Mlha, kosa, vlhko, deprese, první pracovní den roku... Mohlo by to být horší? Mohlo. Třeba kdybyste byli námořníky Baltské flotily za Rusko-japonské války.
Než se vydáme na tu epickou cestu, je třeba trocha backgroundu.
V roce 1895 skončila 1. Japonsko-čínská válka, kterou Japonci přesvědčivě vyhráli a jedním z území, které mu měla připadnout, byl poloostrov Liao-tung s přístavem Port Arthur.
Jenomže Rusko si tou dobou brousilo zuby na nějaký (jakýkoliv) nezamrzající tichomořský přístav. No, a protože byli mezi prostředníky dojednávaného míru, znali jeho parametry. Car tedy přesvědčil Francii s Německem, aby pomohli "zastavit japonskou expanzi".
No, takže chudáci Japonci sice 17.4. celý poloostrov dostali mírovou smlouvou, ale už 23.4. byli pod diplomatickým tlakem těch tří zemí nuceni ho zase vrátit Číně (s odstupným). Načež si ho obratem pronajali Rusové a začali se tam chovat jako doma -
Port Arthur opevnili, začali k němu stavět železnici a přesunuli tam Tichomořskou flotilu.
Japonce tenhle podraz samozřejmě nijak zvlášť nepotěšil a ještě navíc ho považovali za urážku, takže začali plánovat odvetu. Budování armády a námořnictva bylo samozřejmostí.
A k tomu si ještě zajistili šalamounskou alianci s Velkou Británií, která zavazovala oba smluvní státy k vyhlášení války nepříteli, pokud by se ten druhý dostal do konfliktu se dvěma a více mocnostmi.
Kolem roku 1903 začala japonská snaha celý spor vyřešit diplomaticky, jenomže jejich návrhy zůstaly buď bez odpovědi nebo na ně čekali třeba tři měsíce - což bylo jak urážlivé, tak podezřelé (vypadalo to, jakoby Rusko hrálo o čas). Důvodem bylo to, že si na ně car neudělal čas.
Rusové strávili tech 10 let posilováním Dálného Východu a propagandou, v níž Japonci vystupovali v paradoxní dvojroli Žlutého nebezpečí ohrožujujícího civilizaci a Malých neschopných krátkozrakých degenerátů/podlidí. Rusové pak jako ochránci bílé rasy.
No, a v únoru 1904 to Japonce přestalo bavit. Vyhlásili Rusku válku, zaútočili na Port Arthur a vylodili armádu (ve skutečnosti japonská flotila zaútočila na kotvící flotilu 3 hodiny před vyhlášením války. Co mi to jenom připomíná?).
Japonci do července přístav učebnicově izolovali a začali obléhat. Námořní eskadra z Port Arthuru se v srpnu pokusila prorazit blokádu a doplout do Vladivostoku, odkud jí vyrazila na pomoc tamní eskadra. Obě byly v rozmezí čtyř dnů odraženy.
Čímž se konečně dostáváme do září/října 1904. Rusko do téhle chvíle dostalo na prdel v několika pozemních a námořních bitvách a ani jednu nevyhrálo. Klíčový přístav obležen, žádné posily v dohledu. Kdokoliv normální by to vzdal a požádal o mír.
Jenomže, car a vláda do téhle války investovali obrovský politický kapitál (taková ta válka, co má sjednotit národ, aby se zapomnělo na nepopulární vládu. Takže mír nepřipadá v úvahu.
Co teda budem dělat?
Pošleme Baltskou flotilu (a část Černomorské) a ta Japonce porazí!
Vyvstalo sice pár drobných problémů. Třeba ten, že žádný stát jim nepovolil doplňovat zásoby ve svých přístavech. Což vyřešili tím, že uhlí naložili do lodí úplně všude. To by samozřejmě nestačilo, takže zásoby uhlí bude na širém moři doplňovat soukromá německá společnost.
Velká Británie taky nedovolila jádru flotily průjezd Suezem, takže bude třeba vzít to kolem Afriky a cesta bude trvat půl roku.
Dále jsou tady detaily jako nezkušené a vesměs negramotné posádky a špatně vyprojektované a místy zastaralé lodě s nestandardizovanou výzbrojí.
Co myslím tím špatně vyprojektované? Hlavní silou flotily byly bitevní lodě pre-dreadnoughty s příliš těžkými nástavbami (výsledek toho, že během víceprací se na ně přidávalo kde co - mohutnější stožáry, vyšší komíny, pancerovani...). Na obrázku pro představu Suvorov.
To je dělalo poněkud nestabilními, takže třeba Suvorov (vlajková loď) nemohla ve větru používat signální vlajky.
K tomu všemu se po všech těch porážkách přidala všeobecná paranoia, takže všichni viděli Japonce všude.
Přesto ale 16.10. vypluli z Liepaje. No, vypluli - Suvorov najel na břeh, do jiné bitevní lodi narazil torpedoborec a jeden z křižníků ztratil kotvu.
V Oresundu stříleli na vlastní kurýrní loď, ale nikomu se nic nestalo kvůli špatné dělostřelbě.
Ještě v Oresundu opravárenská loď Kamčatka ohlásila, že na ní útočí osm torpédových člunů.
V Kattegatu nastal trochu problém kvůli tomu, že bylo třeba proplout imaginárním japonským minovým polem.
V Severním moři pak v noci z 21. na 22.10. Kamčatka nahlásila proplouvajici
Švédskou loď jako japonskou válečnou loď, čímž vyvolala paniku. To vedlo později v noci ke slavné bitvě. Nove designovaná 2. Tichomořská eskadra totiž narazila na flotilu rybářů z Hullu a v mlze začaly všechny lodě pálit po všem, co zahlídly.
V téhle jednostranné bitvě zemřeli dva rybáři a dalších 6 bylo zraněno a ke dnu šel jeden trawler. Rusové ale taky nebyli beze ztrát. Křižník Aurora (ano, ten!) byl čtyřikrát zasažen a zabit byl jeden námořník a palubního popa rozpůlil granát.
Musela to být epická noc, protože hned několik lodí hlásilo zásahy torpéd, několik dalších výsadek Japonců a boj muže proti muži, někteří námořníci z bitevní lodě Borodino po vlastních vystrelech z hlavních děl usoudili, že se loď potápí a evakuovali se skokem přes palubu.
Bitevní loď Orloj vystřílela přes 500 granátů bez jediného zásahu. Celou frašku ukončilo až svítání a velitel flotily, Adm. Zinovij Petrovič Rožestvenskij, rozkázal zastavit palbu. Ne všichni poslechli, takže Zinovij musel přidat na důrazu a hodit jednoho dělostřelce přes palubu.
Tenhle incident samozřejmě rozzuřil Angličany a válce s Anglií zabránily jenom oficiální omluvy a odškodné rybářům.
Až do Portugalska se cesta obešla bez dalších incidentů (možná proto, že tam Rusy eskortovala půlka Home Fleet).
V Portugalsku ZRP vysadil důstojníky "zodpovědné" za incident a pokračovali do Tangeru. Tam se připojila Kamčatka, pohřešovaná od Dogger Bank a lehčí o 300 granátů a nahlásila tři potopené japonské válečné lodě (nepotopila nic a šlo švédskou, německou a francouzskou loď).
Při odplutí z Tangeru jedna z lodí kotvou přetrhla podmořský telegrafní kabel, čímž půlku Afriky na několik dní odrizla od světa.
Po cestě kolem Afriky se v uhelném prachu udusilo několik námořníků. Dalšího zabil had prineseny z pevniny.
ZPR lehl na 14 s migrénou, náčelníka štábu trefil šlak. Do toho přišla malárie, úplavice a tyfus. Na vynucené přestávce na Madagaskaru se přidala kapavka.
Zásobovaci loď místo munice přivezla zimní boty a kabáty.
Kamčatka signalizovala torpédové čluny, načež se v nastalé panice
dvě lodě srazily. Později se ukázalo, že chtěla oznámit, že jsou všichni v pořádku.
Porouchala se chladirenská loď a maso vysypali do moře, takže za flotilou se táhly stovky žraloků.
Kamčatka při čestné salvě za jednoho mrtvého člena posádky vystřelila ostrým a poškodila Auroru.
Celou cestu od Madagaskaru se ZPR navíc snažil uniknout "posilám" zastaralých lodí, kterým říkal samotopky. Ano, za organizaci posil byl zodpovědný jeden z důstojníků vysazenych v Portugalsku.
Obe flotily se setkaly v Indickém oceanu (tam je dostihly novinky o pádu Port Arthuru a
revoluci.
No, a na tuhle zuboženou partu si 27.5. u Cušimy počkal papírově slabší Tógó. Rusové přišli o 7 bitevních a 14 dalších lodí (včetně Kamčatky), 14 dalších lodí bylo zajato (5000 mrtvých a 6000 zajatých). Japonci přišli o 117 mužů.
A to byl v podstatě konec války.
• • •
Missing some Tweet in this thread? You can try to
force a refresh
Měl jsem rozepsané vlákno o tom, proč si myslím, že Assadův pád je jenom symptom toho, že Rusko je úplně v prdeli, ale nechci se hádat s trotlama, takže slyšte aspoň krátkou feministickou storku o královně Chiomaře.
🤏🧵
Královna je asi silné slovo, přesnější by asi bylo české "kněžna", protože byla manželkou náčelníka Tektoságů (část Volků) Orgiagona. Tektoságové byl jeden ze tří keltských kmenů, které se po Brennově invazi do Řecka a Malé Asie usadily v dnešním středním Turecku.
Mimochodem, Kelti byli progresivní jak sviň. Holky mohly dědit, vybírat si partnery rozvádět se, být kněžkami (druid/dryáda) i valečnicemi, vládkyně nejsou výjimkou a tak dál. Bohužel, v Evropě v těchle věcech převládla antická tradice podpořená tradiční křesťanskou misogynií.
Chladná listopadová neděle? Co se k tomu hodí víc než vlákno? Trošku nechutné, pravda, ale zato o poetické spravedlnosti. Zkuste k jeho konci nemyslet na některé naše bývalé prezidenty.
Viléma Bastarda, pozdějšího Viléma Dobyvatele určitě znáte, že jo?
🧵
Problém s Vilémem je, jeho reputace, která zdaleka neodpovídá skutečnému člověku, výsledek nejúspěšnější PR akce dějin. Věc se má tak, že ho všichni máme zařazeného jako rytířského dobyvatele, co nechal sepsat Doomsday book.
To je jako říct o Stalinovi, že vyhrál válku a byl...
...spisovatel. Což je nejspíš interpretace Kačeny Konečné, ale s realitou to nemá nic společného.
Takže trocha pozadí (jak říkáme my angličtináři) předtím, než se dostaneme k té zábavné části:
Vilém byl krutý, narcistní tyran s genocidními choutkami a obecně strašný zrmd.
Tentokrát Little Big Hornu. Určitě jste o tom někdy slyšeli, takže nebudu ten trapas rozmazávat, ale znamenali jste někdy, že to byla v podstatě rodinná akce?
Rodinné oslavy Custerů byly po 25.6.1876 asi podstatně levnější záležitostí.
🤏🧵
George Armstronga všichni známe. Ambiciózní blonďák milující pozornost, který nikdy nebyl takový hrdina, jakého z něj udělala jeho neúnavná vdova (což byl gigantický PR výkon, udělat z něj hrdinu po takovém custerfucku), ani zdaleka tak neschopný jak se o něm tvrdilo později.
Custerovic famílie pocházela z Porýní a původně se jmenovali Küsterovi.
Jirka byl nezbedné dítě a sice se mu povedlo v roce 1861 dostudovat West Point, ale skončil 34. ze 34 absolventů svého ročníku (dalších cca 40 nedokončilo) a s rekordním počtem 700+ důtek.
Včera (nebo dneska, jestli rádi končíváte za světla) uběhlo 208 let od jedné z nejslavnějších party všech dob.
Kdybyste byli v Bruselu a něco znamenali, určitě byste tam byli taky.
🤏🧵 o plesu vévodkyně z Richmondu, události, která inspirovala Byrona, Thackeraye a Scotta.
Kontext: v srpnu 1813 Napoleon prohrál Lipsko, v lednu 1814 už se spojenci tlačili do Francie, v únoru ještě vybojoval svojí brilantní Šestidenní kampaň, v březnu Josef B. prohrál zoufalou bitvu o Paříž, 1.4. ho sesadil Senát, 4.4. mu generálové vedení Neyem sdělili, že je konec.
Napoleon abdikoval, pokusil se otrávit, ale nevyšlo to, takže šupajdil na Elbu. Tam vydržel necelý rok a na konci února 1815 byl zpátky ve Francii, aby si vzal trůn a začlo se počítat 100 dnů.
Zatknout ho měl právě Ney, který ale pružně změnil strany a spolu táhnou na Paříž.
Ach, kristova noho. Jsem z těch lidí, kterým je úplně jedno, jestli jsou elfové černí nebo gay (samo, že jsou), je mi to taky buřt u uměleckých ztvárnění historických osobností.
Ale dokumenty mají tlačit poznání a ne píčoviny.
Malý rant o incestu, revizionismu, Řecích a tak, 🧵.
Jejím (7x)pradědou byl Ptolemaios I. Sótér, po matce Argéovec, což byla rodina, která odvozovala původ od Hérakla a vládla Makedonii od 8.stol. BC. Filip II. a Alexandr byli taky z rodiny.
Ptolemaios patřil k nejvnitřnějšímu Alexandrovu kruhu, byl jeden ze sedmi osobních strážců, bojoval u Issu i Gaugamél, proti kmenům i v Indii, byl s Alexandrem, když se stal bohem v oáze Siwa a zaznamenal jeho činy.
Po Alexandrově smrti uzmul jeho tělo a pohřbil je v Alexandrii.
Zatímco si tady v Hobitíně ještě řešíme parametry důchodového systému a řešíme drobnosti jako budoucnost automotive, AI se ocitla za časovým bodem zlomu exponenciály, takže jsme na prahu revoluce, která bude mít minimálně stejný ekonomický dopad jako kombo compy + internet.
🤏🧵
Už teď kvalitativní skoky dělí měsíce a ne roky a mluvíme o zesilující zpětné vazbě, takže budeme jenom zrychlovat.
Jasně, zatím to není žádný zázrak a mluvíme tu nástroji, který je na úrovni lehce přitroublého nebo průměrného člověka, ale s bezprecedentním přehledem a znalostmi.
Ty nástroje ovšem nemusí spát, neberou plat, nebrblaj, nechodí na obědy, nejsou v odborech a jsou schopné nahradit většinu automatizovatelné duševní práce (se správným hardwarem i té fyzické).
Osobně tipuju, že do konce desetiletí zmizí minimálně půlka takových jobů.