Barbarossa Profile picture
19 Nov, 4 tweets, 1 min read
1930'lu yıllarda İran ve Türkiye arasında devam eden "Sınır Sorunu" sebebiyle Tahran Büyükelçisi değiştirilmiş, "Güvercin" kabul edilen Memduh Şevket Bey geri çağrılmış, yerine "Şahin" olarak nitelenen Hüsrev Bey atanmıştır.
Hüsrev Bey'e talimat veren Başbakan İsmet İnönü Hüsrev Bey'in Tahran'da üstleneceği rolü şöyle özetler:
"Senin durumun tıpkı, filolarını Çanakkale'ye dayayarak sefaret tercümanlarını Babıali'ye gönderen ve Sadrazama arzularını dikte eden Batılı devletlerin sefirlerine benzemektedir. Ve senin arkanda seferber olmuş bir ordu bulunmaktadır !"
Hüsrev Bey'in sert ve kararlı tutumu sonucu görüşmelere Dışişleri Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın da katılmasıyla sürecin Türkiye lehine sonuçlandığını da belirteyim. 1923-1939 İran-Türkiye ilişkileri özellikle günümüz Türkiye politikaları için okunmalı.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Barbarossa

Barbarossa Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @pagrup

20 Nov
"İkili ülke arası bağların geliştirilmesi yönünde mutabık kalındı." denmiş. Hiç şaşırtıcı değil, bunlar tamamen Biden etkisi. Körfez ülkeleri Trump döneminde ABD'den silah alarak sorunları halledebiliyordu ama Biden dönemi öyle olmayacaktır. +
Biden'ın Körfez ülkeleri ile Trump kadar yakın olmayacağı tahmin ediliyor. Arabistan Amerika ile her ne kadar iyi ilişkiler yürütse de İsrail ile aynısını yapamıyordu. En azından BAE kadar ilişkiler geliştirilmedi. Bu dönemde İsrail-BAE bağları kuvvetlenecektir.
En nihayetinde bu ülkelerin bir ilkesi yok, bağlılığı yok. Son senelerde gördüğümüz gibi her konuda hançerleyebilirler. Ama illa ki ilişkilerde eski soğukluk olmayacaktır.
Read 8 tweets
16 Jul
Ermenistan - Azerbaycan arasındaki gerginliğin sebebi eskiden olduğu gibi Karabağ veya toprak meselesi değil. Aslında bu saldırıların sebebi Ermenistan'ın inisiyatifi sonucu da oluşmuyor, Ermenistan burada piyon. Piyonu hareketlendiren de Rusya.
Çatışmaların Tovuz bölgesinde yaşanması tamamen boru hatlarının o bölgeden geçmesiyle alakalı.

Türkiye'nin gaz ithal ettiği ülkeler arasında Rusya yıllardır 1. Sırada geliyor ama son zamanlarda 1. Liği Azerbaycan kaptı.
Rusya burada Azerbaycan ve Türkiye'ye ders vermeye, gücünü hissettirmeye çalışıyor. Olayların en başından beri Türkiye'nin şiddetle Azerbaycan'ın yanında durması sadece oluşan yakınlıklarımızdan kaynaklanmıyor yani.
Read 7 tweets
11 Jul
Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı TCG Anadolu hakkında bir sorumu cevapladı. Soruyu ve cevabı bu tweet altında paylaşıyorum.
TCG Anadolu için nasıl bir çözüm düşünülüyor ? F-35B'lerin gelme şansı düşük ve Harrier'ların da üretimi durdu. SSB konu ile ilişkin İHA alternatiflerimizi üretiyoruz dedi, siz ne dersiniz bu konu hakkında ?
Cihat Yaycı:"TCG Anadolu'ya kardeşi olan İspanyol modelden farklı olarak bir kalkış rampası eklendi. Bu rampa sayesinde Anadolu dikey iniş - kalkış yapabilen uçaklar için uygun hale getirildi. (VTOL-STOVL).
Read 13 tweets
10 Jul
Duyduğuma göre TOGG Fabrikanın temelini 18 Temmuz'da atıcakmış, hayırlı olsun.
Arkadaşlar boş muhabbetlere gerek yok. Patent kime ait ? Türkiye'ye. Marka değeri kime ait ? Türkiye'ye. İstihdam sağlanacak mı ? Evet. İnsanlar kendi üretimi arabasına doya doya binecek mi ? Evet.

Yok tasarımı İtalyan, yok %50, %40 yerli vs. Boş muhabbet bunlar.
Global Dünyada yaşıyorsunuz, allah rızası için kaç ülke bir ürünü tek başına yapıyor ? Mercedes'de Dünyaca ünlü Türk tasarımcı var. C serisinde 1.5 motorları Renault motoru vs. Ama marka değeri var adamın. Bizim niye olmasın ? Fıstık gibi araçlar hemde.
Read 6 tweets
9 Jul
Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı ile yapmış olduğum Soru - Cevap'ı yayınlamaktan gurur duyuyorum, keyifli okumalar.
Soru 1- Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de ve Libya'da faaliyet göstermesinin başlıca nedeni Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) Alanını müdafaa etmesi, haklarını savunması.
Tüm yaşanan gelişmeler sonucunda, Türkiye'nin artık MEB İlanı yapması için erken mi ? Ya da artık MEB ilanını yapmalı mıyız ?
Read 96 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!