"نگاهی به عملکرد دولت ترامپ در بحران سوریه"

آیا برای ایجاد تغییر در سوریه دیر شده بود ؟
تفاوت راهبرد اوباما و ترامپ در سوریه چه بود؟

با هم مرور میکنیم ...
[بخش اول]
منتقدان سیاست خارجی باراک اوباما رییس جمهور پیشین امریکا مابین سالهای 2008 تا 2016 همواره(و البته به درستی) عملکرد دولت وی در خصوص بحران منطقه خاورمیانه و شمال افریقا را زیر سوال برده و معتقدند انفعال شدید امریکا در کشورهایی نظیر عراق، سوریه و لیبی دلیل اصلی وضع اسفبار کنونی است
پس از آغاز تظاهرات مردمی در سال 2011 در سوریه و به دنبال آن تشکیل گروه های مسلح مخالف دولت بشار اسد تحت عنوان ارتش آزاد سوریه، افکار عمومی دنیا و متحدان منطقه ای امریکا از دولت باراک اوباما انتظار دخالت نظامی و کمک به سرنگونی دولت سوریه را داشتند.
اما به دلایل مختلفی که در این مطلب فرصت بیان جزئیات آن وجود ندارد، نظیر فاجعه دخالت نظامی در لیبی (به علت عدم وجود طرح مناسب برای دوران پس از سرنگونی قذافی)، تلاش برای توافق هسته ای با ایران(به عنوان متحد شماره 1 دولت سوریه) و مخالفت سرسختانه روسیه و چین در شورای امنیت ...
و البته توجیه جلوگیری از ایجاد جنگ جدید نظیر افغانستان و عراق( که آن دو هم با اشتباهات فجیع کابینه اوباما وارد بحران بزرگتری شدند) این کشور از دخالت نظامی در سوریه خودداری کرد.
اما همزمان با تاریکترین دوره وضعیت دولت بشار اسد در زمستان 2012 و اوایل 2013 که خطر سقوط وی جدی بود
زمزمه هایی از احتمال به کارگیری تسلیحات شیمیایی برای سرکوب شهرهای مخالف دولتی شنیده میشد.
در این هنگام مقامات امنیتی امریکا به صراحت اعلام کردند که کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه به عنوان خط قرمز دولت اوباما و پایان امتناع از دخالت نظامی در این کشور خواهد بود.
دولت و ارتش سوریه در 6 ماهه نخست 2013 موفق به کسب پیروزی هایی در استان هایی نظیر حمص و ریف دمشق به لطف ورود هزاران نیروی کمکی از گروه های محور مقاومت نظیر حزب الله لبنان شدند و در شرایطی که از آخرین هجوم مخالفین از ریف دمشق به محله های شرقی پایتخت در ژانویه 2013 حدود 7 ماه میگذشت
ظاهرا زمزمه هایی از احتمال عملیات جدید تحت رهبری گروه جیش الاسلام و زهران علوش در این منطقه به گوش میرسید.
پاسخ این موضوع در 21 آگوست 2013 به مخالفین حاضر در غوطه شرقی و غربی دمشق داده شد : بمباران شیمیایی شهرکهایی نظیر جوبر، زملکا، عین ترما و معظمیه الشام با گاز سارین.
در خصوص سوابق و دلایل استفاده از تسلیحات شیمیایی پیشنهاد میکنم این مطلب عالی از @JaredDiam عزیز رو مطالعه کنید که با جزئیات کامل توضیح دادند.
اما به هر ترتیب خط قرمز دولت اوباما زیر پا گذاشته شده بود و اکنون تمام دنیا (طبیعتا به جز متحدین دولت سوریه) در انتظار حمله نظامی تنبیهی امریکا و یا حمایت همه جانبه از مخالفین اسد بودند.
اما ظاهرا ترس از تجربیات عراق و لیبی ( و البته شاید توجیه با این ترس) قرار نبود پایان یابد.
پس از یک وقفه 10 روزه و در اوج انتظار رسانه‌های دنیا برای آغاز حملات به مواضع دولتی سوریه، دولت اوباما طرح پیشنهادی روسیه برای نابودی داوطلبانه تسلیحات شیمیایی دولت سوریه تحت نظارت بین المللی را پذیرفت و از اجرای سناریو حملات نظامی تنبیهی منصرف شد.
این تصمیم سرنوشت ساز باراک اوباما از آن زمان تا کنون موجب شده است تا شدیدترین انتقادات از وی و دولتش در خصوص عدم دخالت نظامی در بحران سوریه و در نهایت شکست مخالفین در این جنگ صورت بگیرد تا جایی که همواره مخالفین اوباما و حزب دموکرات، پیروزی اسد و متحدینش در جنگ را ...
نتیجه انفعال وی و قربانی کردن مردم سوریه برای کسب رضایت روسیه و از بین نرفتن احتمال توافق هسته ای با ایران میدانند.
موافقین راهبرد اوباما و یا دست کم آن دسته از افرادی که معتقدند امکان دخالت نظامی گسترده در جنگ سوریه برای امریکا وجود نداشت دلایلی را برای این موضوع ذکر میکنند:
در بازه زمانی ژانویه 2011 تا پایان سال 2012 : چشم اندازی از آینده سوریه پس از بشار اسد وجود نداشت و ممکن بود تجربه دخالت در لیبی در سوریه تکرار شود، سوریه بر خلاف لیبی متحدان قدرتمندی دارند که در صورت حمله امریکا ساکت نخواهند نشست (که بعدها دیدیم ساکت نشستند)
در زمان انجام حمله شیمیایی 2013 : در حال حاضر جنگجویان خارجی و جهادیون در صفوف مخالفین حضور دارند و در صورت سرنگونی دولت سوریه احتمال قدرت گرفتن آنها و تکرار تجربه القاعده، طالبان و ... وجود دارد ؛ سوریه با دیکتاتوری نظیر اسد برای دنیا بهتر از تروریستهای جهادی و ضد غرب است ...
به هر حال دولت اوباما به جای حمله تنبیهی به دولت سوریه گزینه امحای تسلیحات شیمیایی را انتخاب کرد و طبق برنامه حدود 1000 تن از ذخایر شیمیایی این کشور نظیر عوامل اعصاب سارین و VX در کشتی هایی مخصوص در دریای مدیترانه نابود شدند اما بعدها مشخص شد این تمام ذخایر سوریه نبوده است.
در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 امریکا، دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه موفق به شکست هیلاری کلینتون شد تا سکان قدرت پس از 8 سال از حزب دموکرات و تیم اوباما به رقیب برسد.
برای تیم حوزه سیاست خارجی اوباما، بحران سوریه یک شکست کامل بود و شاید تنها دستاوردش نابودی ذخایر شیمیایی
حال دونالد ترامپ در ژانویه 2017 وارد کاخ سفید شده است و همگان از او انتظار عملکردی متفاوت در خصوص بحران سوریه را دارند.
اما نخستین اظهار نظرهای رسمی ترامپ در خصوص سوریه و بشار اسد که چند بار نیز تکرار شد چنین بود :
ما به دنبال سرنگونی اسد و دولتش نیستیم !
در دسامبر 2016 میلادی در شرایطی که ارتش سوریه مشغول نبرد بزرگ حلب و بازپسگیری بخش شرقی این شهر بود، تروریست‌های داعش در یک هجوم غافلگیرانه به شهر تدمر(پالمیرا) موفق شدند برای دومین بار این شهر را به اشغال درآورند و اینبار با پیشروی در محور غربی تا آستانه تصرف پایگاه تی4 جلو رفتند
در آن زمان با توجه به انتقال واحدهای اصلی ارتش سوریه به محور حلب، وظیفه دفاع از شهر تدمر به نیروهای دفاع وطنی و نظامیان روسی سپرده شده بود که با فضاحت تمام و به جای گذاشتن ده‌ها تانک و نفربر از تدمر به پایگاه هوایی T4 عقب نشینی کردند.
لیست غنایم در تصویر :
این حادثه علاوه بر بحرانی که برای ارتش سوریه ایجاد میکرد یک آبروریزی برای قوای نظامی روسی نیز به شمار میرفت که مسئول حفاظت از شهر راهبردی تدمر در عمق بادیه حمص بودند.
3 ماه بعد در فوریه 2017 ارتش سوریه و نظامیان روسی(که به شکل گسترده بر روی زمین نیز حضور داشتند) ...
عملیات بازپسگیری شهر و محیط اطراف آن را بر عهده گرفتند.
با توجه به اینکه بخش زیادی از توان جنگنده های روسی حاضر در پایگاه حمیمیم به پشتیبانی از سایر محورهای درگیری نظیر درعا و شمال حماه مشغول بودند، فرماندهی نظامی روسیه از قوای ائتلاف ضد داعش درخواست پشتیبانی هوایی میکنند.
در آن زمان دولت ترامپ به تازگی در کاخ سفید مستقر شده بودند و فرماندهان تحت امر وی در OIR به درخواست روسها پاسخ مثبت میدهند.
البته در روزهای ابتدایی پس از سقوط تدمر جنگنده‌های ائتلاف بدون اتلاف وقت سریعا اقدام به نابودی ادوات زرهی به جای گذاشته شده توسط نیروهای سوری_روسی کردند.
در طول روزهای حساس عملیات و درگیری سنگین و پرتلفات قوای مشترک با ترویست‌های داعش نیز جنگنده‌های امریکایی 46 سورتی پرواز پشتیبانی هوایی در حمایت از ارتش سوریه انجام میدهند.
بدون تردید بمباران سنگین جنگنده‌های امریکایی با استفاده از تسلیحات هدایت شونده نقش حیاتی در تصرف تدمر داشت
برای اینکه دشواری عملیات و بازپسگیری شهر از گروه داعش که در آن زمان هنوز قدرت بسیار زیادی داشتند را تصور کنید، کافی است بدانید در نبردهای بازپسگیری شهر تدمر در فوریه 2017 حدود 18 سرباز روس کشته شدند (بالاترین تلفات نظامیان روسی در یک دوره زمانی در سوریه)reuters.com/article/us-mid…
اگرچه این حملات تحت عنوان تضعیف گروه داعش و کمک به نابودی آن به عنوان هدف اصلی ائتلاف توجیه شد، اما در آن زمان کمک شایانی به ارتش سوریه و دولت این کشور کرد تا با خیال راحت از شرق حمص، به سراغ مخالفین خود در محورهای دیگر جنگ برود.
این حملات هوایی کمکی از سوی امریکا بعدها در ژوئن 2017 و برای جلوگیری از سقوط شهر دیرالزور در آخرین موجهای حملات داعش نیز با حداقل 20 سورتی پرواز بمباران در این منطقه ادامه پیدا کرد.
centcom.mil/MEDIA/PRESS-RE…
در واقع نخستین بار از زمان آغاز جنگ سوریه و حتی علی رغم حملات شیمیایی خان شیخون در آوریل 2017 (که در قسمت بعد به آن خواهم پرداخت) جنگنده های امریکایی در زمان حضور ترامپ در کاخ سفید به دولت سوریه در بازپسگیری تدمر و حفظ شهر دیرالزور یاری رساندند.
پایان بخش اول

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Farshad Mohamadpoor

Farshad Mohamadpoor Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @QawluAlsawarem

24 Oct
یکی از مسائلی که در روزهای اخیر در خصوص پدافند ارتش ارمنستان مطرح شده است بحث مقایسه با عملکرد پدافندی نیروهای انصارالله در یمن است.
اما چرا نمیتوان این 2 میدان نبرد را برای مقایسه دفاع هوایی زمین پایه دو کشور قابل قیاس دانست ؟
نخستین مورد تفاوت بنیادی سامانه‌های مورد استفاده دو طرف است : در ارتش ارمنستان به عنوان قوای کلاسیک شرقی بر اساس آموزه های ارتش شوروی سابق و روسیه، کلیه سامانه‌های پدافندی کوتاه برد، میانبرد و دوربرد در دسترس به شیوه کشف، رهگیری و شلیک به هدف به شکل راداری عمل میکنند
طیف گسترده‌ای از این سامانه ها نظیر SA8 و SA13 در برد کوتاه و پوشش خط مقدم نبرد، سامانه‌های Buk M2 و Tor M2 در مناطق عمقی تر قره باغ یا خاک ارمنستان به منظور دفاع از نقاط حساس یا آتشبارهای سامانه دوربرد S300 مورد استفاده قرار گرفت که همگی با شکست مطلق مواجه شدند.
Read 23 tweets
11 Oct
تصاویری که از روی فیلم جدید نیروهای گروه "حرکت مهاجرین اهل سنت" برداشتم...
نبرد موسوم به "عملیات عکو" آبان 1399 شمال استان لاذقیه.

سوال اول : پهپادهای مسلح ایرانی کجا هستند ؟؟؟!!!
برخی دیگر از تصاویر منتخب فیلم منتشر شده ...
روستای عکو تحت کنترل ارتش سوریه و چسبیده به منطقه نفرین شده جبل کبانه قرار دارد. اما چرا نفرین شده ؟
روستا و کوهستان کبانه و منطقه جبل الکراد تقریبا از سال 2012 تا کنون در کنترل گروه‌های مخالف دولت بوده و محل اصلی حضور قوای خارجی سازمان هیات تحریرالشام است.
Read 18 tweets
4 May
#رشتو
سقوط پایگاه هوایی ابوظهور در سال 2015 و تراژدی سرهنگ #احسان_الزهوری
اگر از بنده سوال شود بدشانس‌ترین نیروهای ارتش سوریه در طول جنگ داخلی را نام ببرم، قطعا نیروهای مدافع پایگاه هوایی ابوظهور را به زبان خواهم آورد /1
در طول سالهای جنگ داخلی در سوریه و در فضای رسانه‌ای نام سربازان ارتش سوریه همواره با عقب نشینی، فرار و ترس از میدان نبرد عجین شده است ؛ اگرچه فرار دسته جمعی، تسلیم عجیب شهرها و موقعیت های راهبردی بدون نبرد و یا به جا گذاشتن غنایم و تسلیحات فراوان در پشت سر /2
به ویژه در 3 سال ابتدایی جنگ داخلی ، از سوی سربازان ارتش سوریه، فراوان مشاهده شده است اما هرگاه قوای سوری در محاصره و تنگنا قرار گرفته و راهی برای فرار از مهلکه نداشتند، روی دیگر خود را نشان داده و مقاومت کم نظیری در برابر رقیب نشان میدادند /3
Read 18 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!