1- نظام ایران یک راهبرد کلان را در حال حاضر دنبال میکند که آن "راهبرد دوران انتقال" است. این استراتژی کلان برنامه ها و تاکتیکهایی را در ذیل خود تعریف میکند که قطعا قسمتی از آن به کم کردن تنش با دنیا میپردازد تا سیستم در دوران جدید به ثبات برسد. این موضوع حداقل در 5 سال اول بعد..
2- از فوت رهبر اول جمهوری اسلامی نیز پیگیری میشد. در مورد تاکتیک های مورد استفاده در این روند ممکن است بتوان گفت که ماندگاری فردی مثل ترامپ این روند را تسریع و آمدن فردی دموکرات آن را به تاخیر بیندازد اما این نکته که چنین اقتصادی با این وضع دیپلماتیک مطلقا مناسب دوران گذار نیست..
3- امری غیرقابل انکار است. و این روند قطعا در صورت انتخاب هر رییس جمهوری در آمریکا روبه تغییر خواهد رفت. دموکرات بودن برای ج.ا یک ترجیح است کما اینکه جمهوری خواهان برای شاه یک ترجیح بودند اما این امر به معنای تعطیل شدن تعامل با غیر آنها نخواهد بود. در مورد سیاست مستقیم بایدن..
4- در قبال ایران رخ دادن یک تغییر ریشه ای بعید بنظر میرسد اما در قبال منطقه و رخدادهای مربوط به آن انتخاب او قطعا باعث میشود پروکسیهای نزدیک به ایران نفسی راحت بکشند.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with ابراهیمی

ابراهیمی Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @melliiun

7 Oct
1-بندر بن سلطان در خاطرات اخیرش اشاره میکند که عرفات خواهان پیوستن به سادات در کمپ دیوید بود اما حافظ اسد با تهدید مانع او شد.
جالب است که خود حافظ نیز از ترس باخت هژمونی به صدام و قذافی از همراهی سادات منصرف است.
سادات یک قدم از زمانه خودش جلوتر بود. هم عرفات و هم سادات..
2- دو دهه بعد خواهان پیوستن به این روند شدند اما اسراییل رهایی یافته از خطر مصر و حاکم بر جنوب لبنان دیگر احتیاجی به امتیازدهی فوری نداشت و تا امروز هم ندارد.
سادات رهبر خردمندی بود که در وقت مناسب وارد جنگ شد در وقت مناسب جنگ را ختم کرد و در وقت مناسب آن را به عملیات سیاسی مبدل
3- نمود. فردی که به درستی تصمیمش آگاه بود و فشار عربی و حتی کنار رفتن دوستانش مثل اسماعیل فهمی وزیرخارجه باعث نشد تا از تصمیمش منصرف شود و موفق شد تا تمام اراضی اشغالی خود را پس بگیرد. برآورد او از اشتباه صدام در جنگ با ایران در مقطعی که اکثریت اعراب حامی عراق بودند و تجدیدنظر..
Read 6 tweets
6 Oct
1. در مورد سطح اختلافات در فرماندهی حشد خبرهایی منتشر شده که نشان میدهد درگیریها به سطح رهبری خود فرماندهان حشد ولایی رسیده است. پس از موشک پراکنی دو روز قبل به جادریه، العربی الجدید مصاحبه ای با یکی از سران ائتلاف فتح (حشد) انجام داده که جالب است او تصریح میکند که "کشور پر از..
2. اطرافی است که تلاش می کنند بر سر وضعیت امنیتی با یکدیگر رقابت کنند.
او اضافه میکند که طی ساعت های گذشته با برخی از گروه ها ارتباط برقرار شد و آنها بر پایبندی خود به ثبات و عدم ارتباطشان با این حمله را تاکید کردند.این نماینده ائتلاف فتح احتمال داد که این حملات جدید از سوی یک..
3.جناح تندرو درون یکی از گروه های بزرگ و دارای نفوذ در بغداد انجام شده باشد."
این اظهارات نشان میدهد که شکاف میان حشد مرجعیت به رهبری حاج میثم الزیدی و جناح کلاسیک عامری و فیاض که پس از ترور مهندس شده گرفت و به انشقاق آنها منجر شد.در درجه بعد به اختلاف میان کلاسیکها و ولاییون مثل
Read 6 tweets
6 Oct
1.شبکه الحره گزارشی در مورد فساد در عراق منتشر کرده که ارقام عجیبی دارد. وزیر دارایی عراق ارقام هدر رفته بر اثر فساد از سال 2003 تا کنون را 250 میلیارد دلار اعلام کرده در حالیکه منابع مستقل تنها میزان هدر رفت در دوران 2006 تا 2014 یعنی دوران مالکی را 400 میلیارد دلار برآورد..
2. میکنند. این ارقام بطور کلی ارقام حداقلی است و عمدتا مسائل مربوط به حقوق پرداختی به کارکنان زائد و پرداختهای بدون صورت حساب را شامل میشود و نه همه انواع فساد. برای مثال عراق در سال 2003 با حدود 800 هزار کارمند فعالیت میکرده که این رقم اکنون به چهار و نیم میلیون کارمند رسیده..
3. در حالیکه تعداد استاندارد کارمند برای عراق حدود 500 هزار نفر است. عراق در اکتبر امسال عملا برای اولین بار توان پرداخت حقوق کارمندان را ندارد و پرداختی نداشته است. کاظمی عملا دولتی مانند ابتدای قاجار را تحویل گرفته اما عراق برای اصلاح به چندین امیرکبیر نیاز دارد
Read 4 tweets
13 Sep
1.آقای سیستانی امروز با نماینده سازمان ملل در عراق دیدار کرده (کمتر شده با خانمها ملاقات کند) و سخنان مهمی هم داشته اند:

اولا: انتخابات پارلمانی که قرار است سال آینده برگزار شود،از اهمیت بالایی برخوردار است و باید شرایط ضروری را برای آن فراهم آورد و نظارت و کنترل بر آن به صورت..
2.جدی و با هماهنگی بخش مربوطه در هیئت سازمان ملل متحد صورت گیرد
تاخیر بیشتر در برگزاری انتخابات و یا اجرای آن بدون فراهم شدن شرایط لازم برای موفقیت آن به گونه ای که نتایجش قانع کننده برای بیشتر شهروندان نباشد، به تعمیق مشکلات کشور منجر خواهد شد
دوم: دولت کنونی نسبت به تداوم و..
3.پیشبرد قاطعانه و باقدرت اقداماتی که در راه اجرای عدالت اجتماعی اتخاذ کرده از جمله به دست گرفتن کنترل گذرگاههای مرزی، بهبود عملکرد نیروهای امنیتی و جمع آوری سلاح های غیرقانونی، اجازه ندادن به تجزیه مناطق کشور به مناطق تحت کنترل گروههای مشخص با زور سلاح و تحت عناوین مختلف و دور
Read 9 tweets
23 Aug
1.مجله دیر اشپیگل گزارش جالبی را در مورد حادثه بیروت منتشر کرده است که احتمالا ثابت میکند چرا برخی گروههای لبنانی با تحقیق بین المللی درباره حادثه مخالف هستند. این گزارش تحقیقی مشترکا میان این نشریه و برنامه پوشش جرائم سازمان یافته و فساد انجام شده است. این تحقیق حاکی از رابطه..
2.میان بانکی لبنانی نزدیک به حزب الله و مالک اصلی کشتی حامل امونیوم در بیروت است.
کشتی روسوس حامل محموله امونیوم در سپتامبر 2013 از بندر باتومی در گرجستان محموله را به قصد موزامبیک بارگیری میکند. در روایت رسمی دولت لبنان این کشتی بخاطر دین مالی به دو شرکت لبنانی در دسامبر2013
3.متوقف میشود و در ماه می 2014 نیز بعلت غیر مجاز تشخیص داده شدن کشتی برای حرکت ، محموله آن در بندر بیروت تخلیه میشود. اسناد رسمی مالکیت کشتی را به شخص روسی به نام ایگور گریشوشکین منتسب میکنند که محموله آن به شرکت فابریکا اکسپلوسیو موزامبیک که متخصص در تولید مواد منفجره است ..
Read 11 tweets
22 Aug
1- مکانیزم حل اختلاف برجام انقدر یکطرفه است که ممکن است فکر کنیم طرف ایرانی برگه سفید امضاء را به شرکاء داده و آنها آن را پر کرده اند. دیروز 13 عضو از 15 عضو شورای امنیت در نامه‌هایی عملا اقدام آمریکا در فعال کردن مکانیزم ماشه را رد کرده اند و شایعاتی نیز وجود دارد که اندونزی..
2- به عنوان رییس شورا نه تنها قطعنامه تمدید تحریمها را ارائه نمیکند که قطعنامه آمریکا را نیز به جریان نخواهد انداخت. اما مشکل اینجا است که حتی در فرض عدم ثبت هرگونه قطعنامه نیز طبق بند 12 برجام 30 روز بعد ثبت شکایت تحریمها برخواهد گشت. یعنی طرفهای برجامی که همگی دارای حق وتو..
3- نیز میباشند با پیش بینی تمامی موارد حتی به امکان وتوی قطعنامه نیز اکتفاء نکرده و طوری متن را تدوین کرده اند که با صرف شکایت عملا برگشت تحریمها تضمین شود.
مکانیزم حل اختلاف و تشخیص تخلف برجامی و مواعد آن کاملا اختیاری است و یک عضو براحتی میتواند صرفا بر اساس "باور" خود از نقض..
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!