خوب، بیاین گوش جان بسپارید به من که حسابی مستم! حتی در این ۴۲ سال تباه ستم ولایی هرگز و هرگز مشکل مصرف برق در زمستان به اندازه تابستان نبود و حداقل در بیست سال اخیر اکثریت قریب به اتفاق خاموشی‌های پاییز و زمستان به علت مشکل انتقال و توزیع بود نه تولید.
ظرفیت تولید برق نامی ایران بیش از ۸۰ هزار مگاواته. یعنی اگر به فرض محال همه نیروگاه‌های فسیلی و آبی و هسته‌ای و بادی و زمین‌گرمایی با حداکثر توان در مدار باشند حدود ۸۱۰۰۰ مگاوات برق تولید می‌کنند. حداکثر مصرف برق ایران در گرم‌ترین روز سال تقریبا حدود ۵۸۰۰۰ مگاواته.
در پاییز و زمستان و همزمان با خاموش شدن کولرها این مقدار به عددی حدود ۳۲۰۰۰ تا ۳۵۰۰۰ مگاوات می‌رسید و زمان مناسبی بود برای تعمیرات اساسی و بازدیدهای میان دوره‌ای واحدهای نیروگاهی برای آمادگی تولید در تابستان سال آینده.
در ۱۵ سال اخیر نیروگاه‌ها هم مثل سایر زیرساخت‌های کشور فقط مصرف شدند. یعنی مثلا نیروگاه جدید ساخته شد، چون فلان الاغ مسئول می‌تونست بگه من فلان قدر ظرفیت تولید برق رو افزایش دادم ولی نگهداری و تعمیر نیروگاه‌های قدیمی انجام نشد و بخش بزرگی از نیروگاه‌های خصولتی به بخش خصوصی هبه شد
علی‌الخصوص در دوران روحانی کمر صنعت برق شکست. با واگذاری نیروگاه‌های باقیمانده در دست دولت به شرکت مادر تخصصی توید برق حرارتی، میخ آخر به تابوت صنعت برق کوبیده شد. آتش سوزی ساختمان توانیر که یادتون هست؟ همون که گفتن افزایش دما باعث اشتعال خودبخودی کاغذها شد:))))
خوب، الان وضعیت چطوره؟ در نیروگاه‌ها هر چند سال باید LTE انجام بشه یعنی بعضی از قطعات به علت پایان عمر مفید تعویض بشن که نمیشن! تعمیرات اساسی به علت نبود پول برای خرید قطعات به شکل مسخره‌ای انجام میشه. البته یه پول جزیی هست که اون هم صرف دزدی میشه. وضعیت استخدام نیروی جدید؟ فاجعه
تا همین سال ۹۸ تقریبا علاوه بر واحدهایی که درگیر تعمیرات اساسی و میاندوره‌ای بودند، چیزی نزدیک به حداقل یک پنجم ظرفیت تولید برق کشور به علت عدم نیاز شبکه از مدار خارج بود!!! در سال ۹۹ چه اتفاقی افتاد که در چله زمستان مشکل کمبود برق پیش آمد؟ ماینینگ بیت کوین؟
یا شاید هم فروش برق به همسایگان عزیز تر از جان. بله عزیزان با فرض شایعه بودن ماینینگ بیت کوین (چون اطلاعات دقیق ندارم از پیش‌فرض تحلیل کنار میذارم) شما عزیز غیر سیاسی در تهران دود مازوت می‌خوری که همسایه ترک و عرب ما در ترکیه و عراق و کویت از برق تولید ایران استفاده کنه و ...
پولش رو به دولت بده تا در یمن و لبنان و فلسطین هزینه کثافتکاری سپاه قدس تامین بشه. البته شما که سیاسی نیستی ولی خوب همینجور به شکل غیر سیاسی کونت پاره میشه.
حالا برسیم به مازوت! مازوت گه ترین برش تولیدی حاصل از نفت خامه. مازوت ایران یکی از گه ترین مازوتهای جهانه. چرا شاه خائن نیروگاه‌ها رو مازوت سوز کرد؟ (که البته آقای رضا پهلوی باید بخشی از مسئولیت رو به عهده بگیره)
واحدهای نیروگاهی اغلب برای تولید با دو سوخت(یکی به عنوان جایگزین) طراحی میشن. مثلا یک نیروگاه بخاری که سوخت اصلیش گازه، برای مصرف حداکثر دو هفته مازوت در «سال» طراحی میشه! یعنی اگر به هر دلیلی گاز قطع شد، تا رفع مشکل نیروگاه با سوخت جایگزین به کارش ادامه بده.
نیروگاه‌های گازی و سیکل ترکیبی معمولا از گازوییل به عنوان سوخت دوم استفاده می‌کنن. شاه خائن نیروگاه ساخت برای مصرف گاز و تولید برق. بعد از انفجار شکوهمند اسلامی هم همین نسخه تکثیر شد. نماینده الاغ شهر شما در دهه هفتاد از اون خط لوله گاز برای گاز شهری انشعاب گرفت.
با مصرف گاز در زمستان، اگر نیروگاه گازسوز می‌موند، گاز شهری قطع میشد، پس کم‌کم نیروگاه‌ها رفتن به سمت مصرف سوخت جایگزین. با افزایش مصرف‌کننده و عدم افزایش ظرفیت پالایشگاهی گاز کشور روزهای استفاده از سوخت دوم بیشتر شد. پارسال که یادتونه، استان گیلان یک هفته آب و برق و گاز نداشت.
نیروگاه‌های استانهای درجه دو و بیشتر، در کل زمستان مازوت سوز شدند. مسئولان وزارت نیرو برای حل مشکل چکار کردند؟ آفرین! تانکر حمل سوخت خریدند تا از انتقال مازوت و گازوییل هم پول در بیارند. تا اینکه امسال همه در معرض سرطان ریه قرار گرفتید!
خصوصا غیر سیاسی‌ها! حالا مشکل مهمتر از سرطان شما عزیزان چیه؟ آفرین! سوراخ شدن بویلرها به علت وجود اسید سولفوریک در محصولات احتراق مازوت و همچنین تخریب لوله‌های بویلر در اثر بیش گرم شدن لوله‌ها به علت نشستن رسوب کربن بر لوله‌ها و سوراخ شدن لوله‌ها به علت نفوذ اکسید وانادیم.
و چند مشکل دیگه که چون تخصصی میشه و شما متوجه نمیشین ادامه نمی‌دم. نتیجه اینکه تابستون ۱۴۰۰ هم برق نداریم و قراره هر سال بدتر بشه. ما اولویت این نظام نیستیم. سلامتی ما اولویت آخر حاکمان ما هم نیست. حتی شما غیر سیاسی ها
اگر از دود مازوت نمیری، پدرت تو بیمارستان با قطع برق می‌میره، مادر پیرت تو آسانسور گیر می‌کنه و خفه میشه، مادر بزرگت در راه مستراح در اثر قطع برق و تاریکی ناگهانی میافته و لگنش می‌شکنه، به هر حال یه جوری یه بلایی سر تو هم میاد، حتی اگه ماله‌کش باشی.
نکته آخر اینکه برق ماله‌کش ها هم قطع میشه و NOx و SOx تو ریه ماله کش ها هم میره، بجز نسیم نوروزی و فرناز فصیحی و بهمن کلباسی.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with كافكاق

كافكاق Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!