۱.عامل شکل‌گیری پناهجویان افغان، طالبان و غرب اشغالگرند. از این‌رو ایران به عنوان میزبان پناهجویان، در کنار آنها و در برابر غرب و طالبان است. ولی می‌خواهند ایران را همدست طالبان نشان داده و درنتیجه آن را از مأمن آوارگان به عنوان #عامل_آوارگی معرفی کنند. مصاحبۀ ظریف یک نمونه بود.
۲.تحریم‌گران ایران که از افزایش توان دفاعی کشور برآشفته‌اند، حالا با کمپین دربارۀ #نقض_حقوق‌بشر و #نژادپرستی تلاش دارند ما را شبیهِ خودِ استعمارگرشان تصویر کنند. موج پناهجویان را روانه ایران می‌کنند و پناهجویان را علیه امکانات محدود ما که با تحریم محدودتر هم شده، می‌شورانند.
۳.تا پیش از اشغال افغانستان شاهد این‌همه نارضایتی افغان‌ها نبودیم. با وجود محدودیت‌ها، ایران تا قبل از جنگ سوریه به همراه پاکستان بزرگ‌ترین کشور پناهجوپذیر جهان بود و تعداد افغان‌ها در کشور در مقاطعی به ۶میلیون نفر رسید. امروز این رقم ۳میلیون است، شامل ۲میلیون #پناهجوی_ثبت‌نشده.
۴.با وجود ۸ سال جنگ و ۴۰ سال تحریم #نیم‌میلیون دانش‌آموز افغان (شامل کودکان فاقد مدرک ثبتی) در ایران به رایگان تحصیل می‌کنند و به گزارش سازمان ملل ۱میلیون پناهجوی ثبت‌شده از بیمۀ خدمات درمانی رایگان برخوردارند؛ بیمه‌ای که شهروند آمریکایی ندارد و مهمترین مسئلۀ انتخابات آمریکا بود! ImageImage
۵.شما چیزی از اینها در اخبار رسانه‌های استعماری و مصاحبه‌های شبکۀ طلوع می‌شنوید؟ خیر. چون در این صورت نمی‌توانند ایران را بکوبند. آمریکا و شرکا استعمار می‌کنند و از ما نژادپرست می‌سازند؛ در عوض اگر خون از دماغ یک افغان بیاید، برای ما در BBC دادگاه نظامی برگزار می‌کنند.
۶.اخیرا خودرویی با سرعت ۱۶۰ک‌.م. بی‌اعتنا به تیر هوایی از مرز رد شد و بعد با وجود تیر مأمور ایرانی به لاستیک، ۸ک.م. با رینگ پیش رفت و آتش گرفت. ولی نمایندۀ مجلس افغانستان ما را مسئول می‌داند! نیروی مرزی از کجا بداند اینها تروریست‌اند یا موادفروش یا پناهجو؟
۷.گفتگوی جعفریان با BBC را نگاه کنید. نکاتش را به خاطر بسپارید؛ نکاتی که خانم سما و خبرنگار افغان BBC نمی‌توانند انکار کنند. ایران بیش از ۱۰۰ #پاسگاه_مرزی برای افغانستان ساخت تا نگذارد شهروندانش اینگونه اسیر قاچاقچی شده و جان ببازند، ولی پاسگاه‌ها خالی ست.
۸.چرا ۱۰ سال پیش این حرف‌ها را نمی‌زدند؟ چرا #مریم_سما که با ۱۴۳۹ رأی نمایندۀ ۴۰میلیون افغان شده، یک کلمه از جنایات جنگی آمریکا و شرکا در افغانستان نمی‌گوید و فقط زبانش برای ایران دراز است؟ چون این یک کمپین است عزیزان. دولت دست‌نشاندۀ افغانستان عملۀ ارباب استعمارگرش، آمریکاست. ImageImage
۹.بازی رسانه محدود به این نیست. ۳ سال پیش یک باند افغان ۳ پناهجوی ایرانی را یک ماه با اتوی داغ در استانبول شکنجه دادند تا از خانواده‌هایشان اخاذی کنند. آیا شنیده‌اید BBC یا سایر رسانه‌های استعماری چیزی از این موضوع بگویند؟ خیر. رسانه‌های افغان چطور؟ خیر.
۱۰.اگر بلایی سر پناهجوی افغان در جایی به جز ایران بیاید چه؟ دو ماه پیش پناهجویان افغان توسط پلیس مرزی کرواسی شکنجه شدند. BBC کجا بود؟ مریم سما کجا بود؟ آنها در مورد این عکس‌ها و آثار شکنجه بر تنها نظری ندارند؟ خیر. چرا؟ چون این یک #کمپین_ضدایرانی است.
rooziato.com/1399282555
۱۱.یک موجی هم راه افتاده بین چپ‌های پلاستیکی و خودتحقیرگران داخلی که با این کمپین ضدایرانی (و به نوعی، ضدمهاجر) همراهی می‌کنند و خدمات بی‌نظیر ایران را بی‌اهمیت جلوه می‌دهند. نتیجه‌اش نارضایتی بیشتر پناهجویان و ایرانیان است و قرار گرفتن مردم در برابر مردم.
۱۲.ایرانیان نه مثل آمریکا و کانادا و استرالیا ملتی مهاجرند، نه مثل آنها و اروپایی‌ها مردمان هیچ کشوری را آواره کرده‌اند که حالا بخواهند هم جور جنگ‌های آنها را بکشند، هم به خاطر ناتوانی در ساماندهی پناهجویان، تیتر یک رسانه‌ها و سازمان‌های معلوم‌الحال حقوق‌بشری باشند.
۱۳.آنچه برخی نمی‌فهمند، ظرفیت‌های محدود ما برای پذیرش پناهجویان است. این مسئله بیش از اینکه اجتماعی باشد، اقتصادی ست. ای کاش امکان اسکان تمام پناهجویان جهان را داشتیم، ولی نداریم. تا گردن تحریمیم، هیچ کمکی به ما نمی‌کنند، و چنین می‌نمایند که ما بابت هر پناهجو پول هنگفتی می‌گیریم!
۱۴.دولت استرالیا برای نگهداری از هر پناهجو در کمپ‌های مانوس و نارو مبلغ ۴میلیون دلار در نظر گرفته. در عوض، اتحادیه اروپا (شامل ۲۷ کشور) در سال ۲۰۱۷ مبلغ ۱۰میلیون یورو برای کمک به پناهجویان به ایران داد. یعنی برای هر نفر #۳یورو!!! این را به پناهجوی بی‌خبر بگویید، زیربار نمی‌رود. ImageImage
۱۵.سیاست ایران حفظ جان‌های بیشتر و ارائۀ امکانات کمتر بوده. این سیاست شکست خورده. می‌توان برخورد رمانتیک داشت و مرزها را مثل امروز به حال خود رها کرد. می‌توان مثل ج.ا. مرام‌بازی را سرلوحۀ سیاست خارجه قرار داد. اما باید به قدری پناهجو گرفت که طرف #شهروند_درجه۲ و همیشه شاکی نباشد.
۱۶.آمریکا مجاهدین افغان را در جنگ سرد علیه شوروی حمایت کرد؛ طالبان از دل مجاهدین زاده شد. حالا هم دولت افغانستان دست‌نشاندۀ آمریکاست. پس پناهجویان باید محور گفتگوی ایران-آمریکا باشد، نه ایران-افغانستان. برخلاف تصور خودتحقیرگران و چپ پلاستیکی، مسئلۀ پناهجویان بسیار پیچیده است.
۱۷.برای همین ما نمی‌توانیم با دولت افغانستان دربارۀ پناهجویان به یک برنامۀ مشترک برسیم (به عنوان نمونه، رشتوی @SaraMassoumi را بخوانید). باید واقعبین باشیم و به دور از هیجانات و گرایشات سیاسی پیش رفته و تئوری‌های آنگلواروپایی را زورکی به ایران تعمیم ندهیم.
۱۸.مسئلۀ پناهجویان نباید امنیتی می‌شد اما متاسفانه چنین شده. ایران باید ابتکار عمل را به دست گیرد و ضمن مقابله با کمپین ضدایرانی، در حد توان پناهجو گرفته و به آنها امکانات مناسب دهد و با جلوگیری از خطر امنیتی، امنیت مرزها را در هر مذاکراتی تضمین کند.

سهم ما، فهم این مناسبات است.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Houman Zandizadeh

Houman Zandizadeh Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @zandizadeh

24 Dec
۱.خوشحالم نسیم پاسخی به نقدم داده و متأسفم که تا این حد دچار سوءتفاهم است و سُر خورده. "ما-آنها" در رشتوی من کمترین تمرکز را بر پناهجویان افغان و بیشترین توجه را به رویکرد غرب استعمارگر دارد که پشت این بازی سخیف و نخ‌نمای کوبیدن ایران و نژادپرست خواندن ماست و افغان‌ها را سپر کرده
۲.آنهایی که از تمام تریبون‌های خود مدام تلقین می‌کنند که ایرانیان نژادپرستند چون نمی‌گذارند تجزیه‌طلبان مملکت را شرحه‌شرحه کنند، و حتی به پناهجویان افغان امکانات کافی نمی‌دهند. آنها که جمال‌الدین موسوی - مجری افغان BBC - را جلوی ایرانیان می‌نشانند و از نژادپرستی می‌پرسند.
۳.آنها که تحریم را کافی نمی‌دانند، تاب توان دفاعی ایران را ندارند، و حالا با تکیه بر مسئله حقوق‌بشر و نژادپرستی تلاش دارند ما را شبیهِ خودِ استعمارگرشان تصویر کنند. موج پناهجویان را روانه ایران می‌کنند و پناهجویان را علیه امکانات محدود ما که با تحریم محدودتر هم شده، می‌شورانند.
Read 8 tweets
23 Dec
۱.این بازی دارد کثیف‌تر و خطرناک‌تر می‌شود. خبرنگاران و نمایندگان سیاسی افغانستان حتی یک بار یک‌دهم ژست آزادیخواهانه‌ای که برای ظریف می‌گیرند را برای اشغالگران سرزمینشان نمی‌گیرند، ولی از ما می‌خواهند با طالبان که بیش از ۶۰٪ خاکشان را تحت تسلط دارد و ما هم‌مرز ماست، مذاکره نکنیم.
۲.افغانستان باید موضعش را روشن کند. نمی‌شود آنگلو-اروپایی‌ها و طالبان بکشند و آواره کنند، ایران ۳میلیون پناهجو را میزبانی کند و فحش بخورد. استرالیایی‌ها از طرفی به علت کمبود جا اسیر افغان را بکشند و میلیون‌ها افغان را آواره کنند، و از طرف دیگر فقط به چندهزار نفر پناهندگی بدهند.
۳.فلان شاعر افغان به استرالیا پناهنده شود و در هر محفلی ایران را بکوبد و بگوید نقش ما در کلنگی شدن افغانستان مخرب‌تر از آمریکا و استرالیا و شرکا بوده، بعد شعر بگوید و در آن استرالیا را به "مادر" تشبیه کند؛ یعنی حتی حرمت شعر و واژه‌ها و مادر را هم نگه ندارد.
Read 8 tweets
22 Sep
آیا می‌دانستید برخی از نخستین نمایشنامه‌های ایرانی، با موضوع #زندگی_نرمال در غرب نوشته شده‌اند؟!

این آثار نشان می‌دهد که ما پس از شکست سنگین از روسیه در سال ۱۲۰۶ هـ.ش.، هنوز نتوانسته‌ایم اعتمادبنفس خود را بازیابیم. مثال‌های زیر بسیار جالب و دردناکند:
۱/۶
#موسی‌_ژوردان (نگارش: ۱۲۳۰ هـ.ش.) ــ یا به قولی دیگر، موسیو ژوردان ــ نوشته #میرزافتحعلی_آخوندزاده نیز همچون دیگر اثرش ملاابراهیم بر نقد خرافه‌گرایی متمرکز است. موسی ژوردان حکیم نباتات که در قراباغ مهمان است، برای شهبازبیک نقل پاریس را بازگفته و او را هواییِ #فرنگ کرده است.
۲/۶
این مسئله نامزد وی شرف‌‌نسا را نگران کرده و باعث می‌شود تا مادرش با دادن صد سکه طلا به درویش مستعلی‌شاه عراقی مشهور به جادوگر، پاریس را ویران کرده و مانع این سفر شود. همزمان خبر انقلاب فرانسه رسیده و موجب پریشانی موسی ژوردان می‌شود.
۳/۶
Read 7 tweets
22 Sep
#کودتای_خزنده ابعاد تلخی از مشکلات دوران جنگ را در جبهه خودی نشان می‌دهد؛ وطن‌دوستانی آزاده که فدای میهن می‌شوند. از اینها که بگذریم اما، پروپاگاندای رسانه‌ای برملا می‌شود. BBC (#رسانه_کودتای۳۲) در خطرناک‌ترین برهه تاریخ معاصر ایران که در آن هر آن امکان جنگی دیگر در پیش است...۱/۵
با این مستند به خوبی موفق شده که افکار عمومی را علیه نیروهای مسلح کشور بسیج کند؛ مردمی که از یک سو درگیر تحریم و معیشتند و از سویی دل‌نگران جنگی دیگر، حالا با بدبینی به نظامیان خود چشم می‌دوزند و می‌پرسند: آیا دفاع از #وطن - در جنگ یا در تحریم - عملی عقلانی ست؟۲/۵
طبعا حسین باستانی و BBC درباره چگونگی دسترسی به سندی با این اهمیت توضیحی نمی‌دهند. پرسش بزرگ این است: این #اسناد توسط چه فرد/افرادی در این مقطع حساس به دست BBC افتاده؟ و پرسش بعدی اینکه: برخورد #افکار_عمومی با این جنگ تمام‌عیار رسانه‌ای چگونه باید باشد؟۳/۵
Read 5 tweets
21 Sep
#انزوانامه
این تصویر را امروز تصادفی پیدا کردم. پدربزرگم در سن ۹۳ سالگی شعری برای زادروز مادربزرگ نوشته و به او تقدیم کرده بود. او دو سال بعد از دنیا رفت. روایت آخرین دیدارم با او را در ادامه آورده‌ام. و بعد روایتی از مرگ او را.
برای خداحافظی به‌اتاق پدربزرگ می‌روم. خواب است. موهایش را تراشیده‌اند، تنش پر از جوش‌ است و حتی دیگر قدرت مستراح رفتن و نشستن هم ندارد. اینها ولی هیچ از ابهتش کم نمی‌کند. ابهت او این است که می‌تواند در ۹۵ سالگی بادقت به‌‌حرف‌های تو گوش کند. اینکه از پرسیدن و آموختن از کسی نترسد.
به مادربزرگ می‌گویم: «بیدارش کنم»؟ می‌گوید: «حتماً. وگرنه بعداً اشک می‌ریزد». به‌بالینِ پدربزرگ بازمی‌گردم. می‌گویم: «دارم می‌روم». نگاهم می‌کند. «چه زود» را با آخرین کلماتِ مانده در گلويش می‌گوید. «قول می‌دهم که سال بعد بازگردم». جوری نگاهم می‌کند که انگار تا آن زمان دیگر نباشد.
Read 13 tweets
18 Sep
شاید این مهمترین رشتوی من تا کنون باشد، چون برآمده از بزرگ‌ترین خطر موجود برای جهان و ایران است: #قطبی_شدن. ما شاهد اثرات رسانه‌های ایران‌ستیز در شکل‌گیری این فضا هستیم (از BBC تا صداوسیما)، ولی کمتر از قطبی شدن در غرب شنیده/گفته‌ایم. این #رشتو حاصل تجربه‌ای بی‌اندازه شخصی ست.
۱
در سکونتگاه من، شهر ادلید، هر هفته #شب_شعر برقرار است. با اینکه ردی از شعر در فرهنگ عامه نیست، افراد زیادی شرکت می‌کنند. من هم هر بار در کمال اعتمادبنفس جلوی جماعتی که یک‌کلمه فارسی نمی‌فهمند، اشعارم را دوزبانه می‌خوانم. چون معتقدم در جامعه چندفرهنگی باید صدای #دیگری شنیده شود.
۲
شرکت‌کنندگان عمدتا از #هیپی‌ها و #معنوی‌ها (sprituals) هستند؛ آنها که حضوری برتر را دیگر نه در مسیحیت (به عنوان دین غالب غربی)، که در سایر ادیان و نحله‌ها جستجو می‌کنند. حامی طبیعت، تنوع فرهنگی، یوگا و تنوع نژادی هستند. هر بار هم مرا می‌بینند، از ایران می‌پرسند و پی رفاقتند.
۳
Read 16 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!