Bir not, hocam ben web sitesi kurmak istiyorum, bu işleri öğrenmek istiyorum diyenlere, lütfen GoDaddy vs. gibi hazır paketlerle uğraşmayın. Google Cloud’un 300 dolarlık ve bir yıllık bulut yazılım sistemini kullanma hediyesi var.
DNS ve name server nasıl çalışır, web sitesi nerede yaşar, üzerinde ne kurulabilir, sanal sunucu nedir, Apache nedir, LAMP, XAMPP nedir bunları öğrenmek, Linux sunucu çöktü mü nasıl sorun çözülür, API ne işe yarar vs. için bulunmaz nimet.
Maalesef sadece Google’ın böyle bir güzelliği var, Amazon ve Azure (MS) böyle bir kıyak yapmıyorlar. O bir senede tabii en sağlam en büyük sunucularda denemeyi yapayım derseniz on günde 300 doların buharlaştığını görebilirsiniz.
Bu nedenle micro-instancelardan şaşmayın, Docker kurun, containerdan nasıl web app çalıştırılır onu öğrenin, data-mining çalışın. Google’a çok güvenmeyin tabii, çok ilgi olursa sitenize, appinize, vs, bir anda fatura kabarabilir.

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Sinan Tankut Gülhan

Sinan Tankut Gülhan Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @SinanTankutGlhn

6 Apr
QGIS’le ARCGIS arasında gidip geldikten sonra, Linux da kullanmanın verdiği rahatlıkla, QGIS’i seçtim, çok da memnun oldum. Buradan indirip deneyebilirsiniz, çoğu işi zaten görsel olarak ayarlayıp, OpenStreet Maps’ten altlıkla kullanabilirsiniz: qgis.org/tr/site/
QGIS tamamıyla Python programlama dili üzerine kurulduğu için Linux ve MacOS’te sıkıntısız kurulurken, Windows’larda çalışmak için Python ya da .NET altyapısı güncellemeleri isteyebiliyor. Çok zor değil -kolay da değil- ama zaten Windows’ta ne kolay ki.
Yükledikten sonra, attribute table’ı bir Excel tablosu gibi düşünüp, QGIS’i Excel’i haritalandıran bir sistem gibi kavramakta fayda var. İlk kullandığımda projeksiyon sistemi çok karmaşıktı, bir diğer sorun da, belediyelerin verileriyle ilgili.
Read 5 tweets
26 Mar
Bir aydır Discovery Science’ta How It’s Made, Nasıl Yapılır programlarını izliyorum. Durum kötü, sakızdan otomobile her şeyi robotlar üretiyor. En dandik işlerde insanları kullanıyorlar, kutuyu bantla, arabanın kapı kolunu tak, pulu yala. Skynet çoktan gelmiş.
En çok emek gücünü Lamborghini kullanıyor, onu da takdir mi etsem, yersem mi bilemedim. Bir de kristal bardak yapanlar hâlâ üflüyor, onlara da insan hayret ediyor, fiyatını görünce haaa diyorsun.
Piyasada çalıştığım günlerde de en sevdiğim şey fabrika gezmekti, tır karoseri, kiremit, demir-çelik, panjur, pimapen, tekstil, inşaat şantiyesi, hepsini gezdim. Bu kadar makineleşme görmedim. Otomotiv dışında, Türkiye’de çok az makineleşmiş durumdaydı her üretim tesisi.
Read 7 tweets
19 Mar
18 Mart’ı Winston Churchill’in anılarından okumak çok garip. Geçen sene Churchill’in anılarının tüm ciltlerini okumaya başladım. I. Dünya Savaşı anıları beş cilt, adı World Crisis. Çoğu bitti, azı kaldı. II. Dünya Savaşı anıları galiba 7 cilt, ona sadece başlayabildim.
Bir yanlış anlaşılma var, kızımın okulunda da devam ediyor, 18 Mart, zaferin tarihi değil, İngiliz ve Fransız savaş gemilerine karşı elde edilen zaferin adı. Yanlış hatırlamıyorsam, Rauf beyin Nusret’le döktüğü mayınlar sayesinde, Fransız savaş gemisi Bouvet batıyor.
Bouvet’de 600 mürettebat kaybediliyor. İngiliz battlecruiserı Inflexible da ağır yara alıp Bozcaada’ya çekiliyor. Alttaki resimde Inflexible, ABD’de.
Read 35 tweets
16 Mar
Bu dönem verdiğim Batı Mimarlık Tarihi dersinde Türkiye’de iyi mimarlık tarihi -Batı mimarlığı- kitabı olmadığını fark ettim. Derslerin YouTube kayıtlarını belirli bir kurgudan sonra paylaşmayı düşünüyorum. Ancak, Spiro Kostof’un ya da Moffat’ın kitaplarının Türkçesi’ni bulamamak
Şaşırtıcı bir durum oldu. İyi Batı Mimarlık Tarihi dersi kitabı en son 1970’lerin sonunda Zeynep Çelik’in çevirdiği kitap var, bir de Kabalcı Yayınları’ndan çıkan Leland Roth’un Mimarlığın Öyküsü kitabı. 1950 sonrasının aksine, mimarlık pedagojisinin temelini
Mimarlık tarihi oluşturmaktaydı. Saf teknik yerine, rölyefe ayrılan zaman, İstanbul’un tüm eleştirilere rağmen bence büyük plancısı Henri Prost’un 1900’lerde Ayasofya Cami çizimleri mesela, tasarımın temelini teşkil etmekteydi.
Read 6 tweets
21 Feb
Weston Thornburg’un meşhur Türkiye raporunu okuyorum. Küçükömer’den Avcıoğlu’na, TİP’ten CHP’ye her kanadın farklı biçimlerde tepkisiyle karşılaşmış, aynı zamanda Marshall yardımlarının devamı için de zemin teşkil eden bir gözlem raporu
Raporun en büyük eleştirisi Karabük demir-çelik üzerine ve tamamen kaldırılmasını öneriyor. Önerinin sebebi de 1946’da Karabük için tren olanaklarının seferber edilmesi ve tonlarca buğdayın bu esnada hasattan sonra taşınmadığı için çürümesi
Thornburg birkaç açıdan çok haklı, Ren-Ruhr havzası demir ve kömür açısından çok önemli mesela. Demir cevheri ve kömür çelik işlemek için iki olmazsa olmaz şey. Karabük’e kömür Zonguldak’tan geliyor, demir filizi de Divriği’den.
Read 14 tweets
20 Nov 20
Bu sene ders vermekten kalan zamanda -veya korona anksiyetesini geride bırakarak- yazdığım bir diğer araştırma yazısı. Florian Znaniecki ve Chicago’dan Gaziantep’e, sosyoloji ve göç sosyolojisinin kurucu isimlerinin argümanlarıyla Gaziantep’te Suriyeliler: academia.edu/44526496/İkili…
Znaniecki’nin abidesi eseri maalesef Türkiye’de pek az biliniyor, daha da az okutuluyor. ABD’de hemşerilik ilişkileri, Polonyalı köylünün intibak mücadeleleri, nitel sosyolojinin kurucu dertleri, olgusal araştırma için mektupların ve hayat hikayelerinin kullanımı gibi meseleler
İle Binghamton’da doktora yaparken Polonyalı-Amerikalı dostum Marcin’den bilgi teorisi alanında çok dinlediğim Znaniecki’ye bir selam vermek ve eserinden yola çıkarak güncel dertleri anlayabilir miyiz maruzatı olan bir yazı oldu.
Read 4 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!