Jutro jednak będziemy mieć jakieś symulacje nowego wariantu COVID w .pl, natomiast dziś podrzucam aktualizację współczynnika reprodukcji -
W ostatnich dniach niemal w każdym województwie widzimy trend wzrostowy jeśli chodzi o współczynnik reprodukcji, oprócz opolskiego i dolnego śląska, w każdym województwie jest też R >1.
Najgorzej jest w podkarpackim, gdzie R rośnie szybko i przebiło już 1.7.
Wszystkie wykresy znajdziecie na: mocos.pl/pl/analysis/R
Warto podkreślić, że w ogólności ograniczenia kontaktów zadziałały, widzimy spadek R z niemal 2.0 do niemal 0.5 w 2 miesiące. To jest sukces. Niestety przez święta odbiliśmy do ponad 1, teraz ten wzrost zostanie pewnie wzmocniony kontaktami ze szkół.
Oczywiście jest kwestią dyskusji jak dużej skali wzrost reprodukcji spowoduje otwarcie klas 1-3, ja jestem w tym zakresie pesymistą, są i optymiści, ale z pewnością możemy powiedzieć, że otwarcie klas 1-3 nie będzie czynnikiem powodującym spadki reprodukcji.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Piotr Szymański

Piotr Szymański Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @niedakh

10 Jan
W zasadzie to i tak i nie Panie Marszałku, jest więcej w tej opowieści. Po pierwsze Izrael zamówił bardzo dużo dawek, nie tylko więcej niż Polska, ale zrobił to też znacznie sprawniej niż UE.
W efekcie miał pierwsze DOSTAWY 9 grudnia 2020 a nie w święta! 2 tygodnie to bardzo dużo czasu, żeby rozhulać system.
Dystrybucją szczepionki w Izraelu zajmuje się SLE - spółka córka Teva Pharmaceutical Industries - giganta farmaceutyczny, także logistyki medycznej, top15. Oczywiście siedziba szefostwa Teva oraz SLE jest w Izraelu, i Izrael jest krajem z którym jest osobowo związany ten kapitał.
Read 16 tweets
10 Jan
Pewnie widzieliście: "Poland, for example, will order only 6.6 million Moderna vaccines despite being eligible for over 13 million doses." Tymczasem Niemcy skupują szczepionki z których inne kraje UE rezygnują, bo chcą zabezpieczyć całą populację.

politico.eu/article/german…
"Germany, 83 million people, is getting 94 mln doses of the Pfizer vaccine, 64 mln from the EU and 30 mln from a separate bilateral deal. On top of that, Berlin will buy doses that other countries don't buy, incl. 50 mln of 160 mln Moderna doses."
W efekcie Niemcy zostaną z 144 mln dawek, co pozwala zaszczepić ok. 70 mln ludzi. Oznacza, to że Niemcy będą zdolni zaszczepić nie tylko wszystkich dorosłych, ale w razie zmiany sytuacji i dopuszczenia do szczepień młodzieży - także całą młodzież 6+.
Read 4 tweets
2 Jan
O co chodzi z tą feudalną vs nowoczesną wyobraźnią społeczną? Otóż nie ma żadnej różnicy w mówieniu o tym, że trzeba chronić ludzi wybitnych, a tym, że władza pochodzi od Boga i powinien rządzić nami tron namaszczony przez ołtarz. Nowoczesna wyobraźnia społeczna jest inna,
niestety nie mamy nowoczesnej wyobraźni społecznej w Polsce, bo nigdy nie zrobiliśmy w Polsce nowoczesnej rewolucji, świetnie pisze o tym Andrzej Leder w swojej "Prześnionej Rewolucji" - struktura społeczna u nas zmieniła się w efekcie ingerencji zewnętrznej, zostaliśmy więc
z feudalną wyobraźnią w zmodernizowanym zewnętrzną przemocą świecie. Inne kraje (myślcie Francja, kraje wiosny ludów) musiały doprowadzić do modernizacji struktury społecznej przez rewoltę oddolną i zerwanie z dawną wyobraźnią społeczną, często rysowaną jako piramida
Read 8 tweets
3 Nov 20
Trochę więcej o rekomendacjach, które grupa MOCOS przekazała @MZ_GOV_PL. Rekomendacje ogólnie skierowane są w części do zwykłych mieszkańców - dotyczą tego jak modyfikować zachowania by zmniejszać ryzyko rozwoju pandemii. #BardzoDługiWątek

mocos.pl/pl/recommendat…
Tradycyjnie epidemię będziemy mogli uznać za zakończoną jeśli przez 14 dni nie będziemy notować nowych zakażeń. Lockdown jako rozwiązanie jest oczywiście skuteczne, ale nasze rekomendacje formułujemy przy założeniu, że jest on zupełną ostatecznością.
Nasze rekomendacje opierają się na selekcji efektywnych działań podjętych w innych krajach oraz na wnioskach wypływających z modelowania matematycznego przy wykorzystaniu opracowanego przez nas modelu mikrosymulacyjnego. Rekomendacje obejmują cztery główne tematy:
Read 26 tweets
3 Nov 20
No to aktualizacja w imieniu grupy MOCOS. Zacznijmy od tego, że mamy dla Was nową stronę, jeszcze ją dopracowujemy ale jest trochę ładniejsza. Przepisaliśmy ją na jekyllowy github pages i daje radę :)

mocos.pl/pl/index.html
W jakiej jesteśmy sytuacji? W porównaniu z analizą przeprowadzoną dwa tygodnie temu, obserwujemy przesunięcie stanu epidemii głębiej w stronę fazy wzrostu.
10.10 prognozowaliśmy, że 2.11 50% przedział ufności dla 7-dniowej śr. kroczącej będzie wynosił ok. 14-19 tys przypadkow dziennie, rzeczywista odnotowana wartość to 18 tyś. - tak było: mocos.pl/pl/prognosis/2…
Read 15 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!