Jarosław Kaczyński ponosi pełną odpowiedzialność za to, że Polska jest jedynym obok Rosji i Węgier krajem na naszym kontynencie, dla którego zmiana prezydenta w Białym Domu za 2 tygodnie będzie złą wiadomością (znów przydługi thread).
Nie chodzi tu tylko o manifestacyjne opowiadanie się obozu dobrej zmiany po jednej stronie wewnętrznego sporu w USA przez ostatnie 5 lat zamiast kultywowanie dobrych relacji z obydwoma środowiskami.
Ta dyplomatołkowata taktyka jest niczym w porównaniu z miskalkulacją Kaczyńskiego co do zmieniającej się choreografii Europy i jego braku zdolności do zarządzania ryzykiem, że może się mylić (po raz n-ty).
Styl przywództwa i ignorancja co do Europy spowodowały, że JK postawił cały kapitał polityczny Polski, wypracowany z trudem przez 30 lat, na jednego konia, który może nieźle się prezentował na starcie ale nie dobiegł do mety -- autorytarny nacjonalizm.
Kaczyński jest na tyle przenikliwy, iż dostrzegł, że wielki kryzys z 2008 roku skompromitował stary porządek i ożywił nastroje nacjonalistyczne i rewizjonistyczne w całym zachodnim świecie. Zamiast się temu przeciwstawić, Prezes Strateg, niczym Saruman, postanowił się podłączyć.
Kłopoty strefy euro, zwrot USA ku Azji, Brexit i wyborcze sukcesy eurosceptyków Kaczyński uznał za potwierdzenie swojej fobii na punkcie wspólnoty europejskiej i swojego przekonania o nieuchronności jej rozpadu. Nie do końca jest jasne na co wtedy liczył.
Po zwycięstwie Trumpa, proroka globalnego rewizjonizmu i wroga Unii Europejskiej, Kaczyński, za podszeptami Tyrmandów tego świata, doszedł do momentu w którym, by użyć jego własnych słów, jego przekonanie o końcu liberalnego świata stało się pewnością.
Stąd ostry kurs na polską wersję Putinowskiej „suwerennej demokracji”: wojna z UE (27:1) zamach na sądy, media, instytucje. Delegitymizowanie opozycji i deptanie norm przyzwoitości w życiu publicznym na skalę wielokrotnie przekraczającą poprzedni epizod z 2005-2007.
Z początku wszystko szło gładko: rewolucja w Polsce i na Węgrzech spotkała się z aprobatą Trumpa i słabą reakcją ze strony partnerów europejskich, przekonanych, że to tylko retoryka i fajerwerki. Polacy protestowali ale Prezes nie cofał się o pół kroku.
Dobra koniunktura gospodarcza dała rządowi przestrzeń do wprowadzenia popularnego zasiłku na dzieci. Pozwoliła ukryć negatywne skutki anty-rozwojowej polityki gospodarczej i przysłonić społeczne i gospodarcze skutki niszczenia rządów prawa.
Covid przebił tę bańkę z hukiem ale nie zapominajmy, że powietrze uchodziło z polskiej gospodarki już pod koniec 2019. Teraz przychodzi moment próby i żadna propaganda sukcesu nie przykryje braku pomysłu i zainteresowania Prezesa-wicepremiera co z nią będzie.
A otoczenie nie będzie łaskawe -- konkurencja o kapitał w czasie kryzysu rośnie, obawy o rządy prawa i nagonka na LGTB odstraszają inwestorów, a Unia chyba wreszcie straciła cierpliwość. To nie są warunki dla fair weather sailors.
Symbolem partactwa w polityce zagranicznej była satysfakcja dobrej zmiany z Brexitu. Postrzegali to w kategoriach walki z Tuskiem i Unią, zapominając, że Brexit oznacza utratę ważnego partnera Polski w równoważeniu przewagi duetu FR-DE. Dziś widać to gołym okiem.
IMO, nieogarnianie ryzyka na jakie wystawił Polskę dyskwalifikuje Kaczyńskiego jako stratega i pożal się Boże spadkobiercę Piłsudskiego. Wpadł w pułapkę „efektu potwierdzenia” czyli zinterpretował wydarzenia wyłącznie jako odbicie swoich przekonań.
Zapomniał, że wydarzenia mają nieprzewidywalną dynamikę i że akcja rodzi reakcję. W kategoriach sportowych, upojony zwycięstwem seta, przestał zwracać uwagę na piłkę. W biznesowych, nie kupił polisy ubezpieczeniowej na wypadek, gdyby wydarzenia miały obrać inny kurs.
A obrały. Wbrew oczekiwaniom Kaczyńskiego, tragifarsowy Brexit i nieprzewidywalny Trump zadziałali dokładnie odwrotnie niż się spodziewał. Zamiast Tyrmandowo-Bannonowej (ha) fali nacjonalizmu, wywołały kontr-reakcję i wzrost poparcia Europejczyków dla Unii Europejskiej.
Partie nacjonalistyczne są w wyborczym odwrocie od 2016 roku, a rewolucja zapowiadana przez Kaczyńskiego i Orbana zakończyła się na Odrze i Dunaju. Obaj geniusze zostali ze swoimi pomysłami jak Himilsbach z angielskim.
Covid obnażył pustkę nacjonalizmu. Iluzjoniści obiecujący proste rozwiązania na skomplikowane problemy okazali się nieskuteczni. Przywódcy z mainstreamu, często kobiety, okazali się o niebo lepsi. Dzięki nim, Unia zrobiła krok milowy w integracji poprzez zgodę na wspólny dług.
Nowozelandzka premier Jacinda Adhern, sensowną, opartą o naukę, a nie przekonania, reakcją na Covid zdobyła takie uznanie rodaków, że w wyborach dwa dni temu otrzymała największą parlamentarną większość w historii swojego kraju.
Spisywana na straty Kanclerz Merkel, czy fińska Premier Sanna Marin oraz zrównoważony „Sleepy Joe” Biden okazują się bardziej atrakcyjni dla wyborców niż wiecowi krzykacze rodem z lat 30tych ubiegłego wieku.
Skutek jest taki, że jesteśmy w największej izolacji od czasów generała Jaruzelskiego i bez pomysłu na następne 3 lata. No ale czego się ludzie spodziewali? Że ktoś, kto za każdym razem wszystko rozwalił a nigdy nic trwałego nie stworzył tym razem da radę? Bo tak powiedział?
Jeżeli Biden wygra, izolacja będzie kompletna. Oczywiście nie nastąpi nic dramatycznego w przestrzeni publicznej. Będą kurtuazyjne gesty i zapewnienia o wzajemnej admiracji i sojuszu.
Niech nikt się nie nabierze. Złe słowa zostały wypowiedziane i odnotowane, złe decyzje podjęte. Polska pozostanie pariasem także w Waszyngtonie jeżeli nie nastąpi radykalna zmiana kursu.
Tym razem nie wystarczy chyłkiem, po nocy, zmienić jedną ustawę, jak przy okazji pomysłu karania za mówienie prawdy o historii. Trzeba będzie skonsumować kilka sporych żab. Nie wiem, czy wielki strateg da radę. For our sake, I hope he will.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Adam S Jasser

Adam S Jasser Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @AdamSJasser

17 Oct
Opozycja powinna bezwłocznie powołać zespół parlamentarny i grupę prawników do monitorowania i gromadzenia dowodów wszystkich nadużyć władzy i łamania praw człowieka przez konkretnych ludzi władzy. 1/2
Nie chodzi o żaden PR tylko o powstanie rzetelnego i ponadpartyjnego zespolu pracujacego dla Komisji Prawdy i Sprawiedliwości, która prędzej czy później powstanie i rozliczy uczestników zamachu na demokrację i rządy prawa w Polsce.
Bez Komisji sama ewentualna zmiana władzy nie wystarczy by prawda nie ugrzezła w bierzączce. Żeby na nowo skleić Republikę, odtworzyć cywilizowaną rywalizację polityczną i przywrócić obywatelom wiarę że jesateśmy różni ale także częścią tej samej wspolnoty.
Read 4 tweets
17 Sep
Ostatnie wydarzenia mogą się wydawać kontynuacją 5-letniej "rewolucji" i ofensywy Prezesa. W istocie, PJK jest w defensywie ze względu na Covid, stan gospodarki oraz izolację w jaką wpędził Polskę swoją błędną interpretacją Europy i świata. (będzie razem 18 odcinków, sorry)
Ustawa o bezkarności urzędników, próby poskromienia radykałów, przedłużająca się rekonstrukcja rządu, nagła miłość do zwierząt oraz transformacji energetycznej, a nawet wzmożone kuszenie zagranicznego kapitału są objawami strachu o najbliższe lata. Skąd ten strach?
Po pierwsze wczorajsze wystąpienie szefowej Komisji Europejskiej (Niemki popieranej przez PMM) potwierdziło, że fundusze europejskie będą płynąc w trudne dla PL projekty zmiany energetycznej oraz mogą być uzależnione od przestrzegania zasad wspólnoty.
Read 20 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!