İchimoku Bulutu - Kijunsen - Tenkansen - SenkouSpanA - SenkouSpanB
Temelini ve hatta varlığını @WarHelmet3579 hocamdan öğrendiğim kavramlarla ilgili kısa bir seri başlatmak istiyorum. Image
İCHİMOKU BULUTU NEDİR?
İlk olarak Japonya’da hisse senedi ve emtia piyasalarında kullanılan Ichimoku indikatörü,son yıllarda global finans piyasalarında çok popüler olan bir teknik analiz metodudur.
Teknik analizcilerin kısaca Ichimoku dedikleri, Japonca da“Denge Grafiğine Bakış” anlamına gelen Ichimoku KinkoHyo teknik analiz metodu;ilk olarak 1930’lu yılların sonlarında Japon gazeteci Hosoda Goichi tarafından geliştirilmiştir.
Japon Mum Çubuğu Grafiklerinin kullanımını kolaylaştırmak, akımları ve fiyat hareketlerini grafik üzerinde daha rahat algılamak amacı ile tasarlanan indikatör, çok uzun yıllar test edildikten sonra 1960’lı yılların sonunda yayınlanmıştır.
Karmaşık gibi görünse de birbirinden kolay ayırt edilebilen farklı parametrelerden oluşmaktadır. Parametrelerin birbiriyle olan konumları, ilişkileri, kesişmeleri, yakınlık ve uzaklıkları AL/SAT sinyalleri üretmekte;trendler ve piyasanın dönüşleriyle ilgili mesajlar vermektedir.
Peki bulutun bizim için önemi nedir?
Bulut 2 katmandan oluşmaktadır SenkouSpanA ve SenkouSpanB olmak üzere. Bu katmanlar zaman zaman destek zaman zaman da direnç görevi görmektedir. Ayrıca; bulutun konumu bize tenkansen ve kijunsen kesişiminde bizlere çok şey ifade etmektedir.
Kijunsen ve Tenkansen Nedir?
Ichimoku indikatörünün en güçlü AL/SAT sinyali üreticileri olan Tenkan Sen ve Kijun Sen’in birbiriyle uzaklıkları ve yakınlıkları, kesişmeleri analizin temel taşını oluşturmaktadır.
Tenkan Sen daha kısa vadeli hareketli ortalamalardan oluştuğu için yükseliş ve düşüşlere karşı daha hassastır. Kijun Sen ise Tenkan Sen’den sonra gelen destek ve direnç seviyelerini gösterir.
Tenkan-Sen’in ve Kijun-Sen’in birbirini kesmesi AL/SAT sinyali üretmekte ve kesişmenin olduğu yer sinyalin gücünü belirlemektedir.

Tenkan-Sen = (En yüksek + En düşük) / 2, geçmiş 9 periyod

Kijun Sen = (En yüksek + En düşük) / 2, geçmiş 26 periyod
Chikou Span
Ichimoku analizinin üçüncü parametresi olan Chikou Span ise kapanış fiyatının 26 periyot geri götürülmesi ile elde edilmektedir. Tenkan Sen ve Kijun Sen’in üretmiş olduğu AL/SAT sinyalini teyit etmek için başvurulan çok önemli bir göstergedir.
Peki bu bahsettiklerimizi teknik analizde nasıl kullanacağız?
Öncelikle yukarıda bahsettiğim gibi kumo bulutunun konumu kesişimlerde bizlere çok önemli veriler sağlamaktadır.
GÜÇLÜ AL SİNYALİ
Güçlü al sinyali için teknansenin kijunseni kumo bulutu üzerinde kesmiş olması, chikou span çizgisinin bulut üzerinde olması gerekmektedir.

Ekteki örnekte dikkat edilirse tenkansen(mavi) kijunseni(mor) bulut üzerinde kesiyor. Bu güçlü bir al sinyalidir. Image
ORTA SEVİYEDE AL SİNYALİ
Orta seviyeli al sinyali için tenkansenin kijunseni kumo bulutu içinde kesmesi, chikou span çizgisinin bulut üzerinde olması gerekmetekdir.
Ekteki örnek incelendiğinde tenkansenin kijunseni bulut içerisinde kestiği gözlemlenebilir. Image
DÜŞÜK SEVİYELİ AL SİNYALİ
Düşük seviyede bir al sinyali için tenkansenin kijunseni bulut altında kesmesi, ayrıca chikou span çizgisinin bulut üzerinde OLMAMASI gerekmektedir.
Ekteki örneği incelediğimizde kesişimin bulut altında olduğunu görebiliriz. Image
Tenkansen kijunsen kesişiminin önemini vurgulamaya çalıştım. Benim için en büyük yol gösterici olan bu indikatör her grafiğimde mutlaka yer almakta. Analizime mutlaka eklemekteyim.
Bir sonraki floodlarda sat sinyalleri ve destek-direnç olarak çalışmasından bahsetmeye çalışacağım.
Peki bunları grafiklere nasıl ekleriz?
Bu şekilde grafiğe ekledikten sonra kendinize göre sadeleştirebilir ve renklendirebilirsiniz. Ama baştan anlaşalım Kijunsen mor olmalı :) @WarHelmet3579 hocam başka renge izin var mı? :)) Image

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Erdem Demir

Erdem Demir Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @averdemdemir

20 Nov
Mum formasyonlarının oldukça önemli olduğunu ve aslında haberci olduğunu düşünüyorum. Bana göre mumlar kahin. Bu sebeple çok önem veriyorum. Sizlerle kısa kısa mum formasyon örnekleri paylaşamak istedim.
Read 29 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!