۱)روسیه گفته لغو تحریم تسلیحاتی ایران ربطی به برجام نداشته و در سال ۲۰۱۵ ایران عملا تحریم تسلیحاتی نبوده!
در بی‌شرافتی روس‌ها همین بس که ایران از ۲۰۰۷ برای خرید S-300 با روسیه به توافق رسید اما ۹ سال ایران را دواندند و نهایتا در جولای ۲۰۱۶ این «سامانه دفاعی» را تحویل ایران دادند!
۲)ارزشی‌ها که حالا برای کم‌رنگ کردن برجام می‌خواهند بگویند لغو تحریم تسلیحاتی ربطی به برجام ندارد، فراموش نکنند در زمان احمدی‌نژاد روس‌ها بارها ایران را برای تحویل S-300 تحقیر کردند و حتی سخنگوی وزارت امور خارجه‌شان صراحتا گفت «روسیه قصد تحویل S-300 به مناطق ناآرام را ندارد.»
۳) حتی بعدتر، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه در پاسخ به اینکه روسیه این سامانه دفاعی را تحویل ایران خواهد داد یا نه، گفته بود «ایران قطعا تحریم است» و در پاسخ به اینکه آیا این قرارداد فروش لغو خواهد شد یا نه، گفته بود «این بستگی به رفتار ایران دارد.»
bbc.com/news/world-eur…
۴) این رفتار روس‌ها با ایران و تحقیرهای مکرر برای تحویل یک «سامانه دفاعی» در زمان دولت عزیزِ نزدیک‌النظر بود.
پوتین هم زمانی ممنوعیت فروش S-300 به ایران را لغو کرد که دولت روحانی شروع به کار کرده بود و مذاکرات تیم ظریف آغاز شده بود و به تفاهم لوزان رسیده بودند!

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Ehsan Soltani

Ehsan Soltani Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @ehsan_soltani

14 Oct
۱) مدافعان تحریم پاسخ دهند:
-آیا تحریم‌ها خواهند توانست به تنهایی باعث سقوط نظام شوند؟
-اگر اینگونه است، آیا ۱۲ سال تحریم‌های شدید اقتصادی باعث سقوط رژیم صدام شدند؟
-آثار تحریم‌ها بر نظام سیاسی و جامعه عراق چه بود؟
-اگر تحریم‌ها موفق بودند چرا در سال ۲۰۰۳ به عراق یورش بردند؟
۲) از ششم آگوست سال ۱۹۹۱ تا سال ۲۰۰۳، شورای امنیت سازمان ملل، ۱۳ قطعنامه تحریمی علیه عراق به تصویب رساند؛ تحریم‌ها از محاصره دریایی و قطع کلیه واردات و صادرات و قطع دسترسی به کلیه منابع مالی این کشور آغاز شد تا به برنامه جامع و فراگیر نفت در برابر غذا و دارو رسید.
۳)بر اساس قطعنامه۹۸۶ صدام می‌توانست در برابر تامین غذا با نظارت سازمان ملل نفت خود را به فروش برساند.در سال ۲۰۰۴ فاش شد ۲۷۰ مقام سازمان ملل، فساد گسترده‌ای در این زمینه مرتکب شده بودند. از جمله رییس برنامه نفت در برابر غذا که ۱۵۰ هزار دلار رشوه گرفته بود.
news.bbc.co.uk/2/hi/middle_ea…
Read 11 tweets
3 Oct
۱)تغییر موازنه قدرت در قره‌باغ چه پیامدهایی برای ایران در درازمدت در پی خواهد داشت؟
موفقیت ج.آذربایجان در بازپس‌گیری قره‌باغ چه تاثیری بر منافع ملی ما دارد؟
از این منظر آیا حمایت برخی مقامات ایران(نزدیک به رهبری)به اسم «بازپس‌گیری سرزمین‌های اسلام» مبتنی بر منافع ملی ماست یا خیر؟
۲)باکو سال‌هاست میزبان نشست‌های گروه‌های تجزیه‌طلب ایرانی‌ست که سودای جدایی در سر می‌پرورانند. مثلاً نشست ضدایرانی «آينده آذربايجان جنوبی معاصر» با حضور نمایندگان مجلس و اساتید دانشگاه، در یک مرکز دولتی برای بررسی راه‌کارهای تجزیه ایران amerikaninsesi.org/a/guney_azerba…
۳) یا نشستی که همین سال گذشته در «مرکز مطبوعات باکو» برگزار شد که نمایندگان مجلس و رهبر دو حزب رسمی آذربایجان در آن حضور داشتند. که صراحتا از پرچم‌ها و نقشه‌های جعلی در آن استفاده شده بود که حتی تهران و قزوین هم به باکو ضمیمه کرده بودند!
zim.az/turan/4363-i-b…
Read 17 tweets
1 Oct
دیده‌بان حقوق بشر سوریه @syriahr نوشته در ۴۸ساعت گذشته ۳۰ جهادی که عمدتا از شمال لاذقیه (محل استقرار چند یگان ترکمانی) به قره‌باغ اعزام شده‌‌اند، کشته شده‌اند.
یکی از سوری‌های اعزامی به قره‌باغ هم به bbc عربی نحوه اعزام‌شان به قره‌باغ را اینطور توضیح داده:
bbc.com/arabic/middlee…
۲) سیف ابوبکر @SeyfEbuBekir فرمانده لشکر حمزه (از مهمترین تیپ‌های ترکمانی وابسته به ترکیه)، به ما پیشنهاد داد که در ازای ماهانه ۲هزار دلار به آذربایجان برویم تا از برخی مناطق نظامی در مرز محافظت کنیم. در آن زمان هنوز جنگی وجود نداشت.
ما را به روستای حوار کلس (درمرز ترکیه) بردند و
۳) در آنجا تلفن همراه و تمامی مدارک هویتی را از ما گرفتند تا هویت‌مان مشخص نشود.
بعد ما را به فرودگاه ‌غازی عنتپ در جنوب ترکیه منتقل كردند و در آنجا با پرواز به فرودگاه استانبول و سپس از طریق هواپیمایی آذری به آذربایجان منتقل شدیم.
Read 6 tweets
1 Oct
این‌ها بار اول‌شان نیست.
همین علمای دینی در شرایطی که قوای ایران در بدترین وضعیت ممکن به سر می‌برد و عباس میرزا به شدت مخالف جنگ با روس‌ها بود، سید محمد مجاهد بسیاری از علما را جمع کرد و به دربار فتحعلی شاه برای بازپس‌گیری «سرزمین‌های اسلام» اولتیماتوم داد و فتوای جهاد دادند/
به تحریک سید محمد مجاهد، افرادی چون سيد عبدالله بهبهانی، آ. استرآبادی، ملاهادی نراقی، ملا محمد تقی برغانی و بسیاری دیگر به سمت تبریز حرکت می کنند تا چنین القا شود که همه علما خواهان جهادند و به شاه اولتیماتوم داده می شود که اگر به خواست آنها تمکین نکند خود وارد عمل خواهند شد.
هم قائم مقام و عباس میرزا که به اوضاع مملکت و قوای ایران آگاه بودند، اصرار داشتند بعد از عهدنامه گلستان با تزار جدید روس الکساندر اول مذاکره شود تا به این طریق مانع از دست رفتن مناطق دیگری شوند. اما فشار روحانیون و تحریک جامعه کار خود را کرد و ایران وارد جنگ با روس‌ها شد.
Read 4 tweets
26 Sep
حضور معنادار سردار قاآنی در کربلا همزمان با شدت گرفتن تنش‌ها میان برخی گروه‌های شیعی با دولت!
در ۴۸ساعت گذشته همزمان با هشدار شدیداللحن آمریکا به عراق برای کنترل گروه‌های مقاومت ۲جلسه میان کاظمی و بعضی گروه‌های شیعی برگزار شده که ائتلاف‌های بزرگ فتح و دولت قانون آن را تحریم کردند
فشارهای رسانه‌ای بر حشدالشعبی در هفته گذشته شدت گرفته؛ الکاظمی یکی از مهم‌ترین چشم‌های نظارتی حشد و سازمان امنیت ملی (نزدیک به ایران) را با فرمان تخلیه و تعطیلی دفاتر آنها در فرودگاه بین‌المللی بغداد کور کرد.
با فشارهای رسانه‌ای دو فرمانده در حشد برکنار شدند.
صدر خواستار تشکیل کمیته‌ای ویژه برای رسیدگی به «تخلفات مقاومت» شده؛ کاظمی هم به شدت از آن استقبال کرده.
کاظمی روز گذشته گفت تسلیم فشارها برای جمع کردن سلاح گروه‌ها نخواهد شد.
کاظمی برای برخورد نهایی با گروه‌های مقاومت، هوشمندانه در حال استفاده از شکاف‌ها میان گروه‌های شیعی‌ست!
Read 4 tweets
13 Sep
همه چیز از اینجا شروع شد. از آن‌جا که ساف، ماه‌ها مخفیانه با اسرائیل به گفت‌وگو نشست تا «به رسمیت شناخته شود»، نه فقط به رسمیت بشناسد و تا آن‌جا رفت که عرفات با دست خودش پرچم اسرائیل را کشید و زیر آن را امضا کرد.
از اینجا به بعد حرف زدن از «آرمان فلسطین»دیگر فقط یک شوخی تلخ بود.
نه روزی که انورسادات به نمایندگی از کشوری در خط مقدم نبرد با اسرائیل، در یک سفر غیرمترقبه‌ به اسرائیل رفت، مشت محکمی بر پیکره جهان عرب وارد شد، نه آنکه سال‌ها بعد وقتی محمد مرسی به عنوان یکی از صاحب‌نفوذترین چهره‌های اسلامی مصر به قدرت رسید و نه تنها رابطه با اسرائیل را حفظ کرد/
که حتی به باور بسیاری امتیازاتی به اسرائیل داد که مبارک در تمام دوران حکومتش نداده بود.
نه وقتی ترکیه به رغم ژست‌ ضداسرائیلی‌اش، در حکومت اسلام‌گرای اردوغان و یارانش، بیشترین حجم مبادلات اقتصادی را میان کشورهای اسلامی با اسرائیل داشت.
haaretz.com/.premium-why-i…
Read 10 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!