zeynep Profile picture
15 Sep, 13 tweets, 2 min read
Hep arşiv yapıyorum ancak bu sefer bir deneyimimi paylaşmak istiyorum: Kendi kendinize nasıl piyano çalmayı öğrenirsiniz?
Uyarı: öncelikle müzik öğretmeni değilim konservatuara da gitmedim. Sadece bir dönem bir üniversitenin devlet konservatuarının çocuk korosunda şarkı söylemiştim. Klasik bir müzik eğitim metodundan bahsetmeyeceğim.
Kendi öykümden bahsedeyim: ilkokulda bir yıl düzenli iki yıl düzensiz olmak üzere -hep öğretmenim değişiyordu- ders aldım ardından bir yıl ara verip üç ders daha alıp dört yıl hiç piyanoya dokunmadım. Tekrar başladığımda notaların yerleri dışında hiçbir şey hatırlamıyordum.
Size tavsiyem imkanınız varsa iki ay ders almanız eğer imkanınız yoksa YouTube’da pek çok kanal bulunuyor.
Türkçe olarak:
youtube.com/c/CanerBaşbuğa
İngilizce olarak:
youtube.com/c/pianolounge
Solfej olarak Muammer Sun’un kitabını ve Ömer Can-Kenan eğitimi 1 kitabını, PDF olarak ise “Leçons Progressives de Solfège” ; kitap olarak “Kolay Piyano 1” ve Filiz Kamacıoğlu’nun “Kendi Kendine Kolay Piyano Metodu”nu kullandım.
İşin kitap kısmını bitirdiğime göre işin parça boyutuna geçeyim. Öncelikle yukarıdaki kitapların hepsini bitirmenize gerek yok. Kendinize katmanız gereken şeyler notaların yerleri ve en azından tek sekiz tane notayı, parçada gördüğünüzde tuşlarda çalabilmeniz.
Youtube da öğrenmek istediğiniz bir parçayı ve yanına da Tutorial yazın. Şaka değil gerçekten tepeden renkli tuşlar dökülen videolardan çalacağız. Başlangıç olarak Kolay başlığı altında geçen sevdiğiniz şarkıları çalmanızı öneririm.
Kanal önerisi : sheet music boss
Bunun amacı şu: normal bir piyano dersinde hoca zaten tuş üzerinden çalmanız gereken şeyi gösteriyor. Bu aynısını hızlı bir şekilde çalarak yapıyor. Duyduğunuz ve gördüğünüz sesi tuş üzerinde deneyeceğiniz içinde sesleri hafızanızda tutmanızı kolaylaştıracaktır.
Aynı zamanda farklı eşlik varyasyonları öğrenmenizi ve çalınan bir notayla hangi notanın güzel ses verebileceği konusunda fikriniz olacaktır. İleriki zamanlarda ise sadece şarkının sağ elinizle çaldığımız kısmına, parçanın notalarına bakmadan sol el çalmanızı sağlayacaktır.
Artık duyduğunuz şeyi en azından deneyerek çalabilirsiniz. Duyduğum şeyi çalabiliyorum gördüğüm şeyi de çalabilmek istiyorum diyorsanız En azından sol anahtarında nota okuma, akorlar, yürüyüşler ve kadans... bilmeniz gerekecektir. Ders almanız ve alacağınız hocaya beklentinizi +
söylemeniz ya da youtubedan ve internetten derin bir araştırma yapmanız gerekecektir. Kanal önerisi: youtube.com/c/PianoPigLess…
En önemlisi motivasyonunuzu kaybetmemeniz. Çünkü öğrenmesi kolay bir enstrumanken ileriki seviyelere taşıması zor olan bir enstrümandır. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Bahsetmeyi unutmuşum akor çalışmak için chordify, müzik notaları bulabilmek için ise musescore uygulamasını öneriyorum. İkisi de ücretsiz.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with zeynep

zeynep Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!