محمد Profile picture
21 Feb, 53 tweets, 11 min read
۱.در نظام‌های توتالیتر، سلبریتی‌ها از بازوهای قدرتمندی هستن که نظام حاکم از اون‌ها برای تحمیق و جهت‌دهی به افکار عمومی استفاده میکنه.
۲.سلبریتی‌ها از سال ۸۸ به بعد نقش زیادی رو در فضای اجتماعی-سیاسی ایران بازی کردن. این مسئله ضرورتی شد تا به این موضوع بپردازم: «سینماء نازی و تبلیغات ایدئولوژیک».
۳.خب همین ابتدا با یک مثال شروع میکنم:
شما فرض کنید یک جوان ۱۸ساله وارد اینستاگرام یا تلگرام خودش میشه و شروع میکنه به پیگیری اتفاقات روز کشور؛ خب.
۴.خبر اول: بالا رفتن قیمت ارز. خبر دوم: عدم ورود واکسن به ایران. میره خبر سوم رو بخونه: انتقاد مدیری از دولت، رضا رشیدپور: چرا فقط از دولت انتقاد میکنی؟!
۵.مدیری هم میگه ای بابا نمیدونی؟! ما هنرمندان رسالتمون در انتقاد از قدرته، و طی یک سخنرانی جسورانه به نقدِ انتقاد ناپذیری قوه قضاییه میپردازه.
۶.اینجاست که اون جوان ۱۸ ساله که تازه وارد اجتماع شده و به مدد فعالیت‌های ج.ا و عمله‌هاش هنوز در یک شبه‌آگاهی به سر میبره، با خودش فکر میکنه: ایول بابا عجب هنرمندی!
۷.یا میره انتقاد احمد مهرانفر از موسسه اوج رو میخونه و‌میگه: چه هنرمند مردمی و با شعور و خوبیه این مهرانفر چقدر با دل و جرئت!
۸.این دست انتقادات که سلبریدی‌ها از حکومت میکنن باعث میشه یک چهره خوب و مردمی از خودشون در اذهان عمومی به جا بذارن که به سبب اون این جوان ۱۸ساله پیگیر این افراد میشه!
۹.مثلا میره و فیلم قلاده‌های طلا یا ماجرای نیمروز رو میبینه و چون هنرمند محبوبش اونجا بازی میکنه و خودشم اطلاعی از تاریخ نداره تمام تحریفات تاریخی که اون فیلم انجام میده رو میپذیره.
۱۰.خب حالا بریم و این موضوع رو در تاریخ بررسی کنیم و ببینیم این موضوع در یکی از حساس ترین بازه‌های زمانی تاریخ یعنی دوران زمامداری المان نازی چه نقشی داشته.
۱۱.اجازه بدین با یک جمله از دکتر پل یوزف گوبلز شروع کنم : «هنگامی که کلمه فرهنگ را میشنوم فوراً دست به اسلحه میبرم».
در دوران نازی‌ها عقیده رهبرانشون این بود که تهیه کردن یک فیلم به اندازه تهیه‌کردن ادوات جنگی اهمیت داره.
۱۲.همین موضوع باعث یک تبعیض عجیب میشد. اونم این بود که افرادی که مشغول به سینما و تبلیغات بودن یک‌سری امتیازات و مزایای ویژه دریافت میکردن! چه مزایایی؟! از حقوق نجومی تا معافیت از خدمت نظامی یا خدمت در واحدهای کارگری جبهه داخلی (شما بخوانید اولویت در تزریق واکسن)
۱۳.اگر به لحاظ زمانی به این مسئله نگاه کنیم خیلی جالبه! چرا که در این زمان حتی پسران ۱۵ ساله هم برای خدمت‌نظامی و دفاع از شهرها فرستاده میشدن.
۱۴.در حالیکه مردان و زنان آلمانی روز به روز کشته میشدن و افراد باقی مونده روز به روز با مشکلات زیادی دست به گریبان میشدن؛ بازیگران سینما و تئاتر از موقعیت‌های استثنایی برخوردار میشدن که در تمام طول جنگ قابل مشاهده‌ست.
۱۵.شاید تنها شغلی که همیشه رونق داشت و هر روز دست‌اندر‌کاران این حرفه ثروتمندتر میشدن همین کار سینما بود. مثلا وقتی که جنگ جهانی دوم به اوج خودش رسیده بود. فیلمسازان تو استودیوهای شرکت «اوفا» در مونیخ هنوز مشغول کار بودن.
۱۶.اما چرا انقدر سینما برای نازی‌ها مهم بود؟! چون دقیقا وقتی که میلیونها نفر از افراد عادی در معرض نابودی قرار داشتن؛ پرده سینما اخرین سنگر المان‌ها در برابر فشار همه جانبه مردم و متفقین بود.
۱۷.دو دلیل وجود داشت که سران المان نازی بیشتر به ساختن تصاویری روی نوار فیلم ادامه بدن تا اینکه سلاح و تفنگ بیشتر بسازند.
۱۸.اولین دلیل، روحیه متزلزل سربازان در جبهه‌های جنگ بود که چه‌بسا با یک لبخند دوستانه و پرمحبت و صورتهای مطمئن ستارگان سینمای محبوب اون زمان مثل ویلی فریچ، یوهانس هسترز، ماگدا اشنایدر و ... تقویت و مصمم‌تر میشدن.
۱۹.مثلا توفیلم هاشون نشون داده میشد که جنگ اونقدرها هم که بنظر میرسه برضد آلمان‌ها در جریان نیست.
۲۰.ببینید کلا برای اتاق فکرهای آلمان نازی از هرچیزی مهمتر ساخت فیلم‌های تبلیغاتیِ ایدئولوژیک بود.
۲۱.مثلا یک‌سری فیلم ساخته شده بود با ماهیت نژادپرستانه مثل «اوهم‌کروگ» و «کولبرگ» یا فیلم‌های ضدیهود مثل «جهود ابدی» و «یهودی جاسوس» یا مستندهایی از قبیل «هیتلر شهری به یهودیان اعطا میکند».
۲۲.تمام اینها برای استفاده تماشاگران عامی ساخته شده تا خط مشی نظام جدید رو بهشون بفهمونه!
ژنرال اریک لودندورف، فرمانده ارتش امپراتوری المان در ج.ج اول چرخ استودیوهای «اوفا» رو به حرکت دراورد.
۲۳.این نکته جالبه که بدونید این فرمانده المانی درمورد فیلم‌سازی چیزی نمیدونست. فقط یک نکته رو بلد بود اونم اینکه سینما میتونه خیلی بر افکار عمومی تاثیرگذار باشه.
۲۴.لودندورف دستور داد «شرکت فیلم آلمان» تاسیس بسه و با تمام قدرت چرندیات رو به خورد مردم بده.
۲۵.این شرکت زیر نظر شخصیت های درجه یک و پرنفوذ صاحب صنایع(!!)اداره میشد مثل: لودویگ کیچ(مطبوعات) ، هوگنبرگ(دارایی و امورمالی)، بولهن و هالباخ(کارخانه ذوب اهن و‌مهمات‌سازی).
۲۶.همون سه عنصری که سالها بعد سپربلای نازیسم شدند و هیتلر رو برای بدست گرفتن قدرت مطلق در ۱۹۳۳ همیاری کردند.
۲۷.تو پرانتز بگم که چپ‌ها هم از تاثیر سینما کاملاً آگاه بودند مثلا لنین میگه: از میان تمام هنرها، سینما مهمترین وسیله برای ما است.
۲۸.پودفکین به نکته جالبی اشاره میکنه و میگه: فیلم اموزنده‌ترین هنرهاست چون نه تنها از طریق فکر که از طریق تمام ارگانیسم یک موجود زنده به اموزش انسان میپردازه.
۲۹.دکتر گوبلز، وزیر تبلیغات هیتلر، بعد از دیدن فیلم های : «رزمناو پوتکمین» و «طوفان بر فراز اسیا» به فکر این افتاد که جامعه المانی رو از طریق خط مشی‌ای که تعیین میکنه در جهت خواسته‌های نازی قرار بده.
۳۰.با تعیین خط مشی فیلمسازی، تهیه فیلم‌های جنگی با خصوصیات صلح‌طلبی و آشتی‌طلبی ممنوع شد.
۳۱.مردم مجبور شدن روی پرده سینما قهرمانی های سربازان رو ببینن و خودشونو با پیروزی‌های جنگ‌های المان و فداکاری گروه‌ها اشنا کنن.
۳۲.عامه مردم المان از طریق مضامین میهن‌پرستی افراطی در یک سری فیلم‌های حماسی تحت تاثیر قرار می‌گرفتند و در ۱۹۳۰ وقتی هیتلر گفت: باید بوسیله زور و قدرت، شرایط عهدنامه ورسای رو نقض کرد! ملت همیشه در صحنه المان به اوج هیستریک جنگ طلبانه خودشون رسیدن.
۳۳.خب حالا بریم سراغ چندتا فیلم و بررسی تاثیراتشون :
شرکت «اوفا» با فیلم «فراریها» به زمینه ساختن فیلمهای خصومت و تنفر پاگذاشت.
۳۴.این فیلم که توسط یک نژادپرست افراطی نوشته شده بود از مسائل مربوط به المانی‌های ساکن روسیه که در سالها ۱۹۱۷-۱۸ بخاطر انقلاب شوروی، از زمین‌هاشون رانده شده بودند صحبت میکرد. فیلم فراریها به یک بحث تبلیغاتی هیتلری درباره جنگ تجاوزکارانه میپرداخت.
۳۵.تا یادم نرفته این نکته رو بگم:
هانس اشتاینهوف، یک فیلمساز بود که یک گروه از بازیگران حرفه‌ی رو رهبری میکرد!
۳۶. این گروه شامل افرادی مثل «هاینریش گئورگ» بود که با یک تغییر صد و‌هشتاد درجه‌ای از یک کمونیست دو اتشه بصورت یک نازی مومن دراومد ، فقط به این خاطر که با حمایت حزب نازی در مقامات خودش در المان ابقا بشه.(مقایسه کنید با خیلی از افراد حاضر در سینما)
۳۷.«رایفنشتال» یک رقاصه بی‌استعداد بود که بخاطر بازی در یک فیلم به شهرت رسیده بود. بعد از شهرتش مامور شد یک فیلم مستند پرهیجان درباره روز حزب نازی بسازه.
۳۸.کم کم فکر کنم داره روشن میشه که حتی یک فیلم ساخته شده توسط ج.ا بی‌هدف ساخته نشده!
۳۹.مردم آلمان از لحاظ روحی و فکری بوسیله سه فیلم کاملا اماده پذیرش نابودی دسته جمعی یهودی‌ها شدن. این فیلمها در ۱۹۴۰ درست قبل از اینکه این کشتار اجرا بشه به نمایش دراومد.
این سه فیلم عبارت بودند از: خانواده روتچیلد، یهودی جاسوس و یهودی ابدی.
۴۰.خانواده روتچیلد درباره خانواده رباخوار یهودی بود که برای کسب سود بیشتر در بازارهای بورس شروع به توطئه چینی علیه ناپلئون میکرد و سرانجام باعث شکستش در واترلو شد.
۴۱.فیلم یهودی جاسوس سرگذشت یک فرد پول‌پرست یهودی رو مطرح میکرد که طبق دستور اربابش دست به کارهای پست و شرارت امیز میزد. در این فیلم نشون داده میشد که یهود برای انسان و طبیعت مضره!
۴۲.یهودی ابدی هم یک اثر مستند بود که واقعیت رو‌ دگرگون جلوه میداد. این فیلم به عذاب هایی که مردم محلات فقیرنشین اروپای شرقی تحمل میکردن میپرداخت و تاکید داشت که «عوامل غیر مطلوب و تبهکار» باید در راه حفظ نژاد پاک شمالی حذف و نابود بشن.
۴۳.هنوز نظرتون درباره خیلی از فیلم‌های ایرانی عوض نشده؟
۴۴.فیلم «متهم میکنم» از سیاست نابودی افراد مریض و معیوب دفاع میکرد و به بحث پزشکی(NSDAP) میپرداخت. جالبه بدونید اکثر کسانی که با این سیاست نابود شدند آلمانی‌هایی بودند که از تبعیت کورکورانه از حزب نازی سر باز زده بودند.
۴۵.یعنی با توجیه نابودی یک عده! عده‌ای دیگه رو هم نابود کردن.
۴۶.یک جنبه دیگه از سینما که هیتلر ازش کمال استفاده رو برد، برای ایجاد رعب و وحشت از دشمنان نازی بین مردم بود. مثلا میشه فیلم «خائنین در برابر دادگاه» رو نام برد.
۴۷.شاید اسم فیلم «هیتلر شهری به یهودیان اعطا میکند» در توییت ۲۱م براتون یکم کنجکاوی ایجاد کرده باشه که اتفاقا داستان جالبی هم داره. این فیلم یک نوع حماسهء فرمایشی بود.
۴۸.برای ساخت فیلم هزاران زندانی رو دور هم جمع کردن و درحالیکه سربازان نازی با اونا خوش‌رفتاری میکردن و بهشون اب و غذا میدادن از اونها فیلمبرداری میکردند. در این فیلم نشون داده شد که نازی ها به مردم یهودی کمک میکنند تا شهر خودشونو برپا کنند.
۴۹.بعد از اینکه این صحنه‌ها فیلمبرداری شد، اب و‌ غذا از یهودیان گرفته شد و تمام اونها به سلول‌هاشون برگشتند و دیگه هیچ خبری از هیچکس نشد.
۵۰.مسائل احساس گناه و کیفر، مجازات، نجات و رستگاری بطور تصادفی در تمام فیلم‌های تفریحی المان بعد از جنگ دیده میشد. «موریتوری» و «راه طولانی» دو نمونه از فیلم‌هایی هستند که با کمک افراد محبوس در بازداشتگاه‌های ادم سوزی ساخته شدند.
۵۱.با خوندن تاریخ سینماهای ایدئولوژیک مثل همین نازی‌ها میشه فهمید نه تنها بازیگرانی مثل مدیری و شریفی نیا بلکه هر عنصری که توی این مجموعه هست به‌ نوعی فاسد یا همدسته.
۵۲.این مسائل مطرح شده در بالا دلیل ساخت خیلی از فیلم‌های ج.ا از ماجرای نیمروز و قلاده‌های طلا تا به وقت شام و اخراجی‌ها رو توجیه میکنه. به رزومه بازیگران، مجریان و کلا دست اندر کاران صداوسیما و سینمای ج.ا نگاه کنید و خودتون نتیجه‌گیری کنید.
۵۳.گوبلز معتقد بود رسانه از هزاران تفنگ و اسلحه کاربردی تره؛ پس ببینید چه کسانی دارن از این سلاح مرگبار استفاده میکنند. علیدوستی‌ها، مدیری‌ها و حسینی‌ها هم‌دست و شریک جنایات‌اند.
خسته نباشید.

طرح از @ghalamfarsa

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with محمد

محمد Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @MjustitiaM

19 Feb
۱- یه اصطلاحی هست که میگه: «جسد خودش باهات حرف میزنه».
یعنی چی؟!
یعنی اینکه علائم و نشانه‌های جسد انقدر اطلاعات در اختیار ما قرار میده که انگاری با ما صحبت میکنه.
۲- سالهای طولانی دانشمندان و اندیشمندان پزشکی قانونی به مطالعه علت، چگونگی و روند تغییرات بعد از مرگ پرداختن. حاصل این مطالعات به پزشکان قانونی امروزی کمک میکنه که با بررسی تغییرات بعد از مرگ تا حد امکان بتونن پاسخگوی این سوالات باشن که مرگ در چه زمانی، کجا و چگونه رخ داده.
۳- علائم و تغییرات بعد از مرگ دو دسته‌ن :«علائم زودرس و علائم دیررس».
علائم ‌زودرس معمولا در دقایق و ساعات اولیه پس از مرگ و علائم دیررس معمولا بعد از یک ‌روز‌ یا بیشتر رخ میدن.
Read 18 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!