İnsanlık tarihi boyunca kahramanlar, özgürlük, eşitlik ve yüksek değerler getiren insanlar olmuştur. Çağımızda artık kahramanlar yok. Zenginliği tek başarı ölçütü kabul eden kapitalizmin de zihinlerde meşruiyetini sürdürebilmek için Elon Musk gibi şarlatanlardan başka barutu yok.
Filmin ana fikri şimdiden belli: Tesla'da, Space-X'de, Neuralink'de ve Musk'ın diğer şirketlerinde çalıştırdığı binlerce mühendisin, teknisyenin, on binlerce çalışanın zerre önemi yok. Musk'ın devletlerle, lobilerle ilişkilerinin de önemi yok. O bir dahi, bir vizyoner ...
Yaşı benimkine yakın olanlar bu resmi görür görmez hatırlayacaktır: 28 Ocak 1986 yılında gerçekleşen Challenger kazası. Challenger mekiğinin yeryüzüne dönüşü dünya televizyonlarından canlı yayınlanıyordu. O yıllarda uzay yolculuklarına yoğun bir ilgi vardı
Mekikte 7 astronot vardı. İnsanlığın uzaya ilk çok kültürlü uçuşuydu. Biri İsrailli, biri siyahi, biri Hintli astronotlardan biri de öğretmendi. Canlı yayında 7 astronot insanlığın gözü önünde ölürken, daha sonra kazanın nedeni olarak basit bir cıvata hatasından bahsedildi.
Challenger uçuşuna, paranın henüz sular, seller gibi akmadığı bir dönemde büyük paralar yatırılmıştı. İnsani trajedinin yanında, kamu kaynaklarıyla fonlanan projenin başarısızlığı, NASA'yı bu tip projelerin finansmanı ve mühendisliği konusunda ciddi eleştirilere maruz bırakmıştı.
NASA insanlı uzay uçuşlarını durdurdu. Zihinsel travmanın iyileşmesi zamana bırakıldı. Zamanla para bollaştı, akıl kıtlaştı. NASA bu tip projeleri doğrudan üstlenmedi. Sadece mühendislik ve bilim desteği verdi. Para kamusal kaynaklar kullanılarak doğrudan değil, dolaylı aktarıldı
Bu tip projeleri kamuoyunda sevimli gösterecek bir de deli fişek "kahramana" ihtiyaç vardı. Elon Musk böylece zuhur etti. Kendisinden 75/100 yıl önce hayal edilmiş, bilim kurgu edebiyatında artık bıkkınlık verecek ölçüde işlenmiş hikayeleri ısıtıp ısıtıp yeniden anlattı.
Elektrikli araçlar, uçan araçlar, dikey havalandıktan sonra okyanusa düşmeyip dikey iniş yapan roketler, nöro-mühendislik ve daha bir sürü ıvır zıvır. Bu tip bilim kurgusal projeler kamu kaynakları ile finanse edilemezdi. Çünkü dünyanın her yerinde halk plan değil, pilav ister.
SSCB'nin çöküşünün bir nedeni de bu: Uzayda uydular uçurmak, köpeği, insanı uzaya çıkartmak iyiydi de, halkın sabunu, sosisi, portakal suyu yoktu. Devrimci marşlar da bir yere kadar. SSCB böyle de ABD farklı mı? SSCB'nin talihsizliği Musk gibi bir şarlatanının olmamasıydı sadece.
Aslında sıradan insan da "vizyonerdir" Değil Mars'a insanlı uçuş, siz de galaksinin merkezine ışık hızının 1000 katı hızla uçuşu hayal edebilirsiniz. İsterseniz çocuğunuzun adını R2D2 filan koyup, kısa tivitler atabilirsiniz. Türk versiyon Musk işi üç noktaya kadar indirdi mesela
Enerji mühendisiniz, malzeme mühendisiniz, robotik, mekatronik, sibernetik ve bilumum alanlarda ihtisas sahibi mühendisiniz yoksa, hayaliniz olsa olsa os...'tan tayyaredir. Elon Musk'ın hayali ve vizyonerliği de böyle bir şey: Oss...'tan tayyare. Para kamudan, bilgi elemanlardan<
Matrix üçlemesi gişe rekorları kırarken Cüneyt Arkın'ın şuna benzer bir sözü vardı yanlış hatırlamıyorsam: Bunları biz senelerce sinemaya uyarlarken kahkahadan yıkıldınız, şimdi Matrix izlerken yere göğe koyamıyorsunuz. (Atlama, zıplama, uçma, kör adam, kurşunu havada durdurma)
Mars'ta koloniler kuracak Musk "vizyoner" ise, görünmez tank yapan "efsanevi Konyalı mühendisler" ne?

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Tuncer Şengöz

Tuncer Şengöz Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @TuncerSengoz

15 Sep
Apple, Amazon, Microsoft, Google/Alphabet ve Facebook'un toplam piyasa değerinin S&P500'ü oluşturan diğer 495 şirketin toplam piyasa değerini geçmesi konusunu biraz daha irdeleyelim:

İki soru:

1. Bu şirketlerin değeri balon mu?
2. Bu şirketleri bu kadar değerli yapan nedir?
Modern tarih aynı zamanda bir balonlar tarihi; 17. yüzyıl Hollanda lale piyasasından günümüze, sayısız piyasa balonlaştı, bu balonların hepsi patladı, ancak balonlaşma dinamiği (henüz) sona ermedi. Dolayısıyla bu beş şirketin toplam piyasa değeri (çoktan) balonlaşmış olabilir.
Ancak bu beş şirketi ve bazı yeni ekonomi/teknoloji şirketlerini genel yatırım histerisinin dışında "değerli" kılan bir dinamiğin işlediğini düşünüyorum. Başka bir deyişle, sıradan bir köpükleşmeyle değil, çok daha kalıcı ve tehlikeli bir dinamikle karşı karşıyayız.
Read 21 tweets
18 Aug
Madem nerde o eski tivitler'e konu olduk (bunlar genellikle çok iyi trend sonu göstergeleridir), birkaç grafikle uzun vadede nerelerdeyiz ona bakalım.
USDTL, Mevsimlik grafiği:
i) 1990'lardaki trend açısıyla, 2008 sonrası trend açısı: İlkinde çok dik açıyla ve hemen hemen kesintisiz yükselirken, ikincisinde daha yatay bir açıda ve kesintilerle ilerliyor. İlki çok yüksek enflasyon, ikinci dalgalı kur ve düşük enflasyon dönemi.
ii) 2002-2008 yatay dönemine girerken, mevsimlik RSI hızla azalıyor, önce tepede bir negatif uyumsuzluk veriyor, ardından hızla 50'ye geriliyor. Yükseliş öncesinde RSI göstergesinde tOBO, boyun kırıldıktan sonra trend başlıyor. Mevsimlikte RSI OBO yapıyor olabilir.
Read 16 tweets
14 Aug
Altın, dolar, gümüş, hisse senetleri, politika, pandemi, göçmenler, göçemeyenler, belediyeler... Hararetli gündeme karşıt fikirlerle biraz daha limon sıkalım:
1. TR'de altın bazında asgari ücret argümanının demagoji olduğunu dün yazmıştım. 2002-2020 arasında ons altın 6 kat arttı. Dünyanın hiçbir ülkesinde ücretler bu oranda artmadığı gibi, altın bazında ücret hesaplamasının bir geçerliliği yoktur. Peki $ bazında asgari ücret ne oldu?
Brüt asgari ücret 2002 yılında 150$ civarındaydı. 2007 yılında 400$, 2011'de 500$'a yükseldi. 2011-2018 arasında 500$ civarında yatay seyrettikten sonra 2020 Ağustos itibarıyla 400$'a geriledi. Özetle, 2002-2018 arasında asgari ücret $ bazında 3 kata yakın arttı.
Read 21 tweets
7 Aug
Hani hep deniyor ya, Türkiye eskiden de pek matah bir ülke değildi, katılmıyorum; Türkiye eskiden matah bir ülkeydi. Sorunları yok muydu? Tabi ki vardı. Hangi ülkenin sorunları yok ki? Bugünlerde kafamdan atamadığım ve beni çok rahatsız eden bir düşünce var, paylaşayım>
ODTÜ (adı üzerinde Orta Doğu) bu bölgedeki ülkelerden öğrenci kabul eden üniversitelerden biri. 1980/90'larda, yurtlarda, sınıflarda Orta doğu ülkelerinden gelen bir sürü arkadaşımız vardı: İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Malezya, Sudan. Genellikle bu ülkelerin en parlak çocukları
O yıllarda da bu ülkelerin hepsi sorunluydu. İran'da devrim olmuş, Irak'la savaş halinde. Pakistan'da askeri darbe olmuş. Sudan zaten hep sorunlu bir ülke. Pakistanlılar çok genç yaşta gelirdi, 15-16 gibi. Çok akıllı ve çalışkan çocuklar, genellikle bölüm birincileri olurdu.
Read 14 tweets
2 Aug
Biraz USDTL konuşalım mı? Çayınızı kahvenizi hazırlayın. Uzunca bir akışla neler olup bittiğini gözden geçirelim.
USDTL ve genel anlamda görünümü iki aşamada değerlendireceğim: 1) Teknik analiz 2) Olan bitene benim bakışım. İlk bölümde kaçınılmaz olarak teknik terminoloji kullanacağım. Teknik terminolojiye alışkın olmayanlara, bu bölümde kullanılan teknikleri araştırmalarını tavsiye ederim
Üzerine konuşacağım ilk grafik bu... Önce bu grafiğin hikayesine bakalım. Bu grafikte kutu içine aldığım bölgenin sınırlarını 2018 Ağustosundaki uzun bir aylık çubuk belirliyor. Çubuğun en düşüğü 4.90, en yükseği 7.24. Daha sonraki 23 ay, bu çubuğun sınırladığı alanda geçiyor.
Read 36 tweets
14 Jul
Adalet Ağaoğlu şüphesiz ki, Türk edebiyatında bir satırbaşı idi. Edebiyat yorumcusu olmadığım için, romanlarını bir uzman gözüyle değerlendirecek yetkinliğe sahip değilim, ancak iyi bir okur olduğumu düşünüyorum. Fikirlerimi bu bağlamda ifade edeceğim>
Daha önceki bir akışta yazmıştım; Türk edebiyatında ve Türk sinemasında Anadolu beyaz yakalı orta sınıfının çok yüzeysel bir şekilde ve genellikle çoğu hatalı ve yanıltıcı klişelere bağlı olarak ele alındığını düşünüyorum. Bu anlamda popüler kültürün en büyük eksiğidir.
Tanzimat ve Meşrutiyet dönemi aydınlarınınAnadolu insanını hiç tanımadığı söylenir; doğrudur. Aynı şekilde Cumhuriyet dönemi aydınları da Anadolu halkını tanımazlar. Çoğu İstanbul ve Ankara kökenlidir; Cumhuriyet sonrası doğan yeni sınıflar hakkında bilgileri çok yüzeyseldir.
Read 14 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!