Copy trading nedir? Nasıl yapılır? Avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Copy trading bir başka traderın yapmış olduğu tüm işlemleri anlık olarak kopyalabilmek demektir. Social trading de benzer bir olgu olup traderların işlemlerini sosyal bir platformda açık olarak paylaşımıdır.
Şu an için bizim borsamızda bu iki yöntem de yasal değildir. Dolayısı ile SPK bana böyle bir oluşumda tepenize biner. Ancak bu bana göre kaçınılmaz bir oluşumdur ve eninde sonunda ülkemizde de bir regülasyona tabi olarak kullanılmaya başlayacaktır.
Copy trading hizmeti veren onlarca web sitesi mevcut. Bu web siteleri genelde API kullanarak sizin sisteminize emir iletiyor. Bu hizmeti verenlerin en bilindikleri etoro, collective2, Wunderbit, bityard, Xm vb...

Öncelikle copy trading nasıl çalışır ona bakmak gerekir. Dünyanın
öbür ucunda bir trader bir işlem açar. Açılan işlem sizin belirlemiş olduğunuz kriterlere uygun olarak kopyalanır ve anlık olarak sizin hesabınızda da açılır. Bu arada masanın diğer tarafında da oturmuş biri olarak sinyal veren trader'ın da bazı kuralları vardır. Stop, TP,
kaldıraç, min yatırım miktarı gibi gibi...

Peki siz neleri belirlersiniz: Öncelikle risk miktarı. Yani tek seferde portföyümün %x'inden daha fazla işlem açılamasın (Genelde pozlar ölçeklenir), sadece giriş/çıkış sinyallerini kopyala, stop ve tp leri de kopyala, bekleyen emirleri
kopyala gibi. Tüm bunlar bu hizmeti sağlayan web sitesine göre değişiklik gösterebilir. Peki copy trading'in avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Avantajlar:
* Yeni ve tecrübesiz kullanıcılar için oldukça kazançlı olabilir. Doğru trader seçildiğinde kişisel performansınızdan daha
iyi bir performans almanız mümkündür.
* Portföy çeşitlendirmeye yarar. Sizin tek başınıza bir dünya enstrümanı takip etmek mümkün değilken siz bu şekilde farklı enstrümanlara bakmadan işlem açabilirsiniz.
* Saat avantajı: 7/24 ekran karşısında oturmak mümkün değil bildiğiniz gibi
kazandığınız paraları da harcayacak zamanınız olmalı :) Bırakın siz uyurken başkaları sizin adınıza para kazansın.
* Ücretsiz: Bir çok site bu hizmeti ücretsiz olarak sunmaktadır. Ücretli bile olsa kazancın zekatını vermekte bir sorun yok bana göre :)

Peki copy tradingin
dezavantajları nelerdir?

* Şaka mı yapıyorsunuz? Paranızı bir yabancının ellerine bırakıyorsunuz. Adam parayı batırır mı, batırır!
* Direksiyonda siz yoksunuz. Adama gözünüzün önünde işlem açtı ama siz aksi yöne gideceğini düşünüyorsunuz!!! Felaket bir durum. Bu aslında
benim gibi algoritmik işlemler yapan birinin en çok karşılaştığı ikilemlerden biri.
* Yukarıda da yazdığım gibi bu işin bir bedeli olabilir. Paralı hizmetler de mümkün. Bunu da yadırgamamak lazım. İşlemlerini kopyaladığın trader taş mı yesin? :)
* Güvenlik riski: Bir başkasına
portföye erişim yetkisi veriyorsunuz. Dolayısı ile riskler barındıran da bir işlem. Bu nedenle sadece güvenilir siteler ile çalışılmalıdır.

Önemli bir başlık da şudur: Trader seçimi nasıl yapılmalı??

Elbette geçmiş performans gelecek performansı garantilemez ama bunun
başka bir yolu da yoktur. Peki nelere bakacağız?

* Ne kadarlık bir sermaye ile işlem yapıyor? Oyun mu oynuyor, yoksa gerçek bir trader mı? 100 USD ile işlem yapan ile 100.000 USD ile işlem yapan bir olur mu?
* Karlılık: Burada rakamsal karlılıktan ziyade, oransal karlılık daha
önemlidir. Sermayesine oranla kar miktarı ne kadar?
* Profit factor: Bu da aslında bir önceki madde ile ilişkili. Profit factor yatırılan 1 USD için ne kadarlık bir getiri aldığını ifade eder. PF 2,5 ise 1 dolar yatır 2,5 USD al demek. Ne kadar güzel değil mi? :)
* Karlı işlem
oranı: Bu da benim için en önemli kriterlerden biri. Açtığı 100 işlemin kaçında kar etmiş? Sürdürülebilir bir kazanç için bana göre en önemli kriterlerden biri de budur.
* İşlem sayısı: Bir bakarsınız adamın PF 5, Karlı işlem oranı 85, % karlılık %500... Ama bir bakmışsınız adam
3 işlem açmış. Dolayısı şle ben bu trader'ın tesadüfi olarak kazanıp kazanmadığından emin olamam. Dolayısı ile yüksek adette işlem yapıp başarılı istatistiğe ve ortalamalara sahip olan trader elbette tercih sebebidir.

Size şimdi coin piyasasında copy trade yapabilmeniz için web
sitelerinin linklerini buraya yazacağım. Yarın da hesapları nasıl bağlayıp nasıl işlem yapacağınızı anlatacağım.

Binance futures: binance.com/en/register?re…

Bybit futures: bybit.com/invite?ref=Z1O…

Wunderbit copy trading: trading.wunderbit.co/en/trader/regi…

• • •

Missing some Tweet in this thread? You can try to force a refresh
 

Keep Current with 🇹🇷 Ozgur YILMAZEL 🇹🇷

🇹🇷 Ozgur YILMAZEL 🇹🇷 Profile picture

Stay in touch and get notified when new unrolls are available from this author!

Read all threads

This Thread may be Removed Anytime!

PDF

Twitter may remove this content at anytime! Save it as PDF for later use!

Try unrolling a thread yourself!

how to unroll video
  1. Follow @ThreadReaderApp to mention us!

  2. From a Twitter thread mention us with a keyword "unroll"
@threadreaderapp unroll

Practice here first or read more on our help page!

More from @Ozgr_YLMZL

4 Apr
Bu arada ilgilenenler için: Gece yatarken hesabı buradaki beğendiğim traderlara emanet ediyorum. Sabaha kadar 3-5 kazanıyorlar beniö için. Copy trading merak edenler için
#bitcoin #BTCUSD #Paribu #BTC #altcoins

trading.wunderbit.co/en/trader/regi…
Küçük bir güncelleme. Test amaçlı hesapta bıraktığım 64 USD sabah 70 USD olmuş. %9 Üzerinde bir getiri :) Artık bir işveren oldum... Adamlar ben uyurken çalışıyor. Yapacağım şu: Ne kazandılarsa yarısı cüzdana, yarısı trading hesabına.. Sizi ileride durum hakkında bilgilendiririm
Bu siteyi tavsiye eden @fkucuker__ Fatih Hocama da buradan teşekkürler 🙏🏻
Read 4 tweets
4 Apr
#Teknikanaliz yapıyorsunuz. Peki hangi skalayı kullanıyorsunuz? Aritmetik (lineer) mi, yoksa logaritmik mi? Farkları neler biliyor musunuz? Pazar pazar evde tıkılı kalmışken basit örneklerle açıklamak istedim.

Lineer ya da başka değişle aritmetik skalada fiyat hareketleri
arasındaki boşluk aritmetik olarak değişir. Yani 10-11 arasındaki mesafe ne kadarsa 1000-1001 arasındaki mesafe aynıdır. Dolayısı ile Y eksenindeki değişim aralıkları fiyat değişim aralıkları ile değişir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta şudur.
Fiyat 10'dan 11'e hareket ederken hisse fiyatındaki yüzdesel değişim %10 iken, 1000'den 1001'e değişimde ise sadece %0.1 lik bir değişim söz konusudur. Logaritmik skalada bu değişim göz önüne alınır. Peki bu teknik analiz yaparken fark yaratır mı? Bunun cevabını aşağıdaki
Read 10 tweets
24 Jan
Merhaba arkadaşlar. Hafta içi söz verdiğim gibi #Para modülünde dikkat ettiğim noktaları buraya yazmak istiyorum. Burada yazdığım hususlar tasarladığınız sistemin çalışacağını garantilemez. Mutlaka sisteminizi sanalda bir süre test tabi tutmanızı öneririm. Burada indikatör,
TOMA nedir vb gibi konulara değinmeyeceğim, çünkü anladığım kadarıyla "maalesef" büyük bir kitle ne yaptığının bir önemi olmadığını düşünüp sadece getiriye odaklanıyor.

Örneği THYAO vadeli grafiğinden vermek istiyorum. Öncelikle ilk yaptığım şey sistemim için kullanacağım stop
seviyelerini belirlemek. Burada stop işleme giriş seviyesine ters yönde % kaçlık hareket olursa işlemin zarar ile kapatılacağını, TOMA ise işleme girdikten sonraki zirveden % kaç düşüş olursa işlemin kapatılacağını belirten değerlerdir. Bunların belirlenmesinde risk algınız,
Read 17 tweets

Did Thread Reader help you today?

Support us! We are indie developers!


This site is made by just two indie developers on a laptop doing marketing, support and development! Read more about the story.

Become a Premium Member ($3/month or $30/year) and get exclusive features!

Become Premium

Too expensive? Make a small donation by buying us coffee ($5) or help with server cost ($10)

Donate via Paypal Become our Patreon

Thank you for your support!

Follow Us on Twitter!