1)İyi akşamlar dostlar, bugünkü yazı "Bu hafta yaptığım hatalar" ile ilgili. Burada hep kazandıklarımı veya teknik analiz araçları kullanımıyla ilgili yazılar paylaşmam çok doğru olmaz. Sonuçta teknik analiz sistemimizi sistem yapan, yapılan hatalara karşı çıkarılan derslerdir.
2) Hatalarımı daha iyi saptayabilmek için son yaptığım paylaşımlar üzerinden gidelim.
Piyasadan çok güzel bir zamanda çıkış yapmıştım ve tekrardan girmek için fırsat kolluyordum.

3) Sonraki paylaşımımda nerelerden giriş yapacağımı ve stop olacağımı paylaşmıştım.
4) Piyasa tam istediğim gibi ilerledi. Trend kırılımı sonrası panik satışı da geldi. Biliyorsunuzdur bu satışları çok severim. Aşırılık içerdiği için fiyat gereğinden fazla düşer çünkü panik ortamı vardır. Bu sırada alım yapıp kenara çekilirim.
5)Bildiğiniz,piyasa istediğim şekilde hareket ediyor. Ben de bu durumdan memnunum. Ee kardeşim hani hatan,bu yazıyı kendini övmek için mi yazdın diyebilirsiniz.
Evet analizlerim nokta atışı oldu ama bu analizlere göre işlem yapmadım.
6) Çarşamba günkü CB konuşması ve perşembe günkü faiz kararında saçma sapan şeyler konuşulması ihtimaline karşı nakitte beklemekle yetindim. Kendimi riske atmak istemedim.

Bu yüzden yaptığım analizler iyi olsa da üzerlerinden para kazanmamış olmam tam anlamıyla başarısızlık.
7) Çünkü portföyüme para girişi olmadı. Burada gelip de ben bu analizleri yaptım, bakın nasıl tuttu diye paylaşım yapamam. Aksine ben bunu bunu yapamadım, gelin bu hatalardan ders çıkaralım demem daha doğru olur.

O halde geçelim hatalar kısmına
8)İlk hata aşağıda dediğim gibi teknik olumlu duruyordu ama işlem yapmadım.
Evet çok riskli haftaydı,malum baştakiler de düzgün karar veremiyor ama kendimi teknik analist olarak görüyorsam zaten bu tarz açıklamalara ve haberlere göre hareket etmemeliyim.
9) Risk fazla ise %100 ile işlem yapmak yerine bu oranı %25'lere çekerek kendimi koruyabilirdim. Terste kalınsa bile hem çok can yakmazdı hem de harekete eşlik etme fırsatı verirdi. Hareketi yakalamış olmanın verdiği güven para kazanmaktan bile daha iyidir.
10) Çünkü ilerleyen günlerdeki işlemlerde de kendine güvenmeni sağlar. Haliyle başarı oranını arttırır.

Yaşadığım durumu,okuduğum "Kişilerarası iletişimin psikolojik dinamikleri" adlı kitaptaki başlıklara benzettim.

Kaybetseydim eğer böyle bir günde işlem yaptığım için kendime
11)ve malum şahıslara kızacaktım hatta böyle durumlarda genelde kasan Matriks'e bile suç atacaktım. Kasmasaydı işlemlerimi daha kolay toparlayabilirdim gibi söylemlerde bulunacaktım. Ben bundan da kaçarak kendimi iyice izole edip hiç riske girmemeyi tercih ettim.
12) Üstlerde dediğim gibi riskimi azaltarak olası kaybı düşürebilirdim veya açıklama saatlerine kadar işlem yapıp bu saatlerde kenara çekilebilirdim. Açıklamalara kadar piyasa çok güzel de fırsatlar vermişti ama ben kafam iyice rahat etsin, açıklama gelsin her şey yerine otursun
13)öyle işlem yapayım diye düşündüm. Hem bu süreci de ekrandan takip etmek zorunda kalmamış olacaktım ama işlem yapmama rağmen saatlerce piyasayı izledim. Her saniyesinde de kaçırdığım fırsatları yüzüme vurdu, teknik her zamanki gibi on numara çalıştı.
14)Kitaptaki örnekte olduğu gibi aynı statüde kalmayacaktım. Küçük bir riskle az da olsa ilerleyebilecektim,en kötü1-2 adım geriye gidecektim ki bu sermaye piyasalarının olmazsa olmazıdır.

Neyse ki keşke ile cümleler kurmayacak kadar kendimi geliştirdim, olan oldu deyip geçtim.
15)Bir diğer neden,böyle anlarda matriks'in donması ve bu yüzden birçok işlemi kaçırma ihtimalim. Donmasına dondu ama bu işlemleri aracı kurumum üzerinden de yapabilirdim matriksteki kumanda kadar hızlı yapamayacak olsam da.
Bu hareket belki de kendimi kandırdığım en büyük neden
16)Gören de sanki başka yerden işlem yapılmıyor sanacak :)
Benim yaptığımda bu hareketi kaçırmamın suçlusunu tamamen kendime yüklemek yerine birazını matrikse yüklememdi resmen. Bu yüzden ay sonu üyeliğimi de iptal edeceğim. Madem en önemli anda işime yaramıyor kullanmaya gerek
17)yok. Hem suçu atacaklarımdan birini eksiltmiş olurum.
Gelelim haber kısmına
Aşağıdaki yazıda olanları,biliyorum ki çoğumuz defalarca kendine söylemesine rağmen haberlere bağımlı kalmışızdır.
Bu konuyu aşmak için de daha fazla çabalayacağım.
18)Gelelim en önemli konulardan birine. Twitter'da bu haftaki testereye rağmen çoğu kişi ben bilmiştimcilik oynayacak, yine herkes kazanmış olacak, yine şunu yazdık şu kadar gittiler denecek. Kısacası yine palavralar havada uçuşacak.

19)Bu konuya değinmemin nedeni, bazılarınızın bu mesajları gördüğünde ulan bir tek ben mi kazanamıyorum deyip modunu düşürmesi. Bunu temelci @1sabitgelirli'ye bile dedirttiler haha. Grafik çizip,şu şuraya gider demesi en kolay şeydir.
"Karşıt Yatırım" adlı kitaptan alıntı.
20)Önemli olan bu dediklerinize karşın pozisyon alıyor musunuz? Onca grafiği atıp şurada fırsat var deyip pozisyon açmıyorsanız ve ben demiştim diyorsanız, bunun üzerinden prim kasıyorsanız birilerinin sizi pohpohlamasını istiyorsunuz demektir ki çoğu hesap bu konumda.
21)Günde 50 tane grafik atıp,şurası destek direnç diyenler g*tleri yiyorsa hesap ekstrelerini atsınlar da ben bunu dedim,bunu yaptım desinler. Hiçbirinin yapacağını düşünmüyorum, çünkü çoğu işlem bile açmıyor, açsa da dedikleri gibi işlem yapamıyor.
Fırsatı gören işlem açar dimi?
22)Böylelerine bakıp sakın moralinizi bozmayın. Bu haftaki fırsatı kaçırdık bir diğer fırsattı yakalarız. Bu piyasada fırsatlar bitmez, sadece biri biter diğeri gelir.
Hatalarımızdan ders çıkardıkça da kaçırdıklarımıza karşın yenilerini yakalayacağız, kaçırmaya devam edeceğiz.
23)Tekrardan ders çıkaracağız, tekrardan fırsat yakalayacağız. Böyle böyle bu piyasada kendimizi geliştireceğiz ve piyasadaki ömrümüzü uzun tutup olabildiğince kazancımızı arttıracağız.

Bu haftadaki veya önceki hatalarımdan ders çıkardıktan sonra üstüne sünger çekeceğiz ve
24) tekrardan oyuna dahil olacağız. Piyasanın vereceklerini almaya çalışacağız,geri almak isterse de az bir kısmını iade edeceğiz. Büyük pay vermek yok.

Bu hafta bazılarınız benim gibi kenardan izlerken bazılarınız trade ederek yanlışlar yaptı. Diğer tarafta da bu yükselişi
25) yakalayanlarınız oldu ama bu haftayı iyice analiz edip ders çıkarmaya bakın. Kısa süre içinde birçok şey gerçekleşti,hepimiz için bir şeyler mutlaka vardır.

Hatalarımı gözden geçirerek cuma kapanışı sonrası tüm hisseleri gözden geçirip takip listesi de oluşturdum. Tekrardan
26) oyuna dahil olma vakti geldi benim için. Sizler de eğer olanlardan sonra kendinizi hazır hissediyorsanız oyuna dahil olun. Hazır değilseniz uzak durmaya çalışın fomo'ya kapılmayın. Trade edebilmek için zihnen rahat olmak çok önemli, kendinizle barışık olmalısınız.
27) Bu haftalık benden bu kadar dostlar.

Sağlıcakla kalın.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with efecan vatansever

efecan vatansever Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @efecanvatansevr

18 Nov
1) Piyasaya ilk giriş yaptığımız zaman hepimizin sorduğu ilk soru büyük ihtimalle bu fiyat neden çıktı veya neden düştüğüdür.
-Başlarda bu konuya çok kafa yormuştum. Haber gelince haber geldiği için bu hareket oldu, haberi önceden duyanlar fiyatladı, beklentiyi aldı gibi gibi
2) birçok senaryo ortaya çıkıyor. Oysa bu haberlere önceden ulaşamayacağımız gibi her haberi alıp piyasanın hareket şekline de uyduramayız. Bazı haberleri tanıdıklarım olduğu için ulaşabilsem de çoğu haber veya kap açıklaması bile fiyata her zaman etki etmiyor.
3) Örneğin şu grafiğe baktığınızda gördüğünüz şey nedir?
Trend kırılmış ve düşüş gelmiş dimi?
geçmişe dönük çizim yapınca hanginiz bu tarihi açıp hangi haber gelmiş diye bakıyor? muhtemelen çoğumuz bakmıyor.
Read 6 tweets
12 Nov
1) Böyle bir aksiyon alınacağı zaman saatlik veya günlük grafik üzerinden trendi belirlemek gerekiyor.
Trendi belirledikten sonra en son oluşan hareketin başlangıcı bulunup fibo çizilmeli.
Sonrasında kısa zaman dilimlerine geçip, kısa vadeli trade edilebilir fibolar bulunmalı. Image
2) Tepkiyi almak için işlem yapılmış. 0,382 üstüne atılınca alınmış. Bu işlem yapıldığında 0,382 değeri stop kabul edilir. Bu süreçteki 4 mum yukarı gidememiş. İşaretli mum gelince stop olunur. Image
3) Büyük resimdeki fibo ve trend hep ekranda olmalı. Tüm alım satım işlemlerinde ana tablo kabul edilmeli.
Yani 0,618 ve Trend çizgisi aralığı en güvenli alım yeri.
İsteğe bağlı olarak bunlara değince veya onay almak için düşen kırılımı beklenir. Düşen kırılır ise sonraki aşamaya Image
Read 5 tweets
7 Nov
1) Herkese selamlar, uzun zamandır paylaşım yapmıyordum.
"Hareketli ortalama kullanımı ve hangi ortalamaya hangi anlamları yüklüyorum" konusu ile az da olsa suskunluğumu bozmak istedim.
2) Bildiğiniz üzere teknik analizde çok fazla sayıda farklı enstrüman bulunmakta ama paylaşımlarımda genelde hep belirli konularda fikirlerimi yazıyorum. Bunun nedeni, bakış açımın "her şeyi bil ama belli konularda uzmanlaş" olmasından kaynaklanıyor.
3) Hareketli ortalamalar da üzerinde çok fazla kafa yorduğum, binlerce deneme yanılma yaptığım hatta en çok kafa yorduğum enstrümanlardan biri. Çok kolay olmasına rağmen.
Bunun nedeni onlarca farklı Hareketli Ortalama türünün olması ve pozitif tam sayılarının hepsini kapsadığı
Read 24 tweets
11 Oct
1) İyi akşamlar dostlar, bildiğiniz üzere uzun zamandır Scalp Trading ile uğraşıyorum. Bu süreçte yaptığım doğruları, yanlışları, yapma nedenimi, kısacası edindiğim tecrübeleri paylaşacağım. Böylelikle neden Scalp Tradingi herkese önerdiğimi de anlamış olacaksınız.
2) Çoğu kişi Scalp Trading'e kumar gözüyle bakıyor. Bu gözle baktıklarından ve nerede bu tarz işlemin yapılıp yapılamayacağını bilemedikleri için de haliyle başarısız oluyorlar.
Bunların hepsine değineceğim ama ilk olarak Neden Scalp Trading Yapmalıyız? ile başlayalım.
3) Amacımız Piyasayı daha hızlı bir şekilde öğrenmek.

5dk-20dk-60dk gibi dakikalık grafiklere bakarak Günlük ve Haftalık grafikte göreceğiniz mum hareketleri, formasyonlar, trend gibi daha birçok oluşuma gün içinde defalarca maruz kalıyorsunuz.
Read 22 tweets
6 Sep
1) Herkese selamlar,
Bu yazı serisi, neden Grafik-Mum-Harmonik Formasyonları kullanmadığım hakkında olacak. Çoğu kişi formasyonları kullanmadığımı duyunca şaşırıyorlar ki haklılar. Çünkü çoğu Teknik Analiz kitabında ve eğitim videolarında bu formasyonlar anlatılıyor.
2) Çalışıp çalışmamaları bir tarafa benim kullanmama nedenim bu işi basit tutmamdan kaynaklı.
-Zaten Grafik formasyonu dediğiniz şeyin temeli destek-direnç
-Mum formasyonunun temeli mum açılış ve kapanış değeri
-Harmonik formasyonların da temeli aşık olduğum Fibonacci'dir.
3) Haliyle temeli iyi oturtmuş biri farklı farklı formasyonları öğrenme uğraşına girmez. Uğraşa girmez dememin sebebi çoğunuzun bildiğinden çok daha fazla sayıda formasyon olmasından kaynaklı. Bazılarını da burada paylaşacağım.

İlk önce Grafik Formasyonlarından başlayalım.
Read 17 tweets
22 Aug
1) Viop'u anlatmışken Açığa satış işlemini ve viop işlemlerinden farkını anlatmazsam olmaz. Çoğu kişi açığa satışı çok kavrayamamış anladığım kadarıyla. Oturmayan tahtaları düzeltmeye çalışıyım o zaman.
2) Açığa satış aynı viop'ta yaptığınız short(kısa) pozisyona benzer. Her ikisinde de o varlığın düşüceğini ön görüp bu düşüşten para kazanmaya çalışmaktır.
Ama çok önemli bir farkı var.
Viop'ta yaptığınız işlemlerde kullandığınız kontratlar(teminat) size ait olurken,
3) Açığa satış işleminde başka birinin elindeki varlığı ödünç alarak satmak işlemi gerçekleşir. Eee ödünç alınan şey de bir süre teslim edilir dimi? Buraya kadar hemfikirizdir ama yine de örnekle gidelim.
Diyelim ki altının düşeceğini düşünüyorsunuz. Elinizde de altın yok.
Read 18 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!