این چند روز پیام‌های زیادی گرفتم که در مورد #استرازنکا و حواشی اطرافش پرسیدند و‌نگرانی داشتند. برای همین شاید بد نباشه یه مروری کنیم‌ با هم:
۱. اگه شما اساسن مخالف واکسن هستید، این نوشته کافی نیست برای عوض کردن نظر شما. در حال حاضر از توان من خارجه اون بحث، شاید وقتی که افرادی که اهمیت واکسیناسیون رو‌ درک‌ می‌کنند واکسن گرفتند وقت باشه بریم سراغ آموزش اولیه‌ی علوم.
۲. از واکسن‌های موجود در ایران، تنها واکسنی که توسط WHO، اروپا، انگلیس (و بیشتر!) تایید شده استرازنکا هست. این تایید، آن‌چنان اهمیتی داره که مقایسه‌ی اون با واکسن‌های دیگه تقریبن بی‌معنیه، همین‌طور میزان استفاده ازش. این دو تا مورد خیلی مهم هستند و‌در نظر داشته باشید.
۳. استفاده از این واکسن در جایی به صورت دائم متوقف نشده. در بعضی کشورها بسته به شرایط خاصی چندین بار توقف موقتی ایجاد شده تا بررسی بیشتر بشه. این‌ها تصمیمات کشوری بودن و WHO و آژانس دارویی اروپا (EMA) محدودیت جدیدی برای این واکسن نذاشتند.
۴. در حال حاضر چند کشور این واکسن رو به افراد جوان (زیر ۵۵-۶۵ بسته به کشور) توصیه نمی‌کنند. علتش اینه که موارد خاصی از واکنش احتمالن خودایمنی در تعداد کمی از افراد دیده شده. رابطه‌ی علت-معلولی ثابت نشده، اختلاف نظر هست در مورد این عارضه و «احتمال» وجود داره.
۵. WHO و EMA هر دو مشغول بررسی هستند و تا امروز نتیجه‌گیریشون این بوده که رابطه اثبات نشده و بیشتر از معمول نیست. هر دو اعلام کردند که سود این واکسن همچنان به مراتب بیشتر از ضرر ابتلا‌ به کرونا هست.
۶. کشورهایی که برای سنین جوان محدودیت گذاشتند، کشورهایی هستند که هم به واکسن‌های‌ دیگه دسترسی خوبی دارند، و هم میزان مرگ‌ومیر از کرونا در بین سنین پایین در اون‌ها بالا نیست. متاسفانه به علت مدیریت بد این‌ها در مورد ایران صادق نیست.
۷. عارضه‌ی دیده شده به حدی کم هست که در چندین کلینیکال ترایال دیده نشد. ماه‌ها طول کشید و میلیون‌ها نفر واکسینه شدند قبل از اینکه موردی دیده بشه. اگر برای باقی واکسن‌های ایران گزارشی نشده معنیش این نیست که اونا این عارضه رو‌ ندارند، صرفن نمی‌دونیم چون شفافیتی نبوده.
۸. اگه شما در ایران به واکسن استرازنکا دسترسی دارید منطقن باید از افرادی باشید که در خطر شدید ابتلا یا مرگ‌ کرونا هستند، به واکسن تاییدشده‌ی دیگه‌ای هم به لطف سیاست‌های غیرعلمی ج.ا. دسترسی ندارید. در گزینه‌های موجود در ایران قطعن استرازنکا همچنان و با وجود حواشی بهترینه.
۹. کسی که واکسن یا هر دارو یا درمانی می‌گیره حق داره نسبت به عوارض واقعی یا احتمالی اون اطلاع داشته باشه و با آگاهی انتخاب کنه. عوارضی که برای استرازنکا گفته شده حتمن بهش توجه بشه و در صورت بروز با پزشک مشورت بشه رو می‌نویسم. این‌ها رو برای هر واکسن دیگه‌ای هم در نظر داشته باشید:
تنگی نفس، درد قفسه‌ی سینه، تورم در پا، درد مداوم شکمی، اختلالات نورولوژیک مثل سردرد یک‌باره، شدید و مداوم، مشکلات بینایی، کبودی و خونمردگی پوست در جایی به جز محل تزریق، خونریزی‌های ریز زیرپوستی. تا حدود ۳هفته بعد از تزریق این‌ها رو حتمن پیگیری کنید.
۱۰. لینک منبع رو به انگلیسی میذارم اگه خواستین بیشتر بخونین. اگه عوارض رو داشتید سریعن به پزشک مراجعه کنید و اگه علتش واکنش خودایمنی باشه امکان تشخیص قطعی و درمان به طور کلی وجود داره. لازمه پزشکان به این‌ موارد آشنایی داشته باشند:

canada.ca/en/public-heal…
پی‌نوشت: من قبلن مفصل راجع به تصمیم آلمان نوشتم. EMA این هفته باز جلسه داره و اگر توصیه یا تصمیم اون‌ یا WHO عوض شه حتمن می‌نویسم. نکته‌ی غم‌انگیز اینه که اگه در اروپا توصیه عوض شه، آلترناتیوهای تاییدشده‌ی دیگه‌ای هست ولی آلترناتیو برای فرد در الویت در ایران چیه؟

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with Mehrnoosh

Mehrnoosh Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Mehrnoosh

17 Mar
من‌ هنوز می‌بینم که راجع به توقف استرازنکا اطلاعات اشتباه داره منتشر میشه. این رو‌ بر اساس اطلاعات آلمان می‌نویسم که شفاف‌سازی کنم:
موسسه‌ی پاول الریش تصمیم‌گیرنده‌ی واکسن و مواد زیستی-دارویی آلمانه. یکی‌ از معتبرترین موسسات دنیاس در این زمینه. حالا اینکه دوستان فکر‌ می‌کنند چیزی به ذهنشون اومده که PEI بلد نبوده بحث دیگه‌ای هست که واردش نمیشم.
en.wikipedia.org/wiki/Paul_Ehrl…
علت تصمیمش رو کاملن توضیح ‌داده و‌ رییس‌اش در چندین مصاحبه این‌ چند روز صحبت کرده. این صفحه‌ی پرسش و پاسخ‌ رو قرار داده که براتون خلاصه میگم با آلمانی علیلم و با استفاده از گوگل ترنسلیت! pei.de/SharedDocs/Dow…
Read 14 tweets
9 Mar
آیا شنیدین طوفان‌سایتوکاینی ولی نمی‌دونین یعنی چی؟ شنیدین تست آنتی‌بادی و‌ نمی‌دونین یعنی چی؟ شنیدین IgM و IgG ولی نمی‌دونین چی هستن؟ شنیدین اینا همه‌ی ایمنی‌مون‌ نیستن ‌ولی نمی‌دونین باقیش چیه؟ براتون با شکل میگم:
وقتی سلول‌های بدن ما آلوده به ویروس کرونا میشن همون اول یه سری سلول که بخشی از «ایمنی ذاتی» هستند فعال میشن. اینا کلن هر وقت یه چیزی عادی نباشه فعال میشن و می‌تونن یا خودشون اون عامل رو‌ نابود کنن یا سلول‌های تخصصی‌تری رو بگن بیان. این گفت‌وگو با تولید موادی به اسم سایتوکینه.
پس کارشون در واقع خیلی مهمه ولی اطلاعاتمون راجع به اونا کمه. در اکثر مریضی‌هایی که سیستم ایمنی درگیره می‌بینیم‌ فعالیت عادی اینا در واقع دچار مشکل شده. اون وضع ریه‌های‌ کرونایی که شنیدین یا طوفان سایتوکاینی، در اثر اختلال تو کارا اینا پیش میاد.
Read 8 tweets
2 Mar
چرا بعد از اینکه واکسن زدیم‌ باز هم باید رعایت نکات ایمنی مثل ماسک‌ رو‌ بکنیم؟

۱. هیچ واکسنی ایمنی ۱۰۰٪ نمیده.

۲. ایمنی واکسن ۱-۲ هفته بعد از دز آخر به حداکثر خودش میرسه. پس اون اول خیلی هم‌ نمیشه در سطح فردی روش حساب‌ کرد.
۳. خیلی از اونا در برابر واریانت‌های جدید یا آینده تست نشدند و ممکنه کمتر از اونی که گفته شده عمل کنند.

۴. بررسی‌های کارآیی در سطح جامعه (effectiveness) با وجود نکات ایمنی به دست اومده. ممکنه بدون ماسک و غیره ریسک ما بیشتر از اون شرایط باشه (فقط هم برای ۲-۳ تا واکسن می‌دونیم).
۵. واکسن‌ها در برابر مرگ و بیماری شدید عالی هستند ولی ممکنه بیماری ضعیفی بگیریم. ریسکی که هنوز نمی‌دونیم هست یا نه اینه که آیا ممکنه‌ همچنان ‌باعث‌ کرونای طولانی (که قبلن توضیح‌ دادم) بشن؟
Read 6 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!