OORT BULUTU NE KADAR BÜYÜK?

1950’de Jan Oort, Güneş Sistemi’ni çevreleyen irili ufaklı buz parçaları olduğu fikrini ortaya attı.
Adını bu bilim insanından alan Oort Bulutu’nun, Güneş Sistemi’ne yaklaşık 1000 AB ila 100.000 AB uzaklıkta bir bölge olduğu ve Güneş Sistemi’ni devasa bir küre gibi çevrelediği düşünülüyor.
1 AB (astronomi birimi) Güneş ile Dünya arasındaki mesafe olup yaklaşık 150 milyon kilometredir. Bilinen en uzak gezegen olan Neptün Güneş’e yaklaşık 30 AB uzaklıktadır.
Oort Bulutu’nun iç sınırı ile dış sınırı arasındaki mesafe o kadar büyüktür ki NASA’nın günde 1,5 milyon kilometre kateden uzay aracı Voyager 1’in bu hızla Oort Bulutu’na ulaşması yaklaşık 300 yılı, Oort Bulutu’ndan çıkması ise 30.000 yılı bulabilir.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with İkarus

İkarus Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @ikarus_deadalus

7 Apr
'Büyük Yangın'

En son 1582 yılında yaşanan dev Güneş Fırtınasına, gökyüzünde oluşturduğu görüntü nedeniyle 'Büyük Yangın' da deniyor. Günümüzde olması durumunda, küresel elektrik kesintilerine ve milyarlarca dolar zarara neden olabilir. Image
1582 yılında gökyüzünde 'büyük bir ateşe benzeyen' ve 'Büyük Yangın' anılan bir Güneş Fırtınası Dünya'yı vurdu.

Tarih kitaplarında üç gün süren fırtına şu ifadelerle anlatılmıştı: 'Gökyüzünün tamamı ateşli alevler içinde gibiydi; sanki gökyüzü yanıyordu.' Image
Bu kayıtları inceleyen ve Güneş'i mercek altına alan Cornell Üniversitesi'nde görev alan bilim insanları araştırma sonuçlarını yayınladı.

Bilim insanları bu felaketin üzerinden 439 yıl geçtikten sonra benzer bir olayın yeniden yaşanabileceği uyarısında bulundu. Image
Read 8 tweets
5 Apr
Vega, Güneş hariç Dünya'dan görülebilen beşinci en parlak yıldız.

Gökbilimciler, gökyüzünün en parlak yıldızlarından biri olan Vega’nın etrafında dönen dev ve kavurucu şekilde sıcak bir gezegene yönelik yeni ipuçları keşfetti. Image
Bu ay The Astrophysical Journal bülteninde yayımlanan araştırmaya, Boulder – Colorado Üniversitesi’nin Astrofizik ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nde üniversite öğrencisi olan Spencer Hurt önderlik etmiş.
Araştırmada, simgesel ve nispeten genç bir yıldız olan Vega’ya odaklanılıyor. Lyra (Çalgı) takımyıldızının parçası olan Vega, Güneş’imizin iki katı kütleye sahip. Bu gök cismi, Dünya’dan sadece 25 ışık yılı veya yaklaşık 240 trilyon kilometre uzaklıkta duruyor;
Read 9 tweets
30 Mar
"Parçalanan gezegen, Dünya'nın kalbinde yaşıyor"

Araştırmacılar, milyonlarca yıl önce Dünya'yla çarpıştığı ve Ay'ın oluşumunda rol oynadığı düşünülen *Theia’nın parçalarını bulduklarını söylüyor.
Bilim insanları milyarlarca yıl önce Theia adlı Mars büyüklüğünde bir gezegenin Dünya'yla çarpıştığını ve Ay'ın bu şiddetli çarpışmadan doğduğunu düşünüyor.

Dünyanın derinliklerinde, "LLSVP" adı verilen bir dizi yoğun kaya bloğu bulunuyor.
ABD'deki Arizona Eyalet Üniversitesi'nden bir ekip, bu devasa blokların Theia'nın parçaları olabileceğine inanıyor.

Bu kaya bloklarından biri Afrika'nın altında, bir diğeri de Pasifik Okyanusu'nun derinliklerinde gömülü.
Read 11 tweets
30 Mar
İnsan-Şempanze Melezi Oluşturmaya Çalışan Rus Bilim Adamı

llya Ivanovich Ivanov 1870 doğumlu bir Rus biyologdu. Yetişkinlikte kendi alanın’da etkileyici bir çok başarı elde etti. Bunlardan biri suni tohumlama oldu.
Ivanov at spermini çıkarmakta ve yerleştirmede gerçekten çok iyiydi. Sadece bir aygırın spermiyle 500 kısrak dölleyebileceği söylendi.
1910’da bir zoolog (hayvanbilimci) topluluğuna, bir insan-maymun melezi yaratmanın mümkün olabileceğini düşündüğünü söyledi.
Bunu hayal eden ilk kişi Ivanov değildi ve o son da olmayacaktı.
Gerçekçi olarak düşünürsek böyle bir melezin o dönemde akla geldiği gibi var olması, pek zor ve inanması güç olsada Ivanov’un zamanından çok sonra insan-maymun melezleri iddiaları olmuştur.
Read 11 tweets
29 Mar
UZAYDA 340 GÜN KALAN ADAMIN VÜCUDUNDA GETİRDİĞİ MÜTHİŞ BİLGİ

1 Mart 2016 günü, bir astronot uzaydan geri döndü. Adı Scott Kelly’ydi ve 340 gündür uzayda yörüngeye oturtulmuş bir uzay aracında kalmıştı. Bu 340 gün boyunca özellikle vücudu ile ilgili çeşitli deneyler yapmıştı.
Sürekli olarak kendi aldığı kanının tahlillerini yapmış, vücudundaki bakterilerin, hücrelerin değişimi ile ilgili çeşitli örnekler toplayıp geri dönmüştü. Dönüşünden sonra birçok ekip, ondan gelen bilgileri incelemeye başlamıştı.
Ancak bir süre sonra Scott Kelly kendilerine başvurup öyle bir teklif yaptı ki, bu araştırma birden bambaşka bir alana yayıldı.

Kelly NASA yetkililerine şunu söylemişti:

“Benim bir tek yumurta ikizim var ve sizin onun üzerinizde de araştırma yapmanızı kabul ediyor...”
Read 10 tweets
28 Mar
KUYRUKLU YILDIZLARLA GELEN ''KARA ÖLÜM'': VEBA

İlk çağlardan beri, kuyruklu yıldızlar; afetler, ölüm, savaş, insanlar arasında veba ve bulaşıcı hastalıkların yayılmasından sorumlu tutulmuşlardır.
Eski Çin astronomları, kuyruklu yıldızların veba ve felaketlerden önce gelmesiyle ilgili pek çok olay kaydettiler.

Çin imparatorunun astronomi danışmanı Li Ch'un Feng, MS 648'de şöyle diyor:
"Kuyruklu yıldızlar habis yıldızlardır. Her zaman onlar güneyde gözüküyorlar, eskiyi silip yeniyi yerleştiriyorlar. Balıklar hasta oluyor, mahsuller tükeniyor, bozuluyor, imparatorlar ve halklar ölüyor, erkekler savaşa gidiyor.
Read 29 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!