مراد از cherry picking در سیاست حقوق‌بشری و #صنعت_پناهجوپذیری غرب چیست؟

بگذارید مثالی بزنم. بعد از آتش‌سوزی در کمپ پناهجویان در یونان، نروژ گفته ۵۰ #پناهجو می‌پذیرد، گروهی از شهروندان سخاوتمند و بشردوست نروژی گفته‌اند ما ثروتمندیم و می‌توانیم بیشتر کمک کنیم! ۵۰۰ تن بگیرید!/۱ Image
نروژ یکی از اعضای #ناتو ست و در تمام جنگ‌های خانمان‌سوز آمریکا از جمله در عراق و افغانستان، دوشادوش این کشور جنگیده‌است. طبق آمار بانک جهانی، از لحاظ #سرانه_ثروت، نروژ سومین کشور برتر دنیا و ایران در رتبه ۹۵ قرار دارد. در حالی که ایران در دو سده گذشته آغازگر هیچ جنگی نبوده‌است./۲
با این حال ایران میزبان سه‌میلیون پناهجوست که بسیاری‌شان را کشورهایی مثل نروژ آواره کرده‌اند. با وجود تحریم، فساد مالی و خطر جنگ، ایران نه‌تنها توان رسیدگی به سه‌میلیون پناهجو را ندارد، بلکه بنا بر دلایلی نامعلوم (لااقل برای من) برایشان محدودیت‌هایی هم می‌گذارد؛ مثل تحدید تردد./۳
آن ۵۰ یا ۵۰۰ #پناهجو اگر به نروژ بروند، قطعا امکانات بیشتری از سه‌میلیون پناهجوی ساکن ایران می‌گیرند. دولت به آنها تابعیت می‌دهد و از حقوق شهروندی برابر برخوردار می‌شوند. هرچند رک بگویم؛ تا ابد شهروند درجه دو و محکوم به تحمل #نژادپرستی خواهند بود./۴
با این حال این عده وقتی وضعشان را با #پناهجویان مقیم ایران قیاس می‌کنند، عمدتا زندگی در غرب را ترجیح می‌دهند و تبدیل به #سفرای_حقوق_بشر این کشورها می‌شوند. دستگاه پروپاگاندا از آنها استفاده می‌کند و اگر در آنها زمینه وطن‌فروشی را احساس کنند، پر-و-بالشان هم می‌دهند./۵
در این رابطه می‌توان @Ayaan که پناهنده‌ای سومالیایی‌تبار است را مثال زد. حملات امثال #مسیح_علی‌نژاد و #مهدی_رستم‌پور به ایران در برابر حملات آیان هرسی علی به سومالی و اسلام، مثل مقایسه کردن نقش مخرب تفنگ آبپاش در برابر آر.پی.جی. می‌ماند./۶
پناهجویانی که در غرب پذیرش می‌شوند نه‌تنها از لحاظ تعداد اندکند، بلکه اکثر این کشورهای #پناهجوپذیر آنها را از جهت سلامتی، جوانی و در برخی موارد از جهت گرایشات مذهبی نیز گزینش می‌کنند. مثلا اگر آلمان حاضر به پذیرش تعداد زیادی پناهجو شد، همزمان با کمبود #نیروی_کار نیز مواجه بود./۷
#صنعت_پناهجوپذیری بازی برد-برد برای غرب و باخت-باخت برای ماست. آنها دمار از روزگار کشورهایی درمی‌آورند که حاضر به پذیرش رویه‌های استعماری نیستند. ابتدا با تحریم و جنگ مهمانشان می‌کنند، سپس به شکل #گزینش‌شده چندین هزار پناهجو می‌پذیرند و میلیون‌ها آواره را پشت خط نگه می‌دارند./۸
به این می‌گویند cherry picking یا #دستچین_کردن. تازه اگر کشورهایی مثل ایران امکاناتی هم به پناهجویان اختصاص دهند (نظیر بیمه و تحصیل رایگان برای پناهجویان #ثبت‌شده)، در حد یک خبر به آنها می‌پردازند. ولی هر مشکلی برای یک پناهجک ممکن است تیتر #عفو_بین‌الملل و رادیو زمانه‌ها شود./۹
باید تاکید کنم که رفتار دولت و ملت ما با پناهجویان جای نقد بسیار دارد. بیگاری کشیدن از افغان‌ها و بی‌حرمتی‌های دائمی بخشی از آن است. ولی خدمات ایران آن هم در این شرایط سخت هرگز موردتوجه قرار نگرفته. در عوض هر مشکلی عاملی شده برای تحریم بیشتر ما. #نوید_افکاری یکی از هزاران است./۱۰
پ‌ن: چرا برای خروج از این وضعیت وارد #رابطه_با_غرب نمی‌شویم؟ ما بارها خواسته‌ایم. #برجام آخرین نمونه است. ولی طرف مقابل در بهترین حالت می‌خواهد ما را مثل عربستان و امارات بدوشد، یا مثل کره‌جنوبی زیر سایه بمب اتمی، وجه‌المعامله با دیگر کشورها قرار دهد. #ساختار_قدرت باید عوض شود.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Houman Zandizadeh

Houman Zandizadeh Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @zandizadeh

Feb 27
گویا قرار است بدیهیات را به #سانتیمانتال‌ها یادآوری کنیم؛ غرب به مسکو اطمینان داده‌بود که با خروج روس‌ها از آلمان‌شرقی، #ناتو به سمت شرق گسترش نخواهد یافت. ولی این مسئله بارها توسط غرب نقض شده و #اوکراین آخرین نمونه است.
۱/۷
در نقشه زیر گسترش #ناتو را از زمان شکل‌گیری آن در سال ۱۹۴۹ به بعد می‌بینید. مناطق سبزرنگ (طیف تیره تا روشن) نمایانگر گسترش ناتو پی از #جنگ_سرد است. در واقع از ابتدای دهه ۱۹۹۰ غرب تعهدات خود نسبت به مسکو را نقض کرده. خروج آنها از سایر پیمان‌های نظامی نیز موضوع مهم و مرتبطی ست.
۲/۷
آنها قرار بود حتی «یک اینچ» به سوی شرق نروند، پایگاه‌های خود را در شرق اروپا گسترش دادند. تصور کنید روسیه در مرز آمریکا-مکزیک پایگاه نظامی می‌زد؛ این برنامه #ناتو و غرب برای مرز اوکراین-روسیه است و مسکو به طور ویژه از زمان روی کار آمدن دولت کودتا در #اوکراین به آن معترض بوده.
۳/۷
Read 7 tweets
Feb 27
در شبکه اجتماعی دیگری مطلبی درباره بمباران خبری در رابطه با #اوکراین و بی‌توجهی غرب به مردم یمن، لیبی، فلسطین و... نوشتم. رفیق ۹ساله آلمانی کامنتی گذاشت که هنوز فک حقیر روی زمین است! فرمودند دموکراسی تنها از دریچه فلسفه غربی ممکن است، و حتی روس‌ها هم از دستیابی به آن عاجزند!
۱/۴
ایشان با اطلاق واژه #قبیله‌ای به غیرغربی‌ها فرمودند مشکل از ماست که به دموکراسی نمی‌رسیم! و بعد فرمودند ایران ۴۰ سال است منطقه را بی‌ثبات کرده! یعنی نه جنگ‌های آمریکا و شرکا، نه سلاح‌های شیمیایی آلمان علیه ایران در جنگ ۸ساله، بلکه پیروزی ایران بر داعش عامل بی‌ثباتی ست! مشروح:
۲/۴
البته برای اینکه خیال نکنید ما در کل‌کل با اجنبی‌جماعت کم می‌آوریم، این هم پاسخی بنده به این #نژادپرست_خجالتی. در واقع تجربه شخصی بنده در غرب حاکی از وجود اکثریت نژادپرست است. منتها از وجود اینها در حلقه دوستان خود بی‌خبر بودم که بحمدالله هر روز چشم حقیر را گشادتر می‌کنند.
۳/۴
Read 4 tweets
Jan 26
«منظور از دیپلماسی #تله_بدهی چیست و آیا منجر به #استعمار_چینی می‌شود؟»

۱.گفته می‌شود چین کشورهای فقیر را وادار کرده تا پشت هم وام بگیرند و زیرساخت‌های گران‌قیمت و کم‌منفعتی بسازند که از عهده هزینه‌های آن برنمی‌آیند، با این هدف که نهایتا پکن کنترل این دارایی‌ها را از آنها بگیرد.
۲.از این زاویه، چین در پروژه‌های بین‌المللی خود نظیر #جاده_ابریشم صرفاً پی نفوذ ژئوپلیتیک نیست؛ بلکه فراتر از آن، زمانی که کشوری زیر فشار وام‌های چینی می‌رود، مانند یک قمارباز بدبخت که از مافیا وام گرفته، تبدیل به عروسک خیمه‌شب‌بازی پکن می‌شود و در معرض خطر قطع عضو قرار می‌گیرد.
۳.نمونه بارز این روایات #بندر_هامبانتوتا در سریلانکا است:

پکن #سریلانکا را به وام گرفتن از بانک‌های چینی برای پرداخت هزینه‌های پروژه‌ای سوق داد که چشم‌انداز تجاری موفقیت‌آمیزی نداشت. شرایط طاقت‌فرسا و کاهش درآمدها، نهایتا سریلانکا را به سوی حالت پیشفرض (استعمار چینی) سوق داد...
Read 38 tweets
Nov 8, 2021
با افزایش تحرکات رسانه‌ای جهت عادی‌سازی #تجزیۀ_ایران، قصد دارم به سیاست‌های مشابهی که در سایر کشورها به کار رفته یا می‌رود، بپردازم. از آشناترین مثال‌ها، #چین است که با تنش‌های متعددی در هنگ‌کنگ، تبت، تایوان و شین‌جیانگ روبروست. در این رشتو به گزارش اخیر #عفو_بین‌الملل می‌پردازم.
۱.این گزارش با عنوان اصلی «انگار که در جنگ، دشمن یکدیگر باشیم» و عنوان فرعی «بازداشت دسته‌جمعی، شکنجه و آزار مسلمانان در شین‌جیانگ» در ۱۰ ژوئن ۲۰۲۱ و به ۱۳ زبان (از جمله چینی، ترکی، ازبکی، اویغوری، قرقیزی، قزاقی و تاجیکی) منتشر شده و نتیجتا به تمام زبان‌های رایج در چین موجود است.
۲.این گزارش عمدتاً برمبنای مصاحبه با ۱۳۸ تن تهیه شده: ۵۵ بازداشتی سابق، ۱۵ شاهد از بین ساکنان #شین‌جیانگ یا کسانی که از ۲۰۱۷ به آنجا سفر کرده‌اند، و ۶۸ نفر از اعضای خانوادۀ بازداشتی‌ها و مفقودالاثرها؛ اکثریتشان قزاق، سپس اویغور و بعد قرقیز یا هان (ص۱۴). ولی تمرکز بر #اویغورها ست.
Read 37 tweets
Sep 28, 2021
۱.پنج ساله در مسافرخانه (hostel) کار می‌کنم. مسافرهامون عمدتا اروپایی، بین ۱۸-۳۵ سال، کم‌خرج (از سر خست یا بی‌پولی) و اهل عیاشی هستن. آزادی الکل قطعا عامل محرکی برای سفر اینها به ایرانه، ولی اگر کسی فکر می‌کنه کوله‌به‌دوش (backpacker) به اقتصاد کمک می‌کنه، یه توک پا بیاد پیش ما.
۲.کوله‌به‌دوشی که میاد استرالیا، آخرش یه پولی هم پس‌انداز می‌کنه و می‌بره. چون فرهنگ این جماعت با ولخرجی نسبتی نداره. بره ایران، نهار و شامش با اونیه که عشق تمرین زبان با «خارجی‌ها» رو داره. اینها از دید من کریستف کلمب‌های معاصر هستن (modern explorers). دنبال دوشیدن و «ادونچر»ان.
۳.وقتی دارید از اقتصادِ گردشگری صحبت می‌کنید، باید مشخص کنید هدفتون چه گروهیه؟ اگر گروه عیاش مدنظر شماست، متأسفانه باید بگم سود خاصی برای کشور ندارن. حتی ممکنه تاثیر فرهنگی منفی بذارن. مسئله ایران و ترس افراد از سفر به ایران، بیش از هر چیز ناشی از چند دهه پروپاگاندای ضدایرانیه.
Read 7 tweets
Sep 26, 2021
۱.در سال ۱۹۶۷ #تام_بریدن جاسوس سابق #سیا اعتراف کرد که این سازمان جهت پیشبرد اهداف خود از فعالیت‌ها و افراد مختلفی حمایت می‌کرده است. مناقشه‌برانگیزترین این موارد، به حوزه ادبیات و هنر بازمی‌گشت.
cambridgeclarion.org/press_cuttings…
۲.بِرِیدِن در اعترافاتش نوشت: «در دهه ۱۹۵۰ در بیشتر مناطق اروپا [سوسیالیست‌ها] تنها کسانی بودند که حاضر به پرداخت بهای نبرد با کمونیسم بودند». فارغ از صحت یا نادرستی این ادعا، این نگاه همچنان رواج دارد. چنانکه هنوز هم جنگ فرهنگی علیه #کمونیسم توصیه می‌شود.
washingtonpost.com/news/act-four/…
Read 17 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Don't want to be a Premium member but still want to support us?

Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal

Or Donate anonymously using crypto!

Ethereum

0xfe58350B80634f60Fa6Dc149a72b4DFbc17D341E copy

Bitcoin

3ATGMxNzCUFzxpMCHL5sWSt4DVtS8UqXpi copy

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!

:(