CptMorst Profile picture
21 Feb, 27 tweets, 7 min read
#FLOOD

BİNGAZİ'NİN TRABLUS'A BAŞ KALDIRIŞI (KADDAFİNİN DEVRİLMESİ-17 ŞUBAT DEVRİMİ)

*Daha fazla kişiye ulaşması için RT etmeyi unutmayınız. Keyifli okumalar.
1969’da ülke başkanı Kral İdris’in Türkiye ziyareti sırasında, Albay Muammer Kaddafi öncülüğünde ortaya çıkan bir grup asker darbe yaptı ve ülkenin yönetimine el koydu.

Kaddafi yönetiminin ilk yıllarında Arap sosyalizminden etkilendiği bir sistem ortaya atmıştır.
Ortaya attığı bu sistemde kendisini devlet lideri olarak tasavvur etmiştir. Gün geçtikçe kendi iktidarını sağlamlaştıran Kaddafi, ülkesindeki kabilelerin desteğini de alarak güçlü bir iktidar dönemi geçirmiştir. Bürokraside ve askeriyede kendisine yakın destek aldığı+
kabilelerden kişileri görevlendirmiştir. Diğer bir ifade ile Libya’daki iktidar Kaddafi’nin kendine bağlı bürokratların gücü koruduğu ve büyük kabilelerin prestijlerini muhafaza ettikleri bir ittifak üzerine kurulmuştur
Yaklaşık 42 yıllık iktidarında muhalifler ile karşılaşmamış+
olan Kaddafi yönetimi, bunları her defasında saf dışı bırakmıştır.
Siyasi partilerin kurulamadığı sistemde ses çıkaran muhalifler ya yurtdışına sürgüne gönderilmiş ya da hapis cezası ile karşı karşıya gelmiştir.Bu dönemde mahkumlara cezaevlerinde işkenceler uygulanmıştır.
Sonuç olarak Kaddafi muhalif hareketlere karşı oldukça sert bir tutum sergilemiştir.Kaddafi’nin bu tutumu da toplum nezdinde ciddi bir korkuya neden olmuştur.

Kaddafi yönetimi ilk yıllarında benimsediği ideoloji ile dış siyasetinde Arap Birliği’nin kurulması ve İsrail-Amerika
Karşıtlığını benimsemiştir.
1980 sonrasında ABD ile ilişkileri gergin olan Libya, 1986 yılında ABD’nin yaptığı hava saldırısına engel olamamış bu saldırı neredeyse olmayan ilişkileri daha da kötü bir duruma getirmiştir.
1980 li yıllarda Libya ile Batılı ülkelerin ilişkileri en kötü halini almıştır. 1988 yılında Lockerbie kasabasında yaşanan uçak kazasından Libya sorumlu tutulmuş ve Batılı üllkeler Libya’ya ticari ve askeri ambargo uygulamaya başlamıştır.
Petrol üzerinde temellenmiş bir ekonomiye sahip olan ve ihracatının %80’i petrol olan Libya’yı bu ambargo maddi anlamda oldukça zora sokmuştur.

Yaptırımlar aşılmaya başlamış ve Libya batılı ülkeler ile ilişkilerini düzeltmeye başlamıştır.

Tam O SIRADA:
Tunus’ta bir seyyar satıcının kendisini yakması ile başlayan ve Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali’nin ülkesini terk etmesi ile sonuçlanan ”Yasemin Devrimi” Libya’yı da etkisi altına alacak ve bu durum Kaddafi’nin 42 yıllık iktidarına son verecekti.
15 Şubat’ta Bingazi’de halk polis karakolu önünde bir insan hakları aktivistinin tutuklanmasını protesto amacıyla toplandı rejim bu gösteriyi de ağır bir şekilde bastırmak isteyince, halkın 17 Şubat 2011’de organize ettiği “Öfke Günü”, Libya’daki ayaklanmanın dönüm noktası oldu.
Protestolar ilk Bingazide başladı. Kaddafi güçleri gerçek mermi kullanarak çok sert bir yanıt verdi. Birçok kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda kişi de yaralandı.
Bingazi sokaklarına artık tanklar inmişti. İşler iyice sarpa sarmıştı. BM olayların durdurulması için birçok kez Kaddafi’yi uyardı.
Muhalifler artık Bingazide yönetimi ele almıştı. İç savaşın ateşi yakılmıştı. Bunun geri dönüşü artık yoktu.

17 Şubat 2011👇
Çatışmaların şiddetlendiği bu dönemde Muammer Kaddafi 1980 yıllarında Trablus'ta ABD tarafından vurulan evinde bir açıklama yayınladı. Artık işin geri dönüşü yoktu. Bir devrim gerçekleşeceği kesindi. Bu devrimi muhalifler mi yoksa Muammer Kaddafi mi kazanacaktı. Tek sorun buydu.
Muhalifler ilerlemeye devam ediyordu. Artık Ras Lanuf'un 10 km ötesindeydi. Tam bu sırada Kaddafi güçlerinin ani baskınıyla Muhalifler Bingazi'ye kadar çekildi. BM Bingazide kaddafinin bir katliam yapmasına karşın acilen toplanma kararı aldı.
Toplantı sonucu başta Fransa ve İngiltere olmak üzere BM’den alınan ve güç kullanmaya yetki veren karar doğrultusunda 19 Mart’ta koalisyon ülkeleri Libya’ya operasyon için düğmeye bastı.

Koalisyonun deniz ve havadan verdiği destekle Muhalifler tekrar ilerlemeye başladı.
Gösteri ve çatışmalar artık ülkenin tüm bölgelerine yayılmıştı.
Protestolar artık kaddafinin kalesi olan Trablus'a da sıçramıştı. Halk artık kaddafiyi karşı korku beslemiyordu. (Görüntüler Trablus şehitler meydanından)
Misrata'daki protesto
Ajdabiyadaki protestolar
Misrata'da koalisyon güçleri tarafından vurulan Hafter güçleri
Zawiye bölgesinde yaşanan çatışmalar
22 Ağustos 2011’de Kaddafinin kalesi Trablus artık muhaliflerin eline geçmişti. Kaddafi hiçbir yerde bulunamadı.
20 Ekim’de ise Kaddafi’nin doğduğu yer olan Sirte’yi muhalifler ele geçirdiler.
Kaddafi bölgeyi koalisyon uçaklarının vuracağını öğrenince Sirte'den çıkmaya çalıştı. NATO kaddafinin konvoyunu vurdu. Saldırıdan sağ kurtulan kaddafi bir kanalizasyon tüneline saklandı.

O tünel👇
Kaçacak bir yer kalmamıştı. Tüm şehirler düşmüştü. Sonunda muhalifler kaddafiyi bulmuşlardı. Ancak kaddafi tüm suçları işlese bile böyle bir muameleyi hak etmiyordu.
Kaddafi ve bir oğlu Halk tarafından linç edilerek öldürüldü.
Kaddafinin cenazesi 2 gün boyunca bir soğuk hava deposunda tutularak halkın ölümünü görmesi için sergilemiştir. Daha sonra cenaze Libya çöllerine defnedilmiştir.

/SON/

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with CptMorst

CptMorst Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @CptMorst

21 Feb
Libya

UMH İçişleri bakanı Fethi Başağa ya Janzour yolunda bombalı suikast düzenlendi. Durumu bilinmiyor. Patlama sonrası silahlı çatışma gerçekleşti.
Suikast girişimi Başağa'nın üst düzey şehir sorumluları ile gerçekleştirilen toplantı sonrası gerçekleşti.
Suikasti gerçekleştiren 1 kişi öldürüldü. 2 kişi yakalandı.
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!