dům jste za pár měsíců postavili. Cenově všem dostupné, kvalita vysoká, leckde dodnes stojí. #sobotnivlaknoUSA
Firma vznikla v r.1894, rok poté, co Kongres prosadil zákon o doručování pošty do venkovních oblastí zdarma. Firma tak začala po celé zemi rozesílat svůj 322stránkový katalog zboží. V r.1907 už čítal 1400 stran, 100 tisíc kusů zboží, vážil 2 kg. Každý pátý Američan byl klientem.
Ale některé věci nešly na odbyt, hlavně stavební materiál. Firma však přišla v r.1907 na nápad, jak z problému udělat výhodu: přidala do katalogu balíčky 40 modelů domů s výkresy, stavebním materiálem na míru od střešních tašek po kliky, od šroubů po barvu, od dveří po schodiště.
Prvních 70 let existence USA federální vláda nevydávala papírové $. Peníze tiskly banky a v zemi tak existovala spousta druhů bankovek. První vládou vydaný papírový $ vznikl až pro účely financování armády Unie během občanské války, Konfederace si tiskla svoje. #sobotnivlaknoUSA
Vůbec první papírové peníze autorizované vládou v západním světě byly vydány v r.1690 v kolonii Massachusetts. Ta tím financovala vojenskou expedici do Kanady. Postupně si všech 13 amer. kolonií pořídilo vlastní měnu, navzdory Londýnu. Akceptovaly i španělskou a franc. měnu.
Pak se kolonie vzbouřily, začala válka o nezávislost. Na její financování vznikla v r.1775 papírová Kontinentální měna. Ale rychle ztrácela hodnotu, jednotlivé kolonie dál tiskly svoje peníze, rovněž ztrácely hodnotu. Britové tiskli padělky a Kongres v r.1780 raději měnu zrušil.
Měla sloužit v boji proti alkoholismu i jako nástroj asimilace přistěhovalců. Pak se stala zdrojem šíření nemocí i symbolem rasové segregace na jihu země. Dodnes vodní pítka najdete v nemocnicích, školách nebo letištích, ale z veřejného prostoru spíš mizí. #sobotnivlaknoUSA
Pítka sice existovala už ve starověkém Řecku, ale moderní rozmach na západě přichází s r.1859, kdy Metropolitan Free Drinking Fountain Association vybuduje první pítko v Londýně a denně jej začne využívat na 7 tisíc lidí. O 20 let později má město 800 pítek a 300 tisíc uživatelů.
I v USA byl 1859 pro pítka přelomový – první pítko nainstalovali u newyorské radnice. Ornamentální pítka figurovala v architektonických plánech pro vybudování Central Parku ze stejné doby. V Detroitu se pítka rovněž rychle rozmohla a mnohde továrny instalovaly pítka pro dělníky.