LkmnReport Profile picture
16 Sep, 42 tweets, 10 min read
DERİN DEVLETİN GÖLGE PAŞASI...

1924 yılında Amasya’nın Merzifon ilçesinde doğdu. 1943 yılında Bursa Işıklar Askeri Lisesi'nden, 1945 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1947 yılında Topçu Sınıf Okulu'ndan, 1958 yılında Harp Akademisi'nden mezun oldu.
2-Askeri öğrencilik dönemi, İkinci Dünya Savaşı’nın zor koşulları içinde geçti. 1960’ta Afganistan’da taktik öğretmenliği, 1960 askeri darbesinden sonra da Harp Okulu’nda eğitim-öğretim şube müdürlüğü yaptı.
3-Harp Okulu Komutanı Albay Talat Aydemir’in 22 Şubat 1962 ile 21 Mayıs 1963’teki iki darbe girişimine yakından tanıklık etti. Fakat başlarken başarısız olacağını düşündüğü darbe girişimlerinden uzak durdu.
4-1966–1974 yılları arasında Kurmay Albay olarak Özel Harp Dairesi’nde, Kurmay Başkanlığı Komutan Yardımcılığı ve Tuğgenerallik yaptı.
5-Özel Harp Dairesi Başkanlığı olduktan sonra Kıbrıs Barış Harekâtı öncesinde, Kıbrıs’taki Türk direnişinin örgütlenmesinde, gizli operasyonların düzenlenmesinde önemli rol oynadı.
6- Kıbrıs’ta önemli işlere imza attı. Kıbrıs halkının Kıbrıs davasına sahip çıkmasını sağlamak ve milli bilinç oluşturmak için yaptıkları hep tartışma konusu oldu.
Kıbrıs Harekâtı’ndan hemen sonra, 1975’te tümgeneralliğe terfi etti ve Yurtiçi Doğu Bölge Komutanlığı’na atanmıştır.
7-Görevine başlamadan önce, ziyaret ettiği dönemin Genelkurmay Başkanı Semih Sancar’ı ziyaret ettiğinde neden bu göreve atandığını öğrendi.
8-Bu ziyaret sırasında neden bu göreve atandığını Sancar şöyle açıklayacaktı: “Seni Doğu Bölge Komutanlığı’na verdim. Batı Bölge’ye vermedim. Onun bir şeyi yok.” işte bu cümleler ile başladı yeni görev yerinde görevine...
9-BU göreve atandıktan sonra, 1978 yılında Sancar Paşa’nın ‘bir şeyi olan’ dediği bölgeden peş peşe katliam haberleri geldi.
10-3 Eylül 1978 tarihinde Sivas'ın Alibaba Mahallesi'nde meydana gelen ve tarihe "3-7 Eylül Sivas Olayları" olarak geçen olaylar sonunda olaylar 11 kişinin ölümü, 100'den fazla kişinin yaralanmasına sebep oldu.
11- Sivas olaylarından 3 ay sonra 9-26 Aralık 1978'de Kahramanmaraş'ta meydana gelen Maraş Katliamı veya Maraş Olayları Sancar'ın deyimi ile "Birşeyi olan bölgenin şifresiydi" onu gösterdi ama kimse onun üzerine gidemedi.
12-Nitekim yayınladığı gizli belgeler istihbarat raporları ile gündem belirleyen Aydınlık 10 Eylül 1978 tarihli sayısında Sivas olayları haber yapılırken, olayları kontrgerillanın çıkardığı ve "bir Tümgeneralin" olayları organize ettiğini ve bu organizenin başında olduğunu yazdı.
13-1979’da korgeneral olduktan sonra, görev yeri tekrar Kıbrıs oldu. Bu sefer Kıbrıs’taki Türk Birliğinin komutanlığını yaptı. 12 Eylül 1980’deki askeri darbeden önce Diyarbakır’da bulunan 7. Kolordu’nun komutanlığına getirildi. KKK Başkanlığı görevlerinde bulundu.
14-12 Eylül 1980 darbesinden bir ay önce yapılan Askeri Şura toplantısında, 7. Kolordu ve Sıkıyönetim Komutanlığı’na, yani Diyarbakır’a atandı.
15-1980 darbesinde Kolordu Komutanlığı’nın yanı sıra Diyarbakır Sıkıyönetim Komutanlığı görevini de yürüttü.
16-İlk olarak Diyarbakır’da özel bir ekip kurdu. Ekibinde Kıbrıs Barış harekâtı sırasında deyim yerindeyse kök söktüren askerler vardı. Esat Oktay Yıldıran bu isimlerin en acımasızıydı. Ve özel olarak seçilmişti.
17-Diyarbakır Cezaevi, onun sıkı yönetim komutanlığı sırasında işkencenin merkezi oldu. Bu dönemde Diyarbakır’daki uygulamaların ve cezaevindeki işkencelerin, daha sonra PKK’nın büyümesindeki etkenlerden biri oldu.
18-Onun Diyarbakır Sıkı Yönetim Komutanlığı sırasında Diyarbakır 5. No'lu Cezaevi işkence ve yargısız infaz merkezine; Kürtleri sindirme ve aynı zamanda PKK saflarına katma çarkına dönüşmüştü.Burada yaşanan işkenceler filmlere ve kitaplara konu olacaktı
19-Diyarbakır 5. No'lu cezaevinde yapılan işkenceler sonrası bölgede ciddi bir taraftar bulan PKK İlk eylemini 1984’te yaptığında bölgenin en etkili komutanlarından biriydi.
20-1984 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti. Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı ve Ege Ordusu komutanlığı yaptı.
21-1987 yılında Kara Kuvvetleri Komutanı oldu. İki yıl sonra, 1 Eylül 1989 tarihinde yaş haddi nedeniyle emekli olduktan sonra dönemin başbakanı Turgut Özal’ın başdanışmanı oldu.
22-Turgut Özal cumhurbaşkanı olduğunda onu Genel Sekreterliği görevine layık görüldüğü hatta genel sekreterinin onun olmasının bizzat Kenan Evren ve özel isimler tarafından talep edildiği kulislere yansıdı.
23-Özal ile TSK’nın ters düştüğü, Türkiye’nin savaşa girerek Musul’u işgal etmesi planlarının tartışıldığı bir dönemde, Özal’ın en yakınında görev yaptı. 1987’de başdanışmanı olduğu Özal'a cumhurbaşkanı olduktan Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri oldu.
24-Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği görevinde Turgut Özal’ın öldüğü güne kadar kaldı. Fakat çok ilginç bir şekilde Turgut Özal'ın 17 Nisan 1993 tarihinde ölümü üzerine, aynı gün görevinden istifa etti.
25-Bu görevinden istifa etmesiyle kuşkulu bakışları üzerine çekecek fakat o bunu hiç önemsemeyecekti.

PEKİ KİMDİ BU PAŞA? BU GÜCÜNÜ NEREDEN ALIYORDU?
26-1924’te Merzifon’da doğan ve “Derin devlet” kavramının simge isimlerinden biri olan bu isim Orgeneral Kemal Yamak’ın ta kendisiydi.
27-1 Eylül 1989 tarihinde yaş haddi nedeniyle emekli olan Kemal Yamak’ın hem askeriye içinde geçen hem de emekliliğinden sonraki ilk 10 yılında Türkiye siyasi hayatında ve askerî meselelerde hep kilit noktalarda oldu.
28-Kenan Evren 1994’te yayımladığı anılarında, Kızıldere Katliamı konusunda Özel Harp Dairesi’nin ve Kemal Yamak’ın adının kulaklarına geldiğini yazdı.
29-Ecevit, 12 Eylül darbesi öncesi, Gladio ve kontrgerilla ile ilk yüzleşmeye kalkıştığında, karşısındaki kişi, 12 Mart darbesi sonrası Genelkurmay Özel Harp Dairesi Başkanı olan Tuğg. Kemal Yamak idi.
30-Yamak "Gölgede Kalan İzler ve Gölgeleşen Bizler" ismiyle Doğan Kitap’tan piyasaya çıkan anılarında dönemin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit’in "kontrgerilla" iddialarına yanıt vermiş ve bazı CHP milletvekillerinin de Özel Harpçi olduğunu açıklamıştı.
31-Mehmet Ağar bir törende onun için ‘‘Memuriyetim sırasında, Sayın Yamak ile birlikte çok çalıştık. Onun ne derecede yüce insan olduğunu biliyoruz.” Dedikten sonra elini öpmesi dikkatlerden kaçamadı. Çünkü Ağar öyle kolay el öpen bir isim değildi.
32-2009 yılında beyin kanaması sonucu 85 yaşında Ankara'da vefat ettiğinde geride cevabını arayan birçok soru bırakmıştı.
33-Adı karanlık ve tartışmalı olaylarla gündeme gelen emekli Orgeneral Kemal Yamak için Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törene gösterilen katılım bile onun ne kadar önemli bir adam olduğunu göstermişti.
34-Törende kimler yoktu ki Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, kuvvet komutanları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Orgeneral Hurşit Tolon ve Tuncer Kılınç
35-Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Atila Işık, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız...
36-Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu, İkinci Ordu Komutanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Orgeneral Aslan Güner, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen...
37-Eski TBMM Başkanı Hikmet Çetin, eski Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, eski Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ilk başta sayılan isimlerdi.
38-Ergenekon sanıkları arasında bulunan Tuncer Kılınç, basın mensuplarının Orgeneral Yamak ile ilgili sorularına ''Yeri doldurulamayacak, gerçekten mümtaz bir insandı. Kendisine erişilemeyecek bir insandı.'' sözleriyle cevap verdi.
39-Kemal Yamak’ın cenaze namazı sonrası katılımcılar Eşi Muammer Yamak’ın elini öpmek ve taziyelerini sunmak için sıraya girmişlerdi. Nitekim törene katılan emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Yamak’ın eşinin elini öperek “başsağlığı” diledi.
40-2009 yılında hayatını kaybeden eski Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Org. Kemal Yamak'ın ölümünden 6 yıl sonra eşi Muammer Yamak için 08 Aralık 2015 Kocatepe Camii'nde cenaze namazı kılındı.
41-Muammer Hanımın cenaze namazına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Emekli Orgeneral Aslan Güner, Kuvvet Komutanları tam kadro katıldılar.
42-Askerler hem "asker" hem "sivil" paşaları kısacası Derin Devletin Gölge Paşası Kemal Yamak’ın eşinin ölümünde ailesini yalnız bırakmayarak vefalarını göstermekle kalmamış geleneğin devam ettiğinin de altını çizmişlerdi.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with LkmnReport

LkmnReport Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @LkmnTR

26 Sep
BABA, OĞUL ,TORUN: BİR “ÜNLÜ” AİLE… ImageImage
1-İsmailağa Camii avlusunda 18 Haziran 2001 akşamı bacaklarından kurşunlanan Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü'nün babası Yusuf Ünlü'nün OLDUKÇA FARKLI isimlerle kurduğu ilişkiler her dönem dikkat çekti.
2-Cami avlusunda F. Vural tarafından kurşunlanan Yusuf Ünlü,12 Eylül'den önce demir piyasasına hâkim bir isimdi. Ünlü Pazarlama, Som Haddecilik, Bereket Su-Soda, Emaş Emlak ve su dağıtımı yapan Yıldız Su adlı şirketleri vardı.
Read 16 tweets
23 Sep
SÜRÜLEN TARLALARIN MAHSULLERİ: İSTİHBARATÇI GAZETECİLER…

Dink Cinayeti azmettiricileri arasında yer alan ve grup içinde ‘ağabey’ olarak anılan Erhan Tuncel’in BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte çekilmiş veya aynı karede yer almış fotoğrafları basına sızdırılmıştı. Image
2- Bu gelişme üzerine Yazıcıoğlu hem akılda kalan,hem de olan biteni özetleyen veciz bir ifade kullanmıştı: “Bizim tarlayı çok önceden sürmüşler, haberimiz olmadan"
Yaşanan gelişmeler gösterdi ki sadece tarlayı değil memleketi sürmüşler...
3-2015 yılında Ali Bulaç kendine İstihbarat tarafından bize çalış teklifi yapıldığını ama kabul etmediğini açıklarken, “çok arkadaşımız bu teklifi kabul etti” diye yazması oldukça dikkat çekmişti. Image
Read 27 tweets
22 Sep
AJAN GAZETECİLER…

“Tahsin Haluk Akter’in sıra dışı hayatı bize bir şeyler söylüyor”

1- 1980 ihtilali öncesi ülkücü kadroların sesi ve MHP yayın organı olarak bilinen Hergün Gazetesinde 1974 yılında adliye muhabiri olarak göreve başladı. ImageImage
2-Başarılı bir adliye ve polis muhabiri kimsenin ulaşamadığı dosyalara ulaşıyor,çok önemli haberler, bilgiler kapalı zarfta onun evinin kapısından içeri atılıyordu. Image
3-Haber kaynakları sağlamdı. İyi iş çıkarıyor. Basın toplantılarında iyi sorular soruyordu.
Read 46 tweets
21 Sep
KENDİSİNE İŞKENCE YAPAN ALBAYI ÖLDÜRMEYİ 10 YIL BOYUNCA HAYAL EDEN BİR ADAM: MÜMTAZ'ER TÜRKÖNE

1- 12 Eylül darbesinden sonra Albay Raci Tetik'in komutanı olduğu Mamak Askeri Cezaevinde bulunan tutuklular arasında bulunan Mumtaz'er Türköne'yi burada hiçte iyi günler beklemiyordu. ImageImage
2-Tutuklandığında Ankara Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi Ülkü Ocağı Başkanı, daha sonra Ülkü Ocakları Genel Merkezi eğitimden sorumlu genel sekreteri idi. İlk dayağını Dış Güvenlik amiri Yüzbaşı Tuna Akkurt’ta yedi. Dayak tam bir buçuk saat sürmüştü.
3-Akkurt 60-70 santim uzunluğunda tahta bir copla, bütün gücüyle bacaklarına vuruyordu. Yoruldukça dinleniyor, sonra kaldığı yerden devam ediyordu. Bu dayaktan sonra Türköne tam bir hafta A Blok 4. Koğuş’ta yattığı yerden kalkamayacaktı.
Read 15 tweets
20 Sep
İŞTE YERLİ VE MİLLİ TARIM GERÇEĞİ

1- Türkiye ihtiyaç duyduğu kuru baklagillerin %95’ini üretebilecek potansiyele sahip kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olarak anlatılırdı 17 yıl önce …
Ve gelin şimdi ki fotoğrafa birlikte bakalım
2-Ülkemiz SON YILLARDA Mısır, Çin, Kırgızistan, Bangladeş ve Etiyopya’dan KURU FASULYE
Meksika,Kanada: NOHUT ve YEŞİL MERCİMEK
ABD, Kanada,Ukrayna’dan BEZELYE ve BÖRÜLCE
Rusya, Almanya,Fransa,Ukrayna’dan BUĞDAY
Mısır,Rusya,Özbekistan,İran,Suriye,Azerbeycan Kanada’dan KURUSOĞAN ImageImageImage
3-İngiltere ve Hırvatistan’dan ARPA
Gürcistan ve Bulgaristan’dan SAMAN
ABD, Yunanistan, Türkmenistan ve Hindistan’dan PAMUK ABD, İtalya, Vietnam ve Taylan’dan PİRİNÇ
Kanada ve Kostarika’dan KAVUN
İran’dan KARPUZ
Şili’den ELMA
Çin’den SARIMSAK Image
Read 5 tweets
19 Sep
ÖZAL'IN HAKKINI HELAL ETMEDİĞİ "ÜÇ İNSAN" TİPİ

1-MSP dönemi eski Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu ve Milli Gazete yazarı İsmail Müftüoğlu 26.06.2008 tarihinde Milli Gazetede'ki köşesinde yazdığı anılarında Özal'ın düşüncelerini anlatmıştı. ImageImage
2-İsmail Müftüoğlu anılarında Merhum Turgut Özal ile Harbiye Orduevinde yaptıkları bir görüşmede Özal'ın kendilerine ÜÇ insan tipine hakkını hiç helal etmeyeceğini ifade ETTİĞİNİ açıkladı.

İşte o satırlar:
3-" İşte Özal'ın hakkını helal etmediği üç insan : 1- Benim inançlı olduğumu bildikleri halde, beni tekfirleyenler 2- Mesut Yılmaz 3- Çok iyiliğim dokunduğu halde aile efradıma sövenler." ImageImage
Read 9 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!