Her gördüğü oyuna 'çakma' diyen arkadaşlara bir not silsilesi... Bu 'çakma' işinde iki yol var.

1) Globalde beğendiğin bir oyunun benzerini yapıp, tekrar dünya pazarına sunma yolu.

2) Globalde çok tutmuş bir oyuna yerel unsurlar ekleyip iç pazarda vurgun vurma yolu.
1. yol güzel işler ve kaliteli stüdyolar doğurmaya gebedir. Feudalism ve Warband gibi, Neverwinter Nights ve Witcher gibi yolları tetikleyebilir. Soulslike varyantları doğurabilir. Doğurmayadabilir. Potentia bu yolun yolcusu.

2. yola örnek Zula ve Erzurum'dur.
Bizim ülkemiz kültürel sömürge olduğu için, ülkemizden çıkan oyunlar size hep "çakma" görünecek, çünkü bizler, tekrar ediyorum, kültürel sömürgeyiz.

"Çakma" oyunlara bir bakın, hedefi içeride milliyetçilik gıdıklayıp voli vurmak mı, yoksa global pazara çıkmak mı?
Ha bütün bunların dışında arada bir grup idealist genç müthiş işlere imza atıp normalin çok üstüne, benzersiz ya da 'çakma' denemeyecek bir iş çıkarabilir. Bu insanları da alkışlayıp destek oluruz, bu kolaydır. 'Çakma' gördüklerinizin de amacına bakın derim.
2004 senesinde bir grup Polonyalı genco, kendi deyimleri ile "bombok" bir "Diablo çakması oyun" ile Bioware'e ulaşıp, Aurora motorlarını lisansladılar. O oyunu yapan ekip 2007'de "The Witcher" diye bir oyun çıkarttı.
Öte yanda 2 tane milyar dolarlık oyun şirketinden bahsedeceğim. Bir tanesi sürekli diğerinin yaptığı oyunların bedava kopyalarını piyasaya sürüyor ve sponsorlukla popüler ediyor. Ötekisi ancak 20 sene önceki klasiklerin remasterlarını yapıyor. Tahmin edin hangi 2 şirket.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Can Sungur 🔥🚀💫 #KalkGel

Can Sungur 🔥🚀💫 #KalkGel Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @csnaber

25 Nov 20
Burus Bey ve uşağı Ali Fırat, Akınmobil’e binip Akınrang fırlatacak kötülere. Akıncıoğlu Hukuk Bürosu’nda Cehennem Mutfağı Mahallesi’ni kötü adam Ragıp Beyoğlu’na karşı savunacaklar. Burus’un akıl hocası Ömer Efendi, 400. bölümden sonra terör örgütü lideri çıkacak.
18. bölüm gibi Burus’un asistanı Kutluhan’ı radyoaktif bir kurt ısıracak. Sonrasında Kutluhan kurt güçlerine sahip olduğunu fark edecek. (Ulumak, yemek içmek sıçmak, sürüyle avlanmak ve üremek) Yeni ismi KURTLUHAN olacak.
Read 7 tweets
22 Nov 20
Bugün PS5'te Miles Morales final yaptık. Uzun zamandır tükettiğim en kötü yazılmış Marvel eseri. Hele orjinal Spider-Man oyununu oynadıysanız hikaye finalinde cringe'den titreyeceksiniz. Bunun dışında oyuna +160TL daha verince, PS4 Spiderman'i PS5'e çekiyor. En iyi özelliği bu. Image
Oyunda dövüşler yine akıyor çünkü PS4 Spider-Man üzerine inşa edilmiş. Fakat düşmanlar anlamsızca güçlenmiş, böylece Miles kardeşimizin elektrik yumruğunu spamlemeniz beklenmiş. İlk oyunun çok daha derin, çok daha tutarlı bir dövüş şekli vardı.
Morales'e 450TL, üstüne de PS4 Spider-Man'i PS5 Ultimate yapmaya +160TL daha verince, PS4 Spider-Man güncelleniyor. 60FPS'e fırlıyor, görsel kalite kat atlıyor. Bir de yüzü değişiyor. isteğe bağlı "ray tracing" açınca 30 FPS'e düşülüyor, 60 FPS halinin yerini asla tutmuyor. Image
Read 5 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!