BUNU BİLİN
Bunlar, Karaköy Getronagan Ermeni Lisesi öğrencileri. Sağdan 3. kişi ise Papken Süni kod adlı Bedros Paryan. Erzincan Kemaliye'de doğmuş ve çok iyi bir tiyatro eğitimi alarak Türkler arasında gezip bilgi toplamış. Kimi zaman köylü, kimi zaman su satıcısı olmuş.
⬇️
Türkler gibi konuşan, anadolu aksanı ile bir köylü çocuğu gibi gezinen, simit satıyor gibi zabitlerle konuşan ve hiçbir şüphe çekmeyen bu genç, 26 Ağustos 1896 günü gerçekleşecek olan ve sivillerin rehine alındığı Osmanlı'daki ilk büyük terör eylemini gerçekleştirecekti.
⬇️
1896 yılının 26 Ağustosunda Kemaliyeli Bedros ya da kod adıyla PAPKEN SÜNİ, korkunç bir olayın planlayıcısı oldu. Kurduğu Ermeni milliyetçi grubu "Sünik" ile gençleri örgütleyen bu adam, üzerine sardığı bomba ve dinamitlerle Osmanlı bankası işgalini yönetip sivilleri esir aldı
⬇️
Binayı 75 kişiyle işgal edeceklerdi ama 26 Ağustos sabahı saat 13:00'da, randevuya 31 kişi gelmiş ve yola koyulmuştu. Aralarından 6 kişi ağır silahlar ve bombalarla öncü kuvvet olmuştu. Papken de onların arasında en önde eylemin diğer 2 lideri ile beraber yürümekteydi.
⬇️
Eylemciler kapıya doğru yaklaşır ve aralarından biri, bankayı koruyan Arnavut zabite bir şey soruyor gibi yaparken zabiti kafasından vurur. Bunun üzerine içerideki zabitler de dışarı doğru çıkarak eylemcilere ateş açar. Kapının önünde kısa süreli bir çatışma başlar.
⬇️
Çatışmada arkadan gelen Papken,binaya giremeden, bir zabitin açtığı ateşin üzerindeki dinamit ve bombalara isabetiyle 23 yaşında parçalanıp ölür.Eylemcilerin liderliğini ise kod adı Armen Garo olan Karekin Pastırmacıyan, ile Hraç Andreasyan olan Trabzonlu Hayk Tiryakiyan alır.
⬇️
İçeri giren diğer teröristler ve arkadan 3'erli 5'erli gruplar halinde gelenlerle 31 terörist bankayı içerisindeki 142 müşteri ve çalışanla birlikte rehin alarak en alt kattaki salona indirir ve onlara bir konuşma yaparlar. 2 Zabit şehit, 2'si de yaralanmıştır. Takviye gelir.
⬇️
Banka ele geçirildikten sonra terör bildirisini okuyup gazeteciler ve elçiliklere duyururlar. Ardından zabitler Bankayı kuşatıp içeri girmeye hazırlanırken aynı bugün Azerbaycan'a yapılan baskı gibi, Osmanlı Devletine baskı yapılır. Onlara Terörist değil,Eylemciler denecektir
⬇️
Yanlarında getirdikleri 120 kadar bomba ve dinamit lokumları sayesinde sokağı camdan attıkları bombalarla da savaş alanına çeviren çeteye operasyon yaklaşmakta iken Avrupalı devletler araya girer ve Osmanlı devletinden eylemcilerin sağ salim Avrupa'ya gitmesi için izin ister
⬇️
Elçilere gönderilen mektuplar işe yarar ve banka müdürü Sir Edgar Vincent, Avrupalı devletlerin ve elçilerinin isteklerini genellikle kabul etmesiyle tanınan Sultan Abdülhamit'in kabul etmesi üzerine teröristlere, güvenli çıkış sağlanacağını belirterek onları ikna eder.
⬇️
Önce Karaköy'den Sir Edgar Vincent'ın lüks yatına binen teröristler, ardından İstanbul'da demirlemiş olan Fransız Mesageries Maritime vapuruna binerek Fransa'ya giderler. 14 Saatlik kuşatmada sokağa çıkma yasağı ilan edildiği için gazeteler de olayı çok sonraları öğrenmiştir.
⬇️
14 saat sonucunda terör eylemleri ile taleplerini duyuran bu kişiler, burunları bile kanamadan sağ salim Marsilya'ya ulaşır. Çoğunun dikkat çekmeyecek derecede Türkler gibi giyinmiş olması, çekilen bu fotoğrafla tarihe geçmiş bu eylemin nasıl planlandığını da göstermektedir.
⬇️
Bazıları geri dönecektir. Sonraları Meclisi Mebusan'da vekil de olacak olan Karekin Pastırmacıyan, Ermenistan Cumhuriyetini görecek kadar yaşar ve sonra Cenevre'de ölür. Ancak bu teröristi kendisine sembol edinmiş olanlarca yüce mecliste fotoğrafı bile açılır.
⬇️
Trabzonlu Hayk Tiryakiyan ise rahat durmaz ve 1915'te idam edilir ama şu wikipedia'daki nefret yazısına bakın. Yazının kaynağı ise kendisi Taşnakçı olan bir Ermeni'ye ait. Düşünün IŞİD üyeleri wikipedia'da bir yazı yazıp kendi adamlarının yazılarını kaynak gösterse ne olur bu?
⬇️
Eylemin planlayıcısı Papken Süni (Bedros Paryan) anne ve babası "Kürt Hamidiye alaylarınca katledilen" bir Ermeni olarak anlatılır ama gerçek farklı. Karekin Pastırmacıyan, ABD'de bir ermeni kilisesinde yaptığı konuşmada Papken'in ailesini görmemiş bir yetim olduğunu belirtmiş
⬇️
O dönemde sıklıkla ABD'li ve Fransız misyonerlerce kolejleri, hastane ve yetimhaneler açılıyor ve buralarda büyütülen yetimlere aileleri ile ilgili yapay hikayeler anlatılıyordu.1896'nın 26 Ağustosunda gerçekleşen bu hadisenin senaryosu da yine onlardandı. Sahnedeyse Ermeniler
⬇️
Eminönü'ne her gidişimde, Galata manzarasında beliren bu binaya yani Osmanlı Bankası binasına bakarken bu tarihi olay aklıma gelir. Bunun yanında şehit olan Arnavut ve Türk zabitler ve ailelerinin neler çektiğini de düşünürüm. Teröristlere "terörist" diyemeyen zavallıları da.
⬇️
"Yurt oluş savaşının" mimarı şehit Talat Paşa ile Enver ve Cemal paşalara, "Kurtuluş savaşımızın" mimarı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'e, aziz silah arkadaşları ve Türk topraklarında diri diri gömülmüş tüm mazlumlara ve onların şerefli ve aziz hatırasına....

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Jxlhš ☪️ Dr.🇹🇷🇦🇿

Jxlhš ☪️ Dr.🇹🇷🇦🇿 Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @jxlhs

17 Oct
İSRAİL AZERBAYCAN'I NEDEN DESTEKLİYOR?

Arkadaşlar her şey çıkar ilişkisi. İsrail Azerbaycan'a destek veriyor çünkü Azerbaycan'ın zaferi, İran'daki Azerbaycan Türklerinin İsrail'e sempatisi demektir. Böylece İran'daki Türklerin sempatisini kazanmış oluyorlar. Bu nasıl oluyor?
ImageImage
Birincisi şunu bilin. İsrail bizdeki, Azerbaycan'daki ve İran'daki milliyetçi akımları çok iyi çalışan ve bölgesel sosyolojik etüdler yapan bir ülkedir. Azerbaycan'ı desteklerken hayrına silah vermiyorlar. Parasıyla veriyorlar. Ayrıca aynı anda üç dört kuş vuruyorlar. Nasıl?
1-İran'da milli bilinci uyanan Türk nüfus giderek İran'a karşı ses yükseltiyor. İran Ermenistan'ı desteklerken İsrail Azerbaycan'dan yana oluyor ve bu da yerli halkın gözünden kaçmıyor. Bu da, İran halkının neredeyse yarısını tek hamle ile kendi yanınıza çekmeniz demektir.
Read 40 tweets
2 Oct
Sizlere bu birkaç diziyi 🕋"İslam Birliğinin" neden olmayacağını belirtmek için yazıyorum. Çok tutmayacağım çünkü uyumak istiyorum. Ancak "sorunlu" birisi olduğum için kafamdaki sorunu belirtip öyle yatmaya karar verdim. Birincisi ortada bir "İslam Dünyası" yoktur. Hiç olmadı
⬇️
Bir birlik "Pax Romana" gibi ancak tek otoritenin işgal ettiği, tek paranın tek ekonomik sistemin olduğu sistemlerde olur. Para parçalı ise ekonomi de, otorite de parçalı demektir ve karar alma mekanizması daha da parçalıdır. Parçalılık arttıkça ortada bir birlik yoktur.
⬇️
Şii ve Sünni dünyalarının birleşmesi gibi bir ihtimal üzerinden İslam birliği olmaz ve o dünyalar birleşmez. Ne Sünniler Muaviye'yi eleştirir ne de Şiiler onu kabul eder. Araplarla bir İslam dünyası da yürümez. Çünkü Arap diktatörlükleriyle olmaz. O diktatörlükler de düşmez
⬇️
Read 57 tweets
1 Oct
Savaşın bir günlük maliyeti Ermenistan için o da savunmada kalırlarsa 15-20 milyon dolar. Saldırı için en az 120 milyon dolar ve fazlası lazım. Ermenistan bu güçlü Azerbaycan saldırısında ekonomik olarak da bitecek. Halkına yalan söyleyerek gaz alan bu hükümet darbe ile gider.
Şu anda Ermenistan'ın kaybettiği ekipmanların maddi değeri 1 milyar doları bulmuş.Toplam savunma bütçesi 658 milyon dolar olan Ermenistan'ın buna dayanması mümkün değil.Depodaki stoklar kadar dayanacaklar ki o stoklar 25 senedir şişiriliyor. 6 sene savaşacak cephanelikleri var
Ama cephaneliğin olması sana savaş kazandırmıyor. Hadi o top mermilerini eşeklerle, otomobille taşırsın da roketleri fille mi taşıyacaksın? Her gün tankı, kamyonu patlatılan köhne orduları yerine yenisini alamıyor. Gürcistan'dan ve İran'dan ulaşan yolları uydudan izleniyor.
Read 32 tweets
28 Sep
Tarih ve bölgenin gerçekleri, Türk dünyası içerisindeki en şair toplum olan Azerbaycan Türklerini de savaşçı olmaya zorladı. Ruslar onları askerlikte hep geride tuttu, rütbe almaları çoğu kez engellendi, savaşmak unutturuldu. Şimdi savaşçı ozanlar gibi dövüşüyorlar. Azerbaycan
ImageImage
Türk toplumları içerisinde bize en yakın toplumdur hatta bizdendir. Ülkeleri, Hazar'dan dolayı Azerbaycan adını alır. Çoğunluk şiidir ama asla tutucu değillerdir. Şiilikten mi? Türklükten mi vaz geçersiniz? Deseler, Türklükten vaz geçmezler. Belki bu yüzden Azerbaycan candır.
ImageImage
Nadir şah öldükten sonra, ülke kısa sürede hanlıklara ayrılır. Rusya buradaki hanlıkları birer birer yemeye başlar. Azerbaycan'ı ele geçirirken Rusların kullandıkları komutan, Sisyanov adlı bir gürcüdür. Azerbaycan, 1800'lerin başındaki bu bir dizi savaşla Rusya'ya dahil olur.
ImageImage
Read 20 tweets
26 Sep
Senelerdir en geri kalmış yerin doğu ve güneydoğu kısımları olduğu dillendirildi. Belli bir kesimin etnik milliyetçiliği için buradan bir mağduriyet hikayesi yaratıldı. Oysa ülkenin en gelişmemiş kısmı Taşeli yöresidir. Burada insanların bazısı ayakkabısızdır ama isyan etmez.
⬇️
2003'te gitmiştim. Sanki Nepal veya Bhutan'da geziyorsunuz. Derme çatma evler,fakirlikten sesi çıkmayan bir halk. Son derece şanssız, dağlık taşlık bir Coğrafya. Ne kaçakçılık yapacak sınır, ne de bunu yapacak bir toplum vardı.Efendisi olduğun ülkende çobansın. Yörüğün kaderi.
⬇️
Kıl çadırda kalan aileler, köylerine Güneydoğu'dan bile 20 sene sonra elektrik gelmiş köyler. Ankara lastiği denen şeyle gezen amcalar, teyzeler ve kuru ekmek kemiren minik yörük çocukları. Vatanın en güney ucunda yaşayan sesleri çıkmayan bu yöreyi 4 gün boyunca incelemiştim.
⬇️
Read 23 tweets
25 Sep
Fenotip nedir?
Genetik ve çevresel etkenlerin yarattığı özelliklerin dış görünüşe yansımasıdır. Fenotip çoğunlukla genler tarafından belirlenir ancak aynı coğrafyaların insanları birbirlerine benzerler. Solda Eduard Şevardnadze Gürcü devlet adamı. Sağda Mahmut Ustahüseyinoğlu.
⬇️ ImageImage
Aynı bölgelerin insanları, farklı dinlerden de olsalar, farklı diller de konuşsalar, aralarında yüzlerce yıl içerisinde gen alışverişi olur. Bir bölgenin, bir havzanın insanları birbirine benzer. Aşağıda Mahpus Sırp lider Kadovan Karadziç ve Arnavut, Sali Berişa görülmekte.
⬇️ ImageImageImageImage
Fenotip, bir bölgeden bir diğer bölgeye doğru uzanan yollarla da taşınan bir olgudur. Bir vadinin tamamında benzer tipler görülebileceği gibi, birbirinden izole alanlarda kökeni aynı milletle karışmış kimselerde de yoğundur. Solda Batı Trakyalı Mv, Mustafa ve Sağda Karadziç
⬇️ ImageImage
Read 13 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!